§ 4.4. Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища
Екологічне право - Екологічне право |
§ 4.4. Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища
Проблема відповідальності — одна з найбільш складних проблем як загальної теорії права, так і галузевих юридичних наук. В останні роки у нашій юридичній науці цій проблемі приділяється пильна увага. Дослідження вчених-юристів зробили значний внесок у розробку теорії юридичної відповідальності. Але цю проблему не можна вважати вичерпаною. До цього часу ще не вироблено єдиного визначення поняття юридичної відповідальності, немає також єдиного погляду і щодо її змісту.
Деякі автори трактують відповідальність дуже широко. Вони дотримуються думки, що відповідальність полягає в цілковитому усвідомленні своїх вчинків, в зобов'язанні кожного члена суспільства точно і сумлінно виконувати встановлені законом правила поведінки. На нашу думку, прибічники такого розуміння відповідальності не беруть до уваги, що людина відповідає не тільки за протиправні вчинки і дії, а й за законні, більше того — цілком зразкові. В такому розумінні відповідальності явно вбачається відрив відповідальності від правопорушення. Інститут юридичної відповідальності регулює, суспільні відносини, які виникають лише внаслідок правопорушень.
Не є юридичною відповідальністю і добровільне виконання зобов'язання як, наприклад, зобов'язання про відшкодування збитків. Про яку ж відповідальність в такому випадку може йти мова? Для юридичної відповідальності характерний стан примусу до виконання зобов'язання. Вона пов'язана з владними діями правоохоронних органів.
Не кожне примусово виконуване зобов'язання є відповідальністю. Виникнення зобов'язання всупереч волі особи не завжди надає йому характеру відповідальності. Варто погодитися з існуючою в юридичній літературі думкою, що не слід розглядати як міру відповідальн
Підміна істинної відповідальності примусовим виконанням невиконаного зобов'язання особливо характерно для цивільно-правових відносин. У цьому випадку найчастіше зустрічається уявна відповідальність, що може призвести до небажаних наслідків. Концепція, згідно з якою примусове виконання зобов'язання розглядається як відповідальність, має ряд негативних моментів; по-перше, сфера відповідальності безпідставно розширюється в теоретичному плані, по-друге, на практиці винні особи нерідко взагалі звільняються від відповідальності під приводом недопущення подвійної відповідальності за одне й те саме правопорушення.
Юридична відповідальність виражається в додаткових, стосовно того зобов'язання, що виконується примусово, втратах особистого або майнового характеру. Такий стан належним чином треба врахувати законодавчим і правозастосовним органам, щоб винна особа не змогла ухилитися від відповідальності. Примусове виконання зобов'язання необхідно доповнити чітко визначеними мірами відповідальності.
Інші автори, навпаки, поняття відповідальності звужують, ототожнюючи її з покаранням. Так, Б. Т. Базилєв зазначає:
«Відповідальність може виникнути, але не відбутись, якщо не реалізовано покарання. Наприклад, особа, яка вчинила злочин вперше, може бути звільнена від відповідальності і покарання з передачею матеріалів справи в товариський суд». У цьому випадку винна особа звільняється від покарання, але не від відповідальності. Якщо є протиправне діяння і до особи застосовуються передбачені законом примусові заходи — значить, є й юридична відповідальність.
Покарання реалізується в рамках відносин відповідальності, але ці питання не адекватні, відповідальність і покарання знаходяться в співвідношенні загального і часткового, де загальним є відповідальність, а частковим — покарання. Відповідальність можлива і без покарання.
У літературі переважає трактування юридичної відповідальності як заходу державного примусу. Таке тлумачення цілком правильне, якщо мова йде про кримінально-правову, адміністративно-правову або цивільно-правову відповідальність, оскільки змістом цих видів відповідальності є державний осуд правопорушника. Але воно неприйнятне щодо відповідальності перед громадськістю, в якій виражена не державна воля, а воля окремого колективу, що діє відповідно до своїх статутних норм. У нашій державі правові санкції нерідко застосовуються не державними органами, а громадськими організаціями та їх органами. Тому, на наш погляд, суть юридичної відповідальності точніше висловив С. Н. Братусь:
«Юридична відповідальність — це той же обов'язок, але виконується він в силу державного або прирівнюваного йому громадського примушування».
Юридична відповідальність чітко регулюється нормами права. Вона допустима лише за діяння, які заборонені законом, і тільки в межах, визначених законом. Це забезпечує справедливість відповідальності як з точки зору встановлення її в законі чи іншому правовому акті, так і з точки зору застосування її до винних осіб. Несправедливість, допущена при визначенні міри покарання, підриває ефект державного або громадського примушування стосовно того, хто відповідає за вчинок, і всіх інших учасників суспільних відносин. Покарання тоді досягає мети, коли воно є законним, доцільним і справедливим.
Юридична відповідальність виконує три функції: запобіжну, відновлювальну і каральну.
Встановлення змісту функцій правової відповідальності та їх поєднання має важливе значення для визначення напряму розвитку законодавства про відповідальність і послідовного вирішення задач зміцнення законності.
Зазначені функції взаємозв'язані і доповнюють одна одну. Разом з тим кожна з них несе своє навантаження, вирішує свої конкретні завдання. Визначаючи взаємозв'язок усіх функцій, вчені-юристи мають різні погляди щодо питання, яка функція є основною, найголовнішою. С. С. Алексєєв та деякі інші правознавці вважають, що головною, основною функцією правової відповідальності є штрафна (каральна). Автори навчального посібника «Общая теория государства й права» та інші визнають домінуючою запобіжну функцію.
В юридичній літературі наводяться протилежні точки зору на майнову відповідальність. Одні автори вважають її основною функцією запобіжну, інші — відновлювальну. Висловлюється також думка, що майнова відповідальність має одночасно на меті запобігання правопорушенням, виховання і майнове відшкодування, тобто фактично визнається їх рівноцінне значення.
На нашу думку, запобіжна функція е основною для будь-якого виду юридичної відповідальності. Головна мета охоронного правовідношення полягає не в тому, щоб притягнути когось до відповідальності, а в тому, щоб не допустити дій, за вчинення яких передбачається відповідальність. Запобігаючи правопорушенням, держава отримає вигоду, дуже корисну для суспільства в цілому і для кожного з його членів зокрема. Необхідно постійно підкреслювати в теорії і неухильно запроваджувати в практику твердження про превалюючу роль запобіжної функції. Чим краще вирішується справа профілактики правопорушень, чим вище рівень свідомості громадян, тим менше доводиться застосовувати караючу силу закону.
Юридична відповідальність виступає попередженням для осіб, схильних до правопорушень, особливо для тих, які вже притягувалися до відповідальності, оскільки на випадок повторного правопорушення, як правило, відповідальність підвищується.
Необхідно переглянути норми права, які у випадку повторного правопорушення передбачають таку ж відповідальність, як і за правопорушення, що вчинене вперше. Повторне порушення завжди повинно каратися суворіше.
Визнання запобіжної функції юридичної відповідальності як основної має принципове значення. По-перше, ще раз підкреслюється головний принцип нашого права — запобігання правопорушенням. По-друге, визнання прерогативи запобіжної функції сприяє подальшому вдосконаленню законодавства. І це закономірно. Запобіжна функція права постійно розвивається і вдосконалюється. Вона вичерпає себе лише тоді, копи в нашому суспільстві не буде порушень.
Ще одну функцію юридичної відповідальності — відновлювальну — в юридичній літературі часто називають компенсаційною, звужуючи тим самим її зміст. Компенсувати можна втрати, понесені внаслідок правопорушення. Відновлювальна ж функція має на меті поновлення порушених суб'єктивних прав організацій і громадян, а це поняття значно ширше, ніж компенсація втрат. Наприклад, відновленню підлягають права природокористувачів (землекористувачів, водокористувачів, лісокористувочів тощо), незалежно від того, чи було завдано їм матеріального збитку.
Залежно від галузевої належності відновлювальних заходів розрізняють характер і спосіб відновлених порушених прав. Відновлення в цивільному праві — це відшкодування збитків, повернення в попередній стан (за недійсності угод), і виконання окремих робіт, здійснення примусовим способом визнання права за особою тощо. Цивільно-правові поновлювальні захопи надходять головним чином від судових органів.
Відновлення в адміністративному праві характеризується відміною вищестоящими органами державного управління незаконних актів, що порушують право природокористувачів, прийнятих нижчестоящими органами державного управління. Вищестоящий орган, відміняючи незаконний акт, тим самим домагається поновлення порушених прав. Норми відновлювального характеру, за допомогою яких забезпечується відновлення порушених прав, також містяться в земельному, екологічному та деяких інших галузях права.
Зрозуміло, що сама по собі відміна незаконних актів відповідальністю вважатися не може. Відновлення порушених прав буде вважатися відповідальністю лише у разі, якщо воно супроводжуватиметься додатковими заходами карального характеру для особи, яка порушила права певного природокористувача. Саме так ми розуміємо суть відновлювальної функції юридичної відповідальності.
Третьою функцією юридичної відповідальності, як уже згадувалось, є каральна. У вітчизняному праві перенесення центру уваги на запобігання правопорушенням не зменшує значення покарання за вчинене правопорушення. Недооцінка покарання без урахування конкретних умов також може зашкодити.
Питання про визнання і, навпаки, заперечення мети покарання породило численну літературу з висловленням різних протилежних точок зору з цього приводу. Не вдаючись до їх аналізу, розглянемо реальні факти дійсності: покарання передбачене нашим законодавством і застосовується в практиці. Як неможливо заперечувати існування злочинності та інших правопорушень, так неможливо відмінити і покарання. Ігнорування негативних явищ — не кращий спосіб боротьби з ними. Набагато важливіше вести пошуки найбільш ефективних засобів боротьби з правопорушеннями.
Юридична відповідальність є одним із правоохоронних інститутів, що забезпечують охорону прав природокористувачів. Вона виникає на конкретній стадії розвитку охоронних правовідносин. Якщо охоронні правовідносини виникають з моменту надання екологічних прав, то правовідносини відповідальності — з моменту порушення цих прав.
В юридичній літературі існує інша точка зору. Так, 1. С. Самощенко і М. X. Фарушкин дотримуються думки, що охоронні правовідносини виникають з моменту правопорушення, а юридична відповідальність виникає лише з моменту визнання факту правопорушення і встановлення особи, що його вчинила.
На наш погляд, це трохи спрощене розуміння охоронного моменту в праві. Він наступає набагато раніше вчинення правопорушення, а саме зі вступом в дію правоохоронної норми. Охоронне значення права полягає не в тому, що порушення його обов'язково повинно викликати застосування заходів відповідальності. Воно полягає у створенні умов, які не допускають вчинення правопорушення, а також у відвертанні настання юридичних наслідків для правопорушника, передбачених санкцією правоохоронної норми.
У системі охоронних правовідносин юридичній відповідальності передують такі правоохоронні інститути, як законодавче закріплення екологічних прав природокористувачів та забезпечення законності в екологічних відносинах, тобто здійснення законоположень на практиці. Кожний з них виконує свою роль, вирішує свої завдання у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Законодавче закріплення екологічних прав природокористувачів — першооснова їх правової охорони. Чим вірогідніші правові акти, чим повніше відображають вони права природокористувачів, тим сприятливіші умови складаються для посилення охорони зазначених прав. І навпаки, неврегульовані питання у сфері екологічних відносин і вади в охоронному законодавстві послаблюють їх охорону. Тому в правових актах повинні закріплюватися ті питання охорони навколишнього природного середовища, яким необхідно надати загальнообов'язкового характеру.
Важлива роль в охороні екологічних прав природокористувачів і екологічних відносин у цілому належить інституту законності. Після законодавчого закріплення не менш важливим е втілення правових норм в життя. Свій виховний і регулюючий вплив закон виявляє тільки в процесі практичного виконання.
У нашому суспільстві переважна більшість громадян свідомо дотримується встановлених і прийнятих правил поведінки. Основною формою впливу, в тому числі і щодо осіб, які порушують встановлені правила, є переконання. Вітчизняне право ґрунтується переважно на переконанні, свідомості, добровільному виконанні і меншою мірою — на примушуванні. Тому справедливим є твердження, що праву притаманна обов'язковість, а не примушування.
У зв'язку з цим не можна погодитись з Б. Т. Базилевим в тому, що «всі охоронні інститути тієї чи іншої галузі права мають предметом свого регулювання негативні конфліктні суспільні відносини». Це стосується тільки інституту юридичної відповідальності, який регулює суспільні відносини, що виникають внаслідок правопорушень. А тому однією з характерних особливостей цього інституту є виконання каральної функції.
Теоретичне значення відмінностей між юридичною відповідальністю і такими правоохоронними інститутами, як законодавче закріплення екологічних відносин і забезпечення втілення законодавчих актів у життя полягає в тому, що їх розвиток пов'язаний з різними специфічними закономірностями юридичної надбудови нашого суспільства. Законодавче регулювання систематично розвивається і удосконалюється. Постійно удосконалюються і методи виконання еколого-правових актів. Таким чином, закріплювальна і регулююча роль права в сфері екологічних відносин постійно еволюціонує, тоді як юридична відповідальність примушування, навпаки, звужується, скорочує свою дію у зв'язку із зростанням свідомості громадян, з діяльністю органів держави і громадськості щодо запобігання правопорушенням. Однак юридична відповідальність ще не втратила свого значення. Примушування до бездоганного виконання правових норм повністю вичерпає себе лише з ліквідацією екологічних правопорушень.
В умовах розвитку демократії, розширення прав і свобод зростає соціальна відповідальність. Воля і відповідальність — взаємопов'язані, сполучені соціально-юридичні явища. Чим ширше межі волі людини, тим більша відповідальність покладається на неї за порушення цих меж. Свобода в правовій сфері може здійснюватися тільки в рамках закону.
Юридична відповідальність є однією з юридичних гарантій суворого, неухильного додержання і виконання норм права та ефективним засобом забезпечення їх реалізації.
Практика застосування юридичної відповідальності висуває перед юридичною наукою низку проблем. Однією з них є проблема справедливості відповідальності, суміжності між скоєним і визначенням ступеня відповідальності на практиці.
Привертає до себе увагу і проблема неминучості настання відповідальності за вчинене правопорушення. Недодержання цього принципу сприяє скоєнню нових правопорушень.
Юридична відповідальність є важливим засобом боротьби з порушеннями екологічного законодавства, формою застосування юридичних санкцій до правопорушників. Існують кримінально-правова, адміністративно-правова, цивільно-правова, еколого-правова і дисциплінарна відповідальність. Існування декількох видів юридичної відповідальності пояснюється перш за все характером правопорушень, які поділяються на злочини і проступки. Підвищена небезпека злочинів для суспільства вимагає застосування до винних найбільш суворого виду відповідальності — кримінальної. Боротьбу ж з проступками можна успішно вести іншими, менш жорсткими засобами.
Наявність видів юридичної відповідальності за порушення екологічного законодавства зумовлена також різницею в методах правового регулювання. Варто погодитись із С. С. Алексеєвим, який вважає, що в «... особливостях відповідальності виражається своєрідність того чи іншого правового регулювання, характерні риси даної галузі права. Тому поділ видів відповідальності в залежності від того, до якої галузі права вони належать є основним кваліфікаційним підрозділом».
Кримінально-правова відповідальність у галузі охорони навколишнього природного середовища настає за екологічний злочин, тобто суспільне небезпечне діяння (дію або бездіяльність), передбачене кримінальним законом. Поняття екологічного злочину розкривається через його складові елементи:
об'єкт і об'єктивну сторону, суб'єкт і суб'єктивну сторону складу екологічного злочину.
Об'єктом екологічного злочину е природні багатства (земля, вода, ліс, тваринний світ, атмосферне повітря тощо), або навколишнє природне середовище в цілому.
Об'єктивна сторона екологічного злочину включає три умови: злочинне порушення екологічного законодавства; заподіяння шкоди природному середовищу або реальну загрозу її заподіяння; наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою порушника і результатом, який настав.
Суб'єктами екологічних злочинів є фізичні особи. Серед екологічних складів злочинів немає таких, за якими відповідальність несли б лише посадові особи. Однак є такі склади злочинів, відповідальність за які покладається головним чином на посадових осіб. Зрозуміло, що в таких випадках вони притягуються до відповідальності за статтями Кримінального кодексу України про службові злочини: за зловживання владою або службовим становищем, за перевищення влади або службових повноважень, за халатність. До таких складів відносяться, наприклад, забруднення водойм, забруднення атмосферного повітря.
Суб'єктивна сторона екологічного злочину характеризується тим, що кримінальний закон передбачає обидві форми вини — навмисну і необережну. Причому є злочини, які передбачають тільки навмисну вину — знищення лісних масивів, вчинене шляхом підпалу, умисна потрава посівів або умисне пошкодження захисних лісонасаджень, незаконні вирубування лісу, полювання, рибний, звіриний або інший водний добувний промисел тощо.
І навпаки, є злочини, які можуть бути вчинені тільки з необережності або недбалості, наприклад, необережне знищення або пошкодження лісових культур.
Є такі склади злочинів, які набувають екологічного значення лише тоді, коли при їх вчиненні завдається шкода оточуючому природному середовищу. До них відносяться, зокрема, самовільний захват землі, порушення правил розробки надр та деякі інші злочини.
Екологічні правопорушення з ознаками суспільно-небезпечних діянь не завжди підпадають під дії кримінального закону. Наприклад, поза увагою Кримінального кодексу залишились забруднення земель і порушення правил радіаційної безпеки.
Приховування достовірної інформації про стан навколишнього природного середовища також передбачає застосування заходів кримінального покарання. Уроки Чорнобильської катастрофи повинні враховуватися при удосконаленні кримінального законодавства. Необхідно, щоб ознаки суспільне небезпечних дій у галузі екології завжди були в полі зору кримінального закону.
Поряд з формуванням нових складів екологічних злочинів, необхідно посилити кримінальну відповідальність за раніше передбачені склади екологічних злочинів. Санкції деяких із цих складів злочинів не відповідають наслідкам їх вчинення.
Є істотні недоліки в застосуванні кримінально-правових заходів щодо вчинення екологічних злочинів. В умовах господарської скрути нерідко уявна економічна доцільність бере верх над екологічними пріоритетами, внаслідок чого залишаються непокараними навіть явні екологічні злочини.
Адміністративно-правова діяльність у галузі охорони навколишнього природного середовища наступає за адміністративне правопорушення. Загальне поняття адміністративного правопорушення дано в ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, якщо особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, якщо особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, або легковажно розраховувала на їх відвернення чи не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч мала б і могла їх передбачати.
Конкретні склади адміністративних екологічних правопорушень із зазначенням суб'єктів відповідальності, санкцій, правочинностей органів щодо застосування заходів адміністративної відповідальності передбачені в Кодексі України про адміністративні правопорушення (глава VII). Причому склади адміністративних правопорушень у галузі охорони навколишнього природного середовища конкретизовані стосовно кожного об'єкта природи. Наприклад, псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель, порушення правил використання земель; порушення вимог щодо охорони надр;
порушення правил охорони водних ресурсів; незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняку, порушення вимог щодо пожежної безпеки в лісах, охорони атмосферного повітря при введенні в експлуатацію підприємств і споруд тощо. Кодекс України про адміністративні правопорушення нараховує 53 склади екологічних правопорушень. Для адміністративного правопорушення характерним є відсутність ознак злочину, які притаманні кримінальному правопорушенню.
Суб'єктами адміністративних правопорушень у сфері охорони природи можуть бути тільки громадяни і службові особи. Останні піддягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Іноземні громадяни і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Адміністративне законодавство передбачає такі заходи адміністративного впливу за екологічні правопорушення: попередження, штраф, заборона діяльності, що завдає шкоди природному середовищу чи здоров'ю людей; вилучення заборонених знарядь полювання або рибальства, незаконно добутої продукції; позбавлення права займатися певним видом діяльності, пов'язаної з використанням природних ресурсів. Найбільш розповсюдженим видом адміністративної відповідальності за екологічні проступки е штраф. Сума штрафу може бути більшою або меншою, ніж завдана шкода та призначатися за відсутності будь-якої шкоди. Це пояснюється тим, що штраф не є мірою компенсації. Стягнення адміністративного штрафу не звільняє винну особу від обов'язку відшкодувати заподіяні збитки.
Адміністративна відповідальність за екологічні правопорушення застосовується за рішенням Рад народних депутатів та їх адміністративних комісій службовими особами спеціальних органів охорони природи або санітарного нагляду.
Порядок притягнення до адміністративної відповідальності за екологічні проступки та інші суміжні питання регулюються нормами адміністративного права.
Адміністративні стягнення є мірою відповідальності та застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень самим правопорушником та іншими особами.
Цивільно-правова відповідальність у сфері охорони навколишнього природного середовища передбачена нормами цивільного права (зокрема, статті 440 і 441 Цивільного кодексу України). Суть цього виду юридичної відповідальності полягає головним чином у відшкодуванні збитків, заподіяних в результаті порушення законодавства, спрямованого на охорону природи.
У ст. 440 Цивільного кодексу України зазначено: «Шкода, заподіяна особі або майну громадянина, а також шкода, заподіяна організації, підлягає відшкодуванню особою, яка заподіяла шкоду, у повному обсязі».
Стаття 441 Цивільного кодексу України вказує на відповідальність організації за шкоду, заподіяну з вини її працівників:
«Організація повинна відшкодувати шкоду, заподіяну з вини її працівників під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків». Відповідальність організацій за шкоду, заподіяну з вини її працівників, має для екологічних відносин особливе значення. Вона є гарантією відшкодування збитків, завданих природі, тому що громадянин-правопорушник часто виявляється неспроможним це зробити через матеріальні обставини.
Цивільно-правову охорону навколишнього природного середовища зміцнює застосування принципу солідарної відповідальності, суть якого полягає в тому, що особи, які спільно заподіяли шкоду, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим (ст. 451 Цивільного кодексу). Застосування цього принципу сприяє відшкодуванню в повному обсязі завдано шкоди.
У системі цивільно-правових заходів охорони навколишнього природного середовища особливе місце посідає відповідальність за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної екологічної небезпеки, яка випливає із ст. 450 Цивільного кодексу України. Відповідно до цієї статті організації і громадяни, діяльність яких пов'язана з підвищеною небезпекою для оточення (транспортні організації, промислові підприємства, будови, власники автомобілів тощо), зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
Враховуючи те, що переважна більшість підприємств, які негативно впливають на оточуюче природне середовище, є джерелами підвищеної екологічної небезпеки, зазначена цивільно-правова норма має значні природоохоронні можливості.
Норми цивільного законодавства передбачають відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам в результаті забруднення та іншого екологічно шкідливого впливу оточуючого природного середовища. Це, зокрема, ст. 442 Цивільного кодексу України і Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища», в якому зазначено, що екологічні права громадян забезпечуються компенсацією шкоди, заподіяної здоров'ю і майну громадян внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
При відшкодуванні шкоди, заподіяної здоров'ю громадян, компенсації підлягають витрати на лікування і відновлення здоров'я, витрати на відшкодування матеріальних розходів у зв'язку з втратою працездатності, інші збитки.
Одним з різновидів цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну природі, є майнова відповідальність у вигляді спеціальних такс. На застосуванні такс ґрунтується, зокрема, відшкодування за знищення лісу, незаконні полювання і рибальство, за знищення і пошкодження дерев та інших зелених насаджень у містах і селищах. Такси встановлюються нормами екологічного законодавства. Їх розмір залежить від витрат, які зробила держава в зв'язку з доглядом за конкретними природними об'єктами, від їх цінності, важливості виконуваних ними функцій, можливості чи, навпаки, неможливості їх відновлення тощо.
Таким чином, юридична відповідальність за шкоду, заподіяну природному середовищу, виражається у формі майнової
і цивільно-правової відповідальності. Якщо порядок відшкодування збитків екологічним законодавством не регулюється, застосовуються відповідні норми цивільного права.
Еколого-правова відповідальність — порівняно новий вид юридичної відповідальності. Вона наступає на підставі норм екологічного законодавства за екологічні правопорушення. Еколого-правовій відповідальності притаманні такі самі риси, як і іншим видам юридичної відповідальності. Проте вона має і свої особливості. Вони визначаються специфікою екологічних суспільних відносин. Механізм еколого-правової відповідальності визначений в Законах України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про тваринний світ», «Про охорону атмосферного повітря», «Про природно-заповідний фонд України», а також у Земельному, Водному, Лісовому кодексах і Кодексі України про надра. У цих нормативних актах дається перелік порушень водного, лісового законодавства, законодавства про охорону атмосферного повітря, тваринного світу, інших об'єктів природи, за які може наступити юридична і, зокрема, еколого-правова відповідальність.
Визначення в законодавчому порядку видів екологічних правопорушень складає основу організації боротьби з ними.
В еколого-правових актах передбачено специфічні санкції за екологічні правопорушення, які притаманні тільки нормам екологічного права. Наприклад, згідно зі ст. 27 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі використання земельної ділянки способами, що призводять до зниження родючості ґрунтів, їх хімічного і радіоактивного забруднення, погіршення екологічної обстановки.
Стаття 101 Лісового кодексу України передбачає таку санкцію за порушення лісового законодавства, як вилучення незаконно добутої деревини та інших лісових ресурсів. У разі неможливості вилучення незаконно добутої деревини стягується її вартість.
Стаття 58 Закону України «Про тваринний світ» передбачає конфіскацію незаконно добутих об'єктів тваринного світу, виготовленої з них продукції та знаряддя правопорушення.
Стаття 14 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» вказує на те, що діяльність, пов'язана з порушенням умов і вимог щодо викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів на нього, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена.
Специфічні види еколого-правової відповідальності характерні також для інших еколого-правових актів. Це свідчить про те, що екологічне законодавство не тільки вказує на можливість застосування за певних умов кримінальної, адміністративно-правової, цивільно-правової, дисциплінарної відповідальності, але й передбачає різні види еколого-правової відповідальності.
Загалом екологічна відповідальність — це відповідальність держави, суспільства, громадян перед суспільством, конкретним природокористувачем, перед сучасними і майбутніми поколіннями людей.
Дисциплінарна відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища застосовується до винних осіб за наявності в їх діях складу дисциплінарного правопорушення. Підставою виникнення дисциплінарної відповідальності є невиконання або неналежне виконання посадовою особою своїх обов'язків, результатом яких є порушення екологічних вимог, заподіяння шкоди навколишньому середовищу.
Суб'єктами дисциплінарної відповідальності можуть бути керівники підприємств і організацій, на яких покладено виконання природоохоронних обов'язків, а також інші посадові особи і працівники, до обов'язків яких входять питання охорони і раціонального використання природних ресурсів.
Дисциплінарна відповідальність здійснюється в порядку підлеглості чи на підставі правил внутрішнього трудового розпорядку підприємств і організацій.
Посилює та конкретизує юридичну відповідальність за порушення вимог природоохоронного законодавства Закон України «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України з питань охорони навколишнього природного середовища» від 6 березня 1996 р. Зокрема, цей Закон доповнив Кодекс України про адміністративні правопорушення одинадцятьма статтями, поліпшив редакцію його шістнадцяти статей, вніс доповнення до статей 159—1621 Кримінального кодексу України (1960 р.).
У новій редакції викладено окремі статті Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про тваринний світ», «Про виключну (морську) економічну зону України».
Зміни і доповнення спрямовані головним чином на посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення вимог щодо охорони вод, об'єктів тваринного світу, природно-заповідного фонду України.
< Попередня Наступна >