Головне меню
загрузка...
Головна Підручники Адміністративне право Адміністративне право України § 2. Правове становище адміністрації підприємств і установ

§ 2. Правове становище адміністрації підприємств і установ

Адміністративне право - Адміністративне право України
139

§ 2. Правове становище адміністрації підприємств і установ

Серед суб’єктів адміністративного права підприємства і установи посідають особливе місце, оскільки через їх діяльність держава і суспільство здійснюють свої зовнішні та внутрішні завдання. Підприємства і установи діють не відокремлено від держави і суспільства, вони постійно в тих чи інших формах вступають у взаємовідносини з державними і суспільними інститутами.

Виконуючи економічні, соціально-культурні, адміністративно-політичні та інші функції з метою задоволення матеріальних і духовних потреб громадян, суспільства і держави, підприємства і установи повинні функціонувати в межах, встановлених державою. Основний напрямок державної діяльності, де підприємства і установи безпосередньо пов’язані з державою та її інститутами, – виконавча влада (від місцевого рівня до центральних органів виконавчої влади) та місцеве самоврядування. У взаємовідносинах з цими суб’єктами держави і суспільства підприємства і установи практично вирішують всі питання – від створення, здійснення своєї діяльності та до її припинення. Крім названих, підприємства і установи вступають в адміністративно-правові відносини з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з приводу: оперативного та бухгалтерського обліку результатів своєї діяльності; статистичної звітності; податків; безпеки виробництва та праці; протипожежної та екологічної безпеки; санітарно-гігієнічних норм і вимог щодо захисту здоров’я їх працівників, населення, споживачів продукції; охорони навколишнього середовища від забруднення та інших шкідливих впливів; відшкодування збитків, завданих нераціональним використанням землі та інших природних ресурсів і забрудненням навколишнього середовища; сплати у відповідних випадках штрафу; створення спеціальних робочих місць для осіб з обмеженою працездатністю та організації їх професійної підготовки; пров

...
едення непрофільних робіт у разі стихійного лиха; обставин, пов’язаних з надзвичайними ситуаціями, та ін.

На добровільній договірній основі підприємства беруть участь в роботі по комплексному економічному і соціальному розвитку території, що проводиться державними органами або органам місцевого самоврядування.

Чинне законодавство встановило основи взаємодії підприємств і установ з державою (органами виконавчої влади), а саме: порядок здійснення державної реєстрації та обґрунтування її відмови; перелік видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також порядок одержання дозволу (ліцензії) для здійснення такої діяльності; здійснення оперативного та бухгалтерського обліку результатів роботи; ведення статистичної звітності. Незалежно від форм власності, організаційно-правових форм підприємства і установи зобов’язані своєчасно здійснювати природоохоронні заходи, спрямовані на зменшення і компенсацію негативного впливу їх діяльності на природне середовище, здоров’я та власність людей. Відповідно до законодавства України вони несуть відповідальність за додержання вимог і норм щодо охорони, раціонального використання та відновлення до рівня встановлених нормативів земель, вод, надр, лісів, інших природних ресурсів, а також за додержання встановлених нормативів викидів і скидання речовин, які забруднюють навколишнє природне середовище, і розміщують в ньому відходи. Згідно з чинним законодавством діяльність підприємств, які порушили ці норми та вимоги, може бути зупинена частково, тимчасово або припинена повністю. Підприємства і установи зобов’язані додержуватися законодавства про працю, правил безпеки на виробництві, санітарно-гігієнічних норм з охорони здоров’я працівників, населення та споживачів продукції.

Збитки, завдані підприємствам у результаті виконання ними вказівок державних та інших органів або їх посадових осіб, які порушили права підприємств, а також спричиненні внаслідок ненавмисного здійснення такими органами або їх посадовими особами передбачених законодавством обов’язків щодо підприємств, підлягають відшкодуванню за їх рахунок. Разом з цим уповноважені державні органи, які здійснюють контроль за додержанням підприємствами і установами відповідного законодавства в цій частині, можуть втручатися в їх діяльність і вживати щодо порушників заходів примусового впливу, передбачених законом.

У нормах права, які встановлюють адміністративно-правовий статус підприємств і установ, принциповим моментом є форма власності, оскільки поряд з положенням законодавства про те, що незалежно від виду власності і організаційно-правових форм підприємствам гаран­туються рівні умови діяльності, їх адміністративно-правовий статус має свої особливості. Так, до відання державних органів належать заснування, ліквідація і реор­ганізація державних підприємств, затвердження їх статуту, управління ними, призначення на посаду і звільнення з посади їх керівників, укла­дання та розірвання з ними контрактів.

Вплив держави на недержавні підприємства і установи більш обмежений. Роль держави відносно них виявляється у встановленні правових засад діяльності і контролю за їх додержанням. Цей вплив не носить характеру державного управління. Конкретні питання зас­нування, організації управління, визначення видів діяльності цих підприємств і установ вирішуються засновниками або уповноваже­ними ними органами. Від форми власності залежить і статус трудо­вих колективів. Трудові колективи державних підприємств мають більш широкі повноваження, пов'язані із затвердженням статуту, внесенням до нього змін і доповнень, визначенням умов найму ке­рівника, виділення із складу підприємства, вступу і виходу з об'єд­нання підприємств, оренди, викупу майна тощо.

Органом управління підприємством, установою є адміністра­ція. Незалежно від виду, форми власності і господарювання керів­ник, його заступники, керівники апарату управління і структурних підрозділів, рада, правління, дирекція здійснюють функції оперативного управління підприємством, установою. Адміністрація діє в межах повноважень підприємства, установи, реалізуючи їх у вирішенні внутрішніх питань даного об'єкта та у зовнішніх зв'язках. Маючи усі необхідні розпорядчі повноваження юридич­но-владного характеру, вона забезпечує інтереси власника та дер­жави. Очолює адміністрацію одноособовий керівник (директор, начальник, ректор і т. д.).

Керівник підприємства, установи має певні повноваження по представництву, розпорядженню майном, коштами, комплектуван­ню та розстановці кадрів, організації роботи. Керівник встановлює склад і обсяг відомостей, що становлять комерцій­ну таємницю, порядок їх захисту. Діючи від імені підприємства, він захищає його інтереси, укладає господарські та трудові угоди, розпоряджається майном, відкриває в банках розрахунковий та інші ра­хунки, видає доручення, затверджує штати, видає накази, обов'язкові для всіх працівників. Заступники керівника підприємства, керівни­ки та спеціалісти підрозділів апарату управління і структурних підрозділів (цехів, відділів, дільниць, ферм та ін.) призначаються на посаду і звільняються з посади керівником підприємства.

 

< Попередня   Наступна >