§ 14.2. Правова охорона навколишнього природного середовища в сільському господарстві
Екологічне право - Екологічне право |
§ 14.2. Правова охорона навколишнього природного середовища в сільському господарстві
Усі форми життєдіяльності людини відбуваються у певних природних умовах. Але людина передусім пов'язана з природою у процесі своєї трудової діяльності: природа і труд — це ті першоджерела, які складають основу життя і діяльності людини, Особливо тісно пов'язана з природою виробнича діяльність працівників сільського господарства. Адже всі основні виробничі процеси в сільському господарстві базуються на використанні земель, вод, лісів, атмосферного повітря, інших об'єктів природи.
Отже, охорона природного середовища в сільському господарстві залежить від екологізації використання земель, вод та інших природних багатств. Правову основу охорони навколишнього природного середовища в зазначеній галузі складають ті норми земельного, водного, лісового та іншого природоохоронного законодавства, які сприяють екологізації використання тих чи інших об'єктів природи.
Мова йде про правові норми конкретного призначення, що регулюють екологічні відносини в аграрному секторі економіки. Такі норми є в Земельному, Водному, Лісовому кодексах України, в законах про охорону атмосферного повітря, тваринного світу та інших правових актах природоохоронного значення.
Визначальним у забезпеченні охорони природного середовища в сільському господарстві є стан використання і охорони земель як основного об'єкта природи, від якого в значній мірі залежить стан інших об'єктів. Для поліпшення стану земель чимало зроблено, у тому числі й у правовому відношенні.
У земельному законодавстві є ціла система норм, направлених на використання і охорону земель. Але є ще багато недоліків і невикористаних можливостей. Це в першу чергу стосується екологізації землеробства.
Крім того, вітрова ерозія та пилові бурі погіршують санітарно-гігієнічні умови життя людей. Вони забруднюють атмосферне повітря. У ґрунті можуть знаходитися збудники чуми, туберкульозу, дизентерії, бруцельозу, черевного тифу тощо. Вони з повітряними потоками можуть підніматися у повітря і переноситись на великі відстані, створюючи небезпеку для здоров'я і життя людей.
Нерідко можна почути, що водна і вітрова ерозія — це явища природи. Так, але ці явища залежать і від діяльності або бездіяльності людей. Як відомо, ерозію викликає вирубування ґрунтозахисних лісів, розорювання крутих схилів і великих площ з легкими ґрунтами, відсутність правильних сівозмін, порушення трав'яного покриву при надмірному випасанні худоби на піщаних ґрунтах тощо.
Законодавець не залишає без уваги проблему ерозії ґрунтів. У Державній програмі охорони навколишнього середовища і раціонального використання природних ресурсів України на 1991—1995 рр. і на період до 2005 р. та інших правових актах передбачено впровадження комплексу протиерозійних заходів, зокрема: створення полезахисних лісових смуг, застосування ґрунтозахисних сівозмін, безполицевого обробітку ґрунту із залишенням стерні, обробіток ґрунту впоперек схилів, смугове розміщення сільськогосподарських культур, збереження і посадка ґрунтозахисних лісів на берегах річок, ярах, балках.
Практичний досвід захисту фунтів від ерозії в господарствах України свідчить, що найбільшого успіху досягають тоді, "коли творчо, з урахуванням конкретних умов, підходять до застосування всього комплексу протиерозійних заходів.
Охорона природного середовища в сільському господарстві залежить від того, наскільки науково обґрунтованим е проведення меліоративних робіт. Меліорація земель — це їх поліпшення шляхом осушення або зрошення. Воно завжди повинно проводитись на науковій основі. Ігнорування цієї вимоги викликає небажані наслідки.
Надмірність, не виваженість при проведенні осушування боліт та інших надмірно зволожених земель призводить до зниження рівня ґрунтових вод, висихання лісів та іншої рослинності, гибелі тваринного світу. Такі явища дуже ускладнюють екологічну обстановку в сільській місцевості.
При проведенні меліоративних робіт обов'язковою вимогою повинно бути забезпечення органами, що планують і виконують меліоративні роботи, та сільськогосподарськими підприємствами, які використовують меліоративні землі, сприятливої екологічної обстановки.
Екологічну спрямованість повинно мати правове регулювання проведення осушувальних робіт. Забезпечуючи виконання програми меліорації земель, правові норми водночас повинні забезпечувати її екологічність.
Негативні екологічні наслідки викликає і науково необґрунтоване обводнення та зрошення земель. Воно призводить до їх заболочення і засолення.
З метою запобігання таких прикрих екологічних наслідків законодавство, що регулює порядок користування водою для зрошення, вимагає дотримання певних умов поливу полів (норм витрачання води, періодичність подання води на поля тощо). Ні в якому випадку не повинен допускатись надмірний полив полів, який неминуче призводить до псування земельних угідь.
Необхідно, щоб потреби екологічної забезпеченості меліорації враховувались у законодавстві, а вимоги останнього неодмінно виконувались.
На стан природного середовища в сільському господарстві негативно впливає надмірне застосування і неправильне зберігання мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин. Причина полягає в однобокості підходу до їх застосування — аби отримати максимальний врожай. Це призводить до поганих наслідків: забруднюється ґрунт, вода, повітря, погіршується якість урожаю сільськогосподарських культур, що згубно впливає на здоров'я людей.
Вихід один — необхідно звести до мінімуму негативний вплив хімізації на стан оточуючого природного середовища в сільському господарстві. Вирішенню цієї важливої екологічної проблеми повинно сприяти законодавство, що діє в галузі хімізації сільського господарства. Насамперед належить забезпечити лімітоване застосування мінеральних добрив і хімікатів, яке підвищує врожайність, але не повинно негативно впливати на навколишнє середовище і здоров'я людей.
Завдання правового регулювання застосування хімічних засобів у сільському господарстві полягає в запобіганні й усуненні негативних наслідків застосування агрохімікатів для навколишнього природного середовища і здоров'я людини. Іншими словами, треба за допомогою правових важелів домагатись застосування науково обґрунтованих, екологічно безпечних, ресурсозберігаючих технологій внесення добрив і хімікатів. Екологічно і економічно вигідніше направляти зусилля не на збільшення виробництва добрив і гербіцидів, а на їх правильне зберігання і використання.
Важливо також заохочувати шляхом регулювання цін ті господарства, які використовують лише органічні добрива і виробляють екологічно чисту продукцію. Ціни реалізації продукції слід диференціювати залежно від її санітарно-гігієнічних властивостей.
Виробництво сільськогосподарської продукції, у якій вміст шкідливих речовин перевищує граничне допустиму концентрацію, повинно бути економічно невигідним. Цього треба домогтися тому, що інколи високі врожаї сільськогосподарських культур забезпечують внесенням занадто великих доз мінеральних добрив, що негативно позначається на якості продукції, екологічному стані природного середовища.
Поліпшенню природного середовища в сільському господарстві сприяє Закон України «Про пестициди і агрохімікати» від 2 березня 1995 р., який регулює правові відносини, пов'язані з державною реєстрацією, виробництвом, закупівлею, транспортуванням, зберіганням, реалізацією та безпечним для здоров'я людини і навколишнього природного середовища застосуванням пестицидів і агрохімікатів, визначає права і обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян, а також повноваження органів державної виконавчої влади і посадових осіб у цій сфері.
Закон передбачає пріоритетність збереження здоров'я людини і охорони навколишнього природного середовища над економічним ефектом від застосування пестицидів і агрохімікатів.
Пестициди і агрохімікати, які становлять підвищену небезпеку, застосовуються лише за спеціальним дозволом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства екології та природних ресурсів України.
Перелік пестицидів і агрохімікатів, які становлять підвищену небезпеку, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для посилення охорони навколишнього природного середовища в сільському господарстві певне значення буде мати передбачена Законом відповідальність за порушення законодавства про пестициди і агрохімікати. Згідно зі ст. 20 Закону може наступити цивільна, дисциплінарна, адміністративна або кримінальна відповідальність.
Відповідальність несуть особи, винні у таких правопорушеннях:
приховуванні або перекрученні інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю та здоров'ю людини, а так само майну і навколишньому природному середовищу;
недотриманні вимог стандартів, санітарних норм і правил та інших нормативних документів під час виробництва пестицидів, агрохімікатів і технічних засобів їх застосування;
забрудненні пестицидами і агрохімікатами понад допустимі рівні сільськогосподарської сировини, харчових продуктів, ґрунту, води, повітря;
порушенні регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, реалізації та застосування пестицидів і агрохімікатів;
застосуванні пестицидів, агрохімікатів, технічних засобів, які не пройшли державних випробувань, реєстрації, перереєстрації;
порушенні правил утилізації, знищення сільськогосподарської сировини і продовольчих продуктів, які не відповідають встановленим вимогам щодо пестицидів і агрохімікатів;
невиконанні законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний нагляд і контроль.
Відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушень законодавства про пестициди та агрохімікати, здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Законодавством України може встановлюватись відповідальність і за інші види порушень законодавства України про пестициди і агрохімікати.
У плані покращання екологічного стану в сільській місцевості всебічній охороні і регулюванню використання підлягає природна рослинність, в першу чергу — лікарська, технічна і декоративна. Для вирощування лікарських рослин слід задіяти
всі ті непридатні земельні ділянки, на яких здавна росте бур'ян. У правовому і організаційному відношенні ще багато треба зробити, щоб на косогір, в канавах, на узбіччях доріг, інших непридатних земельних ділянках росли не бур'яни, а лікарські рослини: ромашка польова, звіробій, пустирник, валеріана та ін.
У місцях, де живе і працює людина, культурна рослинність повинна домінувати над дикою. Сприятливо діє на організм людини приємний запах і різнобарвність квітів, садів, широких ланів, зайнятих сільськогосподарськими культурами.
Правове регулювання екологічними процесами повинне бути активним, цілеспрямованим і всеосяжним.
Нині люди використовують в практичних цілях лише незначну частину видів рослин. Головна причина полягає в тому, що ще не відомі корисні властивості переважної більшості видів рослин. Чим скоріше наука виявить ці властивості, тим більше можливостей буде для рішучої боротьби з різними хворобами та їх запобігання. Лікувальні якості рослин безмежні, їх треба тільки виявити і розумно використати.
Отже, вивчення рослинних ресурсів, їх раціональне використання і охорона — вірний шлях до створення більш сприятливих умов для праці, відпочинку і зміцнення здоров'я людей.
Екологічну ситуацію у сільському господарстві здатні ускладнювати і тваринницькі комплекси, а саме — безгосподарність у їх використанні. Стоки комплексів завдають великої шкоди навколишньому природному середовищу. Вони забруднюють ґрунт, водойми і грантові води, повітряне середовище.
Щоб уникнути негативних екологічних наслідків, передбачається встановлення при будівництві тваринницьких комплексів і ферм санітарно-захисних зон. У залежності від виду і кількості тварин на фермі чи комплексі розміри санітарних зон можуть бути від 300 до 1500 м.
Тваринницькі комплекси і ферми належить розміщати за межами населених пунктів і на відстані від водних джерел.
Навколишнє середовище в сільській місцевості забруднюється при використанні сільськогосподарської авіації для захисту рослин. Велика кількість пестицидів потрапляє на ділянки і об'єкти, які не призначені для обробітку: ріки, озера, луки, виробничі та житлові об'єкти. Щоб запобігти таких негараздів, треба завжди у виробничих процесах враховувати екологічні фактори. Застосування в сільському господарстві технічних засобів вимагає наукового підходу і виваження.
Ведення сільськогосподарського виробництва на науковій основі передбачає не тільки краще використання трудових ресурсів, виробничих фондів, а й активну діяльність щодо охорони навколишнього природного середовища. Мова йде про всебічну екологізацію сільськогосподарського виробництва.
У цьому зв'язку на особливу увагу заслуговують екологічне виховання сільського населення і рівень його наукової освіченості. Сьогодні працівнику сільського господарства треба мати справу із складними машинами, хімізацією і меліорацією земель, агрономічною і зоотехнічною науками. Забезпечити так необхідну екологізацію сільськогосподарського виробництва зможуть лише добре обізнані в зазначених галузях спеціалісти.
Отже, настав час по-новому подивитись на становлення працівників сільського господарства, їх підготовку і формування як спеціалістів, здатних розвивати виробництво і забезпечувати його екологізацію.
Екологізація сільського господарства забезпечить зростання виробництва сільської продукції, поліпшить її якість, створить екологічно сприятливі умови для праці і життя громадян як села, так і міста.
Важлива роль у здійсненні екологізації належить екологічному праву, норми якого регулюють раціональне використання, відтворення і охорону природних багатств, що складають базу розвитку сільського господарство. А тому необхідно підвищувати як регулюючу, так і природоохоронну силу екологічного законодавства. Тим більше, що екологічна безвідповідальність стала дуже поширеним явищем.
Щоб належним чином забезпечити правову охорону навколишнього природного середовища в сільському господарстві, екологічному законодавству ще належить пройти довгий шлях розвитку і удосконалення. Сприяти цій справі покликана екологічно-правова теорія. Її основним завданням є підготовка науково обґрунтованих засад щодо розширення і удосконалення еколого-правового поля України.
Правова охорона природного середовища в сільському господарстві і еколого-правова наука покликані вирішити три основні задачі: запобігти забрудненню навколишнього природного середовища, забезпечити виробництво екологічно чистої продукції, створити сприятливі умови для праці і життя сільського населення.
< Попередня Наступна >