§ 13.3. Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд України
Екологічне право - Екологічне право |
§ 13.3. Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд України
Порушення законодавства про природно-заповідний фонд тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Дисциплінарна відповідальність передбачає накладання дисциплінарних стягнень і застосовується до посадових осіб, робітників та службовців за невиконання чи неналежне виконання покладених на них службових обов'язків. Тому при притягненні їх до дисциплінарної відповідальності треба завжди з'ясовувати коло обов'язків кожного з них, пов'язаних з охороною природних комплексів та об'єктів.
Порядок застосування дисциплінарних стягнень і оскарження рішень про їх накладання передбачений трудовим законодавством.
Адміністративна відповідальність передбачена ст. 91 КпАП України у вигляді штрафу. Вона наступає за порушення правил охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для подальшого заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму територій та об'єктів, самовільну заміну їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду. Адміністративні стягнення у вигляді штрафу застосовуються також за порушення правил санітарної охорони курортів І та інших лікувально-оздоровчих територій (статті 42, 78—83 КпАП України).
Справи, пов'язані з порушенням санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм, розглядають органи та установи, що здійснюють державний санітарний нагляд.
Від імені цих органів та установ розглядати справи і накладати адміністра
Накладається штраф і за такі правопорушення, як знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об'єктів озеленення населених пунктів (ст. 153 КпАП України).
Цивільно-правова відповідальність передбачає відшкодування збитків. Розміри шкоди визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться згідно з Законом України «Про природно-заповідний фонд України» та спеціальних такс, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України «Про такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України» від 21 квітня 1998 р.
Відповідно до цієї постанови відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: .
а) незаконного вирубування або пошкодження дерев до ступеня припинення їх росту;
б) пошкодження дерев і чагарників не до ступеня припинення їх росту;
в) знищення або пошкодження молодняка природного походження, самосіву, лісових культур на площах, призначених для лісовідновлення;
г) сінокосіння і випасання худоби без спеціального на те дозволу;
д) знищення або пошкодження мурашників;
е) заготівлі (збирання) дикорослих плодів, ягід, горіхів, грибів, лікарських рослин, технічної сировини без спеціального на те дозволу;
є) проїзду транспорту в місцях, де це заборонено чинними нормативними актами;
ж) влаштування без спеціального дозволу неорганізованих місць відпочинку;
з) незаконного добування чи знищення тварин, пошкодження або знищення їх житла, місць перебування і розмноження.
Розмір шкоди обчислюється службовими особами Міністерства екології та природних ресурсів, його органів та інших спеціально уповноважених органів державної виконавчої влади, яким надано право накладення адміністративних стягнень.
Якщо порядок визначення розміру збитку, завданого природно-заповідному фонду, не врегульований спеціальним за-і конодавством, він визначається відповідно до норм цивільного законодавства, що передбачають відшкодування збитків.
Кримінальна відповідальність передбачена за умисне нищення, зруйнування чи псування пам'яток історії або культури (ст. 298 Кримінального Кодексу України). Ці злочини караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.
Окремі норми кримінального законодавства передбачають відповідальність за незаконні вирубування лісу, полювання, чи заняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, незаконне добування корисних копалин (статті 246, 248 і 249 Кримінального кодексу України).
Законом України «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України з питань охорони навколишнього природного середовища» від 6 березня 1996 р. дії названих статей Кримінального кодексу були поширені на території та об'єкти природно-заповідного фонду. Тим самим посилена кримінально-правова охорона природно-заповідного фонду України.
< Попередня Наступна >