§ 3.4. Роль органів внутрішніх справ у забезпеченні раціонального природокористування
Екологічне право - Екологічне право |
§ 3.4. Роль органів внутрішніх справ у забезпеченні раціонального природокористування
Органи внутрішніх справ відіграють значну роль у вирішенні завдань, що пов'язані з забезпеченням раціонального природокористування. Основним напрямом їхньої діяльності є зміцнення законності у цій сфері, про що вже йшлося, забезпечення принципу невідворотності відповідальності за скоєння злочинів та інших порушень екологічного законодавства. Другим напрямом діяльності органів внутрішніх справ є забезпечення здійснення природокористувачами своїх прав і обов'язків, усунення всіляких перешкод, які можуть заважати цьому, припинення незаконних дій посадових осіб і громадян, що порушують права природокористувачів. Це вимагає від працівників органів внутрішніх справ належного знання прав та обов'язків природокористувачів.
Природокористувачі мають право: використовувати природні ресурси з тією метою, з якою вони їм надані; використовувати природні ресурси з іншою метою (побічне користування); надавати природні ресурси за певних обставин у побічне користування іншим суб'єктам; запроваджувати різні обмеження для організацій і громадян; вимагати відновлення своїх порушених прав і відшкодування нанесених їм збитків.
Обов'язки природокористувачів полягають головним чином у забезпеченні раціонального використання природних ресурсів, в їх належній охороні та відтворенні, обліку та вивченні, зобов'язанні не порушувати права й інтереси інших природокористувачів.
Захист прав і обов'язків природокористувачів буде здійснюватись органами внутрішніх справ своєчасно і більш надійно, якщо їх працівники будуть добре обізнані з найбільш поширеними порушеннями в цій галузі, до яких, зокрема відносяться: псування земельних угідь, їх забруднення, невжиття заходів щодо поліпшення земель, щодо боротьби з ерозією ґрунт
Органи внутрішніх справ здійснюють контроль за правильним використанням природних ресурсів усіма природокористувачами. За необхідності вони затримують порушників, конфіскують знаряддя і об'єкти незаконного полювання, риболовлі, притягують до адміністративної відповідальності, порушують кримінальні справи.
Дії органів внутрішніх справ щодо забезпечення раціонального природокористування визначаються нормативними актами про охорону земель, вод, лісів, атмосферного повітря, надр, тваринного світу, природно-заповідного фонду.
Третій напрям діяльності органів внутрішніх справ щодо забезпечення раціонального природокористування складає профілактична робота. Поширеними формами цієї роботи є організація рейдів, патрулювання, виставлення постів, пікетів, проведення обходів. Добре продумана організація і вміле проведення цих заходів сприяють запобіганню злочинів та інших правопорушень у сфері природокористування.
Додає дієвості в цій галузі виявлення причин та умов, що призводять до правопорушень, внесення подання в різні інстанції, пропаганда законодавства, присвяченого раціональному природокористуванню, публічні обговорення і осудження фактів порушення прав природокористувачів.
Ефективність профілактичної діяльності органів внутрішніх справ зросте, якщо вони поєднають її з діяльністю інших природоохоронних органів і громадських організацій. Саме на цьому наголошується в наказах Міністерства внутрішніх справ України та інших відомчих нормативних актах.
Зрозуміло, що певне профілактичне значення мають і ті правові дії, які пов'язані з адміністративним примушенням в
галузі охорони природи: припинення екологічних правопорушень, вилучення продукції незаконного полювання чи рибальства, встановлення особистостей правопорушників або їх виявлення, затримання тощо.
Невідворотне притягнення до адміністративної відповідальності або застосування інших правомірних заходів до осіб, які скоїли адміністративні правопорушення в галузі природокористування, є застереженням для потенційних правопорушників екологічних правил і норм.
Четвертий напрям діяльності органів внутрішніх справ щодо забезпечення раціонального природокористування є їх дії щодо вдосконалення екологічного законодавства. Маючи юридичну освіту і будучи обізнаними з екологічним правом, співробітники органів внутрішніх справ у своїй повсякденній роботі виявляють прогалини у природоохоронному законодавстві чи недоліки тих чи інших норм екологічного права, їх неефективність і не залишаються байдужими: свої узагальнення і пропозиції з цього приводу надсилають до органів влади будь-якого рівня і законотворчих органів.
Найактивніше органи внутрішніх справ можуть впливати на екологізацію нормативних актів місцевих органів влади і управління, оскільки вони працюють в одному адміністративно-територіальному полі. Є багато прикладів, коли за поданням органів внутрішніх справ, з ініціативи їх працівників приймалися нові правові акти чи вносилися зміни до чинного законодавства, в тому числі і екологічного спрямування. Проте потенційні можливості органів внутрішніх справ, їх працівників впливати на вдосконалення екологічного законодавства значно більші і їх треба використовувати повною мірою.
Отже, діяльність органів внутрішніх справ щодо забезпечення раціонального природокористування проводиться в кількох самостійних напрямах. Це говорить щодо їхніх великих можливостей позитивно впливати на вирішення зазначеної проблеми. Проте ці можливості ще не завжди і не всіма органами внутрішніх справ належним чином використовуються. Крім того, нерідко бракує взаємодії між апаратами міськрайоргану внутрішніх справ у боротьбі з порушеннями в цій галузі. Вклад органів внутрішніх справ у забезпечення раціонального природокористування може значно зрости у зв'язку з поширенням практики створення в їх складі спеціалізованих підрозділів, завданням яких буде проведення боротьби з екологічними правопорушеннями.
< Попередня Наступна >