§ 9.2. Організаційно-правові заходи щодо охорони лісів
Екологічне право - Екологічне право |
§ 9.2. Організаційно-правові заходи щодо охорони лісів
Велика роль в охороні лісів належить організаційно-правовим заходам, що спрямовані на охорону лісі& від пожеж, їх збереження від знищення, пошкодження та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб, а також раціональне використання, відновлення лісів і підвищення їх продуктивності.
Характерною ознакою організаційно-правових заходів охорони лісів є те, що вони передують заходам юридичної відповідальності за порушення лісового законодавства та спроможні запобігати різним порушенням.
Основним організаційно-правовим заходом охорони лісів є ведення лісового господарства на науковій основі. Для вирішення цього завдання треба зробити набагато більше, ніж зроблено. На науковій основі слід проводити розміщення лісів, поліпшення їх породності, здійснювати вирубування, використовувати та відтворювати ліси.
Відомо, що ліс стає придатним для вирубування у віці 80—100 років. Незважаючи на це, ведуться вирубування і значно молодшого лісу. Це призводить до знищення лісів. По-перше, молода деревина недостатньо міцна, вироби з неї швидко псуються, ламаються і вимагають заміни, що веде до нових вирубувань. По-друге, молодий ліс — тонкий, а тому його треба вирубати більше, щоб задовольнити потреби у деревині.
Вирубування молодого лісу є збитковим і з морального боку, бо використовується те, що належить не нам, а нашим дітям і внукам. Це ганебна позичка у прийдешніх поколінь, яку ми не зможемо повернути.
Наукового підходу вимагає і використання продукції лісозаготівель. Зараз здебільшого використовується лише так звана «ділова» деревина, тоді як верхівки зрубаних дерев та їх гілля «з'їдає» вогонь.
Не сприяє охороні лісів і ра
Марнотратство і безгосподарність аж ніяк не сприяють збереженню лісів, навпаки — ведуть до їх виснаження. Розвивати лісове господарство можна тільки на основі досягнень науки.
Організаційно-правові заходи охорони лісів притаманні насамперед організації лісового господарства. Воно має своїм завданням забезпечувати правову і технічну регламентацію раціонального ведення лісового господарства і використання лісових ресурсів залежно від природних та екологічних умов, цільового призначення, місця розташування, природного складу лісів, а також функцій, які вони виконують.
Державні органи та постійні лісокористувачі, які здійснюють планування, організацію, ведення лісового господарства і використання лісових ресурсів, зобов'язані забезпечувати:
а) збереження лісів, охорону їх від пожеж, захист від шкідників і хвороб;
б) посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою охорони здоров'я людей і поліпшення навколишнього природного середовища;
в) невиснажливе і раціональне використання лісів для планомірного задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції;
г) розширене відтворення, поліпшення породного складу і якості лісів, підвищення їх продуктивності.
Організація лісового господарства передбачає ведення державного обліку лісів; поділ лісів за групами та їх віднесення до категорій захищеності; поділ лісів за їх призначенням (експлуатаційні, водоохоронні, захисні тощо); встановлення віку стиглості лісу, способів порубок і відтворення лісових насаджень, норм використання лісових ресурсів; визначення системи заходів щодо охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів; здійснення інших організаційно-технічних заходів згідно з основними вимогами ведення лісового господарства і використання лісових ресурсів.
З метою забезпечення охорони лісів ведеться розміщення, проектування, будівництво і введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, що шкідливо впливають на стан і відтворення лісів. Під час виконання зазначених будівельних робіт передбачаються і здійснюються заходи щодо усунення негативної дії шкідливих факторів, зокрема, викидів і скидів забруднюючих речовин, відходів виробництва, підтоплення, осушення та інших видів негативного впливу на ліси.
Забороняється введення в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, транспортних шляхів, комунальних та інших об'єктів, не забезпечених пристроями, що запобігають шкідливому впливу на стан і відтворення лісів.
Визначення місць будівництва підприємств, споруд та інших об'єктів, що шкідливо впливають на стан і відтворення лісів, проводиться за погодженням з місцевими Радами народних депутатів, державними органами лісового господарства, охорони навколишнього середовища.
Організаційно-правові заходи ведення лісового господарства і забезпечення охорони лісів, які передбачені лісовим кодексом, були доповнені постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку поділу лісів на групи, віднесення їх до категорії захищеності та виділення особливо захисних земельних ділянок лісового фонду» від 27 липня 1995 р.
Серед організаційно-правових заходів охорони лісів важливе місце посідають відновлення лісів і підвищення їх продуктивності. Відновлення лісів здійснюється на землях, що були покриті лісовою рослинністю (вируби, згарища тощо). На інших землях, призначених для створення лісів, насамперед не придатних для використання в сільському господарстві (яри, балки, піски тощо), здійснюється лісорозведення. Землі, призначені для лісорозведення, переводяться до складу земель лісового фонду відповідно до земельного законодавства.
Відновлення лісів та лісорозведення має забезпечувати розширене їх відтворення і підвищення продуктивності з метою поліпшення навколишнього природного середовища та добробуту народу України.
Питання відновлення лісів та лісорозведення регулюються постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил відновлення лісів і лісорозведення» від 16 січня 1996 р.
Проблема охорони лісів, їх збереження тісно пов'язана з ростом продуктивності лісів.
Для підвищення продуктивності лісів здійснюються:
— роботи з селекції лісового насінництва і сортовипробування найбільш цінних у господарському відношенні деревних порід;
— заходи, спрямовані на підвищення родючості грунтів (меліорація земель, запобігання водній і вітровій ерозії грунтів, заболоченості, засоленості та іншим процесам, що погіршують стан грунтів);
— своєчасний та ефективний догляд за лісовими культурами;
— заходи щодо найбільш повного та ефективного використання земельних ділянок лісового фонду для вирощування лісів, поліпшення їх вікової структури, зменшення площі земель, не покритих лісовою рослинністю, зайнятих чагарниками, рідколіссям, охорона лісів від пожеж та самовільних порубок, захист від шкідників і хвороб.
Для поліпшення якісного складу лісів мають проводитися вирубки догляду за лісом, санітарні виробки та такі, що пов'язані з реконструкцією малоцінних молодняків, інші роботи.
Забезпечення охорони та захисту лісів покладається на центральні та місцеві органи державної виконавчої влади, Верховну Раду Автономної Республіки Крим, місцеві Ради народних депутатів та постійних лісокористувачів.
Місцеві Ради народних депутатів згідно з чинним лісовим законодавством проводять значну роботу по охороні лісів від пожеж. Вони щорічно організовують розробку і вжиття лісокористувачами заходів протипожежної профілактики в лісах;
залучають до гасіння лісових пожеж населення, протипожежну техніку і транспортні засоби підприємств, установ та організацій; забезпечують добровольців, які здійснюють гасіння лісових пожеж, харчуванням та медичним обслуговуванням;
сприяють будівництву об'єктів протипожежного призначення, роботі повітряних суден для Лісоохорони; організують через засоби масової інформації пропаганду правил протипожежної безпеки, висвітлення проблем збереження лісів; забезпечують координацію заходів, спрямованих на охорону лісів від пожеж у межах своєї території.
Великі обов'язки щодо охорони і захисту лісів покладені на лісову охорону. Службу лісової охорони складають:
а) лісова охорона спеціально вповноважених державних органів лісового господарства;
б) лісова охорона інших постійних лісокористувачів. Службові особи державної лісової охорони і лісової охорони інших постійних лісокористувачів мають право:
— давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення порушень лісового законодавства, встановленого порядку використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, інших порушень, що можуть завдати шкоду лісу;
— відвідувати безперешкодно підприємства, організації, установи для виконання контрольних функцій щодо забезпечення пожежної охорони та захисту лісів;
— доставляти осіб, що порушують лісове законодавство, в органи внутрішніх справ, місцеві органи влади;
— вилучати в осіб, що порушують лісове законодавство, незаконно добуту продукцію лісових користувань, інструменти, обладнання, транспортні та інші засоби, що були знаряддям правопорушення, а також відповідні документи;
— зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю в порядку, передбаченому законодавством.
Заслуговують на увагу з точки зору здійснення охорони лісів і обов'язки службових осіб лісової охорони. Вони зобов'язані:
— запобігати порушенням правил охорони і захисту лісів, установленого порядку використання лісових ресурсів і користування земельними ділянками лісового фонду та іншим діям, що можуть негативно впливати на ліс, та припиняти їх;
— здійснювати заходи щодо підвищення протипожежної стійкості насаджень, запобігання виникненню, розповсюдженню лісових пожеж та їх ліквідації, а також захисту лісів від шкідників і хвороб;
— сприяти лісокористувачам, яким надані земельні ділянки лісового фонду для потреб мисливського господарства, у здійсненні заходів щодо організації мисливського господарства, охорони і розведення диких звірів і птахів.
Працівники лісової охорони підлягають обов'язковому державному страхуванню. Порядок страхування визначається Кабінетом Міністрів України.
До організаційно-правових заходів охорони лісів слід віднести проведення лісовпорядкування. Це система державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціональне використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства.
Під час лісовпорядкування здійснюється:
— визначення меж і внутрішньогосподарська організація територій лісового фонду, що перебуває в користуванні постійних лісокористувачів;
— виконання топографо-геодезичних робіт і спеціального картографування лісів;
— інвентаризація лісового фонду з визначенням природного і вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів;
— виявлення деревостанів, що потребують вирубки, пов'язаної з веденням лісового господарства, заходи щодо відновлення лісів і лісорозведення, меліорації; охорони то захисту лісів тощо, а також визначення порядку і способів проведення цих робіт;
— обґрунтування, поділу лісів на групи віднесення їх до категорії захищеності;
— обчислення розрахункової лісосіки, обсяг вирубок, пов'язаних за веденням лісового господарства, та обсягів використання інших видів лісових ресурсів;
— визначення обсягу робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, охорони лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, а також інших лісогосподарських робіт.
Лісовпорядкування на всій території України проводиться державними лісовпорядними службами на кошти державного
бюджету і за єдиною системою в порядку, встановленому Державним комітетом лісового господарство України за погодженням з Міністерством екології та природних ресурсів України.
Охорона лісів багато в чому залежить від виконання обов'язків, які покладені законодавством на лісокористувачів, які поділяються на постійних і тимчасових. Постійні лісокористувачі зобов'язані:
а) забезпечувати відтворення, охорону, захист і підвищення родючості ґрунтів, продуктивність лісових насаджень і посилення їх корисних властивостей, виконувати інші вимоги законодавства щодо ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів;
б) дотримуватися науково обґрунтованих норм і порядку спеціального використання деревних та інших ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду;
в) вести лісове господарство, здійснювати спеціальне використання лісових ресурсів та користуватися земельними ділянками лісового фонду способами, які б забезпечували збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створювали сприятливі умови для їх охорони, захисту, використання та відтворення;
г) вести первинний облік лісів;
д) забезпечувати охорону рідкісних видів рослин і тварин, рослинних угруповань відповідно до природного законодавства;
е) своєчасно вносити платню за використання лісових ресурсів;
є) не порушувати законні права тимчасових лісокористувачів.
На охорону лісів спрямовані й обов'язки тимчасових лісокористувачів.
Підприємства, установи, організації та громадяни, діяльність яких впливає на стан і відтворення лісів, зобов'язані згідно з законодавством України погоджувати з державними органами лісового господарства, державними органами охорони навколишнього природного середовища та іншими органами проведення організаційних, санітарних, технологічних та інших заходів щодо охорони і захисту лісів.
Широке коло організаційно-правових заходів охорони лісів передбачено «Санітарними правилами в лісах України», які затверджені постановою Кабінету Міністрів від 27 липня 1995 р.
Достатньо дійовим організаційно-правовим заходом охорони лісів є контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів. Контроль полягає в забезпеченні додержання всіма державними і громадськими органами, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами вимог лісового законодавства.
Передбачається державний і громадський контроль. Державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, Міністерством екології та природних ресурсів, його органами на місцях, іншими спеціально вповноваженими державними органами і місцевими органами державної виконавчої влади, органами місцевого та регіонального самоврядування відповідно до законодавства України.
Порядок здійснення державного контролю визначається Лісовим кодексом України та іншими законодавчими актами.
Громадський контроль здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища. Повноваження громадських інспекторів визначаються Положенням, що затверджується Міністерством екології та природних ресурсів.
Лісове законодавство передбачає компетенцію державних органів у галузі управління і контролю за охороною, захистом, використанням і відтворенням лісів. Зокрема, передбачена компетенція Кабінету Міністрів України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Уряду Автономної ^Республіки Крим, Державного комітету лісового господарства -України.
До компетенції Кабінету Міністрів України в галузі управління і контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів віднесено вирішення таких питань:
1) здійснення державного контролю в зазначеній галузі;
2) визначення порядку діяльності органів державної виконавчої влади щодо організації охорони, захисту, використання та відтворення лісів;
3) встановлення порядку поділу лісів на групи, віднесення до категорії захищеності та виділення особливо захищених ділянок лісового фонду;
4) встановлення лімітів спеціального використання лісових ресурсів державного значення;
5) встановлення порядку і нормативів плати за спеціальне використання лісових ресурсів і користування земельними ділянками лісового фонду;
6) затвердження Правил відпуску деревини на пні, рубки лісу, відтворення, охорони і захисту лісів, догляду за лісом, заготівлі технічної та лікарської сировини, інших продуктів лісу, а також користування земельними ділянками лісового фонду;
7) забезпечення розробки комплексних державних та регіональних програм у галузі охорони, захисту і відтворення лісів, підвищення їх продуктивності та раціонального використання;
8) прийняття рішень про обмеження або тимчасове припинення діяльності підприємств, установ і організацій в порядку, передбаченому законодавчими актами, в разі порушення ними лісового законодавства;
9) вирішення інших питань у галузі управління і контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів.
Аналогічні питання в галузі охорони лісів складають і компетенцію Уряду Автономної Республіки Крим, які він вирішує в межах своєї автономії.
До відома Міністерства екології та природних ресурсів України в галузі управління і контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів належить:
а) здійснення комплексного управління в галузі охорони, захисту, використання лісів та їх відтворення;
б) затвердження нормативів використання лісових ресурсів;
в) погодження лімітів використання лісових ресурсів;
г) погодження порядку і правил щодо охорони, захисту;
використання та відтворення лісових ресурсів, що розроблюються Державним комітетом лісового господарства України;
д) погодження проектів актів законодавства щодо порядку і нормативів плати за спеціальне використання лісових ресурсів і користування земельними ділянками лісового фонду;
е) участь у розробці комплексних державних та регіональних програм у галузі охорони, захисту, використання та відтворення лісів;
є) здійснення державної екологічної експертизи проектів розміщення об'єктів лісового господарства;
ж) здійснення державного контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів;
з) вирішення інших питань у цій галузі.
Широкими повноваженнями в галузі управління і контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів наділений Державний комітет лісового господарства України. До його відання, зокрема, належать:
ведення державного лісового кадастру, обліку лісів;
організація ведення лісового господарства, включаючи питання охорони, захисту, раціонального використання лісових ресурсів та відтворення лісів;
розробка норм, правил та інших нормативних документів;
розробка та організація комплексних та регіональних програм.
Нормативні акти Державного комітету лісового господарства України є обов'язковими для інших центральних та місцевих органів державної виконавчої влади, а також підприємств, установ, організацій та громадян.
Охороні лісів сприяють такі заходи, як плата за використання лісових ресурсів та економічне стимулювання захисту, раціонального використання та відтворення лісів.
Відповідно до чинного законодавства загальне використання лісових ресурсів є безкоштовним. Платним є спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення дослідних робіт.
Плата справляється за встановленими таксами або орендної плати чи доходу, одержаного від реалізації лісових ресурсів.
Розмір орендної плати визначається за згодою сторін у договорі оренди, але не нижче від встановлених такс на лісові ресурси.
Зазначені платежі розділяються таким чином: платежі за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення в розмірі 80 відсотків зараховуються до державного бюджету і 20 відсотків — відповідно до бюджету Автономної Республіки Крим та бюджетів областей.
Плата за використання лісових ресурсів місцевого значення і користування земельними ділянками лісового фонду для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення наукового-дослідних робіт зараховується відповідно до бюджету Автономної Республіки Крим та бюджетів місцевого самоврядування.
Ці платежі спрямовуються на виконання робіт щодо відтворення лісів, проведення лісогосподарських заходів та утримання лісів у належному санітарному стані.
Економічне стимулювання лісокористувачів у додержанні вимог охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів передбачає:
— цільове виділення через державні органи лісового господарства коштів для реалізації державних, регіональних і місцевих програм і ведення лісового господарства;
— матеріальне стимулювання лісокористувачів за якісне проведення лісогосподарських робіт;
— заохочення осіб, які виявили випадки порушення лісового законодавства і порушників та забезпечили стягнення
штрафів і відшкодування матеріальних збитків, заподіяних лісовому господарству;
— надання пільг лісокористувачам щодо плати за використання лісових ресурсів у разі впровадження ними технологічних процесів, устаткування, що зменшують негативний вплив на навколишнє природне середовище, а також у разі підвищення ефективності відновлення лісів, більш повного використання лісових ресурсів.
Економічне стимулювання охорони, раціонального використання та відтворення лісів здійснюється за рахунок державного бюджету або інших джерел.
Лісове законодавство передбачає такий організаційно-правовий захід охорони лісів, як припинення робіт, небезпечних для природного стану лісів і їх відтворення.
На підставі ст. 102 Лісового кодексу України місцеві Ради народних депутатів, державні органи охорони навколишнього Природного середовища, лісового господарства та інші уповноважені державні органи України в межах своєї компетенції в порядку, визначеному законодавчими актами, припиняють роботи, що здійснюються підприємствами, установами, організаціями і громадянами, якщо під час їх проведення не виконуються встановлені технологічні, санітарні та інші спеціальні вимоги щодо безпеки природного стану лісів та їх відтворення.
У системі лісозберігаючих заходів важливе місце належить удосконаленню деревопереробки. Адже у нас з одного кубометра деревини виробляється плит, картону, паперу в 6—20 разів менше, ніж у країнах Заходу. Стан деревопереробки і збереження лісів — тісно пов'язані процеси. Удосконалення промислової переробки деревини — важлива умова лісозбереження.
< Попередня Наступна >