НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН У ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІЙ СФЕРІ Проценко Т. О., Биркович Т. І.
Адміністративне право - Адміністративне право України |
НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН У ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІЙ СФЕРІ
Проценко Т. О., Биркович Т. І.
Справи про адміністративні поступки у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг (ЖКП) розглядаються і вирішуються в межах адміністративного провадження, тобто такого адміністративно-процесуального регламенту, що забезпечує винесення об'єктивного рішення по кожній справі. Ця діяльність передбачає дотримання не тільки норм матеріального права, а й процесуальних норм, що встановлюються для забезпечення всебічного та повного дослідження обставин, пов'язаних з учиненням адміністративного проступку в цій галузі, винесення справедливого рішення.
У статті враховано матеріали праць вітчизняних науковців і практиків, що присвячені ринковим трансформаціям житлово-комунальної сфери, серед яких слід відзначити роботи Б.І. Адамова, О.Ю. Кучеренка, О. Завади, А.В. Бабак, А.І. Безлюдова, І.Ф. Газізулліна, В.П. Ніколаєва, Г.І. Онищука, Н.І. Олійник, Л.Г. Кузьме-нко, Г.М. Семчука, Т.М. Строкань, В.Г. Святоцької, І.А. Пастухова, М.І. Федуняк, Н.М. Лисенко, К.Р. Сафіуліної, О.Б. Лотоцького, Г.Г. Кухти таін.
Визначено проблеми адміністративно-правового регулювання житлово-комунальної сфери. Запропоновано напрями та перспективи вдосконалення адміністративно-правового регулювання житлово-комунальних відносин.
Провадження у справах про адміністративні проступки є
Як зазначають О.М. Бандурка і М.М. Тищенко, адміністративний процес - це "вид юридичного процесу, який регламентує порядок розгляду і розв'язання конкретних адміністративних справ, як діяльність, що ґрунтується на нормах адміністративно-процесуального права, виконавчих органів державної влади, їх посадових осіб, а також інших уповноважених на те суб'єктів щодо реалізації норм матеріального адміністративного права, а в низці випадків - і матеріальних норм інших галузей права" [3, 12]
Основні положення провадження у справах про адміністративні проступки, також і в ЖКС, містяться в Кодексі України про адміністративні правопорушення в розділах 3-5. У цих розділах передбачено принципи, завдання, строки провадження, адміністративно-процесуальні заходи, перелік, характеристику основних етапів провадження, права та обов'язки осіб, які беруть участь у провадженні, порядок оскарження та опротестування постанов у справах про адміністративні правопорушення. Головними принципами провадження у справах про адміністративні проступки у сфері виробництва та реалізації ЖКП є: забезпечення законності, гласність, установлення об'єктивної істини у справі, право на захист, презумпція невинності, рівність громадян перед законом. На думку В.М. Самсонова, до цього переліку слід додати й такі принципи, як забезпечення рівня компетенції, охорону інтересів особи і держави, економічність, національну мову провадження, відповідальність посадових осіб [10, 16].
Провадження у справах про адміністративні правопорушення вирізняється серед інших проваджень за низкою критеріїв. До них належать: особливості органів, які здійснюють провадження; специфіка актів, якими оформляється процесуальна діяльність, процедури їх оформлення, його швидкість та економічність.
Процесуальна діяльність розвивається послідовно, стадійно, і кожна зі стадій має свої особливості. Розрізняють такі стадії: порушення справи про адміністративне правопорушення; розгляд справи й винесення щодо неї постанови; оскарження й опротестування постанови; виконання винесеної постанови [3, 143]. Особливість провадження у справах про адміністративні проступки у досліджуваній сфері складається з особливості проваджень осіб, які згідно зі ст. 255 КУпАП мають право складати протоколи про адміністративні проступки.
Серед посадових осіб органів виконавчої влади, які мають право складати протоколи про адміністративні проступки в ЖКС, слід виділити: уповноважених на те службових осіб ОВС; органів Державної інспекції енергозбереження; органів Антимонопольного комітету України; органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби; органів у справах захисту прав споживачів, адміністрацію підприємств, установ і організацій, представників органів самоорганізації населення, громадського інспектора з охорони довкілля, прокурора або уповноважену ним особу із числа працівників прокуратури, органів державної контрольно-ревізійної служби, рахункової палати, органи державної податкової служби тощо. Вважаємо, що цей перелік слід доповнити, включивши до нього посадових осіб органів Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства. Зазначені органи згідно з Положенням про Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України [9] мають право здійснювати регулювання діяльності у сфері централізованого водовідведення та водо-, теплопостачання (встановлювати норми, ліцензії, квоти тощо), визначати в межах своєї компетенції порядок формування тарифів на ЖКП, організовувати і виконувати в межах своїх повноважень роботи зі стандартизації, метрології та підтвердження відповідності в ЖКГ, здійснювати нормативно-правове забезпечення з питань поводження з побутовими відходами, благоустрою населених пунктів тощо, а отже, контролювати виконання суб'єктами господарювання в ЖКС виконання нормативних положень. У випадку їх невиконання або неналежного виконання посадові особи Держжитлокомунгоспу України повинні мати право притягувати порушників до адміністративної відповідальності. Виходячи із наведеного, вважаємо за необхідне доповнити ч. 1 ст. 255 "Особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення" абзацом 9, який викласти в такій редакції: "органів Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства (ст.ст. 150; 152-154; 164; 168-1; 170)".
Як пояснюють деякі фахівці-адміністративісти, велика кількість органів (посадових осіб), які мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення, зумовлена, перш за все, особливістю та різноманітністю відносин. Для того, щоб кваліфіковано вирішувати справи про адміністративні правопорушення, потрібно володіти спеціальними знаннями; по-друге, як вони стверджують, "оперативність та економічність" провадження в багатьох випадках забезпечується тим, що стягнення накладають працівники тих органів, які здійснюють контроль та нагляд за додержанням відповідних правил [1, 43]. Усі ці органи можна поділити на дві групи. До першої належать органи, яким надано право приймати рішення у справі - колегіально-адміністративні комісії, виконкоми рад народних депутатів. До другої належать органи, посадові особи, які приймають рішення у справі одноосібно, - районні (міські) судді.
Адміністративні комісії утворюються відповідними місцевими радами за поданням виконавчого комітету та діють протягом строку повноважень цих рад. До складу комісії входять як постійні члени: голова, заступник голови, відповідальний секретар. Кількість та умови добору інших членів комісії визначаються виконавчим комітетом. Членами комісій здебільшого обираються депутати рад, при яких діє адміністративна комісія, провідні працівники виконкомів. На сьогодні у практичній діяльності адміністративних комісій з розгляду справ про адміністративні правопорушення існують деякі негативні прояви, що можна пояснити юридичною некомпетентністю. Так більшість членів комісій не має спеціальної освіти, що призводить до неправильного оформлення процесуальних документів, недотримання строків розгляду справ і звернень, постанов до виконання тощо. Крім того, виконкоми здебільшого перевантажені іншою роботою, і тому розгляду матеріалів про адміністративні правопорушення приділяється недостатньо уваги, що перетворює його на формальність. Тому, на нашу думку, заслуговує на увагу пропозиція Т.О. Коломієць доцільності обмеження повноваження адміністративних комісій та виконкомів місцевих рад щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та застосування адміністративних стягнень у вигляді штрафу [5]. Більш радикальні пропозиції вносять І. Голосніченко та І. Коліушко, які взагалі пропонують скасувати адміністративні комісії при виконкомах, оскільки вони працюють непостійно. Члени цих комісій неглибоко вивчають і недостатньо об'єктивно розглядають справи, що перебувають у їх провадженні [4, 42]. Зазначимо, що на виконання вимог КУпАП та з метою дотримання органами, уповноваженими здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, розроблені відомчі Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. Як приклад, можна навести Інструкцію з оформлення органами Держводгоспу України матеріалів про адміністративні правопорушення водного господарства України [7], Інструкцію з оформлення органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріалів про адміністративні правопорушення [6]. Зазначені інструкції містять детальний опис провадження та діловодства у справах про адміністративні правопорушення в галузі. Вважаємо, що з метою ефективної реалізації запропонованого абзацу 9 ч. 1 ст. 255 КУпАП слід розробити та затвердити "Інструкцію з оформлення органами Держжитлокомунгоспу України матеріалів про адміністративні правопорушення у ЖКС". Зазначена Інструкція повинна містити порядок оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення (правила оформлення протоколу; його зміст; місце складання протоколу; відомості про особу, яка його склала та про порушника, свідків, якщо вони є; відомості про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення); а також порядок розгляду справ про адміністративне правопорушення; діловодство у справах про адміністративне правопорушення.
Виконання адміністративних стягнень - завершальна стадія провадження у справах про адміністративні проступки. її сутність полягає у практичній реалізації адміністративного стягнення, призначеного правопорушнику. Від послідовності реалізації постанови про адміністративне стягнення, від того, наскільки справу доведено до кінця, залежить рівень ефективності профілактики адміністративних проступків та запобігання їм.
Одним з основних загальних положень виконання постанов про накладення адміністративних стягнень є їх обов'язковість до виконання відповідними державними і громадськими органами, підприємствами, установами і організаціями, громадянами [2, 98]. Виконання постанов про накладення адміністративних стягнень регламентується розділом 5 КУпАП. Постанова уповноваженого органу або посадової особи про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню негайно після її винесення ст. 299 КУпАП. У випадках, коли після її винесення постанова була оскаржена або опротестована, вона підлягає виконанню після часу залишення скарги або протесту без задоволення, за винятком постанов про застосування заходу у вигляді запобігання. Законом детально регламентовано процедуру виконання кожного з видів адміністративних стягнень.
Низький рівень виконавчого провадження при накладенні адміністративних стягнень пов'язаний, на думку більшості дослідників, з відсутністю постійного заробітку у правопорушників; неправильним заповненням даних про осіб, які вчинили адміністративні проступки, під час складання протоколів; низьким рівнем роботи судових виконавців; недотриманням процесуальних строків під час провадження у справах.
Суттєву інформацію про конкретний факт порушення прав і свобод громадян містять заяви і скарги громадян. Звертаючись до компетентних органів із заявами та скаргами, громадяни повідомляють про виявлені ними правопорушення, тим самим дозволяючи уповноваженим органам розібратися в суті справи, притягнути, якщо на це є підстави, до відповідальності винних. Законодавче регулювання порядку розгляду пропозицій, заяв, скарг здійснюється на підставі Закону України "Про звернення громадян" [8]. Зазначимо, що заява -це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій (незалежно від форм власності), народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності [8].
Порядок розгляду звернень може бути тільки адміністративним. У провадженні за заявами передбачено такі стадії: порушення провадження; розгляд заяви по суті й ухвалення щодо неї рішення; оскарження рішення за заявою, виконання рішення, ухваленого за заявою [З, 116]. Уважаємо, що стадії оскарження рішення за заявою слід приділити більшу увагу, оскільки вона відображає ступінь задоволення заявників результатами рішення. Практика звернення громадян-споживачів ЖКП із проханням про покращення обслуговування будинку та прибудинкової території довела, що з боку суб'єктів господарювання у ЖКС (у даному випадку КЖЕП) вчиняються численні порушення прав-споживачів ЖКП, відповідні дії щодо їх ліквідації ЖЕП не тільки не проводяться, а й порушуються норми ст.ст. 19, 20, 24 Закону України "Про звернення громадян" [8], що встановлюють обов'язки щодо розгляду заяв чи скарг, строки їх розгляду та відповідальність за порушення законодавства про звернення громадян. Проте, відповідальність за порушення законодавства про звернення громадян не встановлюється. Варто також зазначити, що у ст. 18 Закону України "Про звернення громадян" законодавець наводить конкретні права та обов'язки суб'єктів провадження, а уст. 19 - обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, установ, організацій, об'єднань громадян, підприємств, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв і скарг.
У випадку невиконання вимог Закону України "Про звернення громадян", як це мало місце в нашому прикладі, слід підготувати та направити скаргу до міського або районного виконкому. Зазначимо, що скарга – це звернення з вимогою про відновлення прав і захисту законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб (ст. 3) [8].
Якщо упродовж 30 днів з моменту підписання скарги не отримано на неї відповіді, що здебільшого має місце, звертатись зі скаргою слід до міського голови. Якщо відповідь не надійшла чи надійшла відписка, з якої не зрозуміло, коли претензії будуть задоволені, або одержана відповідь, що не задовольняє громадянина, слід направляти скаргу до прокуратури. Прокуратура відповідно до ст. 29 Закону України "Про звернення громадян" здійснює контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян. Провадження можна вважати цілком завершеним тоді, коли реально відновлено порушені права й законні інтереси в повному обсязі. Зазначимо, що наведений нами приклад направлення скарг і отримання відповідей на них не набув поширення в Україні через правовий нігілізм як споживачів ЖКП, так і посадових осіб органів-суб'єктів управління в ЖКС. На тлі цього процвітають корупція, бюрократизм, правопорушення.
З огляду на особливу значущість звернень громадян Кабінет Міністрів України затвердив спеціальну інструкцію щодо діловодства, пов'язаного зі зверненнями громадян. Особисту відповідальність за стан діловодства за зверненнями громадян несуть керівники організацій. Зазначена інструкція передбачає, що всі пропозиції, заяви та скарги повинні прийматися й централізовано реєструватися в день їх надходження на реєстраційно-контрольних картках, придатних для оброблення ПК, або в журналах. Автоматизована реєстрація звернень має здійснюватись шляхом уведення в комп'ютер таких елементів: дата надходження звернення; прізвище, ім'я, по батькові, категорія (соціальний стан) заявника; звідки отримано звернення, дата, індекс, контроль; порушені питання - короткий зміст, індекси; зміст і дата резолюції, виконавець, строк виконання; дата відправлення, індекс і зміст документа, ухвалені рішення, дата зняття з контролю; номер справи за номенклатурою.
За автоматизованої реєстрації обліку особистого прийому громадян у комп'ютер уводять такі елементи: дата прийому, хто прийняв; прізвище, ім'я, по батькові, категорія (соціальний стан) заявника; порушені питання - короткий зміст, індекси; кому доручено розгляд, зміст доручення, строк виконання, ухвалені рішення, дата одержання відповіді. Вважаємо також необхідним доповнити склад елементів розпискою заявника про отримання відповіді на звернення, що дасть можливість документально підтвердити наявність відповіді за зверненням. Недотримання інструкції є свідченням порушень, що допускаються посадовими особами підприємств, установ, організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування.
З метою вдосконалення механізму адміністративної відповідальності за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності пропонується доповнити ст. 164 КУпАП "Порушення порядку заняття підприємницькою діяльністю" пп. 2 і 3, які викласти в такій редакції: "Порушення суб'єктом підприємницької діяльності ліцензійних умов провадження господарської діяльності тягне за собою накладання штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Невжиття заходів щодо ліквідації порушень і повторне порушення суб'єктом підприємницької діяльності ліцензійних умов тягне за собою накладання штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і позбавлення ліцензії".
Література
1. Аверьянов В.Б., Крупчан Д. Аппарат государственного управления. - К.: Политиздат Украины, 2003. - 56 с.
2. Анджієвський B.C., Тимченко І.А. Нове законодавство про адміністративні правопорушення. - К: Політви-давн. України, 1997. - 121 с
3. Бандурка О.М., Тищенко М.М. Адміністративний процес: підручник для вищих навч.закл. - К.: Літера ЛТД, 2002. - 288 с
4. Коліушко І., Голосніченко І. До проблеми відмежування адміністративних проступків від проступків, що підпадають під юрисдикцію суду // Право України. -2001. - №3. -С. 39-44.
5. Кравцова Т. Правова характеристика відносин, що виникають в сфері державного регулювання господарської діяльності // Право України. - 2004. - № 6. - С 31-34.
6. Про затвердження Інструкції з оформлення органами Міністерства хорони навколишнього природного середовища України матеріалів про адміністративні правопорушення: Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 5 липня 2004 р. № 264 // http: //zakon.rada.dov.ua./cgi-bin/laws/main/cgi.
7. Про затвердження Інструкції з оформлення органами Держводгоспу України матеріалів про адміністративні правопорушення: Наказ Державного комітету України по водному господарству від 11 грудня 2003 р. № 340 // http: //zakon.rada.dov.ua./cgi-bin/laws/main/cgi.
8. Про звернення громадян: Закон України від 2 жовтня 1996 року № 394 // ВВР України. - 1996. - № 47. -Ст. 256
9. Про Положення про Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України: Указ Президента України від 19 грудня 2005 р. № 1801 // http: //zakon.rada.dov.ua. /cgi-bin/laws/main.cgi.
10. Самсонов В.Н. Административное законодательство: понятие, содержание, реформы. - X.: Основа, 1991. - 80 с.
< Попередня Наступна >