§ 7.2. Поняття і значення правової охорони земель
Екологічне право - Екологічне право |
§ 7.2. Поняття і значення правової охорони земель
Правова охорона земель — це система юридичних заходів, спрямованих на збереження земель, відновлення і збільшення їх родючості. За своєю суттю правова охорона земель е комплексними правовідносинами.
0 юридичній літературі деякі автори підрозділяють правовідносини на регулятивні та охоронні. Під регулятивними розуміють правовідносини, що виникають у результаті правомірної поведінки і покликані регулювати суспільні відносини їх учасників, а під охоронними — правовідносини, що виникають у зв'язку з порушенням правопорядку і за допомогою яких здійснюється застосування певних санкцій з метою його відновлення. Погоджуючись з таким поділом взагалі, ми не поділяємо думки стосовно природи регулятивних і охоронних відносин, коли їм приписується тільки регулятивна або тільки охоронна функція. Всі явища в природі й суспільстві взаємопов'язані та взаємообумовлені. Це стосується також регулятивних і охоронних правовідносин.
Регулююча роль правових норм виявляється у тому, що суб'єкти права діють згідно з ними, а порушення викликає ту або іншу примусову дію держави в особі її органів, спрямовану на порушників.
Певною мірою є універсальними й охоронні правовідносини. Їм притаманні як охоронна, так і регулятивна функції. Отже, поняття охорони земель, на думку автора, ґрунтується на тому, що регулятивні і охоронні правовідносини — це не різні, а співвідносні категорії.
Правова охорона земель — проблема багатогранна. Вона вирішується за допомогою різних правових засобів. Відправною точкою у здійсненні охорони земель є розробка і прийняття нормативно-правових актів і норм, спрямованих на їх раціональне використання і охорону. Для цього необхідно мати чітку внутрішньо узгоджену систему правових норм, інакше в
Видатний юрист Д. І. Курський зазначав: "Якщо ми будемо тільки говорити про законність, а законів не буде, то матимемо лише ефектне слово, але не більше. Необхідно мати тверду і в достатній мірі розроблену систему норм, щоб не тільки говорити про законність, а й проводити її в життя"1. Ця вимога повністю може бути віднесена і до охорони земель.
Галузь правового регулювання відіграє і ще тривалий час відіграватиме важливу роль у регулюванні й охороні суспільних відносин. Не можна виключити із суспільного життя норми права, доки вони ще необхідні.
У чому конкретно полягає суть початкового етапу в забезпеченні охорони земель?
По-перше, у нормативно-правових актах закріплюється правове положення земель, причому положення кожної із складових частин земельного фонду (земель сільськогосподарського призначення, земель міст та інших населених пунктів, земель промисловості, транспорту тощо), визначаються права й обов'язки конкретних власників землі і землекористувачів.
По-друге, у нормативно-правових актах міститься вимога до державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян неухильно дотримуватися норм земельного законодавства.
По-третє, у нормативно-правових актах викриваються і засуджуються порушення прав власників земельних ділянок і землекористувачів, невиконання вимог законодавства про охорону земель; визначаються заходи з їх усунення; передбачається відповідальність винних.
По-четверте, у нормативно-правових актах містяться заходи профілактичного характеру, які сприяють запобіганню правопорушень у галузі охорони земель.
По-п'яте, у правових актах містяться заходи, що стимулюють належну охорону земель.
Отже, правову охорону земель не можна розглядати лише в плані боротьби з конкретними, вже вчиненими правопорушеннями. Охорона земель починається не із застосування норм права за вчинене правопорушення у цій сфері суспільних відносин, а з розробки і прийняття нормативно-правових актів, направлених на охорону земель. Від того, наскільки повно і всебічно питання охорони земель урегульовані в законодавчих актах, залежатиме ефективність їх охорони. Норми права проявляються з набранням чинності законом, що містить ці норми, а не з моменту вчинення винним правопорушення. Тому не можна погодитися з думкою академіка С. Г. Струмиліна, що закон не проявляє своїх потенцій доти, доки він не зазнає порушення1.
Отже, поняття охорони не вичерпуються відповідальністю, воно значно ширше. Притягнення до відповідальності — це лише частина великої і важливої проблеми охорони земель. Ми вважаємо принципово неправильним зводити правову охорону земель до тієї чи іншої форми відповідальності. У цьому випадку вся величезна і надзвичайно важлива правова і організаційна діяльність як самих власників землі та землекористувачів, так і відповідних державних органів щодо запобігання порушенням в галузі охорони земель залишається нібито в тіні, а на передній план висувається примусовість права.
Проблему правової охорони земель необхідно розглядати в більш широкому аспекті, пам'ятаючи, що основною метою е її запобіжне, профілактичне значення. Як кажуть у народі, мудрий законодавець попередить злочин, щоб не бути вимушеним потім карати за нього.
Відмічаючи ту роль, яку відіграють розробка і прийняття правових актів про охорону земель, необхідно підкреслити, що ефективність охорони зростатиме в міру подальшого вдосконалення законодавства. Дійовим регулятором суспільних земельних відносин може виступати тільки таке законодавство, яке постійно вдосконалюється і оновлюється.
Важливим кроком на шляху оновлення земельного законодавства, з урахуванням великої кількості завдань, стало прийняття нового Земельного кодексу України. Але оновлення земельного законодавства не закінчується, а фактично тільки розпочинається. На виконання цього закону будуть, безперечно, розроблятися та прийматися багато інших земельно-правових актів, у тому числі щодо охорони земель. Ефективність охорони в багатьох випадках залежить від дієвості тих норм права, які регулюють охорону цих суспільних відносин. Тому важливо мати правові норми, які б забезпечували надійну охорону земель. Будь-яка правомочність має значення лише тоді, коли реально забезпечується, бо інакше вона втрачає свої значення, силу і дієвість.
Розробка та прийняття законоположень про охорону земель відіграють важливу роль у їх охороні, але вони не вирішують проблему повністю. Наше суспільство ще не досягло того ступеня розвитку, коли розпорядження правових актів перетворюються на глибокі особисті переконання кожного, а дотримання правових норм стає звичкою всіх людей. Тому активна роль права доповнюється організаційною роботою щодо втілення вимог закону в життя, у зосередженні всіх зусиль на практичному здійсненні тих перетворень, які вже стали законом, але ще не перетворилися на реальність.
Роботу по втіленню правових актів у життя проводять органи державної влади й управління, правоохоронні органи, власники землі та землекористувачі, про що докладніше йтиметься у наступному параграфі.
Поняття охорони земель включає в себе і юридичну відповідальність, що виникає лише на певному етапі розвитку охоронних правовідносин, тому що пов'язана з відповідним порушенням законодавчих актів. Усі інші заходи охорони виконують свою роль і за відсутності правопорушень. Тому при конструюванні загального поняття охорони земель міру відповідальності не можна змішувати з іншими правоохоронними заходами. Це доводиться повторювати не лише з практичних, а й з теоретичних міркувань, оскільки в роботах деяких авторів простежується ототожнення поняття відповідальності з. поняттям охорони, що призводить до необґрунтованого розширення сфери примусу.
Охорона земель досягається не тільки за допомогою, санкцій, а й за допомогою матеріальних стимулів. Як ті, так і інші зацікавлюють, заохочують до цього. Засоби охорони, які стимулюють належну поведінку, зі зростанням рівня свідомості і вихованості людей будуть поступово витісняти і заміняти собою міри відповідальності, тобто засоби охорони стримуючого характеру.
Отже, міцність правової охорони земель однаковою мірою залежить від: якості та своєчасності розробки і прийняття правових актів і норм, направлених на охорону земель; забезпечення проведення їх у життя; міри стимулювання належної поведінки суб'єктів земельних відносин; створення умов, які б виключали порушення земельного законодавства; неухильного втілення в життя принципу неминучості відповідальності за вчинене правопорушення. Лише у взаємодії названі заходи складають поняття правової охорони земель.
Розглянемо значення правової охорони земель. Наукове розкриття значення і ролі будь-якого правового явища неможливе без встановлення його зв'язку з розвитком економіки зокрема і суспільства взагалі. Розглядаючи правову охорону з цієї точки зору, необхідно підкреслити, що вона дозволяє досягти найбільш ефективного використання в інтересах людини такого природного багатства, як земля, що е вихідною матеріальною основою накопичення національного багатства і забезпечення благополуччя народу. Але земля може не виконати цього свого споконвічного призначення, якщо допускати безгосподарність і недбайливе ставлення до неї.
Правова охорона земель сприяє вирішенню продовольчої проблеми, яка стала головним мірилом прогресу. Виробництво продуктів сільського господарства безпосередньо пов'язане з ефективністю використання земель, підвищенням їх родючості, залученням з цією метою невикористаних земель, збереженням від розбазарювання. Все це досягається за допомогою їх правової охорони.
Наше сільське господарство має всі можливості, щоб дати необхідну кількість сільськогосподарської продукції як на внутрішній, так і на зовнішній ринки. Однак для цього необхідно змінити ставлення до землі, її охорони і використання.
Правова охорона землі сприяє виродженню справжнього хазяїна, тому що забезпечує охорону земельних прав власників і землекористувачів, які відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України мають право:
самостійно господарювати на землі;
укладати договір застави з установами, які надають кредит;
власності на вироблену сільгосппродукцію і прибутки від її реалізації;
використовувати у встановленому порядку для потреб господарства наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові угіддя, водні об'єкти, а також експлуатувати інші корисні властивості землі;
зводити житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди за погодженням із сільською, селищною, міською Радами народних депутатів1;
одержати від нового власника землі, землекористувача або місцевої Ради народних депутатів компенсацію за підвищення родючості землі в разі вилучення або добровільної відмови від земельної ділянки.
У земельному законодавстві встановлений і діє принцип непорушності прав власників землі і землекористувачів. Суть його в тому, що ніхто, ні під яким приводом не може порушувати надані їм земельні права або зменшити розміри ділянки. Якщо ж якась частина землі буде вилучена в установленому порядку в землевласника або землекористувача, то господарству по можливості надається така ж кількість землі в іншому місці з відшкодуванням збитків, яких воно зазнало у даному випадку. Більше того, власник землі і землекористувач не можуть бути позбавлені права або користування землею інакше, ніж на підставах, зазначених у самому законі.
Особливо важливо забезпечити охорону прав землевласників і землекористувачів, які займаються сільським господарством. Пріоритет безпосередніх виробників продукції належить визнавати й закріплювати ще під час розробки і прийняття правових актів, тобто його необхідно гарантувати. При цьому дуже важливо не обмежуватися лише охороною існуючого обсягу прав, а сприяти їх розширенню і розвитку, інакше поняття охорони буде неповним.
Правова охорона земель дає можливість ефективніше використовувати землю не лише в сільському господарстві, а й в інших цілях, зокрема для розміщення об'єктів несільськогосподарського виробництва. На жаль, цим питанням тривалий час у нас не приділялось належної уваги, доки не виникла гостра потреба в землі як території для розміщення об'єктів промисловості, транспорту, інших споруд. Тому і земельним законодавством недостатньо врегульовано використання землі для несільськогосподарських цілей.
Лише із загостренням цієї проблеми, коли відведення земель для несільськогосподарських потреб стало масовим явищем, почалися пошуки її правового врегулювання. Від того, ощадливо чи ні вирішуватиметься це питання, залежить охорона таких земель.
Нині процеси індустріалізації та агропромислової кооперації дедалі більше охоплюють сільськогосподарське виробництво. Це потребує відведення під забудови, в тому числі внутрішньогосподарські, значних земельних площ. Тому дуже важливо, щоб ця проблема також вирішувалась ощадливо, з турботою про землю. Насамперед необхідно використовувати внутрішні територіальні резерви в межах існуючих підприємств, населених пунктів, непридатні для сільського господарства земельні ділянки.
Раціональному використанню й охороні земель сприятиме закріплений у земельному законодавстві порядок розгляду і затвердження землевпорядних проектів та інших матеріалів з питань землеустрою. Згідно зі ст. 102 Земельного кодексу України проекти внутрішньогосподарського землеустрою колективних сільськогосподарських підприємств, кооперативів, радгоспів та інших сільськогосподарських підприємств, установ і організацій, селянських (фермерських) господарств після погодження їх із власниками землі і землекористувачами, сільськими, селищними Радами народних депутатів розглядаються та затверджуються районними, міськими, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Радами народних депутатів.
Використовувати землі й охороняти їх необхідно завжди на науковій основі, враховуючи прикрий минулий досвід. Так, в Україні занапастили малі річки, осушили водні болота, затопили багатющі луги, підірвавши цим тваринницьку базу країни, тисячі гектарів землі надмірним зрошенням перетворили на солончаки, мали навіть намір збудувати канал Дунай — Дніпро і греблю через Дніпровський лиман, що призвело б до загибелі значної частини півдня України.
Виснаження земель, а нерідко й їх цілковите вилучення із сільськогосподарського обігу, відбувається внаслідок заростання їх чагарниками, засипання піском, нераціонального використання хімікатів, порушення агротехніки, неправильного розорювання схилів тощо.
Правова охорона земель пов'язана з вивченням видів і якості ґрунтів. Серед усіх ґрунтів України найбільш поширені чорноземи, які мають найвищу господарську цінність. Вони більш родючі, забезпечують високі врожаї сільськогосподарських культур. Чорноземами багаті степова і південна частини лісостепової зони України.
Основними заходами, спрямованими на охорону і підвищення родючості цих фунтів, є раціональні засоби обробки, накопичення вологи, внесення науково обґрунтованих доз
добрив, поліпшення структури посівних площ, запобігання
ерозії та боротьба з нею.
Охороні та раціональному використанню земель на науковій основі значною мірою покликані сприяти Ґрунтові карти, які є в усіх господарствах України. Вони мають стати дійовим правовим документом, тоді науковий підхід до землеробства застосовуватиметься не лише в масштабі держави, а й безпосередньо в кожному сільськогосподарському підприємстві й організації, в кожному фермерському господарстві.
Про необхідність наукового підходу до забезпечення охорони земель нагадує використання в землеробстві мінеральних добрив. Незважаючи на те, що це робиться вже понад півтора століття, проблема оптимізації системи їх використання розроблена недостатньо. Це пояснюється тим, що протягом тривалого часу цей процес розглядався однобічно, переважно в аспекті отримання максимального врожаю. Питанням впливу їх на природне середовище і насамперед землю приділялось мало уваги. Лише під впливом незаперечних фактів, які свідчили про те, що інтенсивне використання мінеральних добрив може мати шкідливі наслідки, наукові пошуки в цьому напрямі дещо розширилися. Однак і сьогодні однією з найважливіших проблем раціонального використання добрив є визначення оптимальної дози, яка б забезпечувала досить високі врожаї сільськогосподарських культур і не призводила б до забруднення земель і довкілля.
Треба виходити з того, що головним показником суспільного багатства стає рівень розвитку і застосування науки у виробництві. Відомо, що люди обробляли землю, вирощували корисні рослини, розводили тварин, виплавляли деякі метали, будували домівки, кораблі тощо задовго до того, як з'явилися науки про землеробство, металургію, будівництво. Проте відсутність наукового розуміння процесів, що відбуваються в природі та використовуються людиною у виробництві, обмежувало, гальмувало розвиток виробничих сип, звужувало можливості виробництва.
Сьогодні, коли наука досягла значного рівня розвитку, вона має бути керівною силою у виробництві, будівництві нових соціальних відносин, вихованні, навчанні людей, в їх інтелектуальному житті.
Виникнувши на основі практичних потреб суспільства, наука у свою чергу служить практиці, інтересам людини, і в цьому її величезна сила і значення.
Правова охорона земель сприяє зміцненню законності в галузі земельних відносин. Ці поняття взаємопов'язані. Правова охорона земель і законність передбачають:
наявність необхідних законодавчих та інших правових актів;
точне застосування і неухильне дотримання вимог закону державними органами, громадськими організаціями, посадовими особами, землевласниками і землекористувачами;
неминучість відповідальності за порушення чинних норм права, спрямованих на охорону земель.
Спільність завдань охорони земель і законності виявляється також і в єдності гарантій: економічних, політичних, ідеологічних і юридичних.
Зрозуміло, взаємозв'язок законності і правової охорони земель не означає їх тотожності, кожне з цих явищ зберігає свої особливості та цілі. Однак нас вони цікавлять лише з точки зору їх єдності.
Спільність завдань охорони земель і законності підсилює охорону земель, тому що порушення або невиконання законодавчих актів з цього питання розглядається як порушення законності. Однак ця беззаперечна істина сприйнята ще не всіма, що послаблює вимоги за невиконання законоположень про охорону земель. За такі порушення необхідно карати з такою ж суворістю, як і за порушення законності.
Органічний взаємозв'язок охорони земель і законності суттєво підвищує теоретичне і практичне значення проблем законності у сфері земельних відносин.
Вітчизняні юристи зробили чималий внесок у цьому напрямі, але їхні дослідження проводилися головним чином з позицій загальної теорії права. Що ж до проблеми в такій конкретній галузі, як земельні відносини, то вона досліджена недостатньо. Це одна з причин неблагополучного стану з раціональним використанням земель та їх охороною.
Правова охорона земель сприяє зміцненню земельного ладу України. Це говорить про те, що охорона земель відповідає завданням не лише сьогодення, а й завданням, розрахованим на тривалу перспективу.
Охорона земель — це передусім охорона земельних прав, які мають власники землі і землекористувачі, сільські, міські, районні, обласні Ради народних депутатів, місцеві державні адміністрації, а також вищі органи державної влади і управління України.
Охорона земель — це охорона земельних відносин, що складаються на території села, селища, міста, району, області, республіки. Сукупність цих відносин складає земельний лад України. Отже, зміцнення земельних відносин — це зміцнення земельного ладу.
< Попередня Наступна >