Головне меню
Головна Підручники Кримінально-виконавче право Кримінально-виконавче право України § 8. Інші підстави звільнення від відбування покарання

§ 8. Інші підстави звільнення від відбування покарання

Кримінально-виконавче право - Кримінально-виконавче право України

§ 8. Інші підстави звільнення від відбування покарання

У статті 152 КВК України законодавець наводить не вичерпний пе­релік підстав звільнення від відбування покарання. Пояснюється це перш за все тим, що разом зі змінами соціального життя закон також змінюється та доповнюється. Тому фіксувати в нормі права такий пе­релік підстав, який не має місця для змін, — недоцільно.

Так, діючий КК України передбачає такі підстави, які не війшли в ст. 152 КВК України. Це, наприклад, стаття 75 КК України «Звільнен­ня від відбування покарання з випробуванням». Йдеться про випадки, коли суд при призначенні покарання у виді виправних робіт, службо­вого обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, а також поз­бавлення волі на строк не більше п'яти років, враховуючи тяжкість зло­чину, особу винного та інші обставини справи, дійде висновку про мож­ливість виправлення засудженого без відбування покарання. У такому разі він може прийняти рішення про звільнення від відбування покаран­ня з випробуванням. Як видно, суб'єктом звільнення за цією підставою є суд. Тобто установи (органи) виконання покарання не беруть участі у вирішення питання про застосування цієї підстави звільнення.

Другий приклад — ст. 83 КК України «Звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років». Засуджених до обмеження волі або до позбавлення волі жінок, які ста­ли вагітними або народили дітей під час відбування покарання, крім засуджених до позбавлення волі на строк більше п'яти років за умисні тяжкі та особливо тяжкі злочини, суд може звільнити від відбування покарання в межах строку, на який згідно з законом жінку може бути звільнено від роботи у зв'язку з вагітністю, пологами і до досягнення дитиною трирічного віку. Вказана підстава застосовується судом але за поданням керівництва установи (органу) виконання покарань.

Загалом установи (органи) виконання покарань беруть активну участь у процесі звільнення засуджених від покарання, оскільки біль­шість підстав звільнення передбачають відбуття засудженим певної ча­стини строку покарання.