ГЛАВА 10 Ревізія як форма виявлення порушень фінансово-господарської діяльності // §1. Суть фінансово-господарського контролю
Судова бухгалтерія - Судова бухгалтерія: Підручник |
ГЛАВА 10
Ревізія як форма виявлення порушень фінансово-господарської діяльності
§1. Суть фінансово-господарського контролю
Період становлення ринкової економіки, корінна перебудова організації господарської діяльності та управління нею, робота в умовах нового господарського механізму висуває нові вимоги до дбайливого використання матеріальних ресурсів. Визначальне значення для вирішення цього завдання має забезпечення зберігання і цільового використання матеріальних цінностей, добре організовані та ефективні урахування й контроль.
Історія розвитку людства свідчить про те, що контроль був притаманний усім суспільно-економічним формаціям. Зрозуміло, його суть, форми і соціально-економічна ефективність на різних ступенях суспільного розвитку різні. Значно підвищують роль контролю негативні правопорушення, зловживання в сфері виробництва, обліку матеріально-фінансових цінностей, що поширилися в період зламу політичної системи і законодавства.
Питання суті контролю і його застосування не можуть бути всебічно розкриті поза сферою управління, яку він обслуговує. У реальній дійсності немає «контролю взагалі», є контроль конкретного змісту і конкретної форми. У цьому розумінні його поділяють на адміністративний, технічний, фінансово-господарський та інші спеціалізовані різновиди.
Фінансово-господарський контроль становить систему нагляду наділених контрольними функціями державних і суспільних органів за фінансово-господарською діяльністю підприємств, об’єднань, установ, організацій, інших підрозділів матеріального виробництва і невиробничої сфери з метою об’єктивної оцінки економічної ефективності їхньої діяльності, установлення законності, достовірності й доцільності господарських і фінансових операцій, збережен
На сучасному етапі фінансово-господарський (далі господарський) контроль зосереджений на таких основних завданнях: забезпечення виконання планів щодо наповнення державного і місцевого бюджетів; виявлення внутрішньогосподарських резервів зростання виробництва і реалізації продукції, зниження витрат сировини, матеріалів, паливно-енергетичних ресурсів та інших витрат; вироблення пропозицій щодо виявлення прихованих резервів підвищення ефективності виробництва і зростання на цьому ґрунті господарських накопичень і прибутків бюджетів; контроль за економним і доцільним використанням державних засобів та попередження порушень і зловживань у їхньому використанні; запобігання недостачам, розтратам, крадіжкам державного, колективного і приватного майна; перевірка достовірності даних бухгалтерського обліку і звітності, боротьба з приписками й іншими фальшуваннями звітних даних.
У нашій країні господарський облік здійснюється органами недержавного і державного (відомчого і позавідомчого) контролю. За часом проведення господарський контроль поділяють на попередній, поточний і наступний.
Попередній контроль здійснюється до виконання господарської операції, має на меті попередити незаконні дії шляхом перевірки планів, кошторисів і документів про надходження і витрати цінностей. У попередньому контролі беруть участь органи державного управління — при затвердженні планів і кошторисів. Міністерство фінансів — під час затвердження планів фінансування, банківські установи — під час кредитування, бухгалтери підприємств — під час прийманні первинних документів від контрагентів тощо.
Поточний контроль має місце в ході самої господарської діяльності під час проведення операції і спрямований на оперативне усунення недоліків і зловживань, виявлення резервів подальшого зростання суспільного виробництва. Здійснюється він керівником підприємства, головним бухгалтером, а також іншими співробітниками, які відповідають за виконання господарських операцій (наприклад, відділ технічного контролю — ВТК).
Наступний контроль здійснюється після проведення господарської операції у вигляді документальних перевірок, ревізій, обстежень, аналізів балансів і звітів. Він дає змогу забезпечувати об’єктивну оцінку діяльності всіх ланок господарства, підприємства, установи й окремих посадових осіб. Наступний контроль обов’язково охоплює всі підприємства, що дає можливість разом із попереднім і поточним контролем створювати цілісну систему. Він здійснюється всіма контрольними органами.
Залежно від методів здійснення наступний контроль поділяють на фактичний і документальний. Фактичний контроль — це перевірка фактичних матеріальних цінностей шляхом інвентаризації, лабораторних аналізів, експертиз (крім судових). Документальний контроль полягає в перевірці господарської діяльності на підставі первинних документів, облікових записів і звітності, дані яких можуть бути достовірними і недостовірними, повними і неповними. Залежно від цього використовуються технічні засоби перевірки документів.
Усі форми контролю взаємозалежні, взаємообумовлені та доповнюють одна одну.
Система контролю, що існує в нашій країні, недостатньо ефективна, занадто роздрібнена, потребує великої кількості людей і засобів, а головне — зосереджена на відомчих інтересах і значною мірою залежить від тих організацій і посадових осіб, які покликані цей контроль здійснювати.
< Попередня Наступна >