Головне меню
Головна Підручники Державне управління Державне управління 7.3.4. Органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим

7.3.4. Органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим

Державне управління - Державне управління
134

7.3.4. Органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим

Відповідно до статті 134 Конституції України Автономна Республіка Крим (АРК) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повно­важень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.

До органів виконавчої влади АРК відносяться Рада міністрів (уряд) АРК, міністерства і республіканські комітети АРК, Севастопольська міська державна адміністрація, районні державні адміністрації. Органи виконав­чої влади Автономної Республіки Крим входять до єдиної системи органів виконавчої влади України. Однак модель взаємовідносин центральних органів виконавчої влади України і органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим має певні особливості. Вони зводяться до того, що, на території автономії хоч і діють Конституція та закони України, але разом з тим Автономна Республіка Крим має свою Конституцію, прийняту Вер­ховною Радою Автономної Республіки Крим 21 жовтня 1998 року та за­тверджену Верховною Радою України 23 грудня того ж року.

Аналіз статей 137 і 138 Конституції України, статті 38 Конституції Ав­тономної Республіки Крим, які встановлюють перелік і межі повноважень органів влади АРК, дає підстави вважати, що Рада міністрів АРК наділе­на більшими повноваженнями, порівняно з обласними державними ад­міністраціями.

Органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим - Рада міністрів, міністерства, республіканські комітети - становлять про­міжну ланку між центральними органами виконавчої влади України і обласними державними адміністраціями.

Це випливає і з більш вищого статусу Автономної Республіки Крим, порівняно з областями. Тому закономірно віднести цю ланку до окремо­го рівня (республіканського) системи органів виконавчої влади України, хоча в літературі часто її відносят

ь до місцевих органів виконавчої вла­ди. Такий підхід, на нашу думку, є дещо спрощеним і таким, що не від­повідає політико-правовому рівню цих органів.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим як орган виконавчої вла­ди АРК самостійно здійснює виконавчі функції та повноваження з питань, віднесених до самостійного відання АРК Конституцією України, Конститу­цією АРК і законами України, а також здійснює державні виконавчо-роз­порядчі функції і повноваження, делеговані законами України відповідно до Конституції України. З метою забезпечення виконання делегованих державних виконавчих функцій і повноважень Автономній Республіці Крим передаються фінансові, матеріальні кошти і об'єкти державної влас­ності, необхідні для виконання зазначених повноважень. З питань вико­нання державних функцій і повноважень Рада міністрів АРК, Голова уря­ду, його заступники, керівники відповідних міністерств і республіканських комітетів підзвітні і підконтрольні Кабінету Міністрів України, а керівники районних державних адміністрацій - Раді міністрів АРК.

Рада міністрів формується Верховною Радою АРК на термін її повноважень і є відповідальною перед нею. Очолює уряд АРК Голо­ва Ради міністрів АРК, який призначається на посаду і звільняється з посади Верховною Радою АРК за поданням Голови Верховної Ра­ди АРК і за погодженням з Президентом України.

Заступники Голови Ради міністрів, міністри і голови республіканських комітетів призначаються на посади Верховною Радою АРК за поданням Голови Ради міністрів АРК.

Рада міністрів не більше двох разів на рік подає Верховній Раді АРК звіт про свою діяльність у цілому (комплексний), а також щокварталу по­дає письмову інформацію про стан справ у соціально-економічній, культур­ній та інших сферах АРК. Якщо за результатами звіту діяльність уряду в цілому буде визнана Верховною Радою АРК незадовільною, вона має право в порядку, передбаченому Конституцією України, прийняти такі рі­шення; про відставку (припинення повноважень) Ради міністрів у зв'язку з висловленням недовіри; про звільнення з посади Голови Ради міністрів у зв'язку з висловленням недовіри.

Схожа процедура передбачена у випадку визнання Верховною Радою АРК роботи з окремих напрямів діяльності уряду або окремих міністерств і республіканських комітетів незадовільною, коли може настати звільнення заступника Голови Ради міністрів, міністра або голови республіканського комітету у зв'язку з висловленням недовіри.

Крім того, Верховна Рада АРК може висловити недовіру Голові уря­ду АРК або окремим членам Ради міністрів у зв'язку з неналежним ви­конанням ними своїх обов'язків, порушенням Конституції України, Кон­ституції АРК, законів України, нормативно-правових актів Верховної Ради АРК.

Рада міністрів АРК здійснює виконавчі функції і повноваження, від­несені до самостійного відання Автономної Республіки Крим з таких пи­тань: розвитку економіки; планування економічного і соціального розвитку; фінансової, кредитної та цінової політики; промисловості; паливно-енергетичного комплексу; сільського господарства; землеустрою; лісового гос­подарства; водогосподарського будівництва і зрошуваного землеробства; організації і розвитку курортно-рекреаційної сфери і туризму; управління санаторно-курортними і туристичними комплексами АРК; зовнішньоеко­номічної діяльності та зовнішніх зв'язків; транспорту, зв'язку і дорожнього будівництва; житлово-комунального господарства і благоустрою, архітек­тури і містобудування; торговельного і побутового обслуговування насе­лення; організації та розвитку освіти, науки, культури, мистецтва, охорони пам'яток історії та культури; поліграфії та видавничої справи; охорони навколишнього природного середовища; організації та забезпечення без­печних і здорових умов життя населення, організації та розвитку охорони здоров'я, фізичної культури і спорту; праці, її оплати, умов і охорони праці, соціальних питань та зайнятості населення, соціального захисту населен­ня; забезпечення законності, охорони громадського порядку і прав грома­дян; міжнаціональних відносин; молодіжної політики, охорони материнст­ва і дитинства; управління майном АРК у порядку, визначеному Верхов­ною Радою АРК.

Рада міністрів АРК у межах своєї компетенції має право скасовувати акти міністерств і республіканських комітетів, інших підвідомчих їй органів, а з питань виконання державних функцій і повноважень - також акти ра­йонних державних адміністрацій, якщо вони прийняті з порушенням Кон­ституції України, законів України, актів Президента України, постанов Ка­бінету Міністрів України.

За наявності підстав, визначених законодавством, Рада міністрів АРК може порушувати питання перед Президентом України і Кабінетом Мі­ністрів України про притягнення до дисциплінарної відповідальності голів відповідних районних державних адміністрацій.

Рада міністрів АРК у межах своєї компетенції видає постанови, рішен­ня і розпорядження, обов'язкові до виконання на всій території республіки; у межах своїх повноважень спрямовує та контролює діяльність районних державних адміністрацій.

Районні державні адміністрації в АРК мають свої особливості діяль­ності, порівняно з аналогічними органами виконавчої влади, що функціо­нують в областях. Так, пропозиції щодо призначення на посаду або звіль­нення з посади голови районної державної адміністрації в АРК вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України головою Ради міністрів АРК у по­рядку, встановленому статтями 8, 9, 12 Закону України «Про місцеві дер­жавні адміністрації». Призначення першого заступника та заступників го­лови, а також керівників структурних підрозділів районної державної адмі­ністрації в АРК здійснюються головою відповідної райдержадміністрації за погодженням з відповідними посадовими особами Ради міністрів АРК у порядку, встановленому статтею 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

З метою сприяння виконанню в Автономній Республіці Крим повноважень, покладених на Президента України, діє державний орган - Пред­ставництво Президента України, яке у межах наданих йому повнова­жень взаємодіє з органами виконавчої влади АРК.

Представництво, яке очолює Постійний Представник Президента України, утворюється главою держави і безпосередньо йому підпорядко­вується.

 

< Попередня   Наступна >