§ 6.2. Економічний механізм реалізації екологічного права
Екологічне право - Екологічне право |
§ 6.2. Економічний механізм реалізації екологічного права
До економічних важелів забезпечення реалізації екологічного права відносяться:
фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища;
плата за спеціальне використання природних ресурсів;
плата за забруднення навколишнього природного середовища;
плата за погіршення якості природних ресурсів;
стимулювання в системі охорони навколишнього природного середовища;
екологічне страхування.
Фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, позабюджетних фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільних внесків та інших коштів.
Плата за спеціальне використання природних ресурсів встановлюється на основі нормативів плати і лімітів їх використання. Нормативи плати визначаються з урахуванням розповсюдженості природних ресурсів, їхньої якості, можливості відтворення, доступності, продуктивності, місцезнаходження, можливості переробки та інших факторів.
Нормативи плати за використання природних ресурсів і порядок їх стягнення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Плата за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі лімітів викидів і скидів забруднюючих речовин в навколишнє середовище та розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного та іншого виробництва.
Порядок встановл
- Плата за погіршення якості природних ресурсів (зниження родючості ґрунтів, продуктивності лісів, рибопродуктивності водойм тощо) в результаті володіння і використовування встановлюється на основі нормативів.
Порядок встановлення нормативів плати за погіршення якості природних ресурсів визначається Кабінетом Міністрів України.
Платежі підприємств, установ, організацій, а також громадян за погіршення якості природних ресурсів внаслідок володіння і користування ними здійснюються за рахунок прибутку, що залишається в їхньому розпорядженні.
Забезпеченню реалізації екологічного права сприятиме також утворення місцевих і республіканського позабюджетних фондів.
Місцеві позабюджетні фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються в межах єдиного позабюджетного фонду відповідної Ради народних депутатів за рахунок:
платежів за забруднення навколишнього природного середовища;
частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, а саме: 50 відсотків суми штрафів, стягнутих з посадових осіб за правопорушення у галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів; 50 відсотків коштів, стягнутих з громадян, у тому числі іноземних, за шкоду, заподіяну природним ресурсам порушенням природоохоронного законодавства; 80 відсотків коштів, стягнутих з підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності за шкоду, заподіяну природним ресурсам порушенням природоохоронного законодавства; 80 відсотків коштів, отриманих від реалізації незаконно добутих природних ресурсів або продукції, виробленої з них, чи їх вартості;
цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян.
Республіканський позабюджетний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюється за рахунок:
відрахувань з місцевих позабюджетних фондів охорони навколишнього природного середовища;
добровільних внесків підприємств, установ, організацій громадян та інших надходжень.
Кошти місцевих і республіканського позабюджетних фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для цільового фінансування природоохоронних заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення.
Серед економічних важелів забезпечення реалізації екологічного права чинне місце посідає стимулювання суб'єктів екологічних відносин. Відповідно до Закону України «Про охорону навколишнього природною середовища» стимулювання здійснюється шляхом:
а) надання пільг при оподаткуванні підприємств, установ, організацій і громадян у разі реалізації ними заходів щодо раціонального використання природних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища, при переході на маловідходні і безвідходні ресурсе- і енергозберігаючі технології, організації виробництва і впровадженні очисного обладнання і устаткування для утилізації забруднюючих речовин і переробки відходів, а також приладів контролю за станом навколишнього природного середовища та джерелами викидів ( скидів забруднюючих речовин, вжиття інших заходів, спрямованих на поліпшення охорони навколишнього природного середовища;
б) надання на пільгових умовах короткострокових і довгострокових позичок для реалізації заходів щодо забезпечення раціонального використання природних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища;
в) встановлення підвищених норм амортизації основних виробничих природоохоронних фондів;
г) звільнення від оподаткування фондів охорони навколишнього природного середовища;
д) передачі частини коштів позабюджетних фондів охорони навколишнього природного середовища на договірних умовах підприємством, установам, організаціям і громадянам на заходи для гарантованого зниження викидів і скидів забруднюючих речовин і зменшення шкідливих фізичних, хімічних та біологічних впливів на стан навколишнього природного середовища, на розвиток екологічно безпечних технологій та виробництв;
є) надання можливості отримання природних ресурсів під заставу.
Важливим економічним важелем забезпечення реалізації екологічного права є екологічне страхування. Згідно зі ст. 49 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснюється добровільне і обов'язкове державне та інші види страхування громадян та їх майна, майна і доходів підприємств, установ і організацій на випадок шкоди, заподіяної внаслідок забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Порядок екологічного страхування встановлюється законодавством України.
Поряд із зазначеними економічними важелями забезпечення реалізації екологічного права використовуються й інші засоби економічного впливу на суб'єкти екологічних відносин, з тим, щоб вони додержувалися вимог екологічного законодавства.
Економічні гарантії забезпечують реалізацію екологічного права матеріальними засобами. Головним носієм економічних гарантій виступає Українська держава, яка має всі основні важелі економічного розвитку нашого суспільства.
Зазначимо, що надійне забезпечення реалізації екологічного права потребує інтенсивнішого застосування економічних важелів. Перш за все мають зростати державні витрати на охорону навколишнього природного середовища. При вирішенні цього питання треба рівнятися на високорозвинені країни, Так, США витрачають на охорону природи понад 80— 85 млрд. доларів на рік; з них близько 45—50 відсотків припадає на аграрно-промисловий комплекс.
Виділення незначних коштів на охорону природи в Україні практично зводить нанівець ефективність тих еколого-правових норм, застосування яких вимагає капітальних вкладень.
Зволікання з витратами на охорону довкілля сьогодні призведе до їх збільшення завтра, бо шкода, завдана природі, буде помножуватись. І навпаки, завчасно зроблені капіталовкладення згодом не тільки окупляться, а й запрацюють на народ і державу з прогресуючою ефективністю.
Збільшення витрат на охорону природи не вирішить проблему, якщо не зміниться ставлення людей до навколишнього середовища. Держава вийде з екологічної кризи тільки тоді, коли кожний керівник і громадянин засвоять, що, по-перше, забруднення довкілля та надмірне споживання природних ресурсів стає економічно невигідним, по-друге, зволікання з охороною навколишнього природного середовища є самогубством. Треба назавжди відмовитися від споживацького ставлення до природи, слід пам'ятати, що природа -— єдине середовище існування суспільства.
Економічні гарантії реалізації екологічного права, як правило, не діють довільно. Більшість із них застосовуються в рамках, визначених правом, і мають правову форму. Широке використання правової форми суспільного регулювання є однією з об'єктивних закономірностей розвитку правової держави. Але закріплення в праві економічних важелів недостатньо. Не менш важливо, щоб правові норми всебічно допомагали економічним заходам діяти в потрібному напрямі. Необхідно удосконалювати саме екологічне законодавство. Воно має сприяти розвиткові й удосконаленню економічного механізму охорони навколишнього природного середовища, стати складовою частиною виробничо-господарської діяльності. Тільки за цієї умови підприємство буде зацікавлене в охороні оточуючого середовища не менше, ніж у збільшенні кількості і поліпшенні якості своєї продукції.
< Попередня Наступна >