§ 3. Права та обов’язки експерта і умови дослідження матеріалів
Судова бухгалтерія - Судова бухгалтерія: Підручник |
§ 3. Права та обов’язки експерта і умови дослідження матеріалів
Незалежно від виду судочинства, судовий експерт має такі права:
знайомитися з матеріалами справи, що стосуються судової експертизи і подавати клопотання про надання додаткових матеріалів;
вказувати в акті судової експертизи на виявлені в ході її проведення факти, що мають значення для справи і щодо яких йому не були поставлені питання;
з дозволу особи чи органу, які призначили судову експертизу, бути присутнім під час проведення слідчих чи судових дій і заявляти клопотання щодо предмета судової експертизи;
подавати скарги на дії особи, у чиєму провадженні перебуває справа, якщо ці дії порушують права судового експерта;
отримувати винагороду за проведення судової експертизи, якщо її виконання не є службовим обов’язком.
Якщо питання, поставлені на розгляд експерту, виходять за межі його компетенції або якщо матеріалів не досить для висновку, експерт у письмовій формі сповіщає орган, що призначив експертизу, про неможливість висновку (ст. 77 КПК України, ст. 13 Закону України «Про судову експертизу»).
Судовий експерт зобов’язаний:
провести всебічне дослідження і подати обґрунтований та об’єктивний письмовий висновок;
за вимогою органу дізнання, слідчого, прокурора, судді дати судові роз’яснення щодо свого висновку;
заявляти самовідвід у разі наявності передбачених законодавством підстав, що виключають його участь у справі;
обов’язково з’являтися на виклики і робити об’єктивні висновки щодо поставлених питань.
Судового експерта на підставі та в порядку, передбаченому законодавством, може бути притягнуто до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.
Слідчий самостійно призначає бухгалтерську експертизу (ст. 75 КПК України); як правило, у тому разі, коли він не спроможний вирішити питання з допомогою інших засобів. Серед деяких практиків побутує переконання про доцільність якнайчастішого призначення експертиз, зокрема й судово-бухгалтерських, оскільки це, на їхню думку, підвищує якість розслідування та рівень його обґрунтованості.
Насправді ж експертиза має призначатися тільки в разі реальної потреби; необґрунтоване її призначення може негативно вплинути на терміни розслідування кримінальної справи.
Загальні умови дослідження експертом матеріалів. Передані слідчим і судом експерту-бухгалтеру матеріали з метою їх дослідження, проведення експертизи й вирішення поставлених завдань становлять основу змісту висновку. До таких матеріалів належать бухгалтерські документи й записи в реєстрах, акти документальних ревізій, свідчення звинувачуваних і свідків, висновки експертів інших фахів. Усі вони є для експерта важливими джерелами інформації щодо предмета дослідження. Формулюючи висновок, експерт зобов’язаний вказати, на які саме матеріали він спирався у процесі виконання поставленого перед ним завдання.
Експерт-бухгалтер не має права ігнорувати жодних матеріалів справи. У разі їхньої суперечливості він повинен давати кілька варіантів оцінок того чи іншого документа, враховуючи його зміст, але не допускаючи домислів. Кожен документ має бути перевірений на достовірність. Достовірним вважається документ, який правильно оформлений і точно відтворює здійснену операцію. До недостовірних належать документи неоформлені та неправильно оформлені, але за умови, що як перші, так і другі відображують реальні операції, хоча й у перекрученому вигляді та обсязі.
Якщо бухгалтер-експерт виявить недостовірність таких документів лише за формою, то вони приймаються як незаперечні докази здійснення відображених у них операцій.
Документи, що неправильно відображують проведені операції, є фальшивими; таку фальсифікацію виявляє експерт-криміналіст. Про підробку документа має бути проінформований бухгалтер-експерт.
Розпізнання недостовірних документів дає змогу судові та слідчому виявити незаконні операції, а бухгалтеру-експерту вивчити їх.
< Попередня Наступна >