АДМІНІСТРАТИВНИЙ НАГЛЯД ЗА ОСОБАМИ, ЗВІЛЬНЕНИМИ З МІСЦЬ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ Конопльов В.В.
Адміністративне право - Адміністративне право України |
Конопльов В.В.
АДМІНІСТРАТИВНИЙ НАГЛЯД ЗА ОСОБАМИ, ЗВІЛЬНЕНИМИ З МІСЦЬ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ
Адміністративна реформа, що вже тривалий час здійснюється в Україні, спрямована на зміцнення демократичних засад державної влади, для якої гідність особи, її права та свободи, справедливість є найвищими цінностями. Важливою умовою створення правової держави є надійний громадський порядок, при якому громадяни впевнені, що їхні права та свободи достатньо захищені та гарантовані державою [21, 36]. Одним із засобів захисту прав, свобод та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, охорони громадського порядку та гарантування громадської безпеки є адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, що також є одним із методів адміністративної діяльності міліції, на чому неодноразово наголошувалось в юридичній літературі [5; 357; 14; 15].
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи не можуть бути обмежені, крім випадків, чітко визначених Конституцією України. До таких випадків належить звільнення з місць позбавлення волі окремих категорій засуджених, зокрема: а) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства; б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-достро
Відразу ж зазначимо не зовсім коректну, на нашу думку, позицію законодавця, який до переліку осіб, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд, незалежно від їх поведінки під час відбування покарання (п. "б" ст. З закону) або поведінки після відбування покарання чи умовно-дострокового звільнення від відбування покарання (п. "в" ст. З закону), визначає належність тільки "засуджених до позбавлення волі за один зі злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів" (п. "г" ст. З закону). Отже, має місце якась нісенітниця, оскільки виходить, що для того, щоб встановити адміністративний нагляд, необхідно чекати, щоб особа після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання вчинила правопорушення або злочин, що, як свідчить практика, як правило, мають характер рецидиву (56 %), або особа вчиняє більш тяжкий злочин (22 %). У зв'язку із цим у ст. З закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" (далі - Закон) необхідно передбачити, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, які засуджені до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини, або засуджених ©Х.П. Ярмакі, 2009 два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, незалежно від їх поведінки під час відбування покарання, тобто таке формулювання законодавця як "якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства" повинно бути виключено із цієї статті Закону.
Правове становище раніше засуджених осіб, за якими встановлювався адміністративний нагляд, та процедура його застосування було визначено в Законі України від 1 грудня 1994 року "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", до якого пізніше було внесено цілий ряд змін та доповнень [7, 361]. Зазнав змін та доповнень і чинний на той час Виправно-трудовий кодекс України [18], до якого було включено два нових розділи і 18 нових статей, також зазнала зміни ст. 120 "Встановлення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі". Сьогодні Кримінально-виконавчий кодекс України питання адміністративного нагляду не регулює, що цілком логічно, адже цей нагляд не належить до заходів кримінального покарання.
До прийняття Закону цей нагляд застосовувався начальниками виправно-трудових установ і ОВС. Сьогодні ж він встановлюється і припиняється судом за поданнями цих начальників.
Більш демократичні зміни і доповнення було внесено до Постанови пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1986 р. № 3 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду" [19]. У 1995 р. наказом Міністра внутрішніх справ України № 616 була затверджена Інструкція про порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, що втратила чинність відповідно до спільного наказу МВС України та Державного Департаменту України з питань виконання покарань від 4 листопада 2003 р. № 1303/203 [16].
Аналіз змісту нормативно-правових актів, що регулювали процедуру адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, дозволяє зробити висновок, що, на відміну від положень Закону України „Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" та відповідних підзаконних актів, у нормативних актах, що їм передували, першочергова увага зверталася на виконання особами, звільненими з місць позбавлення волі, покладених на них обов'язків, тобто значно обмежувалися їхні права та свободи. І навпаки, у чинних нормативних актах, що регулюють процедуру адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, більше уваги стало приділятись охороні прав піднаглядних осіб, зокрема: участі таких осіб в судовому засіданні; праву на захисника; наданню дозволу на виїзд із місця постійного проживання в особистих справах чи на тривале лікування; достроковому припиненню адміністративного нагляду в разі, коли піднаглядний більше не є небезпечним для суспільства, тощо.
Останнім часом щодо правової природи адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, в адміністративно-правовій літературі відсутня єдність поглядів. За радянських часів, коли цей нагляд і встановлювався, і здійснювався міліцією, питань щодо нього практично не виникало. Сьогодні ж, особливо після того, як адміністративний нагляд почав застосовуватися в судовому порядку, у літературі дедалі частіше висловлюються міркування про необхідність перегляду адміністративно-правового характеру цього заходу, оскільки об'єкт правового регулювання в цьому випадку не відповідає галузевій належності норм, за допомогою яких він здійснюється [20, 387; 12, 44]. Певна доля істини в цьому твердженні є, але не можна погодитись з тим, що об'єкт правового регулювання тут не є адміністративно-правовим. Ми тут цілком погоджуємося з А.Т. Комзюком, який зазначає, що "заходи адміністративного примусу, яким є і адміністративний нагляд, можуть застосовуватись для боротьби зі злочинами шляхом їх попередження і припинення, а деякі з них саме для цього і використовуються. Ніякого протиріччя в цьому нема, адже жодна інша галузь права подібні відносини (тобто коли відсутній злочин, але існує реальна небезпека його вчинення) не регулює. Закон не допускає, так би мовити, "вмикання" норм права кримінального блоку (кримінального, кримінально-процесуального і кримінально-виконавчого) в таких випадках, тому впливати на ситуацію можна тільки за допомогою використання адміністративно-правових норм" [10, 120]. Додамо лише те, що належність цього заходу до засобів іншої юридичної природи, зокрема, кримінально-правової, спричинило б собою негативні практичні наслідки. Один із таких наслідків можна уявити таким чином, що нагляд у тих формах, що передбачені чинним законодавством, стали б здійснювати кримінально-виконавчі структури, тобто установи виконання покарань, що призвело б до цілого ланцюга взаємозалежних проблем як у системі МВС, так і в Державному департаменті України з питань виконання покарань.
Отже, можна зробити висновок, що нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, не є суто адміністративним, а має комплексний, а отже, міжгалузевий, характер, оскільки він встановлюється, продовжується і припиняється судом, і тільки суд притягує до відповідальності піднаглядних, які порушили правила нагляду, а міліція здійснює нагляд за дотриманням піднаглядними встановлених правил та обмежень, здійснює виховний вплив на них, документує факти порушення ними Закону.
Більшість вітчизняних адміністративістів називає адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, адміністративно-запобіжним заходом [З, 153; 1, 92; 2, 114], проте в ряді випадків визначають його належність до заходів адміністративного припинення [6, 204]. На нашу думку, адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, є виключно запобіжним заходом, оскільки головною метою його застосування є запобігання вчиненню піднаглядним нових правопорушень. Таку ж позицію займає й законодавець, оскільки в ст. 2 Закону зазначено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них [13]. На нашу думку, словосполучення "запобігання вчиненню злочинів" доцільно замінити на "запобігання вчиненню правопорушень", оскільки систематичне порушення громадського порядку, прав інших громадян, учинення інших правопорушень (п. "в" ст. З Закону) є приводом для встановлення адміністративного нагляду. Крім того, ст. 2 Закону "Завдання адміністративного нагляду" необхідно доповнити і такими, як: 1) перевиховання засуджених у дусі чесного ставлення до праці, дотримання норм законів та правил співжиття; 2) ресоціалізація та соціальна адаптація засуджених.
Отже, головне завдання адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, полягає в їх ресоціалізацїї та соціальній адаптації. Так під ресоціалізацією ст. 6 Кримінально-виконавчого кодексу України розуміє свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві. Необхідно зазначити й те, що питання ресоціалізацїї на сьогодні залишається дискусійним. Наприклад, М.І. Бажанов та В.М. Трубников виправлення злочинців вважають практично неможливим, оскільки до людини застосовуються певні обмеження і вона утримується в становищі, де кожний крок є регламентованим, що розвиває пасивність [17, 369]. На нашу думку, ресоціалізація осіб, звільнених з місць позбавлення волі, буде мати позитивний ефект тільки за умови правильно побудованого виховного процесу, загальної та індивідуальної роботи із цією категорією осіб, а також ефективно здійснюваного нагляду за їхньою поведінкою.
У свою чергу, соціальна адаптація - це комплекс правових, економічних, організаційних, соціально-психологічних та інших заходів, що здійснюються щодо звільнених осіб з метою пристосування до умов соціального середовища, захисту їхніх прав і законних інтересів [4].
Як зазначено в ст. 7 Закону, адміністративний нагляд здійснюється міліцією. Працівники міліції осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, беруть на облік, фотографують, а в разі необхідності беруть у них відбитки пальців. Працівники міліції зобов'язані систематично контролювати поведінку цих осіб, запобігати порушенням ними громадського порядку та прав інших громадян і припиняти їх, проводити розшук осіб, які уникають адміністративного нагляду.
Оскільки адміністративний нагляд становить систему тимчасових примусових профілактичних заходів зі спостереження та контролю за поведінкою зазначених осіб, зупинимось детальніше на обов'язках піднаглядних та обмеженнях для них, у забезпеченні виконання яких міліцією й полягає зміст цього нагляду. У першу чергу Закон визначає обов'язки піднаглядних щодо дотримання законослухняного способу життя, дотримання громадського порядку і прав громадян. Із цією метою вони зобов'язані: прибути у визначений виправно-трудовою установою строк в обране ними місце проживання і зареєструватися в ОВС; з'являтися за викликом міліції в указаний строк і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; повідомляти працівників міліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах; у разі від'їзду в особистих справах з дозволу міліції в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися в місцевому ОВС [13].
Піднаглядний повинен дотримуватись також ряду обмежень, установлених щодо нього постановою судді. Це можуть бути: заборона виходу з будинку, квартири у визначений час, що не може перевищувати восьми годин на добу; заборона знаходження у визначених місцях району (міста); заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); обов'язок з'являтися в міліцію від одного до чотирьох разів на місяць для реєстрації. Обмеження можуть встановлюватися з урахуванням особи та поведінки піднаглядного, характеру вчинених ним злочинів, способу його життя, сімейного стану, кола знайомих тощо, як у повному обсязі, так і частково. Слід наголосити на тому, що інші обмеження, крім зазначених у Законі, встановлюватися не можуть, тобто цей перелік є вичерпним.
Так заборона виходу з будинку, квартири у визначений час полягає в тому, що піднаглядний зобов'язаний протягом установленого йому часу (не більше восьми годин поспіль) невідлучно знаходитися в будинку (квартирі) за місцем постійного проживання. Час такої заборони має обиратися таким чином, щоб виключити вільне пересування особи в години доби, найбільш придатні для вчинення правопорушень, і навпаки, створити додаткові можливості для позитивного впливу на піднаглядну особу членів сім'ї, рідних, представників громадськості тощо. Зрозуміло, заборону залишати будинок (квартиру) для піднаглядного слід встановлювати на час, вільний від роботи чи навчання в закладі освіти, і не включати час, необхідний для поїздки і повернення з роботи чи навчання. У випадку проживання особи в багатоквартирному будинку вважається, що в цей час особа має перебувати саме в квартирі, в якій вона постійно проживає. Якщо піднаглядний проживає в будинку на праві приватної власності, то до поняття "будинок" включається й присадибна ділянка з господарськими будівлями. На практиці, як правило, не визнається порушенням, якщо піднаглядний на момент перевірки перебуває безпосередньо біля входу в будинок (під'їзд, квартиру), в якому постійно проживає. Як правило, піднаглядному забороняється вихід з дому (квартири) з 22.00 до 6.00 годин [10, 127]. Вважаємо, що в зимові місяці, коли темніє рано, піднаглядному слід забороняти вихід раніше, при цьому враховувати змінність роботи піднаглядного або час його навчання.
Заборона перебування у визначених місцях району (міста) ґрунтується на особливостях антигромадської поведінки піднаглядного в минулому або ж одержаній інформації про можливу кримінальну поведінку в майбутньому. Сутність цього обмеження полягає в тому, що в піднаглядного зменшується можливість негативно впливати на інших схильних до правопорушень громадян, підтримувати старі та встановлювати нові злочинні зв'язки. У постанові про встановлення обмежень особі мають бути перераховані й конкретно названі всі пункти, де заборонено перебувати піднаглядному, що дозволить уникнути як випадкових помилок з її боку, так і посилання в разі порушення на незнання змісту заборони. Наприклад, піднаглядним, які зловживають спиртними напоями, може заборонятися відвідувати кафе, ресторани, бари та інші місця, де реалізуються спиртні напої на розлив; особам з насильницькою антигромадською установкою, крім зазначених об'єктів, - на пляжах, стадіонах, інших місцях, де найчастіше виникають конфліктні ситуації'; кишеньковим злодіям та шахраям на залізничних, автобусних, річкових та морських вокзалах тощо. Проте, вирішуючи питання про застосування до піднаглядного обмеження у відвідуванні певних місць, неприпустимо забороняти відвідування магазину для придбання продуктів харчування, а також користуватися громадським транспортом.
Заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста) означає, що виїзд піднаглядного за межі адміністративного району або за межі міста не дозволяється без особливого на те дозволу, наданого ОВС. Варто зауважити, що забороняється виїзд тільки в особистих справах, тому виїзд у відрядження під це обмеження не підпадає.
Питання про короткочасний виїзд піднаглядного з місця постійного проживання за межі району (міста) в особистих справах, а також інші питання, пов'язані зі зміною обмежень, розглядаються начальником міськрайвідділу на підставі письмової заяви піднаглядного. Про прийняте рішення робиться відповідний запис у заяві. У такому ж порядку вирішується питання про тривале перебування піднаглядного в закладах охорони здоров'я. Видача піднаглядному дозволу на виїзд в особистих справах здійснюється у виняткових випадках. При цьому враховується причина виїзду, а також дані, що характеризують його поведінку в період перебування під адміністративним наглядом.
Разом з наданням дозволу на виїзд до іншої місцевості піднаглядному вручається маршрутний лист, в якому зазначаються дата видачі дозволу на виїзд до іншого населеного пункту, мета поїздки та її тривалість, обов'язок піднаглядного зареєструватися в міськрайвідділі, з'являтися за викликом міліції в зазначений строк, повідомити про своє повернення дільничного інспектора міліції, який здійснює за ним нагляд за місцем постійного проживання. Про виїзд піднаглядного дільничний інспектор міліції письмово повідомляє міськраивідділ, на територію обслуговування якого цей піднаглядний має прибути. Після прибуття піднаглядного на територію обслуговування іншого міськрайвідділу працівник відділення (відділу) дільничних інспекторів міліції, а за його відсутності - дільничний інспектор міліції або працівник карного розшуку, або черговий по міськрайвідділу, реєструє прибулого, протягом доби інформує про його прибуття дільничного інспектора міліції, на території обслуговування якого тимчасово проживатиме ця особа, і здійснює відповідні відмітки в маршрутному листі про прибуття і вибуття піднаглядного, після чого засвідчує цей лист печаткою (штампом) міськрайвідділу. Протягом всього строку тимчасового проживання піднаглядного в іншому населеному пункті дільничний інспектор міліції здійснює контроль за його поведінкою та способом життя і встановлює йому дні явки для проведення профілактичних бесід, а після закінчення цього строку вносить до маршрутного листа запис про його поведінку за місцем тимчасового проживання. Після повернення піднаглядного на постійне місце проживання дільничний інспектор міліції продовжує здійснювати за ним адміністративний нагляд, а також знайомиться із записами в маршрутному листі, робить у ньому відмітку про прибуття цієї особи та додає цей лист до справи з адміністративного нагляду.
У разі зміни особою, яка перебуває під адміністративним наглядом, постійного місця проживання дільничний інспектор міліції, який здійснює нагляд, повідомляє про це міськраивідділ за новим місцем проживання піднаглядного. Міськраивідділ внутрішніх справ за новим місцем проживання піднаглядного у триденний строк повинен запитати, а міськраивідділ за попереднім місцем проживання надіслати на таку особу справу з адміністративного нагляду. Якщо запит на пересилку матеріалів відсутній більше десяти днів, міськрайвідділ за попереднім місцем проживання піднаглядного вживає заходів щодо встановлення його місцезнаходження. У випадку виїзду піднаглядного на інше постійне місце проживання йому видається контрольний листок, в якому вказуються дата виїзду, адреса нового місця проживання і строк явки на реєстрацію до міськрайвідділу за новим місцем проживання.
Явка піднаглядного в міліцію для реєстрації постановою судді може бути передбачена від одного до чотирьох разів на місяць. Для явки мають призначатися конкретні дні місяця, що завчасно під розписку оголошуються піднаглядному. Години явки визначаються таким чином, щоб не заважали роботі та навчанню, не збігалися із часом заборони виходу з дому, якщо таке обмеження встановлено для піднаглядного. Явка піднаглядного в ОВС для реєстрації дозволяє працівникам міліції періодично перевіряти факт перебування піднаглядного в межах цього району (міста) і вживати невідкладних заходів до розшуку у випадку його відсутності; проводити з ним бесіди профілактичного характеру; отримувати із цих бесід додаткові відомості, що мають значення для підвищення ефективності нагляду; дисциплінує піднаглядну особу, періодично нагадує їй про нагляд і його запобіжний характер, зокрема, про обов'язок дотримуватись його правил; піднаглядний при цьому має можливість особисто висловити свої прохання та отримати консультації.
Обсяг розглянутих обмежень під час здійснення адміністративного нагляду може змінюватися (зменшуватися або збільшуватися) постановою судді за поданням начальника ОВС з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки. Зокрема, зменшення обмежень, тобто пом'якшення режиму адміністративного нагляду, може мати місце у випадках, коли піднаглядний повністю дотримується правил адміністративного нагляду і встановлених йому обмежень, не вчиняє правопорушень, сумлінно працює або навчається, тобто є всі підстави вважати, що він став на шлях виправлення. Послаблення режиму полягає в установленні менш суворих вимог (наприклад, зменшення кількості явок до міліцію для реєстрації) або зняття повністю окремих обмежень. Підставою для збільшення обмежень можуть слугувати матеріали, що свідчать про те, що піднаглядний не дотримується правил адміністративного нагляду і встановлених йому обмежень, допускає правопорушення, зловживає спиртними напоями, неправильно поводить себе в побуті тощо. Посилення режиму адміністративного нагляду проводиться шляхом запровадження додаткових обмежень.
Вважаємо, що принциповим під час здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, має стати те, що він не повинен вичерпуватися лише встановленням певних обмежень і наглядом за їх виконанням. Примусові заходи, що застосовуються до піднаглядного, повинні поєднуватися із наданням соціальної та правової допомоги, вихованням і роз'яснювальною роботою. Звідси значення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, полягає в тому, що він: по-перше, є заходом запобігання та припинення правопорушень, розшуку піднаглядних, оскільки за його допомогою: а) відслідковується прибуття піднаглядного у визначений виправно-трудовою установою строк в обране ним місце проживання; б) установлюються певні заборони щодо виходу з будинку (квартири) у визначений час, перебування у визначених місцях району (міста), виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); по-друге, становить комплекс правових, економічних, організаційних, соціально-психологічних та інших заходів, що здійснюються щодо звільнених осіб з метою пристосування останніх до умов соціального середовища, захисту їхніх прав і законних інтересів; по-третє, під час його здійснення вирішуються питання щодо працевлаштування, професійної орієнтації (переорієнтації) та перепідготовки, створення належних житлово-побутових умов, запобігання впливу на осіб, звільнених з місць позбавлення волі, криміногенних факторів.
Отже, можна стверджувати, що адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, є важливим видом заходів адміністративного примусу. І хоча ці заходи в певних випадках обмежують права окремих громадян, проте це викликано інтересами суспільства і держави, що в цілому виступає підтверджує піклування держави про своїх громадян.
Література
1. Адміністративна діяльність міліції: Підручник / За заг. ред. О.М. Бандурки: - X.: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004. - 448 с.
2. Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ. Загальна частина: Підручник / Під заг. І.П. Голосніченка, Я.Ю. Кондратьева. - К.: Українська академія внутрішніх справ, 1995. - 177 с
3. Адміністративне право України: Підручник для юрид. вузів і фак. / За ред. Ю.П. Битяка. - X.: Право, 2000. - 520 с
4. Адміністративна процедура та адміністративні послуги. Зарубіжний досвід і пропозиції для України / Автор-упорядник В.П. Тимошук. - К.: Факт, 2003. -496 с.
5. Бандурка О.М. Заходи адміністративного припинення в діяльності міліції: Дис... канд. юрид. наук. - X.: Укр. юрид. академія, 1994. - 158 с.
б.Бахрах Д.Н. Административная ответственность граждан в СССР. - Свердловск: Изд-воУрал. ун-та, 1989. - 204 с.
7. Виправно-трудовий кодекс України // Відомості Верховної УРСР. - 1971. - № 1. - Ст. 6.
8. Евгеньева А.П. Словарь русского языка: В 4 т. - 2-е изд., испр. и доп. - М.: Русский язык, 1984. - 750 с.
9. Комзюк А.Т. Проблеми систематизації і класифікації заходів адміністративного примусу, що застосовуються міліцією // Вісник Запорізького юридичного інституту МВС України. - 1999. - № 2. - С 63-68.
10. Корнієнко М.В. Роль органів внутрішніх справ України в охороні громадського порядку при ускладненні оперативної обстановки. - Дніпропетровськ: "Україна", 2001. -430 с.
11. Кримінально-виконавчий кодекс України // Відомості Верховної Ради України. - 2004. - № 3-4. - Ст. 21.
12. Кримінальне право України. Загальна частина: Підручник для юрид. вузів і фак. / М.І. Бажанов, Ю.В. Баулін, В.І. Борисов та ін.; За ред. М.І. Бажанова, В.В. Сташиса, В.Я. Тація. - X.: Право, 1997. - 368 с.
13. Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі: Закон України від 1 грудня 1994 р. // Відо-мості Верховної Ради України. -1994. - № 52. - Ст. 455.
14. Про внесення змін до Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі": Закон України від 15 лютого 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1995. - № 10. - Ст. 64.
15.Про внесення змін до Законів України "Про міліцію", "Про попереднє ув'язнення", "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі": Закон України від 21 червня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2001. - № 40. - Ст. 193.
16. Про порядок контролю за прибуттям до вибраного місця проживання осіб, які звільнені з місць позбавлення волі: Наказ МВС України від 1 квітня 1994 року № 188.
17. Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк: Закон України від 10 липня 2003 р. № 1104 / / Відомості Верховної Ради України. - 2004. - № 7. - Ст. 50.
18.Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду: Постанова Пленуму Верховного Суду № 3 від 28 березня 1986 р. // Збірник ППВС України. - 1986-1990.
19.Соловей Ю.П. Правовое регулирование деятельности милиции в Российской Федерации: Дисс... д-ра. юрид. наук. - М., 1993. - 346 с.
20.Трубников В.М. Кримінально-виконавче право України. - X.: Право, 2001. - 375 с.
21.Ярмакі Х.П. Деякі особливості відповідальності за порушення правил адміністративного нагляду // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - 1999. - № 3. - С 36-40.
< Попередня Наступна >