§ 2. Організація підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим
Державне будівництво та місцеве самоврядування - Державне будівництво і місцеве самоврядування |
§ 2. Організація підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим
Порядок формування Верховної Ради АРК визначається Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим» від 12 лютого 1998 року. Депутати Верховної Ради АРК обираються громадянами України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування за мажоритарною виборчою системою відносної більшості по одномандатних виборчих округах. Виборчий процес здійснюється на засадах вільного і рівноправного висування кандидатів у депутати, гласності та відкритості, свободи агітації, рівних можливостей для всіх кандидатів у проведенні виборчої кампанії, неупередженості до кандидатів з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів.
Вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними, а також замість депутатів, які вибули. Чергові вибори призначаються Верховною Радою АРК на останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради АРК. Позачергові вибори призначаються відповідно до Конституції України Верховною Радою України і проводяться в шістдесятиденний строк з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради АРК та в інших випадках, передбачених законодавством України. Рішення про проведення повторних виборів, а також виборів замість депутатів, які вибули, приймає виборча комісія АРК.
Вибори організовують і проводять: а) виборча комісія АРК; б) окружні виборчі комісії; в) дільничні виборчі комісії.
Право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, і реалізується місцевими осередками політичних партій та бе
Однією з основних умов реєстрації кандидата в депутати є наявність підписних листів встановленої форми, в яких висування особи кандидатом підтримують не менш як сто п'ятдесят виборців відповідного округу. Окружна виборча комісія не пізніше ніж на третій день після подання необхідних документів приймає рішення щодо реєстрації кандидата в депутати і йому видається відповідне посвідчення. З дня реєстрації особи кандидатом вона дістає право проведення передвиборної агітації, яка може здійснюватись у будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України.
Голосування проводиться в день виборів або в день повторного голосування з 7 до 20 години, кожен виборець голосує особисто. Підрахунок голосів здійснюється членами дільничної виборчої комісії. Якщо найбільшу і водночас однакову кількість голосів набрали два або більше кандидатів у депутати, проводиться повторне голосування по цих кандидатурах. Рішення про визнання депутата обраним приймає окружна виборча комісія. Виборча комісія Автономної Республіки Крим реєструє осіб, обраних депутатами, і видає їм посвідчення депутата.
З 1 жовтня 2005 року набирає чинності Закон України від 6 квітня 2004 року № 1667-IV «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Згідно з ним вибори депутатів Верховної Ради АРК проводитимуться за пропорційною системою. Обрання депутатів здійснюватиметься за виборчими списками від організацій політичних партій, виборчих блоків у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами Автономної Республіки Крим. Кандидатів у депутати Верховної Ради АРК може висунути республіканська в Автономній Республіці Крим організація партії (блок) у кількості, що не перевищує кількості депутатів у Верховній Раді АРК. На підтримку виборчого списку кандидатів у депутати Верховної Ради АРК необхідно подати підписні листи з не менш як тисяча підписів виборців.
Право на участь у розподілі депутатських мандатів Верховної Ради АРК набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків організацій партій (блоків), що отримали три і більше відсотки голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Депутатські мандати в багатомандатному окрузі розподіляються між виборчими списками організацій партій (блоків) пропорційно до кількості отриманих голосів виборців.
< Попередня Наступна >