§ 13.4. Охорона природно-заповідного фонду України в діяльності органів внутрішніх справ
Екологічне право - Екологічне право |
§ 13.4. Охорона природно-заповідного фонду України в діяльності органів внутрішніх справ
Охорона природно-заповідного фонду України здійснюється органами внутрішніх справ на підставі вимог чинного законодавства, згідно з якими природно-заповідний фонд розглядається як національне надбання, щодо якого встановлюються особливий режим охорони, відтворення і використання. Органи внутрішніх справ беруть участь в охороні тих чи інших об'єктів природи чи природних комплексів у різних формах:
а) безпосередньо вживають заходи щодо охорони природи;
б) надають допомогу іншим органам у здійсненні охорони відповідних об'єктів природи;
в) запобігають, припиняють і розкривають злочини в галузі екології;
г) виявляють причини і умови, що обумовлюють екологічні правопорушення, а також вживають заходів щодо їх усунення;
д) проводять профілактичну природоохоронну роботу.
Зазначені форми природоохоронної діяльності органів внутрішніх справ притаманні й охороні природно-заповідного фонду. Природоохоронні заходи співробітників міліції здебільшого пов'язані з забезпеченням громадського порядку на територіях та об'єктах згаданого фонду. Важливе місце в цьому напрямі посідає їх сприяння службам охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду, до яких входять керівники адміністрацій природних та біосферних заповідників, національних природних та регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних та зоологічних парків загально державного значення, працівники охорони, а також інших підрозділів цих адміністрацій.
Поєднання зусиль органів внутрішніх справ з зусиллями державних і громадських організацій посилює охорону природно-заповідного фо
Необхідно враховувати й те, що правопорушення в галузі охорони природно-заповідного фонду нерідко бувають пов'язані з хуліганськими діями, посяганням на життя і здоров'я працівників державних органів або представників громадськості. У таких випадках обов'язково повинна втручатися міліція.
Увагу органів внутрішніх справ до охорони природно-заповідного фонду посилює прийняття перспективного розвитку заповідної справи в Україні. Вона передбачає систему заходів, спрямованих на збереження унікальних і типових ландшафтів, інших природних комплексів, генофонду рослинного і тваринного світу, підвищення ролі заповідних територій у розробці наукових основ раціонального природокористування та охорони природи.
Юридичне забезпечення розвитку заповідної справи передбачає, зокрема, посилення адміністративної, кримінальної і матеріальної відповідальності за порушення режиму заповідних територій та вдосконалення механізму накладання відповідних стягнень.
Органи внутрішніх справ сприяють охороні природно-заповідного фонду і тим, що вносять пропозиції до відповідних ; державних органів про припинення, зупинення чи обмеження І будь-якої діяльності, яка порушує вимоги законодавства про г цей фонд.
Згідно з Законом України «Про природно-заповідний фонд України» цей фонд охороняється як національне надбання. Це зобов'язує органи внутрішніх справ бути особливо ; вимогливими до виконання норм екологічного права, спрямованих на охорону природно-заповідного фонду.
У своїй природоохоронній діяльності працівники органів внутрішніх справ враховують те, що сьогодні особливого значення набувають забезпечення природного розвитку основних екологічних процесів, збереження унікальних екологічних систем, усього різноманіття генетичних ресурсів біосфери, які нині перебувають під загрозою знищення через надмірну експлуатацію природних ресурсів.
Велику тривогу викликає стан справ зі збереженням генофонду рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин і рослин. До другого видання Червоної книги України занесено 381 вид тварин, 531 вид рослин. Порівняно з першим виданням (1976 р.) кількість видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, збільшилася майже в чотири рази.
Турботу органів внутрішніх справ складає і здійснення протипожежних заходів в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України. Отже, охорону природно-заповідного фонду покликані здійснювати всі підрозділи і служби системи Міністерства внутрішніх справ.
Головне полягає в тому, щоб працівники органів внутрішніх справ не залишались байдужими до виконання всіма суб'єктами екологічних правовідносин вимог законодавства про природно-заповідний фонд України. Мова йде не тільки про ті чи інші заборони, а й про певні дозволи. Вони теж мають здійснюватись тільки в рамках закону.
Стаття 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд» України дозволяє, наприклад, вести заготівлю деревини, лікарських та інших рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів.
Зрозуміло, що передбачений дозвіл має здійснюватись тільки у рамках ст. 9, яка чітко обумовлює проведення певних видів природокористування в межах природно-заповідного фонду.
Органам внутрішніх справ належить посилювати й удосконалювати роботу щодо охорони природно-заповідного фонду. Адже Україна розглядає свій природно-заповідний фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною. Вона бере участь у міжнародному співробітництві в галузі охорони й використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду на основі багатосторонніх та двосторонніх міжнародних угод. Тому стан охорони власного природно-заповідного фонду повинен відповідати кращим міжнародним зразкам.
Особливо посилює увагу до охорони природно-заповідного фонду прийняття Закону України «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000—2015 роки», який значно розширив мережу об'єктів природно-заповідного фонду, підвищив їх екологічне Значення.
Для забезпечення реалізації Програми передбачається прийняття законодавчих актів, спрямованих на вдосконалення механізму, пов'язаного з охороною та відтворенням природних ландшафтів та збереженням біологічного різноманіття»
З метою посилення відповідальності за порушення вимог законодавства з питань охорони, використання та відтворення ландшафтного різноманіття передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».
Прийняття органами внутрішніх справ активної участі в удосконаленні відповідного законодавства сприятиме посиленню охорони природно-заповідного фонду, його раціональному використанню.
< Попередня Наступна >