Глава 9 Організація роботи центральних органів виконавчої влади в Україні // § 1. Основи організації і діяльності центральних органів виконавчої влади
Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування |
Глава 9
Організація роботи центральних органів виконавчої влади в Україні
§ 1. Основи організації і діяльності центральних органів виконавчої влади
Центральні органи виконавчої влади є важливою ланкою державного апарату, що забезпечує усталену, спеціалізовану, професійну діяльність з реалізації державної політики в різних сферах соціально-економічного та політичного життя. Ці органи являють собою загальнодержавні єдиноначальні органи виконавчої влади спеціальної компетенції, що здійснюють галузеве та функціональне (міжгалузеве) управління. В Україні функціонують три види центральних органів виконавчої влади — міністерства, державні комітети (державні служби) та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Головним органом у забезпеченні впровадження державної політики у визначеній сфері діяльності є міністерство. Воно покликане формувати та реалізовувати державну політику у відповідній сфері суспільного життя. Саме між міністерствами розподіляється весь спектр урядової політики, за винятком тих напрямів, реалізація яких віднесена до повноважень центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом. Очолюють міністерства міністри, які особисто відповідають за розроблення і реалізацію державної політики, спрямовують і координують здійснення центральними органами виконавчої влади заходів з питань, віднесених до їх відання.
Другий вид центральних органів виконавчої влади становлять державні комітети (державні служби), які, безпосередньо не формуючи урядової політики, покликані сприяти міністерствам та уряду в цілому в її реалізації шляхом виконання функцій державного управління міжгалузевого або функціонального характеру. Ці органи вносять пропозиції щодо формування державної політики членам уряду що спрямовують і коор
Центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, третій вид центральних органів виконавчої влади, мають визначені Конституцією та законодавством України особливі завдання діяльності та повноваження. Щодо них встановлюється спеціальний порядок утворення, реорганізації, ліквідації, підконтрольності, підзвітності, а також призначення і звільнення керівників та вирішення інших питань. До таких органів, наприклад, віднесені Антимонопольний комітет України, Державна податкова адміністрація України, Державна судова адміністрація України.
Правову основу організації і діяльності центральних органів виконавчої влади становлять норми Конституції України, законів України, що регулюють окремі аспекти діяльності цих органів, актів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, актів центральних органів виконавчої влади.
Територіальною основою діяльності центральних органів виконавчої влади є вся державна територія України. Ці органи здійснюють свої повноваження на вказаній території як безпосередньо, так і через утворені ними територіальні органи.
Матеріально-фінансову основу центральних органів виконавчої влади становлять об'єкти державної власності, майно, що перебуває в комунальній власності і передане в установленому законодавством порядку в управління органам державної влади, кошти Державного бюджету України. Центральні органи виконавчої влади здійснюють повноваження з управління державним майном підприємств, що належать до сфери їх управління, а також виступають головними розпорядниками бюджетних коштів.
< Попередня Наступна >