Вступ
Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування |
Вступ
На сучасному етапі державотворення, коли Україна утвердилася як суверенна, незалежна держава, дедалі більшої актуальності набувають питання оптимальної організації роботи органів державної влади та місцевого самоврядування. Процеси євроінтеграції потребують не тільки реформування соціально-економічних відносин, але й системи місцевого самоврядування, демократизації суспільно-політичного життя. В межах конституційної реформи має бути суттєво оновлена політична система України, удосконалена форма правління, завершена децентралізація державної влади.
Названі фактори вимагають від юридичних вузів орієнтуватися на потреби політико-правової практики і готувати фахівців, які б могли успішно працювати в умовах всебічного оновлення суспільного життя, давати їм теоретичні знання і практичні навички щодо наукової організації роботи сучасного апарату державного і муніципального управління.
Новітній період розвитку політико-правової думки в Україні позначився сплеском наукових досліджень організації роботи органів державної влади та місцевого самоврядування, зростанням потреби у кваліфікованих кадрах у цій сфері, обумовив необхідність створення профільного парламентського комітету, а також низки навчальних закладів і науково-дослідних установ. Такі процеси обумовлюють необхідність розробки належної навчально-методичної бази, випуску достатньої кількості підручників і навчальних посібників з питань державного будівництва і місцевого самоврядування.
Цей підручник певною мірою є відгуком авторів на виклики сьогодення, обумовлені радикальними реформами державного апарату і системи місцевого самоврядування, результатом багаторічної праці кількох поколінь фахівців єдиної в Україні спеціалізованої кафедри державного будівництва і місцевого самоврядування Національної юридичної академії Укра
Автори підручника зробили спробу комплексного, систематичного викладу базових наукових знань у галузі державного будівництва та місцевого самоврядування в Україні. В ньому досить повно і водночас лаконічно висвітлені питання, що, як правило, включаються до навчальних програм з цієї дисципліни.
Зважаючи на комплексний характер науки і навчальної дисципліни державного будівництва та місцевого самоврядування, автори намагалися органічно поєднати в підручнику відомості із загальної теорії держави і права, конституційного, адміністративного, фінансового права, і таким чином зберегти і зміцнити міждисциплінарні зв'язки, сприяти поглибленню знань, набутих студентами і слухачами при вивченні інших юридичних наук. Водночас у підручнику використані наукові дані з політології, соціології, теорії управління, статистики та інших суспільних наук. З метою посилення ілюстративності в підручнику його автори доволі часто вдаються до посилань на нормативний матеріал, наводять статистичні дані та конкретні приклади з політико-правової практики України.
Роботу над підручником значно ускладнювала й гальмувала динамічність чинного законодавства і процеси невпинного реформування державного апарату й системи місцевого самоврядування, що обумовлювали суттєві зміни в організації їх роботи. В цілому наведені в підручнику посилання на чинне законодавство переважно відображають його стан на 1 лютого 2005 року, тому при роботі над ним бажано час від часу звертатися до офіційних друкованих видань та офіційних сайтів органів публічної влади України в мережі Інтернет.
Сподіваємося, що запропонований підручник стане в нагоді не тільки студентам і слухачам юридичних вищих навчальних закладів при вивченні курсу «Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні», але й науково-педагогічним працівникам, державним та муніципальним службовцям, політичним діячам у їх практичній діяльності. Він може також застосовуватися в межах навчальних курсів «Конституційне право України», «Адміністративне право України», «Муніципальне право України», «Державне і муніципальне управління».
< Попередня Наступна >