Головне меню

§ 2. Організація підготовки і проведення виборів Президента України

Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування
156

§ 2. Організація підготовки і проведення виборів Президента України

Згідно зі ст.103 Конституції, Президент обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шля­хом таємного голосування строком на п'ять років. Підготовка і прове­дення виборів регулюються Конституцією, законами України «Про ви­бори Президента України», «Про Центральну виборчу комісію», поста­новами парламенту, іншими актами законодавства, прийнятими відповідно до Закону «Про вибори Президента України». Вибори Пре­зидента відбуваються по єдиному загальнодержавному виборчому ок­ругу, що включає всю територію України.

Президентом України може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг тридцяти п'яти років, має право голосу, володіє державною мовою і проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років. Не може бути висунутий кандидатом на цей пост гро­мадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законом порядку.

Чергові вибори Президента України відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень глави держави, а повторні — в остан­ню неділю дев'яностоденного строку з дня прийняття постанови Вер­ховної Ради України про призначення повторних виборів. Позачергові вибори відбуваються в останню неділю дев'яностоденного строку з дня: 1) проголошення Президентом України особисто заяви про свою від­ставку на засіданні Верховної Ради України; 2) опублікування рішення парламенту про підтвердження неможливості виконання Президентом своїх повноважень за станом здоров'я; 3) опублікування рішення Вер­ховної Ради України про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту; 4) прийняття постанови парламенту про призначення по­зачергових виборів у зв'язку зі смертю Президента України.

>Виборчий процес по виборах Президента України складається з кількох послідовних етапів: 1) утворення територіальних округів; 2) утво­рення виборчих дільниць; 3) утворення територіальних та дільничних виборчих комісій; 4) формування списків виборців, їх перевірка та уточ­нення; 5) висування та реєстрація кандидатів; 6) проведення передвибор­ної агітації; 7) голосування в день виборів Президента України; 8) підра­хунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування і резуль­татів виборів Президента України. У разі необрання Президента в першому турі можливі ще дві стадії: 1) повторне голосування; 2) підра­хунок голосів виборців і встановлення підсумків повторного голосуван­ня та результатів виборів.

Підготовку і проведення виборів глави держави здійснюють Цент­ральна виборча комісія, територіальні й дільничні виборчі комісії.

Право висування кандидата на пост Президента належить тільки громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується ними через політичні партії та їх виборчі блоки, а також самовисуванням. Висування кандидатів розпочинається за 119 днів і закінчується за 95 днів до дня виборів.

Реєстрацію кандидатів на пост Президента України здійснює Цен­тральна виборча комісія. Перед реєстрацією партія (партії, що входять до блоку), яка висунула кандидата, або сам кандидат має внести грошову заставу в розмірі п'ятисот тисяч гривень на спеціальний рахунок Цен­тральної виборчої комісії. Ця застава повертається партії (партіям, що входять до блоку) чи кандидату, якщо він отримав не менше семи відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні, а якщо ні, то застава перераховується до Державного бюджету України.

Не пізніш як за сорок днів до дня чергових президентських виборів до ЦВК мають бути подані підписні листи з підписами виборців на підтримку кандидатів. При цьому на підтримку кожного з них має бути зібрано не менш як п'ятсот тисяч підписів виборців, які мають право голосу, в тому числі не менш як по двадцять тисяч підписів у кожному з двох третин регіонів України (в Автономній Республіці Крим, в облас­тях, містах Києві і Севастополі). При повторних та позачергових вибо­рах має бути зібрано не менш як двісті п'ятдесят тисяч підписів, у тому числі не менш як по десять тисяч у кожному з двох третин регіонів.

Кандидат на пост Президента наступного дня після його реєстрації може розпочинати проведення передвиборної агітації, яка здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів, та коштів виборчих фондів кандидатів.

Голосування проводиться тільки в день виборів або в день повтор­ного голосування з 8.00 до 20.00. На закордонних виборчих дільницях голосування проводиться за місцевим часом країни, де утворені ці дільниці.

Обраним у день виборів Президентом України вважається кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, що взяли участь у голосуванні. Якщо до бюлетеня в день виборів було включено більше двох кандидатів і жоден не був обраний, ЦВ К приймає рішення про проведення повторного голосування, яке відбувається у третю неділю після дня виборів за двома кандидатурами, які дістали найбільшу кількість голосів у першому турі. За підсумками повторного голосуван­ня обраним вважається кандидат, що отримав більшу, ніж інший кан­дидат, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Уразі, коли повторне голосування проводилося лише по одній кандидатурі, кандидат вважається обраним Президентом України, якщо він одержав більше половини голосів виборців, що взяли участь у голосуванні.

Новообраний Президент вступає на посаду не пізніш як через трид­цять днів після офіційного оголошення ЦВК результатів виборів і на­буває повноважень з моменту складення на урочистому засіданні пар­ламенту присяги Українському народові, текст якої міститься в Консти­туції України.

 

< Попередня   Наступна >