§ 2. Соціальні функції сім’ї
Соціологія - Соціологія: Підручник / Н. П. Осипова, В. Д. |
§ 2. Соціальні функції сім’ї
Під соціальними функціями сім’ї розуміють спосіб виявлення активності, життєдіяльності сім’ї та її членів.
Можна виділити функції суспільства стосовно сім’ї, сім’ї стосовно суспільства та особистості і особистості стосовно сім’ї. У зв’язку з цим функції сім’ї можна розглядати як соціальні (стосовно суспільства) та індивідуальні (стосовно особистості). Функції сім’ї тісно пов’язані з потребами суспільства в інституті сім’ї та потребами особистості за належністю до сімейної групи. Функції сім’ї глибоко історичні, тісно пов’язані з соціально-економічними умовами життєдіяльності суспільства, тому з часом змінюється характер функцій та їх ієрархія.
Можна виділити основні типи функцій сім’ї1, які подані у зв’язку з основними сферами її життєдіяльності: репродуктивна, виховна, господарсько-побутова, функція дозвілля, емоційна.
Таблиця. Основні функції сучасної сім’ї
Сім’я відіграє ключову роль у практичному розв’язанні соціально-економічних та духовно-моральних питань життєдіяльності суспільства. У сім’ї відображаються всі суспільні процеси, вона випробовує на собі вплив усіх суспільних диспропорцій, суперечностей. Успішне виконання сім’єю своїх функцій визначається не тільки її внутрішнім станом, а й соціальним здоров’ям суспільства.
Для сучасного розвитку нашого суспільства, яке переживає гострі економічні та політичні труднощі (що, звичайно, відображається на сім’ї), характерне зростання ролі та значення сім’ї. Це пояснюється її специфічними функціями, виконуючи які, вона забезпечує фізичне та духовне відтворення населення.
1 Мацковский М. С. Социология семьи: Проблем?
< Попередня Наступна >