§ 13.2. Організаційно-правові заходи охорони природно-заповідного фонду України
Екологічне право - Екологічне право |
§ 13.2. Організаційно-правові заходи охорони природно-заповідного фонду України
Відносини в галузі охорони і використання територій і об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000—2015 роки», постановою Кабінету Міністрів України «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавство про природно-заповідний фонд України» від 3 квітня 1995 р. та іншими актами законодавства України.
Завданням законодавства про природно-заповідний фонд е регулювання суспільних відносин щодо організації, охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення їх природних комплексів, управління в цій галузі.
У законодавстві передбачені основні засоби збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, які забезпечуються шляхом:
а) встановлення заповідного режиму;
б) організації систематичних спостережень за станом заповідних природних комплексів та об'єктів;
в) проведення комплексних досліджень з метою розробки наукових основ їх збереження та ефективного використання;
г) додержання вимог щодо охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності, розробки проектної і проектно-планової документації, земле- та лісовпорядкування, проведення екологічних експертиз;
д) запровадження економічних важелів стимулювання їх охорони;
е) здійснення державного та грома
є) встановлення підвищеної відповідальності за порушення режиму охорони та використання, а також за знищення та пошкодження заповідних природних комплексів та об'єктів;
ж) проведення широкого міжнародного співробітництва в цій сфері;
з) проведення інших заходів.
Охороні природно-заповідного фонду сприяє також встановлення охоронних зон на прилеглих до природних комплексів та об'єктів територіях. Їх розміри та режим визначаються відповідно до їх цільового призначення і характеру господарської діяльності на прилеглих територіях.
У зазначених зонах заборонено будівництво промислових та інших об'єктів, розвиток господарської діяльності, які можуть призвести до негативного впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду. Оцінка такого впливу здійснюється на основі екологічної експертизи, що проводиться в порядку, встановленому законодавством України.
Положення, що визначають режим кожної з охоронних зон, затверджується державними органами, які приймають рішення про їх виділення.
Охорону природних та біосферних заповідників, національних природних та регіональних ландшафтних парків, а також ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних парків загальнодержавного значення здійснюють служби, які створюються в складі адміністрації заповідних територій зазначених категорій.
Охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Працівники служби охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду мають право:
вимагати від громадян і службових осіб пояснення у зв'язку з порушенням ними режиму відповідних територій та об'єктів, перевіряти посвідчення на право перебування, використання природних ресурсів та здійснення іншої діяльності в межах відповідних територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
доставляти порушників для з'ясування їх особи;
складати протоколи про порушення вимог законодавства, надсилати їх відповідним органам для притягнення винних осіб до відповідальності;
вилучати в порушників предмети та знаряддя незаконного використання природних ресурсів, транспортні засоби, відповідні документи;
особисто проводити огляд осіб, речей, транспортних засобів та перевірку знарядь і продукції природокористування;
безперешкодно відвідувати підприємства; установи, організації та інші транспортні засоби в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон для перевірки додержання законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
вносити пропозиції до відповідних державних органів про припинення, зупинення чи обмеження будь-якої діяльності, що порушує вимоги законодавства про природно-заповідний фонд, давати обов'язкові для виконання приписи з метою усунення цих порушень.
Працівникам служби охорони може бути надано в установленому порядку право носіння спеціальної форми, а також зброї під час виконання службових обов'язків. Законодавством України забезпечується їхній правовий та соціальний захист.
Місцеві Ради народних депутатів та їх виконавчі органи не тільки сприяють охороні й зберіганню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а й виконанню завдань, покладених на них. У цьому важливу роль відіграє також державний кадастр територій та об'єктів природно-заповідного фонду, який е системою необхідних і достовірних відомостей про природні, наукові, правові та інші характеристики територій та об'єктів, що входять до складу природно-заповідного фонду.
Цей документ ведеться з метою оцінки складу та перспектив розвитку природно-заповідного фонду, стану територій та об'єктів, що входять до нього, організації їх охорони й ефективного використання, планування наукових досліджень, а також забезпечення державних органів зацікавлених підприємств, установ та організацій відповідною інформацією, необхідною для вирішення питань соціально-економічного розвитку, розміщення продуктивних сил та в інших цілях, передбачених законодавством України.
Кадастр ведеться Міністерством екології та природних ресурсів України та його органами на місцях за рахунок державного бюджету.
До організаційно-правових заходів охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду слід віднести також державний і громадський контроль за додержанням установленого для них режиму. Державний контроль здійснюється Міністерством екології та природних ресурсів України, його органами на місцях та іншими спеціально вповноваженими державними органами. Порядок його виконання визначається. законодавством України.
Громадський контроль здійснюється інспекторами, які діють згідно з Положенням про громадський контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища.
Особливе місце в системі організаційно-правових заходів охорони природно-заповідного фонду посідає наукове та економічне забезпечення організації і функціонування природно-заповідного фонду.
Науково-дослідна робота на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду проводиться з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за їх змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення і використання природних ресурсів та особливо цінних об'єктів.
Координацію наукових досліджень на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду здійснює Академія наук України разом з Міністерством екології та природних ресурсів.
Економічне забезпечення організації і функціонування природно-заповідного фонду здійснюється шляхом:
а) фінансування заходів щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
б) використання власних коштів об'єктів природно-заповідного фонду;
в) створення і використання цільових екологічних фондів;
г) надання податкових та інших пільг природно-заповідного фонду;
д) екологічного страхування природно-заповідного фонду. Фінансування заходів щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Фінансування заходів щодо регіональних ландшафтних парків, а також ботанічних садів, дендрологічних та зоологічних парків місцевого значення здійснюється за рахунок республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів.
До власних коштів об'єктів природно-заповідного фонду відносяться кошти, одержані ними від наукової, природоохоронної, туристично-екскурсійної, рекламно-видавничої та іншої діяльності.
Ці кошти підлягають вилученню і використовуються для здійснення заходів щодо охорони відповідних територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Для фінансування природоохоронних заходів можуть створюватися цільові екологічні фонди об'єктів природно-заповідного фонду. До цих фондів надходять:
1) частина штрафів та грошових стягнень за шкоду, заподіяну їм у результаті порушення законодавство про природно-заповідний фонд, у розмірі 70 відсотків від загальної суми штрафів та грошових стягнень;
2) кошти, одержані від реалізації конфіскованого або вилученого відповідно до законодавства майна, яке було знаряддям або предметом екологічного правопорушення на їх території;
3) частина платежів підприємств, установ та організацій за забруднення відповідних територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Кошти вказаних екологічних фондів можуть використовуватися лише для цільового фінансування заходів, спрямованих на забезпечення охорони заповідних природних комплексів та об'єктів, розвиток наукових досліджень, міжнародного співробітництва, еколого-освітніх робіт.
З метою забезпечення формування та функціонування природно-заповідного фонду законодавство передбачає також надання податкових та інших пільг. Зокрема, кошти різних об'єктів природно-заповідного фонду, що спрямовуються на здійснення заходів з охорони навколишнього природного середовища, повністю звільняються від оподаткування.
Для компенсації шкоди, заподіяної на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду внаслідок стихійних природних явищ чи промислових аварій і катастроф, проводиться обов'язкове державне чи комерційне страхування заінтересованих підприємств, установ та організацій.
Закон «Про природно-заповідний фонд України» передбачає і таку форму охорони природно-заповідного фонду, як резервування цінних для заповідання природних територій та об'єктів.
З метою недопущення знищення або руйнування господарської діяльності цінних для заповідання природних територій та об'єктів до прийняття у встановленому порядку рішень про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду і втілення необхідних для цього коштів проводиться їх резервування.
Території, що резервуються з метою подальшого заповідання, залишаються у віданні їх землевласників та землекористувачів і використовуються за цільовим призначенням з додержанням особливих вимог охорони навколишнього природного середовища, що визначається рішеннями про резервування.
Рішення про резервування приймаються органами, уповноваженими приймати рішення про створення й оголошення відповідних територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
< Попередня Наступна >