Головне меню

15.2. Порядок відкриття рахунків у банках

Господарське право - Господарське право України
104

15.2. Порядок відкриття рахунків у банках

Відповідно до ст. 341 Господарського кодексу України платежі за зобов’язаннями між організаціями провадяться в порядку без­готівкових розрахунків через кредитні установи, в яких зазначені організації зберігають свої кошти. З цією метою суб’єктам господарської діяльності незалежно від форм власності відкриваються розрахункові, поточні та бюджетні рахунки. Відкриття зазначе­них рахунків здійснюється відповідно до ст. 31 Закону України “Про банки і банківську діяльність” та на підставі положень Інструкції Національного банку України від 12 листопада 2003 р. № 492 “Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній та іноземній валюті”.

Договір на відкриття та обслуговування банківського рахун­ку укладається відповідно до ст. 1066 Цивільного кодексу Украї­ни у формі Типового договору на обслуговування комерційним банком довірчого товариства, затвердженого наказом Фонду дер­жавного майна України № 583 від 24 грудня 1993 р. і Національ­ного банку України № 30 від 18 лютого 1994 р.

Для суб’єктів господарювання банківськими установами відкриваються такі види рахунків:

1. Поточні рахунки.

Вони відкриваються для зберігання коштів і проведення роз­рахунково-касових операцій шляхом платіжних механізмів відпо­відно до умови договору і вимог законодавства України.

Види поточних рахунків:

- картотечні рахунки (відкриваються для операцій по платіж­них (пластикових картках);

- спеціальні рахунки (відкриваються у випадках, передбаче­них законами України або нормативно-правовими актами Кабіне­ту Міністрів України).

З поточного рахунка здійснюються операції, які заб

езпечу­ють комерційну та іншу діяльність підприємства (розрахунки за товарно-матеріальні цінності з постачальниками та покупцями продукції; надані й отримані послуги; отримання заробітної пла­т и та сплати обов’язкових платежів, сплати платежів до бюджету і дер­жавних фондів; операції, пов’язані із забезпеченням власних соціаль­но-побутових потреб та інші відповідно до статутної діяльності підприємства). Підприємствам, що мають філії, представництва, відділення та інші відособлені підрозділи, які знаходяться на окре­мому балансі і є самостійними платниками податку, а також струк­турним підрозділам, що виділяються в процесі приватизації, за клопотанням власника основного рахунка і за згодою установи банку, в якій відкривається субрахунок, можуть бути відкриті субрахунки для проведення розрахунків за місцем знаходження цих підрозділів.

У разі, коли відокремлені підрозділи не мають окремого ба­лансу і не є самостійними платниками податку, їм відкриваються субрахунки для зарахування виручки та наступного перерахування її на основний розрахунковий рахунок підприємства.

2. Поточні рахунки в іноземній валюті.

Відкриваються для зберігання валютних коштів і проведення готівкових та безготівкових розрахунків.

3. Вкладні (депозитні) рахунки.

Відкриваються для зберігання грошей, які передаються клієнтом в управління банківській структурі на встановлений термін під визначений відсоток, відповідно до умов договору.

Іноземним представництвам та установам відкриваються ра­хунки типів:

– “Н”(іноземним дипломатичним, консульським та іншим офіційним представництвам, юридичним особам, пред­ставництвам іноземних банків, організаціям, що надають технічну допомогу Україні); – “П”(постійним представництвам іноземних компаній, фірм, міжнародних організацій, створеним в Україні без статусу юридичної особи). Для відкриття розрахункових (поточних) рахунків установам банків потрібно подати такі документи:

а) заяву на відкриття рахунка встановленого зразка, яка підписується керівником та головним бухгалтером підприємства;

б) копію свідоцтва про державну реєстрацію в органі вико­навчої влади, іншому органі, що уповноважений здійсню­ вати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально чи ор­ганом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію;

в) копію рішення про створення, реорганізацію підприєм­ства того органу, якому надано таке право чинним зако­нодавством, засвідчену нотаріально чи органом, який ви­дав таке рішення;

г) копію належним чином зареєстрованого статуту (поло­ження), засвідчену нотаріально чи реєструючим органом установи банку, в якій відкриваються рахунки (субрахун­ки), ставить позначку про відкриття такого рахунка;

д) картку із зразками підписів осіб, яким відповідно до чин­ного законодавства чи установчих документів підприєм­ства надано право розпорядження рахунком та підпису розрахункових документів. У картку включається та­кож зразок відбитка печатки. У разі переоформлення рахунка у зв’язку з реорганізацією підприємства подаються такі самі документи, що й при створенні підприємства.

Відповідно до ст. 1075 Цивільного кодексу України договір банківського рахунка розривається:

за заявою власника рахунка;

на підставі рішення органу, на який відповідно до законо­давства покладено функції щодо ліквідації або реорганізації підприємства;

підставі відповідного рішення суду або господарського суду про ліквідацію підприємства чи визнання його банкрутом;

з інших підстав, передбачених чинним законодавством Ук­раїни чи договором між установою банку та власником рахунка.

Договір на відкриття та обслуговування банківського рахун­ка може бути розірвано за погодженням сторін. Протягом 10 днів з дати розірвання договору банк закриває рахунок, а залишок коштів на ньому перераховує на інший рахунок за дорученням клієнта. Установа банку в триденний термін повідомляє Держав­ну податкову інспекцію за місцем реєстрації власника рахунка про закриття рахунка.

Законодавством України встановлено спеціальний порядок відкриття валютних рахунків. Відповідно до розділу 6 Інструкції № 3, банківські рахунки в іноземній валюті поділяються на:

– розрахункові;

– суброзрахункові;

– позичкові;

– депозитні (вкладні).

Розрахунковий рахунок призначений для розрахунків згідно з чинним законодавством в безготівковій та готівковій формах. Такий розрахунковий рахунок відкривається для філій чи відо­соблених підрозділів підприємств, що мають право відповідно до чинного законодавства України та нормативних актів Національ­ного банку України використовувати іноземну валюту (за згодою власника рахунка – головного підприємства).

Позичкові рахунки в іноземній валюті відкриваються упов­новаженим банком на договірній основі юридичним особам (ре­зидентам та нерезидентам), а також представництвам юридичних осіб-нерезидентів незалежно від наявності розрахункового рахун­ка в цьому банку у встановленому чинним законодавством по­рядку.

Депозитні (вкладні) рахунки в іноземній валюті відкривають­ся уповноваженим банком фізичним і юридичним особам (рези­дентам та нерезидентам), а також представництвам юридичних осіб-нерезидентів на підставі укладеного депозитного договору між влас­ником рахунка та банком на визначений у договорі термін.

Відкриття субрахунка в іноземній валюті для філії чи іншого відособленого підрозділу юридичної особи-резидента здійснюєть­ся уповноваженим банком на підставі нотаріально засвідченого дозволу на використання юридичною особою іноземної валюти як засобу платежу та нотаріально засвідчених документів.

 

< Попередня   Наступна >