Розділ 14. Правова охорона навколишнього природного середовища у виробничій та культурно-побутовій сферах // §14.1. Правова охорона природного середовища в промисловості й на транспорті
Екологічне право - Екологічне право |
Розділ 14. Правова охорона навколишнього природного середовища у виробничій та культурно-побутовій сферах
§14.1. Правова охорона природного середовища в промисловості й на транспорті
Поряд із землями, водами, лісами, атмосферним повітрям й іншими об'єктами природи охороні підлягає також навколишнє природне середовище у виробничій та культурно-побутовій сферах. У цих природно-охоронних відносинах безпосереднім об'єктом правової охорони е якість навколишнього середовища в промисловості і на транспорті, в сільському господарстві, містах та інших населених пунктах.
Якість навколишнього середовища в названих сферах вимагає особливої уваги, тому що на виробництві і в місцях проживання люди проводять більшу частину свого життя. Всілякі екологічні відхилення у виробничій та побутовій сферах найвідчутніше впливають на здоров'я, настрій і працездатність людей.
Незважаючи на величезне значення охорони екологічного стану виробничої та побутової сфер ця проблема довгий час перебувала в тіні. Охорона навколишнього середовища в цих сферах ще не зайняла належного місця у правовому полі України. Недостатньо уваги приділено також в теоретичних розробках. Життя вимагає невідкладних заходів щодо зміцнення охорони навколишнього природного середовища у виробничій та побутовій сферах. Тут є над чим попрацювати правотворчим органам, правознавцям, правоохоронним органам і практикам виробничої сфери.
Те, що на сьогодні зроблено в плані охорони природного середовища у виробничій та побутовій сферах, треба розглядати лише як початок вирішення цієї актуальної екологічної проблеми.
Загальні вимоги щодо охорони природного середовища в промисловості і на транспорті викладені в екологічних законодавчих актах, зокрема в законах України «
Прийняття цих законів дещо поліпшило охорону природного середовища в промисловості і на транспорті. Вони складають правову базу для подальшого розвитку екологічного законодавства цільового призначення — охорони екологічних відносин у виробничій сфері.
Серед зазначених законів важливу роль відіграє Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища». Він закріпив основні принципи охорони навколишнього природного середовища:
— пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності;
— гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей;
— запобіжний характер щодо охорони навколишнього природного середовища;
— науково бґрунтоване нормування впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище;
— гласність і демократизм при прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан навколишнього природного середовища, формування у населення екологічного світогляду.
Додержання згаданих принципів сприятиме забезпеченню охорони навколишнього природного середовища в Україні в цілому та в промисловості і на транспорті зокрема.
Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» сприяє забезпеченню належної екологічної обстановки і тим, що закріплює повноваження органів державної влади і управління в галузі охорони навколишнього природного середовища; передбачає економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища, включаючи плату за спеціальне використання природних ресурсів і забруднення навколишнього природного середовища, утворення республіканського та місцевих позабюджетних фондів охорони навколишнього природного середовища; передбачає контроль і нагляд у галузі охорони навколишнього природного середовища, відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Екологічні вимоги стосовно промисловості і транспорту закріплені також у Законі України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 р. До таких вимог слід, зокрема, віднести:
— вимоги для проектування, будівництва, розробки, виготовлення і використання нових засобів виробництва та технологій;
— вимоги до продовольчої сировини і продуктів харчування, умов їх транспортування, зберігання та реалізації;
— вимоги до господарсько-питного водопостачання і місць водокористування;
— гігієнічні вимоги до атмосферного повітря в населених пунктах, у виробничих та інших приміщеннях;
— вимоги до жилих та виробничих приміщень, територій, засобів виробництва і технологій.
Екологічну спрямованість мають основні напрями діяльності державної санітарно-епідемічної служби. Це, зокрема:
визначення пріоритетних заходів у профілактиці захворювань, а також в охороні здоров'я населення від шкідливого впливу на нього факторів навколишнього середовища; вивчення, оцінка і прогнозування показників здоров'я населення залежно від стану середовища життєдіяльності людини, встановлення факторів навколишнього середовища, що шкідливо впливають на здоров'я населення.
Органи, установи і заклади державної санітарно-епідемічної служби співпрацюють з державними органами і громадськими організаціями, діяльність яких спрямована на профілактику захворювань, охорону здоров'я людини та навколишнього середовища.
Важливі положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону життя і здоров'я в процесі трудової діяльності закріплені в Законі України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1994 р. У статті 1 цього Закону зазначено:
«Охорона праці — це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці».
Зміст цього поняття охорони праці багато в чому відповідає екологічним вимогам в промисловості і на транспорті. Співпадають з інтересами охорони навколишнього природного середовища в цих галузях й інші положення Закону «Про охорону праці». Так, відповідно до Закону забороняється будівництво (реконструкція, технічне переоснащення) виробничих об'єктів, виготовлення і впровадження нових технологій і вказаних засобів попередньої експертизи (перевірки) проектної документації на їх відповідність нормативним актам про охорону праці. Фінансування цих робіт може провадитися лише після одержання позитивних результатів експертизи.
Забороняється також застосування у виробництві шкідливих речовин, на які не розроблені гранично допустимі нормативи (концентрації), методика, засоби метрологічного контролю і які не пройшли токсикологічну експертизу.
У разі надходження на підприємство нових небезпечних речовин або наявності такої кількості небезпечних речовин, яка вимагає вжиття додаткових заходів безпеки, власник зобов'язаний завчасно повідомити про це органи державного нагляду, розробити і узгодити з ним заходи щодо захисту здоров'я та життя працівників, населення та охорони навколишнього природного середовища.
Технологічні процеси, механізми, устаткування, транспортні засоби, придбані за кордоном, допускаються в експлуатацію лише за умови відповідності їх нормативним актам про охорону праці та охорону навколишнього середовища, що діють в Україні.
Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища. Він має також право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник не виконує законодавство про охорону праці.
За порушення нормативних актів про охорону праці, невиконання розпоряджень посадових органів державного нагляду з питань безпеки, охорони праці і виробничого середовища підприємства, організації, установи можуть притягатись органами державного нагляду за охороною праці до сплати штрафу.
Нехтування зазначеними положеннями має згубний вплив на охорону навколишнього природного середовища у виробничій сфері.
Згідно з екологічним законодавством ведеться державний облік об'єктів, що шкідливо впливають на стан навколишнього природного середовища. Зокрема, державному обліку підлягають самі об'єкти, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види і розміри шкідливих фізичних впливів на нього.
Первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища проводять підприємства, установи й організації і подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі.
Відповідальність за забезпечення охорони навколишнього середовища на підприємстві несуть його директор і головний інженер, який очолює технічне керівництво виробництвом. На підприємствах з великим обсягом виробництва створюються служби охорони навколишнього середовища, до яких входять відділи, лабораторії, пости спостереження, що виконують екологічні функції.
Екологічна діяльність підприємства буде ефективнішою І результативнішою, якщо до неї залучатимуться трудові колективи, профспілкові та інші громадські організації.
Для забезпечення охорони навколишнього природного середовища в промисловості законодавством передбачені екологічні вимоги. Вони охоплюють планування, проектування, розміщення, будування, реконструкцію, введення в експлуатацію і саму експлуатацію виробничих об'єктів. На цих стадіях виробничого процесу приймаються такі еколого-господарські рішення, які істотно впливатимуть на стан навколишнього середовища в промисловості.
Певні екологічні обов'язки поставлені і перед самими підприємствами. Згідно з Законом України «Про підприємства в Україні» від 27 березня 1991 р. підприємство зобов'язане своєчасно здійснювати природоохоронні заходи, спрямовані на зниження і компенсацію негативного впливу його виробництва на природне середовище, здоров'я та власність людей. Фінансування таких заходів відбувається за рахунок власних , коштів або інших джерел.
Підприємство відповідно до законодавства України несе відповідальність за додержання вимог і норм щодо охорони, раціонального використання та відновлення до рівня встановлених нормативів земель, вод, надр, лісів, інших природних ресурсів, а також за додержання встановлених нормативів викидів і скидання забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення в ньому відходів.
При порушенні цих норм і вимог його діяльність може бути зупинена частково, тимчасово або припинена повністю відповідно до законодавства України.
Забезпеченню охорони навколишнього природного середовища в промисловості сприяє також заборона вводити в експлуатацію нові і реконструйовані виробничі об'єкти, які не обладнані природоохоронними засобами і не забезпечують ефективне очищення, знешкодження, уловлювання шкідливих викидів і відходів.
Головними передумовами покращання екологічної ситуації у промисловості є:
а) проведення інвентаризації особливо небезпечних технологічних процесів і виробництв, які впливають на екологічну безпеку, з метою визначення строків і обсягів їх реконструкції або виводу із експлуатації;
б) переведення народного господарства на ресурсозберігаючі і екологічно чисті виробництва шляхом введення маловідходних і безвідходних технологічних процесів і виробництв;
в) формування загальноекологічного світогляду населення і відповідної екологічної підготовки кадрів для народного господарства.
При організації охорони навколишнього середовища в промисловості треба виходити з того, що підприємства є основними споживачами природних ресурсів і основними джерелами забруднення оточуючого середовища. А тому їх господарська діяльність повинна привертати увагу природоохоронних і правоохоронних органів. Необхідно посилити контроль за виконанням екологічного права всіма підприємствами.
Для покращання екологічної обстановки у виробничій сфері треба задіяти невикористані резерви самих підприємств. Всебічна екологічна спроможність і налаштованість кожного підприємства має бути основним показником його господарської діяльності.
Серед нормативних актів, спрямованих на охорону природного середовища у промисловості, важливе місце належить Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» від 18 січня 2001 р. Цей Закон визначає правові, економічні, соціальні та організаційні основи діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки. Він спрямований на захист життя і здоров'я людей та довкілля від шкідливого впливу аварій на цих об'єктах шляхом запобігання їх виникненню, обмеження (локалізації) розвитку і ліквідації наслідків.
Об'єкт підвищеної небезпеки — це об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативне встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Згідно зі ст. 8 зазначеного Закону суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний:
вживати заходів, направлених на запобігання аваріям, обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і довкілля від їх впливу;
повідомляти про аварію, що сталася на об'єкті підвищеної небезпеки, і заходи, вжиті для ліквідації її наслідків, органи виконавчої влади та органів місцевого самоврядування та населення;
забезпечувати експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки з додержанням мінімального можливого ризику;
виконувати вимоги законів та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність об'єктів підвищеної небезпеки.
Стаття 16 Закону передбачає відшкодування шкоди, заподіяної в результаті аварії на об'єкті підвищеної небезпеки.
Шкода (в тому числі моральна), заподіяна фізичним чи юридичним особам внаслідок аварії, що сталася на об'єкті підвищеної небезпеки, незалежно від вини суб'єкта господарської діяльності, у власності або у користуванні якого перебуває об'єкт підвищеної небезпеки, відшкодовується суб'єктом господарської діяльності цим особам у повному обсязі, крім випадків, коли аварія виникла внаслідок непереборної сили або з умислу потерпілого.
Екологічне законодавство передбачає охорону навколишнього природного середовища на транспорті. У Законі України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 р. цій проблемі присвячено окремий розділ. Згідно з цим Законом міністерства, інші центральні органи державної виконавчої влади та об'єднання, що здійснюють проектування, виробництво та експлуатацію механічних транспортних засобів, зобов'язані вживати заходів щодо запобігання та зменшення викидів вказаними засобами забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, а також шуму і вібрації.
Не допускається виробництво та експлуатація автотранспортних засобів, у викидах яких вміст забруднюючих речовин перевищує встановлені нормативи.
Керівники транспортних організацій, власники автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та транспортних засобів несуть персональну відповідальність за додержання гранично допустимих нормативів викидів і скидів забруднюючих речовин і гранично допустимих рівнів фізичних впливів на навколишнє природне середовище, встановлених для відповідного типу транспорту.
Законом передбачені певні екологічні вимоги до підприємств, що виготовляють пальне. Вони повинні дотримуватись державних стандартів щодо якості палива і мастильних матеріалів. У разі виготовлення неякісного палива підприємства притягаються до відповідальності у вигляді штрафу.
З метою запобігання забрудненню ґрунту відпрацьованими нафтопродуктами автопідприємства повинні бути забезпечені спеціальними місткостями для їх зберігання.
Окремі екологічні вимоги Закон України «Про дорожній рух» висуває до посадових осіб, які відповідають за експлуатацію і технічний стан транспортних засобів та дотримання екологічних вимог щодо їх експлуатації.
Власникам транспортних засобів належить організовувати та здійснювати заходи щодо захисту навколишнього природного середовища від шкідливого впливу транспорту.
Одним з важливих заходів охорони навколишньою природного середовища є екологізація промисловості і транспорту, тобто забезпечення вимог екологічного характеру при плануванні, проектуванні, будівництві, експлуатації об'єктів промисловості і транспорту.
При розробці й експертизі проектної документації на будівництво необхідно передбачити технічні рішення, які б забезпечували запобігання забруднення навколишнього середовища. При невиконанні цих вимог проектна документація не повинна затверджуватись.
Проблема охорони навколишнього природного середовища повинна стати органічною складовою виробничої діяльності. Сприяти екологізації виробництва може і повинно наше законодавство. При розробці нових еколого-правових актів і удосконаленні діючих необхідно виходити з того, що здоровий екологічний стан забезпечується не тільки забороною того, що гнітить, а й створенням того, що збагачує людину духовно і фізично. А тому виникає потреба в продовженні пошуків найбільш ефективних правових заходів щодо охорони природного середовища в промисловості й на транспорті.
< Попередня Наступна >