РОЗДІЛ ІІІ Використання фахових бухгалтерських і економічних знань у правоохоронній діяльності
Судова бухгалтерія - Судова бухгалтерія: Підручник |
РОЗДІЛ ІІІ
Використання фахових бухгалтерських і економічних знань у правоохоронній діяльності
Під час розслідувань та судових розглядів кримінальних справ нерідко виникає потреба у застосуванні фахових знань з економіки та бухгалтерського обліку. На практиці вони використовуються найчастіше у таких трьох аспектах:
залучення фахівця до слідчих і судових дій;
здійснення ревізії у зв’язку з кримінальною справою на етапі попереднього розслідування та в суді;
проведення судово-бухгалтерської та планово-економічної експертиз.
До того чи іншого аспекту застосування фахових знань вдаються, виходячи з конкретних обставин, міри складності справ, що розслідуються або розглядаються в суді.
Зупинімося детальніше на кожному з трьох аспектів.
1. Участь фахівця-бухгалтера (або економіста) у слідчих і судових діях передбачена ст. 1281 КПК. Її завдання — всіляке сприяння слідству у виявленні, закріпленні та вилученні доказів.
На відміну від експерта чи ревізора спеціаліст виступає в ролі консультанта і самостійно доказів не виявляє, а лише допомагає робити це слідчому, який установлює фактичні дані, що мають значення для справи.
2. Документальна ревізія, здійснювана в зв’язку з кримінальною справою, слугує для збирання доказів; її місце у розслідуваннях та судових розглядах закріплено ст. 66 КПК. Вона полягає в перевірці ревізором за вимогою органу дізнання, слідчого (суду) господарської і фінансової діяльності організації, установи, підприємства, визначеної посадової особи відповідно до поставлених перед ним завдань.
Порядок проведення ревізії, взаємодії ревізора зі слідчим та особами, які ревізуються (нерідко так
3. Судово-бухгалтерська і планово-економічна експертизи є засобами доказування у кримінальній справі, передбачені і детально регламентовані КПК. Цей аспект застосування спеціальних знань полягає у дослідженні вже зібраних у справі матеріалів (передусім даних бухгалтерського обліку, звітності), аналізі їх і використанні у висновках експертів.
Характер і обсяг експертного дослідження визначається питаннями, які слідчий (суд) передає на розгляд експерту.
Експерт бере активну участь у процесі доказування, а його права й обов’язки чітко визначені процесуальним законом.
Всі описані аспекти використання фахових знань характеризуються суттєвими відмінностями, які потребують детальнішого розгляду.
< Попередня Наступна >