§ 4.5. Охорона навколишнього природного середовища в діяльності органів внутрішніх справ
Екологічне право - Екологічне право |
§ 4.5. Охорона навколишнього природного середовища в діяльності органів внутрішніх справ
Охорона навколишнього природного середовища здійснюється зусиллями органів державної влади і управління, природоохоронними, правоохоронними органами і громадськістю. Велику і багатопланову роботу щодо охорони навколишнього природного середовища проводять органи внутрішніх справ. Правовою основою їх діяльності в зазначеній галузі є законодавство щодо охорони природи і її раціонального використання.
Найбільші можливості активно впливати на стан охорони навколишнього природного середовища має міліція. Як відомо, ця складова частина органів внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про міліцію» виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну функції, що дає можливість здійснювати широкі еколого-охоронні дії.
Перш за все природоохоронні дії органів міліції тісно пов'язані з виконанням ними свого основного завдання — охорони права власності від злочинних посягань та інших правопорушень. Охороняючи право державної власності на землю, води, ліси, атмосферне повітря, тваринний світ і надра, працівники міліції попереджують їх псування, забруднення, пошкодження, знищення, нераціональне використання.
Широке коло природоохоронних заходів тісно пов'язане з виконанням ряду інших обов'язків, покладених на міліцію діючим законодавством. Згідно зі ст. 10 Закону України «Про міліцію» вона зобов'язана:
а) забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок;
б) виявляти, запобігати, припиняти та розкривати злочини;
в) приймати і реєструвати заяви і повідомлення про злочини та адміністративні правопорушення, своєчасно приймати по них ріш
г) припиняти адміністративні правопорушення і здійснювати проводження у справах по них;
д) виявляти причини й умови, що сприяють вчиненню правопорушень, вживати в межах своєї компетенції заходи щодо їх усунення;
ж) брати участь у правовому вихованні населення;
з) запобігати забрудненню земель, вод, повітря транспортними засобами та сільськогосподарською технікою;
е) повідомляти відповідним державним органам і громадським об'єднанням про аварії, пожежі, катастрофи, стихійне пихо та інші надзвичайні події, вживати невідкладних заходів щодо ліквідації їх наслідків;
є) брати участь у проведенні карантинних заходів під час епідемій та епізоотій.
У зазначених обов'язках міліції закладені і потреби охорони довкілля. Тому за їх належного виконання досягається забезпечення зусиллями міліції охорона навколишнього природного середовища.
Про природоохоронну спроможність міліції свідчать і її права, їй надане право: оглядати, з участю адміністрації підприємств, установ і організацій, приміщення, де знаходяться сильнодіючі хімічні отруйні та радіоактивні речовини і матеріали, з метою перевірки додержання правил поводження з ними; вносити відповідним державним органам, громадським об'єднанням або службовим особам, підприємствам, установам, організаціям обов'язкові до розгляду подання про необхідність усунення причин і умов, що сприяють вчиненню правопорушень.
Зважаючи на те, що екологічних правопорушень дуже багато, подання міліції можуть стати ефективним засобом боротьби з ними.
Велику роботу органи міліції проводять з розкриття екологічних злочинів. Цей обсяг робіт виконують слідчі апарати. Вони борються за повне і швидке розкриття кожного злочину, здійсненого в галузі охорони природи, обов'язкове притягнення до відповідальності винних у цьому осіб. Слідчі зобов'язані виявляти причини і умови, що сприяють скоєнню злочину в сфері охорони природи, і приймати заходи щодо їх усунення, їм належить проявляти ініціативу, активність і наполегливість у викритті злочинців. Дуже важливо, щоб у боротьбі з екологічними правопорушеннями жоден злочинний випадок не залишався нерозкритим.
Суттєву роль в охороні природного середовища відіграють апарати Державної служби у боротьбі з економічною злочинністю, які ведуть боротьбу з розкрадачами природних багатств, спекулянтами та іншими особами, що незаконно користуються благами природи. В сучасних умовах ринкової економіки прибутковим заняттям багатьох громадян стало браконьєрство, яке завдає великої шкоди рибному господарству і тваринному світу. Багато розкрадається також деревини із лісів та інших природних багатств.
Ситуація вимагає від органів внутрішніх справ рішучих дій. Адже захист державної власності від злочинних посягань, до якої відносяться всі об'єкти природи, відповідно до Закону України «Про міліцію» є одним із основних завдань міліції, її діяльність має бути спрямована на створення обстановки всебічного осуду і нетерпимості не тільки до розкрадачів, а й до тих, хто створює умови, що сприяють розкраданню та потурає злочинцям.
Не треба забувати, що безсилля влади, її бездіяльність тільки розбещує, провокує ескалацію злочинності. Держава, громадяни України мають відчути, що правоохоронні органи спроможні забезпечити належну охорону природного середовища від злочинних елементів. Охорона навколишнього природного середовища — це корінне питання і економіки, і політики.
Охороною навколишнього природного середовища займається також кримінальна міліція в ході оперативно-розшукової діяльності, спеціальна міліція та деякі інші підрозділи органів внутрішніх справ на підставі Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18 лютого 1992 р.
Завданням оперативно-розшукової діяльності в галузі охорони природи е пошук і фіксація фактичних даних щодо протиправної діяльності окремих осіб та груп.
Оперативно-розшукова діяльність ґрунтується на принципах законності, дотримання прав і свобод людини і взаємодії з органами управління та населенням.
Підставами для проведення оперативно-розшукової діяльності є наявність достатньої інформації щодо: а) злочинів, що готуються або вчинені невстановленими особами; б) осіб, які готують або вчинили злочини; в) осіб, які переховуються від органів розслідування або ухиляються від відбування кримінального покарання; г) осіб,, які зникли безвісти.
Зазначені підстави можуть міститися в заявах, повідомленнях громадян, посадових осіб, громадських організацій, засобів масової інформації, у письмових дорученнях і постановах слідчого, вказівках прокурора, ухвалах суду в кримінальних справах, що знаходяться в його провадженні, матеріалах органів дізнання, інших правоохоронних органів.
Матеріали оперативно-розшукової діяльності використовуються як приводи та підстави для порушення кримінальної справи або проведення невідкладних слідчих дій, отримання фактичних даних, що можуть бути доказами у кримінальній справі, попередження, припинення і розслідування злочинів, розшуку злочинців та осіб, які безвісти зникли, взаємного інформування підрозділів, уповноважених здійснювати оперативно-розшукову діяльність, та інших правоохоронних органів, інформування державних органів відповідно до їх компетенції.
Державні органи зобов'язані сприяти оперативним підрозділам у вирішенні завдань оперативно-розшукової діяльності.
Охорону навколишнього природного середовища здійснює також кримінальна міліція і міліція охорони. Відповідно до «Положення про кримінальну міліцію України», яке затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 1997 р. № 62, до основних завдань кримінальної міліції віднесено: захист прав і свобод громадян, усіх форм власності, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, здійснення розшуку злочинців.
Виконуючи ці та інші обов'язки, кримінальна міліція вносить помітний вклад в охорону природних ресурсів і навколишнього природного середовища в цілому.
Міліція охорони здійснює охорону особливо важливих об'єктів природи на договірних засадах, зокрема, об'єктів водопостачання населених пунктів з резервуарами питної води, гідроспоруд, заповідників тощо.
Одним із видів участі органів внутрішніх справ в охороні навколишнього природного середовища є участь міліції у застосуванні відповідальності за порушення екологічного законодавства. В одних випадках співробітники міліції самі застосовують відповідальність у межах прав, наданих їм законом, а в інших надають допомогу компетентним державним органам у притягненні до відповідальності порушників природоохоронного законодавства.
У боротьбі з екологічними правопорушеннями застосовуються всі види юридичної відповідальності: адміністративна, цивільно-правова, кримінально-правова, еколого-правова і дисциплінарна.
На сучасному етапі розвитку нашого суспільства юридична відповідальність е важливим інструментом у системі заходів правового забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Вона дає можливість покарати осіб, які допустили екологічне правопорушення, і запобігти новим порушенням екологічного законодавства.
Суспільство і держава зацікавлені в тому, щоб весь механізм юридичної відповідальності функціонував найбільш результативно. Сприяти цьому можуть і повинні співробітники міліції.
Спроможність міліції дієво впливати на охорону навколишнього природного середовища підтверджується всім її правовим становищем, співробітник міліції є представником державного органу виконавчої влади. Законні вимоги співробітників міліції є обов'язковими для виконання громадянами і службовими особами.
З метою виконання своїх службових обов'язків співробітники міліції спираються на допомогу державних органів, громадських об'єднань, трудових колективів, службових осіб, громадян, які зобов'язані сприяти міліції у виконанні покладених на неї обов'язків.
Низку функцій у галузі охорони навколишнього природного середовища виконує протипожежна служба Міністерства внутрішніх справ України. Перш за все її діяльність спрямована на охорону лісів від пожеж, забезпечення пожежної безпеки об'єктів лісозаготівельних та інших підприємств і організацій, які виконують певні роботи в лісах.
Органи пожежного нагляду перевіряють протипожежний стан об'єктів лісозаготівельних підприємств. До їх завдань входить визначення наявності, ступеня справності та якості утримання протипожежного оснащення, а також засобів для тушіння лісних пожеж. Одним із напрямів роботи протипожежної служби Міністерства внутрішніх справ щодо запобігання пожеж у лісах є проведення інструктажів з працівниками лісової охорони і громадянами, які виконують лісозаготівельні та інші роботи в лісах. Працівники протипожежної служби виявляють також причини і умови, що сприяють виникненню лісних пожеж і вносять відповідні пропозиції до місцевих органів влади і органів лісової охорони щодо їх усунення.
Забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.
Правовою основою діяльності в галузі пожежної безпеки є Закон України «Про пожежну безпеку» від 17 грудня 1993 р. та деякі інші правові акти. Цей закон визначає загальні правові, економічні та соціальні основи забезпечення пожежної безпеки на території України. Він передбачає обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян щодо забезпечення пожежної безпеки.
Великі обов'язки покладені на Міністерство внутрішніх справ України. Зокрема, воно забезпечує здійснення державного пожежного нагляду, пожежної охорони населених пунктів і об'єктів, координує діяльність міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади з питань удосконалення пожежної охорони.
Рішення Міністерства внутрішніх справ з питань пожежної безпеки є обов'язковими для органів державної виконавчої влади, а також підприємств, установ, організацій та громадян.
У галузі пожежної безпеки діє також Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки» від 19 листопада 1997 р. Цим законом посилена, зокрема, кримінальна і адміністративна відповідальність за порушення вимог щодо пожежної безпеки.
Певні завдання екологічного спрямування вирішують промислові, будівельні, сільськогосподарські підприємства, що входять до системи Міністерства внутрішніх справ України, оскільки вони безпосередньо пов'язані з використанням і охороною природних ресурсів.
Виробнича діяльність підприємств системи Міністерства внутрішніх справ регламентується як загальними нормами господарського і екологічного законодавства, так і відомчими нормативними актами. А тому всі природоохоронні вимоги, які закріплені в діючому законодавстві, повністю розповсюджуються і на діяльність згаданих підприємств.
Підприємства, установи і організації системи Міністерства внутрішніх справ зобов'язані неухильно додержуватися правил охорони земель, вод, лісів, надр, атмосферного повітря, тваринного і рослинного світу. Така вимога закріплена в Земельному, Водному, Лісовому кодексах, Кодексі України про надра, Законах України про атмосферне повітря і тваринний світ.
Природоохоронні вимоги містяться і в Законі України «Про підприємства», де сказано, що промислові підприємства повинні вживати усіх необхідних заходів для забезпечення охорони повітря, ґрунту, водойм, лісів, інших природних ресурсів.
За невиконання або порушення правил охорони навколишнього природного середовища підприємства, установи і організації системи Міністерства внутрішніх справ України (або їх посадові особи), а також інші природокористувачі, несуть передбачену нашим законодавством відповідальність.
Важливим напрямом у діяльності органів внутрішніх справ щодо охорони навколишнього природного середовища було і, залишається проведення профілактичної роботи, яка включає в себе запобігання екологічних правопорушень, виявлення і усунення причин і умов, з якими вони пов'язані.
Профілактичне значення мають багато інших заходів, що проводяться органами внутрішніх справ у галузі охорони навколишнього природного середовища. Наприклад, організація рейдів, патрулювання, виставлення постів, пікетів, проведення обходів тощо. Такі заходи сприяють запобіганню злочинів та інших правопорушень у галузі екології.
Широкі профілактичні можливості закладені в адміністративному нагляді міліції за додержанням санітарних правил, полювання і рибальства, правил охорони зелених насаджень у містах та інших населених пунктах.
Профілактика екологічних правопорушень досягається також і активною роз'яснювальною роботою серед населення, що проводять співробітники органів внутрішніх справ, їх участь у пропаганді екологічного законодавства сприяє підвищенню рівня свідомості громадян, змінює на краще їх ставлення до природи.
Профілактичне значення має і діяльність органів внутрішніх справ із забезпечення проведення в життя принципу невідворотності відповідальності за злочинні та інші порушення екологічного законодавства. Безкарність породжує інші, більш тяжкі злочини.
Роль органів внутрішніх справ у забезпеченні охорони навколишнього середовища полягає в тому, що вони надають допомогу іншим державним органам у здійсненні ними заходів щодо охорони природи. Перш за все йдеться щодо органів міністерств охорони здоров'я і агропромислового комплексу, державних комітетів лісового, водного і рибного господарства.
Органи внутрішніх справ подають відповідним органам допомогу в реалізації заходів щодо охорони і захисту від забруднення водойм, грунтів, атмосферного повітря, пошкодження лісів, порушення правил рибальства, полювання. Браконьєрство й інші правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища є суспільне небезпечними діяннями. Вони завдають великої шкоди державі та суспільству, а тому вимагають спільних зусиль у боротьбі з ними правоохоронних і природоохоронних органів.
Низку функцій у галузі охорони навколишнього природного середовища органи внутрішніх справ здійснюють самостійно. Зокрема, самостійно апарати ДАІ виконують функції щодо охорони атмосферного повітря від забруднення. Самостійно органи внутрішніх справ здійснюють також дозвільну систему. Відповідно до чинного законодавства вони видають міністерствам та іншим центральним органам державної виконавчої впади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням дозволи на придбання, зберігання, перевезення і використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, холодної зброї, вибухових матеріалів, газової зброї, а громадянам — дозволи на придбання, зберігання і носіння вогнепальної і газової зброї та придбання і зберігання холодної зброї.
Сувора дозвільна система зумовлена як інтересами зміцнення правопорядку, так і охорони природи.
За останні роки коло природоохоронних завдань органів внутрішніх справ значно розширилось. Якщо раніше їх діяльність у галузі охорони природи обмежувалося головним чином боротьбою з порушенням правил полювання і рибальства, то зараз вона поширюється і на охорону всіх об'єктів природи. Значно зросла роль органів внутрішніх справ в охороні лісів, вод, атмосферного повітря, природного середовища у містах, виробничій і культурно-побутовій сферах.
Враховуючи життєву необхідність посилення охорони навколишнього природного середовища, виникає потреба в спеціалізації служб міліції та інших служб Міністерства внутрішніх справ України стосовно охорони конкретних об'єктів природи: землі, вод, лісів, надр, заповідників, заказників тощо. Спеціалізація дозволяє підвищувати професійний рівень співробітників органів внутрішніх справ у конкретній сфері діяльності і на цій підставі більш кваліфіковано вирішувати питання щодо охорони навколишнього природного середовища.
< Попередня Наступна >