РОЗДІЛ І Теоретичні основи бухгалтерського обліку та судової бухгалтерії (Загальна частина) // ГЛАВА 1 Використання положень бухгалтерського обліку та судової бухгалтерії в юридичній практиці // § 1. Історія розвитку бухгалтерського обліку
Судова бухгалтерія - Судова бухгалтерія: Підручник |
РОЗДІЛ І
Теоретичні основи бухгалтерського обліку та судової бухгалтерії
(Загальна частина)
ГЛАВА 1
Використання положень бухгалтерського обліку та судової бухгалтерії в юридичній практиці
§ 1. Історія розвитку бухгалтерського обліку
Розвиток бухгалтерського обліку є складовою історії розвитку суспільних відносин, хоча сучасна наука не спроможна однозначно визначити, коли саме він виник. Передусім це пояснюється недостатньою кількістю джерел, що збереглися, тобто облікових документів, які використовували наші пращури.
Перший відомий факт реєстрації торгівельних угод — на камінні в Шумері — датується приблизно 3600-м роком до н. е. Десь із 3200 р. до н. е. там уже рахували на глиняних табличках. У Стародавньому Єгипті рахування здійснювалось на папірусі. Дослідження американських вчених свідчать про те, що давні індіанці з метою лічби застосовували вузлики мотузок.
Поява бухгалтерського обліку пов’язана із загальним прогресом людського суспільства: виникненням мови, писемності, обліку. Крім того, були й матеріальні передумови його становлення. Розпад родового ладу, виникнення сім’ї та приватної власності виділили індивіда з общини і зробили його самостійним суб’єктом економічних відносин. Особи, які мали індивідуальне господарство, так чи інакше мусили обліковувати своє майно, щоб зберегти його, раціонально використовувати, а також з метою примноження свого багатства. Спочатку облік особистого майна провадився в натуральних одиницях. Зі зміцненням відносин обміну речі як засіб обміну почали використовувати в окремих випадках для узагальнення даних про майно. В V ст. до н. е. з’являються перші монети, що спершу дорівнюються до одн
Суперечність майнових інтересів різних суб’єктів економічних відносин призводить до того, що облік починають застосовувати як засіб їх (інтересів) погодження. При цьому він також стає ареною зіткнення цих інтересів. Торговці, обліковуючи оборот товарів і грошей, запроваджують оформлення зі своїми контрагентами документів про виконання строкових угод із метою захисту власних прав та інтересів у разі виникнення майнових спорів. У І ст. до н. е. облікові записи вперше почали набувати доказової ваги в судовій практиці.
Державна казна вдавалася для обліку до праці чиновників. При цьому інтереси казни вимагали примноження казенного майна і забезпечення його захисту, зокрема й від злих намірів чиновників. Останні, своєю чергою, намагалися убезпечити себе від надмірних претензій казни, воднораз бувши зацікавленими у підвищенні свого добробуту за казенні кошти. У Стародавньому Римі, наприклад, облік державних (зокрема й військових) фінансів було зосереджено в руках інвесторів, які контролювали всі операції, пов’язані з виплатою грошей. Виплати здійснювалися лише в разі надання первинних документів, що були єдиною підставою для ведення записів. До часів Стародавнього Риму належить також відомий в історії випадок про використання в суді як доказів облікових реєстрів. Марк Тулій Ціцерон виграв судовий процес, виголосивши промову «За Росція — актора». У ній він виступив проти посилання на щоденні чорнові записи (adversarii) як єдиний доказ вини, якщо таких записів не було в кодексах — облікових журналах, що розглядалися в Римі як юридичні повноцінні документи.
Наприкінці XII — на початку ХПІ ст. бухгалтерський облік стає об’єктом пізнавальної діяльності людини. Першим теоретичним дослідженням у сфері бухгалтерського обліку вважають трактат Луки Пачолі «Про рахунки і записи» (трактат XI із праці «Суми, арифметики, геометрії, пропорції та пропорційності», 1494 р.). У ньому автор уперше не тільки описав використання подвійного запису, а й сформулював такі завдання бухгалтерського обліку: 1) отримання інформації про стан справ («щоб можна було без затримки одержувати різні дані як щодо боргів, так і щодо вимог»); 2) відрахування фінансового результату («мета кожного купця полягає в тому, щоб придбати дозволену відповідну вигоду для свого утримання»).
У XIII — XV ст. правова регламентація облікових записів пов’язана з діяльністю посередницьких судів, що їх створювали купці (особливо в Середземномор’ї). Дещо пізніше з’являються перші нормативні акти, що стосуються бухгалтерського обліку. Найвідомішим з-поміж них вважають комерційний кодекс Савари (1673 р.); він та інші документи досить чітко визначали, зокрема, права кредиторів щодо порядку ведення обліку.
Починаючи з XV ст., з’являється друком велика кількість книжок з питань бухгалтерії. У Росії вже за часів Петра I почали виходити у світ перекладені з німецької мови посібники з подвійної бухгалтерії.
На початку XIX ст. у теорії бухгалтерського обліку сформувалося два напрями: 1) здійснення обліку на підставі відносин, що виникали у зв’язку з рухом і зберіганням цінностей (юридичний напрям), 2) облікування лише цінностей (економічний напрям). Подальший розвиток теорії вилився в постійну боротьбу зазначених напрямів.
У середині XIX ст. з розвитком економіки й ускладненням організації господарських відносин роль держави і права в регулюванні бухгалтерського обліку значно зростає, що пов’язано, передусім, із масовим виникненням акціонерних товариств, збільшенням кола осіб із суперечними інтересами в господарських і відповідно облікових сферах.
До цього часу належать і значні зміни в оподаткуванні. Запроваджуються основні сучасні види податків, безпосередньо пов’язані з результатами господарської діяльності підприємств і організацій. Держава все більше залучається до сфери регулювання економічних та облікових відносин і для узгодження суперечних інтересів суб’єктів використовує свій специфічний механізм — право. Після другої світової війни в деяких європейських країнах (ФРН, Франція, Швеція, Данія та ін.) запроваджено жорстку й досить детальну регламентацію бухгалтерського обліку.
< Попередня Наступна >