- О.С. Мазур ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ 2005
- 1.2 Установчі документи акціонерного товариства
- 1.1.3 акціонери і засновники
- 1.1 Що таке акціонерне товариство
- Сергій Сегеда, Олександр Татаркевський. Що треба знати про акціонерні товариства, Київ - 2007
- 5 2.4. Слухання посадових осіб у комітетах
- 3.14. Договір про патентне право {Patent Law Treaty)
- ПРАВОВІ ЗАСАДИ ОХОРОНИ ЗНАКІВ ДЛЯ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ ТА ЗАЗНАЧЕНЬ ПОХОДЖЕННЯ ТОВАРІВ
- ОХОРОНА ВИНАХОДІВ, КОРИСНИХ МОДЕЛЕЙ, ПРОМИСЛОВИХ ЗРАЗКІВ, СОРТІВ РОСЛИН, ТОПОГРАФІЙ ІНТЕГРАЛЬНИХ МІКРОСХЕМ
- Право інтелектуальної власності Дахно, 2006 ОХОРОНА ВИНАХОДІВ, КОРИСНИХ МОДЕЛЕЙ, ПРОМИСЛОВИХ ЗРАЗКІВ, СОРТІВ РОСЛИН, ТОПОГРАФІЙ ІНТЕГРАЛЬНИХ МІКРОСХЕМ
Захист своїх прав у господарському суді. Сегеда, Татаркевський, 2002.
1.4. Учасники судового процесу. Їхні права та обов’язки
Розглянемо питання про те, хто може брати участь у судовому процесi та якими правами i обов’язками користуються учасники судового процесу.
Пiд термiном “учасники судового процесу” слiд розумiти всiх, хто тим чи iншим чином бере (або може брати) участь у процесi здiйснення правосуддя гос-подарськими судами.
До складу учасникiв судового процесу слiд вiднести:
•сторони та їх представникiв;
•третiх осiб та їх представникiв;
•суддiв;
•прокурорiв;
•судових експертiв;
• посадових осiб та iнших працiвникiв пiдприємств, установ, органiзацiй, державних та iнших органiв.
Сторонами вважаються тi учасники судового процесу, мiж якими вiдбувається спiр з приводу порушення прав чи законних iнтересiв. Тобто сторонами є:
•позивачi — пiдприємства та органiзацiї, суб’єкти пiдприємницької дiяльностi — фiзичнi особи (далi разом — пiдприємцi), що подали по¬зов або в iнтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспо¬рюваного права або законного iнтересу;
• вiдповiдачi — пiдприємцi, яким пред’явлено позовну вимогу.
Свої iнтереси у судi сторони можуть обстоювати особисто або через своїх представникiв. Представникiв не слiд розглядати як окремих учасникiв судо-вого процесу, оскiльки вони дiють не у власних iнтересах, а в iнтересах осiб, яких представляють.
Якщо Ви берете участь у господарському процесi як одна iз сторiн, то Вам слiд визначитися з тим, хто буде представляти Вашi iнтереси в судi, а та¬кож належним чином пiдтвердити повноваження представникiв.
Справи юридичних осiб у господарському судi ведуть органи юридичної особи (через своїх представникiв), що дiють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, або вiдособлений пiдроздiл
У цьому випадку для пiдтвердження повноваження представникiв не¬обхiдно надати господарському суду документи, що пiдтверджують їхнє поса¬дове становище. До таких документiв належать:
• статут пiдприємства, в якому визначаються органи пiдприємства та їхнiй склад; •протокол зборiв учасникiв, в якому призначаються керiвники
пiдприємства або iншi посадовi особи;
• наказ про призначення на посаду, якщо особа, яка представлятиме iнтереси пiдприємства в судi, призначалася наказом.
Документи краще подавати в оригiналi або в копiях, засвiдчених но¬тарiально. Цiлком нормально спрацьовує варiант, коли представник при¬носить до господарського суду оригiнали та звичайнi копiї необхiдних до¬кументiв, а вже суддя засвiдчує своїм пiдписом документи та залишає їх у матерiалах справи.
б) Іншi особи, якими, зокрема, можуть бути представники юридичних фiрм, iншi юристи.
У цьому випадку для пiдтвердження повноважень представника не¬обхiдно подати суду довiренiсть, яка:
•видається вiд iменi пiдприємства, органiзацiї;
•пiдписується керiвником або iншою уповноваженою ним особою;
•посвiдчується печаткою пiдприємства.
Довiренiсть можна посвiдчити нотарiально, хоча це не обов’язково. В довiреностi обов’язково слiд зазначити, що представник має право пiдписува¬ти вiд Вашого iменi документи, якi мають юридичне значення, подавати по¬зови до суду i представляти в ньому Вашi iнтереси.
Інтереси громадян у господарському судi можуть представлятися особи¬сто такими громадянами або повноважним представником.
Якщо пiдприємець бере участь у справi особисто, то його особу засвiдчує паспорт або iнший вiдповiдний документ.
Повноваження представника пiдприємця пiдтверджуються нотарiально засвiдченою довiренiстю.
Третi особи в господарському процесi — це пiдприємцi, якi мають безпо¬середнє вiдношення до спору, але якi не були iнiцiаторами такого спору.
Свої iнтереси в господарському судi можна захистити, беручи участь у процесi як третя особа. Тому нижче наведено загальну iнформацiю про статус таких учасникiв судового процесу.
Третi особи подiляються на двi категорiї:
•третi особи, якi заявляють самостiйнi вимоги на предмет спору;
•третi особи, якi не заявляють самостiйних вимог на предмет спору.
Якщо Ви маєте iнформацiю про те, що господарський суд розглядає спiр, який має пряме вiдношення до Ваших прав та законних iнтересiв (або, як ка-жуть юристи, Ви вважаєте, що Вам належить право на предмет спору), то для захисту своїх прав та iнтересiв Ви можете звернутися з позовною заявою до господарського суду, який розглядає вiдповiдну справу.
У такому випадку Ви будете виступати в ролi третьої особи, яка заявляє самостiйнi вимоги на предмет спору.
Як третiй особi, яка заявляє самостiйнi вимоги, Вам корисно буде знати, що:
• iнiцiатором вступу в процес в такому випадку можете бути виключ¬но Ви, а пiдставою для вступу є позовна заява;
• позов можна подавати як до однiєї, так i до обох сторiн, що беруть участь у процесi;
• вступ у справу може вiдбуватися на будь-якому етапi процесу до прийняття судом рiшення;
• обов’язковою умовою вступу у справу є вжиття заходiв досудового врегулювання спору у випадках, коли це є обов’язковим;
•Ви користуєтесь усiма правами i несете усi обов’язки позивача.
Третi особи, якi не заявляють самостiйних вимог на предмет спору, це особи, якi можуть вступити у справу на сторонi позивача або вiдповiдача, як¬що рiшення господарського суду може вплинути на їхнi права або обов’язки щодо однiєї з сторiн судового процесу.
Залучення до участi у справи третiх осiб, що не заявляють самостiйних вимог на предмет спору, вiдбувається за iнiцiативою:
•третьої сторони;
•сторони (позивача чи вiдповiдача);
•прокурора;
•господарського суду.
Якщо Ви вважаєте, що таке залучення дозволить посилити Вашi позицiї пiд час судового процесу, обов’язково скористайтеся такою можливiстю. При цьому пам’ятайте, що:
•залучення вiдбувається на пiдставi заяви, в якiй необхiдно чiтко зазна¬чити, на яких пiдставах третiх осiб належить залучити або допустити до участi у справi;
•залучення можливе на будь-якому етапi судового процесу, до прийнят¬тя судом рiшення;
•залучення вiдбувається без сплати державного мита.
Зазначимо також, що у всiх випадках, коли в судовому процесi беруть участь третi особи, питання про вступ третьої особи у справу, про допущен¬ня або залучення третiх осiб вирiшується судом, який виносить з цього при¬воду ухвалу.
Питання представництва iнтересiв третiх осiб є аналогiчним до представ¬ництва iнтересiв сторiн судового процесу, яке було розглянуте вище.
Суддею є посадова особа господарського суду.
Щодо суддi як учасника господарського процесу, Вам необхiдно знати, що суддя не може брати участi в розглядi справи i пiдлягає вiдводу (самовiдво¬ду), якщо:
•вiн є родичем осiб, якi беруть участь у судовому процесi;
• встановлено обставини, що викликають сумнiв у неупередженостi судді;
• вiдбувається повторний (новий) розгляд справи, в якiй суддя брав участь, у разi скасування рiшення, ухвали, прийнятi за участю цього суддi.
Якщо Ви вважаєте, що iснують пiдстави для вiдводу суддi, не очiкуйте, поки вiн вiзьме самовiдвiд. Краще поквапитися й подати вiдвiд самостiйно, оскiльки зробити це бажано до початку вирiшення спору. Пiсля того, як роз¬гляд спору почнеться, вiдвiд можна буде подати лише за умови, якщо Ви до-ведете, що про пiдставу вiдводу Ви дiзналися пiсля початку розгляду справи по сутi. Зробити це не дуже легко.
Свiй вiдвiд необхiдно добре мотивувати, обов’язково вказати причини i по можливостi навести докази. Вiдвiд подається у письмовiй формi.
Ще одним учасником судового процесу є прокурор.
Прокурор може вступити у справу на будь-якому етапi розгляду справи для представництва iнтересiв громадянина або держави.
Звертаємо увагу на той факт, що прокурор не звертається до господарсь¬кого суду для захисту прав пiдприємств та органiзацiй.
Для нас цiкавим є також той факт, що громадянин може захищати свої права в господарському судi не безпосередньо, а шляхом звернення до про¬курора, який може звернутися до господарського суду в iнтересах такого громадянина.
У судовому процесi може брати участь також судовий експерт. Як прави¬ло, судовий експерт залучається до справи тодi, коли необхiдно дати незалеж-ний та квалiфiкований висновок щодо доказiв, якi розглядаються в судi.
Ми не наводимо тут права та обов’язки судового експерта, однак за по¬треби Ви можете звернутися до Закону України “Про судову експертизу”. Ок¬ремо зазначимо, що як сторона судового процесу, Ви маєте право заявити вiдвiд судовому експерту, якщо:
•вiн особисто, прямо чи опосередковано, зацiкавлений в результатi роз¬гляду справи;
•вiн є родичем осiб, якi беруть участь у судовому процесi;
•є пiдстави для висновку про його некомпетентнiсть (наприклад, вiн не подав документiв, що пiдтверджують його квалiфiкацiю).
Порядок подання вiдводу - аналогiчний до подання вiдводу суддi.
Посадовi особи та iншi працiвники пiдприємств, установ, органiзацiй, дер¬жавних та iнших органiв беруть участь у судовому процесi лише в тому випад¬ку, коли їх викликано для надання пояснень з питань, що виникають пiд час розгляду справи. Такий виклик здiйснює господарський суд. За потреби, мож¬на звернутися до суду з клопотанням про виклик певних посадових чи iнших осiб на судове засiдання.
< Попередня Наступна >