Особлива частина Глава 4 Організація роботи Верховної Ради України // § 1. Основи організації та діяльності Верховної Ради України
Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування |
Особлива частина
Глава 4
Організація роботи Верховної Ради України
§ 1. Основи організації та діяльності Верховної Ради України
Верховна Рада України є парламентом нашої країни, одним із вищих органів держави, який уособлює законодавчу гілку влади та виступає від імені Українського народу На відміну від Верховної Ради УРСР вона є постійно діючим органом, що забезпечує безперервність законодавчого процесу й оперативне вирішення питань державної політики. Саме вона визначає загальні засади внутрішньої та зовнішньої політики нашої держави, їй підконтрольний і підзвітний уряд. Такий статус обумовлює пріоритетну роль парламенту в державному механізмі, свідчить про його провідне місце серед органів державної влади України і дає підстави твердити, що в нашій країні існує парламентаризм.
Правову основу організації та діяльності Верховної Ради України становлять норми Конституції України, законів «Про вибори народних депутатів України» від 25 березня 2004 року № 1665-IV, «Про статус народного депутата України» від 17 листопада 1992 року № 2790-ХП (в редакції Закону від 22 березня 2001 року № 2328-III з наступними змінами), «Про комітети Верховної Ради України» від 4 квітня 1995 року № 116/95-ВР (з наступними змінами), «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» від 23 грудня 1997 року № 776/97-ВР, постанов Верховної Ради України «Про структуру апарату Верховної Ради України» від 20 квітня 2000 року № 1678-ІП, «Про газету Верховної Ради України «Голос України» від 2 червня 1999 року та інших.
Згідно з Конституцією, основні процесуальні аспекти діяльності парламенту мають бути внормовані Законом «Про регламент Верховної Ради України». На сьогодні цей Закон ще не прийнятий, тому продовжує діяти (із зм
Суттєве значення для належного впорядкування діяльності посадових осіб та структурних підрозділів парламенту мають розпорядження Голови Верховної Ради України, зокрема «Про розподіл обов'язків між Головою Верховної Ради України, Першим заступником і заступниками голови Верховної Ради України» від 29 лютого 2000 року № 140, «Про затвердження Положення про апарат Верховної Ради України від 31 травня 2000 року № 459, «Про Порядок забезпечення та використання ПЕОМ, комп'ютерної мережі та інформаційних систем у Верховній Раді України» від 12 травня 1999року№ 348, «Про затвердження Інструкції з діловодства в апараті Верховної Ради України» від 25 березня 2002 року № 153 та ін.
Територіальною основою діяльності парламенту є вся державна територія, межі якої визначаються державним кордоном України.
Матеріальну основу діяльності законодавчого органу становлять об'єкти виключної власності Українського народу (земля, її надра, атмосферне повітря, природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу та виключної економічної зони), майно, що перебуває в державній власності й забезпечує діяльність парламенту (адміністративні будинки, житловий фонд, санаторно-курортний комплекс Управління справами Верховної Ради України, меблі, оргтехніка, фонди парламентської бібліотеки, автотранспорт, засоби зв'язку тощо). Розпоряджається використанням приміщень, споруд, обладнання, територій, що перебувають у віданні парламенту, Голова Верховної Ради України.
Фінансову основу діяльності парламенту становлять виключно кошти Державного бюджету України. Головним розпорядником бюджетних асигнувань у цьому разі виступає апарат Верховної Ради України. У Державному бюджеті України на 2004 рік на фінансове забезпечення діяльності законодавчого органу було виділено 327240,0 тис. грн.; з них: 151379,7 тис. грн. — на здійснення законотворчої діяльності, 47152,9 тис. грн. — на організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення, 9000,0 тис. грн. — на візити народних депутатів України за кордон1.
Розробку проекту кошторису витрат Верховної Ради України, погодження його з Міністерством фінансів і подання його на розгляд парламенту забезпечує Голова Верховної Ради України. Він же розпоряджається коштами, виділеними згідно з затвердженим бюджетом і кошторисом витрат.
1Додаток№ ЗдоЗакону України від 17червня 2004 року№ 1801-rV «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2004 рік"» // Президентський вісник. — 2004. — №18. — 21 липня.
< Попередня Наступна >