Глава 2 ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯК САМОСТІЙНА ГАЛУЗЬ ПРАВА І НАУКИ // 2.1. Поняття права соціального забезпечення
Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення |
Глава 2
ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯК САМОСТІЙНА ГАЛУЗЬ ПРАВА І НАУКИ
2.1. Поняття права соціального забезпечення
Правові акти, що регламентували суспільні відносини у сфері соціального забезпечення, почали активно приймати в окремих країнах у кінці XIX — на початку XX ст. На теренах колишнього СРСР ці норми відносили до різних галузей права. Так, вважалося, що суспільні відносини із забезпечення робітників та службовців і їхніх сімей у старості й у разі втрати працездатності є предметом трудового права, аналогічні відносини щодо членів колгоспів і їхніх сімей — колгоспного права, а відносини з матеріального забезпечення військовослужбовців, працівників міліції та деяких інших службовців належать до адміністративного права. Разом з тим, було помічено, що цілий ряд вольових суспільних відносин, які виникають у зв'язку із забезпеченням громадян певними видами соціального забезпечення, не належать до трудового чи колгоспного або адміністративного права. До них належали допомоги одиноким і багатодітним матерям, інвалідам І і II групи, інвалідам І і II групи з дитинства, забезпечення інвалідів протезно-ортопедичними виробами і засобами пересування, надання послуг, пільг і натуральних матеріальних благ на лікування й медичне обслуговування, на утримання престарілих та інвалідів у державних будинках-інтернатах, дітей — у дитячих дошкільних установах тощо. Після ухвалення Закону про державні пенсії від 14 липня 1956 р. та Закону про пенсії і допомоги членам колгоспів від 15 липня 1964 р. все більше і більше вчених почали схилятися до думки про те, що ці та інші суспільні відносини складають окрему галузь права — право соціального забезпечення.
У травні 1966 р. в Празі відбувся симпозіум а проблем соціального забезпечення, на якому вперше було порушено питання про право соціа
Матеріальне забезпечення регулюється різними групами норм права. Серед них можна виділити: 1) норми, які закріплюють способи розподілу валового внутрішнього продукту через систему соціального забезпечення з метою вирівнювання доходів громадян шляхом акумулювання коштів у відповідних фінансових джерелах (фондах); 2) норми, які регулюють суспільні відносини з управління системою органів, що здійснюють функції акумулювання коштів з подальшим розподілом їх на соціальне забезпечення населення; 3) норми, що визначають коло осіб, які потребують матеріального забезпечення, перелік соціальних випадків, у разі настання яких проводиться забезпечення, види соціального забезпечення і порядок їх отримання, а також норми (розміри) надання соціального забезпечення і порядок реалізації фізичними особами права на конкретний вид соціального забезпечення; 4) норми, які стосуються матеріальної підтримки нужденних членів сім'ї іншими членами сім'ї; 5) норми, які визначають порядок і умови страхування на випадок настання певної події з метою запобігання значних матеріальних витрат, а також з приводу довічного утримання (догляду); 6) норми, які спрямовані на збирання коштів у недержавні пенсійні фонди, а також на банківські рахунки з метою використання їх при виході на пенсію; 7) норми, які встановлюють способи захисту порушеного права у сфері матеріального забезпечення; 8) норми, що регулюють відповідальність усіх учасників суспільних відносин, які виникають у зв'язку з функціонуванням соціального забезпечення при невиконанні взятих на себе обов'язків. Зазначений перелік груп норм права не є вичерпним, але неозброєним оком видно, що ці норми регулюють відносини, які належать до різних галузей права, тісно пов'язані між собою і спрямовані на надання людині різних видів допомоги, коли вона опинилась у складній життєвій ситуації.
Галузь права — це сукупність правових норм, які регулюють певну сферу однорідних суспільних відносин. У літературі наводять різні ознаки, характерні для галузі права. Вони служать своєрідним критерієм належності норм права до тієї чи іншої правової галузі. До цих ознак, зокрема, належать такі: 1) особливості предмета правового регулювання; 2) специфічні галузеві принципи; 3) здатність взаємодіяти з іншими галузями права "на рівних", тобто бути одного з ними рівня; 4) потреба суспільства в регулюванні певної соціальної сфери саме на рівні галузі; 5) кількість юридичних норм є достатньою для переходу їх в особливу галузеву якість; 6) наявність відокремленого, як правило, кодифікованого законодавства; 7) інші ознаки. Звичайно, що не з усіма цими ознаками можна беззастережно погодитись, але вони визначають контури обґрунтування самостійності конкретної галузі права.
Держава зобов'язана піклуватися про кожного члена суспільства, забезпечуючи його право на життя і гідне існування. Ця турбота спрямована на розроблення програм соціальної підтримки вразливих груп населення та ухвалення відповідних правових актів. З часом сфера правового регулювання розширяється і виявляється, що нормативні акти регулюють суспільні відносини, які не є предметом традиційних галузей права, їх ядром. До таких належать суспільні відносини з приводу матеріального забезпечення непрацездатних та осіб, які тимчасово опинились у складній життєвій ситуації і потребують матеріальної підтримки зі спеціальних фондів, яка повністю чи частково відшкодовує втрачений заробіток, понесені додаткові витрати, вартість отриманих послуг. Саме ці суспільні відносини становлять основу права соціального забезпечення, тобто зазначена галузь права має свій самостійний предмет правового регулювання. Правові норми, що їх регулюють, становлять єдине ціле по відношенню до інших галузей права.
Принципи права соціального забезпечення конкретизують загально правові принципи соціальної свободи, рівності, гуманізму, справедливості, гарантованості прав та свобод особи і виражають сподівання людей на допомогу з боку держави й суспільства в разі старості, хвороби, інвалідності, безробіття тощо. Саме ці ідеї зцементовують певний комплекс норм, які в сукупності вказують на їхнє автономне існування.
Норми права соціального забезпечення взаємодіють із нормами цивільного, трудового, адміністративного, сімейного та деяких інших галузей права. Трудове й адміністративне право були тією колискою, з якої виплекане право соціального забезпечення. Останнє супроводжує людину впродовж усього життя, особливо в перші й останні роки її життя.
Побудова соціальної держави потребує більш інтенсивного правового регулювання соціальної сфери, а це, у свою чергу, зумовило потребу держави у формуванні окремої галузі права. Зараз склалися всі необхідні умови для становлення права соціального забезпечення як самостійної галузі права.
За роки незалежності України у нас повністю оновлене законодавство у сфері соціального забезпечення. Прийнято достатню кількість нормативних актів, які стосуються пенсійного забезпечення, забезпечення допомогами, надання соціальних послуг, медичного обслуговування тощо. Усе це свідчить про те, що відповідні норми права склалися в окрему галузь права.
І, нарешті, за останні роки були прийняті кодифіковані закони, що стосуються різних видів соціального страхування. 17 червня 1999 р. Верховна Рада України затвердила Засади державної політики України в галузі прав людини. Ними передбачено забезпечення кодифікації законодавства про соціальний захист шляхом прийняття Соціального кодексу України. Заінтересованими особами вже розроблено кілька проектів такого кодексу. Прийняттям його завершиться становлення права соціального забезпечення як самостійної галузі права.
Таким чином, під правом соціального забезпечення слід розуміти сукупність правових норм, що регулюють суспільні відносини, які виникають при наданні на відповідних умовах і в певному порядку державними і недержавними органами фізичним особам, які перебувають у складних юридично значимих ситуаціях і не мають достатніх засобів до існування, безплатно чи на пільгових умовах різних видів матеріального забезпечення зі спеціально створених для цього фондів.
Система національного права поділяється на галузі публічного і приватного права. Право соціального забезпечення вийшло з надр адміністративного і трудового права, а це означає, що воно належить як до публічного права (жорсткі централізовані способи правового регулювання більшості суспільних відносин у цій сфері), так і до приватного права (допускається поєднання нормативного регулювання з договірним).
< Попередня Наступна >