§ 5.3. Діяльність органів внутрішніх справ щодо забезпечення управління у сфері екології
Екологічне право - Екологічне право |
§ 5.3. Діяльність органів внутрішніх справ щодо забезпечення управління у сфері екології
Діяльність органів внутрішніх справ щодо забезпечення управління у сфері екології обумовлюється їх правовим положенням, основними завданнями, обов'язками і наданими їм правами. Будучи складовою частиною системи органів державного управління, вони спроможні виконувати певною мірою функції як загальнодержавного, так і відомчого управління.
Місце і роль органів внутрішніх справ у системі державних органів, що здійснюють управління природокористуванням і охороною навколишнього природного середовища, визначаються їх специфічними особливостями. Управлінські дії органів внутрішніх справ здебільшого перебувають у площині захисту управлінських прав інших державних органів, а також у сфері зміцнення законності в екологічних відносинах. Контроль і нагляд за законністю використовуються органами внутрішніх справ для запобігання, припинення і розкриття протиправних дій у галузі природокористування і охорони природи.
Органам внутрішніх справ належить реагувати Відповідним чином як на незаконні управлінські дії в галузі екології, так і на бездіяльність державних органів і природокористувачів щодо вдосконалення природокористування і охорони навколишнього природного середовища.
Удосконалення правового регулювання екологічних відносин — процес об'єктивний, обумовлений самим життям, але він відбуватиметься більш активно, якщо органи внутрішніх справ та інші природоохоронні органи будуть всебічно йому сприяти.
Потенційні можливості органів внутрішніх справ дозволяють їм більш предметне впливати на екологізацію управлінських нормативних актів і відповідних дій державного, відомчого і внутрішньогосподарського характеру. Зокрема, вони могли б ініціювати узагальнення практи
Сьогодні відбувається процес удосконалення державного управління в галузі природокористування і охорони природи:
значно оновилось екологічне законодавство, розширені права місцевих Рад щодо вирішення питань використання і охорони природи, створюються нові підрозділи природоохоронного призначення в складі органів внутрішніх справ тощо.
Водночас важливого значення набуває природоохоронна діяльність підприємств, установ і організацій, її змістом є планування заходів щодо охорони природи, організація спеціальної служби охорони природи, удосконалення техніки і технології виробництва відповідно до екологічних вимог, моральне і матеріальне стимулювання цих робіт, виховання у працівників підприємств почуття бережного ставлення до природи.
Важливо, щоб управління підприємствами, організаціями і установами все більше набирало екологічної спрямованості. Передбачається велика перебудова роботи підприємств з точки зору технології виробництва, яка негативно впливає на екологічне середовище. Крім того, завжди має бути науково обґрунтованим їх розташування, щоб вони змогли обмежити свій вплив на здоров'я мешканців міст і сіл.
Зрозуміло, що екологічною спрямованістю виробництва повинні займатися не тільки органи управління самих підприємств, але й державні органи управління, в тому числі органи внутрішніх справ. Загальними зусиллями ця проблема буде вирішена швидше. Треба враховувати і те, що чинне законодавство відкриває можливість для органів внутрішніх справ та інших природоохоронних органів діяти цілеспрямованіше і рішучіше проти тих, хто порушує екологічне законодавство, активно впливати на правопорушників, притягуючи їх до адміністративної та кримінальної відповідальності.
Екологізація виробництва має стати першочерговою метою і основною задачею всіх державних, кооперативних, громадських підприємств, установ і організацій, їх посадових осіб, усіх громадян України.
Ефективність складного процесу управління у сфері екології залежить від наявності людських, матеріальних, організаційних факторів та безлічі інших чинників, серед яких слід виділити професіоналізм і сумлінність.
Ефективне управління неможливе без високого професіоналізму, дисципліни, відповідальності, чіткої організації управлінських відносин, суворого виконання правил і процедур управлінського процесу, неухильного дотримання принципів законності.
Діяльність органів внутрішніх справ спрямована на підвищення ефективності управління у сфері екології. Це вимагає відповідної підготовки кадрів, які в них працюють.
< Попередня Наступна >