Передмова
Соціологія - Соціологія: Підручник / Н. П. Осипова, В. Д. |
Передмова
Життя кожної людини проходить поміж інших людей. Але не так, як існування окремої зернини в купі зернят, — відокремлено і пасивно. Навпаки, наше життя характеризується тим, що кожна людина діє і відповідно до цього контактує з іншими людьми, включаючись до певних людських спільнот. Взаємодія з іншими людьми і належність до їх спільнот є соціальним аспектом людського життя, який вирішальним чином впливає на все наше існування. Позбутися цього впливу, жити і діяти поза його межами неможливо. Тому, щоб обрати ефективну стратегію і тактику взаємодії з людьми в межах спільнот різного типу (в сім'ї, в державі, у професійній спільноті, серед представників своєї й інших націй та багатьох інших) необхідно зрозуміти принципи і закони взаємодії людей як членів суспільства й учасників певних соціальних спільнот.
При цьому слід пам'ятати, що дивитися не означає бачити, а бачити не означає розуміти. Ця істина особливо переконлива, коли людина хоче усвідомити, хто вона є у суспільстві, як їй діяти в ньому та в окремих його ланках, які будуть наслідки цього і для людей, які її оточують, і для неї самої. Таке усвідомлення є нелегкою справою. Адже для цього потрібні водночас поважне і критичне ставлення до досвіду людської взаємодії, розуміння її механізмів, знання тих законів, за якими певний стиль взаємодії неминуче веде до відповідних соціальних наслідків.
Вибираючи стратегію своїх дій, людина свідомо чи не завжди свідомо враховує три типи факторів — вітальні (від лат. vita — життя), психологічні та соціальні. Візьмемо досить типовий приклад. Після закінчення школи юнак хоче вступити, скажімо, до юридичного вузу, і члени його сім'ї вирішують проблему, в якому вузі і в якому місті він навчатиметься. Спочатку вони оцінюють вітальний, життєзабезпечувальний фактор: які в межах обраного міста і навчального закладу існую
Оскільки професійна діяльність відбувається в суспільстві і є формою участі в суспільному поділі праці, соціологічний аспект мислення має особливе значення для кожного фахівця і обов'язково має бути опанований ним. Професіоналізм полягає не лише у знанні технології діяльності, а й у соціальному баченні її. Зважаючи на це, нехтування або зверхнє ставлення до соціологічних знань є неприпустимим, чим би воно не пояснювалося — їх відсутністю, а, отже, неможливістю об'єктивного усвідомлення їх значення, або ж просто тим, що людині поки що бракує широти соціального мислення і здатності оцінити вплив соціальних явищ як на суспільне, так і на власне життя.
Особистісне і фахове значення соціологічних знань є пізнавальною основою формування особистих соціологічних конструктів. Ці конструкти являють собою засоби пояснення соціального світу і його явищ, які виникають у людей внаслідок оволодіння певними знаннями і практичним досвідом і спрямовані на усвідомлення справжнього стану справ у суспільстві. Соціологічні знання при цьому відіграють багатопланову роль, що треба мати на увазі при їх опануванні. Вони дають можливість:
усвідомити і науково оцінити значущість і досвід конкретних соціальних дій як окремих особистостей, так і соціальних спільнот різних типів і рівнів;
розширити діапазон суджень, а, отже, і можливості соціальних дій при виборі найефективнішого їх варіанту;
здійснити оцінку тієї альтернативи, що її вибирає певний соціальний суб'єкт або окрема особа, щоб задовольнити соціальні потреби;
забезпечити творчий підхід до соціологічних знань, тобто користуватися ними, навіть якщо деякі з них на перший погляд здаються несумісними щодо пояснення окремих соціальних явищ або типів діяльності;
здійснювати вплив однієї спільноти на іншу, використовуючи наукові підходи до навколишньої соціальної дійсності та можливості її змін, а, отже, здійснювати регулятивний вплив на соціальні процеси.
Оволодіваючи соціологічними знаннями, слід мати на увазі, що можливості розуміння певних соціальних явищ обмежені змістом тих суджень, на основі яких проводиться їх оцінка. Отже, необхідно постійно розширювати діапазон соціологічних знань та поглиблювати підхід до них. Слід враховувати також, що використання соціологічних знань, тобто тлумачення за їх допомогою соціальних явищ, тією чи іншою мірою кожна людина здійснює по-своєму, відповідно до своїх інтересів. Тому розуміння інтересів та їх соціального підгрунтя (стосовно не лише своїх опонентів, а й навіть спільників) є обов'язковою вимогою взаємодії для досягнення взаєморозуміння та спільних дій у впливі на соціальну дійсність. Нарешті, слід пам'ятати, що конкретні знання про конкретні соціальні явища мають зворотний вплив на рівень соціологічного мислення та його глибину. Відповідно до цього живий інтерес до соціальних явищ реального життя і прагнення зрозуміти їх є однією з фундаментальних передумов опанування соціологічних знань.
Зазначені погляди стосовно соціологічних знань зумовили пізнавальний принцип підручника, а саме — нерозривність теоретичного і прагматичного аспектів опанування соціології. Мета теоретичного аспекту полягає в тому, щоб сформувати засади не обивательського, а науково-соціологічного підходу до соціальних явищ і тих соціальних відносин, учасниками яких є кожний член суспільства, а також дати знання про те, що таке соціологія і яке місце вона посідає в системі знань спеціаліста будь-якого фаху, особливо юриста, який своєю діяльністю покликаний регулювати соціальні відносини в суспільстві, проте іноді йому бракує знань законів та механізмів їх функціонування, що може негативно позначитися на становленні суспільства. Змістом цього аспекту є опанування систем наукових понять і категорій соціології та взаємозв'язків між ними, логічне обгрунтування характеристик соціальної реальності на основі пізнання тих законів і закономірностей, що регулюють цю реальність.
Прагматичний аспект розглядається не з точки зору підготовки до іспиту або практичних занять на конкретну тему (хоч і це не нехтувалося), а як надання можливості студенту оволодіти методологією і методикою соціологічних досліджень соціальних процесів і явищ. До них можна віднести, наприклад, проблеми соціального управління, соціального конфлікту, соціальних відхилень (девіантної поведінки), соціальної ефективності прав та її вимірювання.
Ідеєю, що об’єднує науковий і практичний аспекти соціології, якої додержувалися автори підручника, є погляд, відповідно до якого суспільне життя не являє собою щось фатальне, люди своїми знаннями і своєю активністю можуть впливати на нього згідно з прагненнями до суспільної злагоди і достойного життя.
Автори будуть щиро вдячні, якщо студенти і читачі підручника вважатимуть його одним із помічників у нелегкій справі опанування соціології.
< Попередня Наступна >