Головна

 

 

 

 

Право інтелектуальної власності  Дахно, 2006

 

 

 

 

 

 

Перетворення європейської заявки на національну заявку на патент

Клопотання про перетворення подається протягом трьох місяців після відкликання заявки на європейський патент чи після повідом­лення, згідно з яким заявка вважається відкликаною, чи після прий­няття рішення про відхилення заявки чи відміну європейського па­тенту. Клопотання про перетворення заявки надсилається ЄПВ з вказівкою держав-членів, щодо яких висувається клопотання про видачу національного патенту.

Європейський патент може бути анульований лише на підставі законодавства країни-члена. Стаття 138 Конвенції містит

ь довгий перелік підстав для такого анулювання.

Сподіваємося, що читач пам'ятає і розуміє, що виданий європейсь­кий патент діє на території всіх держав-членів, щодо яких подавала­ся заявка. Якщо заявка на патент подавалася щодо всіх країн, то щоб визнати патент недійсним в усіх країнах, потрібно подати клопотан­ня про анулювання патенту в усіх країнах. Це дуже громіздка робо­та. Тому фізичні і юридичні особи, які не зацікавлені в тому, щоб хтось одержав патент, який їм буде заважати, уважно слідкують за публікаціями «Вказівки про видачу європейського патенту» та «Опи­су винаходу», що згадувалися вище. Саме на цій стадії є можливість перешкодити видачі європейського патенту, а отже, уникнути у по­дальшому судових процесів з анулювання європейського патенту в кожній з країн, для якої він чинний. Хай ця практична порада запа­м'ятається читачеві. Автор цих рядків чув її від західноєвропейських спеціалістів, які на цьому «зуби з'їли».

Характеризуючи основні положення Конвенції, поки що не зга­дувалося мито, яке необхідно сплачувати. Воно має місце. Ніщо в світі безплатно не робиться. Безплатний, як кажуть, лише сир у пастці. Взагалі в умовах ринкової економіки діє залізне правило: «Хто замовляє музику — той і платить». Не становлять винятку з правила і дії, спрямовані на одержання, згідно з Конвенцією, прав на винахо­ди і корисні моделі. Заявники мусять детально вивчити розмір мита і дії, за які воно сплачується.

Спеціалістам-патентознавцям слід також добре знати «Інструк­цію до Конвенції про видачу європейських патентів». Вона була Прийнята того ж дня, що й Конвенція. Адміністративна рада ЄПВ Неодноразово вносила зміни і доповнення до Інструкції. Цю обста­вину також слід мати на увазі.

191

Black Ice Software LLC

Demo version

Розділ III

Частина десята Конвенції регулює відносини, що виникають у зв'язку з поданням міжнародної заявки на підставі «Договору про патентну кооперацію» від 19 червня 1970 р. Міжнародні заявки, що подані на підставі «Договору», можуть становити предмет діловодства в ЄПВ. Положення «Договору» застосовуються з урахуванням по­ложень Конвенції. У випадку виникнення суперечностей застосову­ються положення Договору.

Міжнародна заявка, щодо якої ЄПВ діє як вказане чи вибране відомство, вважається заявкою на європейський патент.

Європейське патентне відомство може діяти як отримуюче Відом­ство.

Підстави для цього передбачені у статті 151 Конвенції. Стаття 153 Конвенції стосується ролі ЄПВ як «вказаного відомства». На­ступні три статті Конвенції — 154, 155, 156, — відповідно визначають функції ЄПВ як міжнародного пошукового органу, органу міжнарод­ної попередньої експертизи, вибраного відомства.

Конвенція укладена на необмежений строк. Ратифікаційні гра­моти здаються не зберігання уряду Федеративної Республіки Німеч­чина. Будь-яка ратифікація чи приєднання після набрання чинності даною Конвенцією починають діяти в перший день третього місяця після здачі на зберігання ратифікаційної грамоти чи акта про при­єднання.

Конвенція може переглядатися на конференції держав-членів.

Конференція має право приймати рішення, якщо на ній представ­лені не менше 3/4 держав-членів. Переглянута редакція має зібрати 75% представлених на конференції держав-членів.

Кожна держава-член має право в будь-який час заявити про де­нонсацію даної Конвенції. Про денонсацію слід повідомити уряд ФРН.

Денонсація набирає чинності через рік після подання такого по­відомлення. Урядом ФРН ця Конвенція зареєстрована в Секретарі­аті Організації Об'єднаних Націй.

На закінчення розгляду питання про Європейську патентну кон­венцію слід зробити такі зауваження. Західні спеціалісти, як наприк­лад Д.Ебінгаус (ФРН) вважають, що поняття «європейський патент» неточне. По-перше, далеко не всі європейські країни є державами-членами Європейської патентної конвенції. Прикладом може бути наша славна Україна. Ми, слава Богу, знаходимося перед, а не за

192

Black Ice Software LLC

Demo version

Міжнародна охорона інтелектуальної власності

Уральськими горами, але до Конвенції не належимо. Поки що. По-друге, немає власне європейського патенту, який діяв би в усіх без винятку державах-учасницях. Адже, як уже відзначалося, після пуб­лікації повідомлення про видачу європейського патенту в «Євро­пейському патентному бюлетені» патент розпадається на відповідну кількість національних патентів. Часто можна почути, що європейсь­кий патент є букетом національних патентів. ЄПВ розпочало свою роботу 1 червня 1978 р. На початку його діяльності можна було по­давати заявки, що стосувалися приблизно половини галузей техні­ки. Ця частка зросла до 60% за станом на 1 листопада 1978 р. і до 80% — за станом на 1 травня 1979 р. Розпочинаючи з 1 листопада вказаного року, стало можливим подавати заявку з усіх галузей техні­ки. Перші європейські патенти були видані 9 січня 1980 р.

< Попередня   Наступна >