1.3.1. Пенсійний фонд України
Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення |
1.3.1. Пенсійний фонд України
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено створення замість існуючого нового Пенсійного фонду. Він буде органом, який здійснюватиме керівництво та управління солідарною системою, провадитиме збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначатиме пенсії та буде готувати документи для її виплати. Він також буде забезпечувати своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснювати контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішувати питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснювати адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені чинними нормативними актами. Ст. 58 цього Закону визначає правовий статус Пенсійного фонду як самоврядної неприбуткової організації, що здійснює свою діяльність на підставі Статуту, який затверджує орган її управління (правління Пенсійного фонду).
Розділ IX цитованого Закону присвячений коштам Пенсійного фонду. Згідно зі ст. 72 джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, крім частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених законом; 4) суми від фінансових санкцій, застосованих відповідно до закону до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громад
Зазначені кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій і надання соціальних послуг, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву Пенсійного фонду. Суворо заборонено використання коштів Пенсійного фонду для оплати договорів страхування довічних пенсій та одноразових виплат і з метою, не передбаченою Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У пункті 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що впродовж п'яти років (із 1 січня 2004 р.) функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та його головні управління на обласному рівні й управління на рівні районів. У цей період він функціонуватиме як центральний орган виконавчої влади, а його бюджет і далі буде затверджувати Кабінет Міністрів України.
Положення про Пенсійний фонд України затверджене Указом Президента України від 1 березня 2001 р. Відповідно до п. 8 бюджет Пенсійного фонду України формується за рахунок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що сплачується підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами в порядку, визначеному законодавством; коштів державного бюджету України та місцевих бюджетів; коштів, що надходять за регресними вимогами; добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян; сум пені, фінансових санкцій, штрафів, передбачених за порушення порядку оплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; банківських кредитів; інших не заборонених законодавством входжень. Зазначені кошти спрямовуються на фінансування виплати державних пенсій та інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, в тому числі громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон; погашення банківських кредитів та відсотків за їхнє використання; створення та функціонування системи персоніфікованого обліку відомостей утримання центрального апарату та органів Пенсійного фонду України, розвиток їхньої матеріально-технічної бази; організацію роз'яснювальної роботи серед населення та здійснення інших заходів відповідно до завдань Пенсійного фонду України.
< Попередня Наступна >