§ 2. Система, функції та порядок утворення центральних органів виконавчої влади
Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування |
§ 2. Система, функції та порядок утворення центральних органів виконавчої влади
Відповідно до ст. 106 Конституції України, міністерства й інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються і ліквідуються за поданням Прем'єр-міністра України Президентом України в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади.
Указом Президента України від 15 грудня 1999 року № 1573/99 «Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади» запроваджена система центральних органів виконавчої влади в Україні, яку станом на 1 жовтня 2004 року становлять 17 міністерств (серед яких Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції має спеціальний статус), державні комітети і прирівняні до них органи та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом. Міністерства як провідні органи цієї системи утворені і за галузевим (Міністерство палива та енергетики України, Міністерство культури і мистецтв України), і за функціональним (Міністерство України з надзвичайних ситуацій, Міністерство юстиції України) принципом.
На систему центральних органів виконавчої влади покладається здійснення виконавчо-розпорядчої, нормотворчої, установчої та контрольно-наглядової функцій. Пріоритетною для розглядуваних органів є виконавчо-розпорядча функція, що полягає в забезпеченні реалізації державної політики, організації виконання Конституції і законів України, актів Президента та Кабінету Міністрів України в певній галузі або сфері суспільного життя. Реалізуючи нормотворчу функцію, центральні органи виконавчої влади здійснюють у межах своїх повноважень видання обов'язкових для виконання підзаконних нормативно-правових актів, а також встановлення різноманітних, в тому числі й техніко-юридичних, стандартів та нормативів. Установча функція цих органів спрямована на структурні перетворення в системі галу
Владні повноваження центрального органу виконавчої влади як єдиноначального органу реалізуються одноосібно його керівником, який несе персональну відповідальність перед Президентом та Кабінетом Міністрів України за стан справ у дорученій йому сфері діяльності.
Керівники центральних органів виконавчої влади, їх заступники призначаються на посади Президентом за поданням Прем'єр-міністра України. Керівник центрального органу за погодженням з Прем'єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами України відповідно до розподілу їх функціональних повноважень затверджує структуру, а за погодженням з Міністерством фінансів України — штатний розпис очолюваного ним органу.
Працівників центральних апаратів міністерств призначають на посади та звільняють відповідні міністри, інших центральних органів виконавчої влади — їх керівники. Кандидатури на посади керівників структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади за деяким винятком, зокрема міністерств внутрішніх справ, оборони, Державної податкової адміністрації та інших, попередньо погоджуються з Прем'єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами відповідно до розподілу їх повноважень, Міністром Кабінету Міністрів України.
< Попередня Наступна >