Головне меню
Головна Підручники Адміністративне право Адміністративне право України Глава 9 Підприємства і установи // § 1. Поняття, види та правові засади діяльності підприємств і установ

Глава 9 Підприємства і установи // § 1. Поняття, види та правові засади діяльності підприємств і установ

Адміністративне право - Адміністративне право України
44

Глава 9

Підприємства і установи

§ 1. Поняття, види та правові засади діяльності   підприємств і установ

Підприємства і установи – це організації, які виконують економічні, соціально-культурні, адміністративно-політичні та інші функції з метою задоволення матеріальних, духовних та інших потреб громадян, суспільства та держави. Вони відрізняються один від одного за змістом, результатом та метою їх основної діяльності.

Підприємство – самостійний господарюючий статутний суб’єкт, який має права юридичної особи, здійснює виробничу, науково-дослідницьку та комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу).

Підприємство має самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки в установах банків, печатку, а промислове підприємство – і товарний знак.

Установи виконують соціально-культурні або адміністративно-політичні функції. Їх мета – створення соціальних цінностей, головним чином невиробничого характеру (установи культури, освіти, охорони здоров’я та ін.).

За останні роки зросла кількість та різноманітність підприємств і установ. З’явилися орендні, акціонерні, приватні (індивідуальні), казенні підприємства. Іноді підприємства виконують окремі функції, характерні для установ, а установи виконують функції підприємства (наприклад, у навчальному закладі можуть функціонувати експериментальний завод або виробничі підрозділи).

Свою діяльність підприємства здійснюють згідно із Господарським та Цивільним кодексами України, законами України “Про власність” (зі змінами і доповненнями), “Про господарські товариства” (зі змінами і доповненнями), іншими законами та законодавчими актами України, а також на підставі статуту, що затверджуєть

ся власником майна за участю трудового колективу.

Діяльність установ регулюється законами України “Про освіту”, “Про наукову та науково-технічну діяльність”, “Про бібліотеки та бібліотечну справу”, іншими законодавчими та правовими актами.

Підприємства та установи в залежності від форм власності можна підрозділити: – на індивідуальні (засновані на особистій власності фізичної особи та виключно на її праці), сімейні (засновані на особистій власності та на праці громадян – членів однієї сім’ї, які проживають разом), приватні (засновані на власності окремого громадянина), колективні (засновані на власності трудового колективу підприємства, кооперативу, іншого статутного товариства, громадянської чи релігійної організації), державні комунальні (засновані на власності адміністративно-територіальних одиниць), державні, в тому числі казенні (засновані на державній власності), спільні (засновані на базі об’єднання майна різних власників, у тому числі іноземних власників);

Установи, які спеціалізуються на виконанні певного виду діяльності, можуть бути державними, недержавними, місцевих органів, індивідуальними. Правові норми, що закріплюють їх види, містяться в різноманітних правових актах, які регулюють відносини в окремих галузях та сферах соціально-культурної та адміністративно-політичної діяльності, культури, освіти, охорони здоров’я, закордонних справ, спорту тощо, наприклад, у Законі України від 24 грудня 1993 р. “Про Національний архівний фонд і архівні установи” та ін.

Управління підприємствами та установами здійснюється згідно з принципами, на яких вони були засновані. Розрізняють підприємства і організації, що управляються безпосередньо власником, і такі, що управляються уповноваженими власником органами. Управління може здійснюватися за принципом колегіальності або єдиноначальності. Власник наймає (призначає) керівника підприємства чи установи через укладання контракту (договору, угоди), в якому визначаються права, строки найняття, обов’язки і відповідальність керівника підприємства перед власником та трудовим колективом, умови його матеріального забезпечення і звільнення з посади з урахуванням гарантій, передбачених контрактом та законодавством України. Керівник підприємства чи установи є уповноваженим власника. Він наділений відповідними повноваженнями і несе перед власником відповідальність за виконання доручених йому функцій.

Керівник підприємства самостійно вирішує питання діяльності підприємства, а у випадках, передбачених законодавством, здійснює це за участю трудового колективу та профспілкових комітетів.

 

< Попередня   Наступна >