Головне меню
Головна Підручники Державне будівництво та місцеве самоврядування Державне будівництво і місцеве самоврядування § 5. Організація роботи депутатських фракцій і груп. Погоджувальна рада депутатських фракцій і груп

§ 5. Організація роботи депутатських фракцій і груп. Погоджувальна рада депутатських фракцій і груп

Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування
214

§ 5. Організація роботи депутатських фракцій і груп. Погоджувальна рада депутатських фракцій і груп

Народні депутати мають право об'єднуватись у депутатські фракції, групи за умови, що до складу кожної з них входить не менш як чотир­надцять депутатів. Депутатські об'єднання, сформовані на основі партійної належності депутатів, називаються депутатськими фракціями. До депутатських фракцій можуть входити і позапартійні депутати, які підтримують програмні документи відповідної партії. Депутатські фракції, групи не можуть формуватися для захисту приватних, ко­мерційних, місцевих, професійних чи релігійних інтересів.

Порядок роботи депутатського об'єднання, умови вступу депутатів до його складу визначаються самим об'єднанням. Депутат не може вхо­дити до складу більш як однієї зареєстрованої фракції, групи, а Голова Верховної Ради України, його заступники — до складу жодного депу­татського об'єднання.

Депутатські фракції, групи формуються на першій сесії парламенту нового скликання до розгляду питань про обрання Голови Верховної Ради. Реорганізація та формування нових депутатських об'єднань мо­жуть проводитися протягом повноважень парламенту із збереженням їх пропорційного представництва в органах Верховної Ради.

Кожна депутатська фракція, група повинна бути зареєстрована в Секретаріаті Верховної Ради, для чого туди подається письмове повідом­лення про сформування з зазначенням назви, мети чи завдань, персо­нального складу та партійної належності їх членів та депутатів, які упов­новажені представляти фракцію чи групу. Після реєстрації депутатсько­го об'єднання головуючий на пленарному засідання інформує депутатів про сформування такої фракції, групи, її кількісний склад та уповнова­жених представників.

Про зміни в складі депутатської фракції, групи її уповнов

ажений представник повідомляє письмово Голову Верховної Ради. Уразі, коли склад депутатського об'єднання стає меншим від встановленої кіль­кості, воно після п'ятнадцяти днів оголошується Головою Верховної Ради розпущеним. Голова Верховної Ради забезпечує зареєстровані де­путатські фракції, групи приміщенням, обладнанням тощо, закріплює за ними адміністративно-технічний персонал, який має в них довіру, для надання їм допомоги у здійсненні своїх функцій у парламенті.

Депутатські об'єднання попередньо обговорюють кандидатури на посади Голови Верховної Ради і його заступників, голів комітетів, пер­сональний склад колегіальних органів парламенту, мають право на про­порційне представництво в усіх органах Верховної Ради та в офіційних парламентських делегаціях. Кожна депутатська фракція, група має га­рантоване право на виступ свого представника з усіх питань порядку денного на засіданнях Верховної Ради та її органів.

Кожне депутатське об'єднання обирає зі свого складу уповноваже­ного представника, на якого покладаються представницькі та органі­заційні функції. Уповноважені представники депутатських груп і фрак­цій (від кожної по одному) утворюють Погоджувальну раду депутатських фракцій (груп), яка є органом дорадчого характеру, сприяє узгодженню позицій депутатів у разі виникнення спірних питань у роботі парламенту та його органів.

Погоджувальна рада депутатських фракцій (груп) здійснює свою роботу у формі засідань, які скликаються Головою Верховної Ради або за ініціативою представників двох чи більше депутатських об'єднань в разі необхідності, але не рідше одного разу на тиждень під час роботи парламенту в пленарному режимі. Як правило, засідання Погоджуваль­ної ради проводяться по понеділках, перед початком пленарного тиж­ня. Засідання проводиться відкрито і є правомочним за умови присут­ності на ньому не менше двох третин від її складу.

Погоджувальна рада депутатських фракцій (груп):

а) вносить пропозиції щодо річного та перспективного планів роботи Верховної Ради;

б) розглядає та погоджує пропозиції щодо проектів порядку денно­го сесій та розкладу парламентських засідань;

в) формує проект порядку денного на кожне пленарне засідання;

г) ініціює перевірку внесених законодавчих пропозицій та законо­проектів на їх відповідність вимогам Регламенту;

ґ) вносить пропозиції щодо визначення парламентського комітету, відповідального за підготовку законопроекту, направлення його на роз­гляд у комітети і депутатські фракції (групи), на наукову, юридичну та іншу експертизу;

д) вносить пропозиції щодо скликання позачергового засідання пар­ламенту;

є) розглядає питання про вжиття заходів для забезпечення присут­ності депутатів на пленарних засіданнях;

є) вносить пропозиції щодо проведення парламентських слухань;

ж) вирішує інші питання організації роботи Верховної Ради відпо­відно до Регламенту

 

< Попередня   Наступна >