Головне меню
Головна Підручники Право соціального забезпечення Теорія права соціального забезпечення 4.6. Підзаконні нормативні акти як форма права соціального забезпечення

4.6. Підзаконні нормативні акти як форма права соціального забезпечення

Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення
162

4.6. Підзаконні нормативні акти як форма права соціального забезпечення

Підзаконними вважаються всі нормативні акти, крім за­конів. Формами права соціального забезпечення є ті підзаконні акти, які визначають механізм дії законів, встановлюють до­даткові види соціальних допомог і послуг, зазначають розміри соціальних виплат. Найчастіше ними затверджуються різно­манітні положення, інструкції, порядки, методики, норми тощо. Постановами Кабінету Міністрів України здійснюється підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат (див., наприклад, постанови від 10.11.2000 № 1686, 14.03.2001 № 227, 27.06.2001 №741, 19.12.2001 №1706, 13.03.2002 №279, 15.04.2003 № 544). Указами Президента України практикуєть­ся встановлення довічних стипендій як одного із видів соціаль­ного забезпечення. До нормативних актів як форм права со­ціального забезпечення можуть належати:

Положення про порядок призначення соціальних сти­пендій Верховної Ради України студентам вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей.

Затверджене Постановою Верховної Ради України від 24 жовт­ня 2002 р. № 218-IV.

Положення про державні стипендії призерам Олімпій­ських і Параолімпійських ігор, чемпіонам і призерам Дефлімпійських ігор. Затверджене Указом Президента України від

25 жовтня 2003 р. № 1216/2003. Державні стипендії признача­ються спортсменам, які постійно живуть в Україні і стали при­зерами, у разі, коли за віком або станом здоров'я вони не мо­жуть брати активну участь у змаганнях найвищого світового рівня з відповідних видів спорту.

Положення про довічні державні іменні стипендії гро­мадянам України, які зазнали переслідувань за правозахисну діяльність. Затверджене Указом Президента України від 26 ли­стопада 2001 р. №

1147/2001. Встановлює порядок призначен­ня та виплати довічних державних іменних стипендій для гро­мадян, які зазнали переслідувань за правозахисну діяльність у колишньому СРСР.

Положення про Пенсійний фонд України. Затверджене Указом Президента України від 1 березня 2001 р. № 121/2001. Визначає місце Пенсійного фонду України в системі органів виконавчої влади, його завдання, компетенцію, порядок фор­мування бюджету та його використання, повноваження прав­ління Пенсійного фонду України, права й обов'язки Голови правління Пенсійного фонду України та структуру Пенсійного фонду України.

Положення про Міністерство праці та соціальної полі­тики України. Затверджене Указом Президента України від ЗО серпня 2000 р. № 1035/2000. Визначає статус міністерства, його основні завдання, компетенцію, структуру, права й обо­в'язки міністра.

Положення про довічні державні стипендії для учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни (1941 — 1945 років). Затверджене Указом Президента України від 17 травня 2000 р. № 689/2000. Встановлює порядок призначен­ня та виплати довічних державних стипендій для учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941—1945 pp., які мають визначні заслуги і зробили вагомий внесок у розбу­дову Української держави.

Положення про державні стипендії видатним діячам науки, освіти та культури. Затверджене Указом Президента України від 13 травня 1996 р. № 342/96. Державні стипендії призначаються відповідно до Указу Президента України від 14 лютого 1996 р. № 128 "Про державні стипендії видатним діячам науки, освіти та культури" з метою стимулювання їхньої творчої праці та засвідчення видатних особистих досягнень.

Про порядок надання платних соціальних послуг та за­твердження їх переліку. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 р. №12. Прийнята відповідно до Закону України "Про соціальні послуги". Дає перелік суб'єктів, що на­дають платні соціальні послуги, та громадян, які потребують такої допомоги. Цією Постановою затверджено Перелік платних соціальних послуг, що передбачає 17 видів таких послуг.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250. Визна­чає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям дер­жавної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Про виплату державної допомоги особам, яким випов­нилося 100 і більше років. Постанова Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2002 р. № 1532. Прийнята на виконан­ня доручення Президента України і передбачає виплату допомоги органами, що призначили пенсію, за рахунок коштів дер­жавного бюджету.

11. Про вдосконалення механізму надання соціальної допо­моги. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 серпня р. № 1146. Вона передбачає запровадження з 1 січня р. призначення всіх видів соціальної допомоги місцевими органами праці та соціального захисту населення за єдиною заявою.

Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду України. Поста­нова Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. № 497. Затверджує Порядок передачі функцій з призначення і випла­ти пенсій органами праці та соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України. Органам Пенсійного фон­ду України було передано призначення і виплату пенсій, над­бавок, підвищень та доплат відповідно до окремих законів.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751. Визначає умови призначення і ви­плати видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Перелік посад наукових (науково-педагогічних) праців­ників державних підприємств, установ, організацій, перебуван­ня на яких дає право на призначення пенсій та виплати гро­шової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 За­кону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2001 р. № 1571.

Порядок відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою допомоги по безробіттю понад розміри та тривалість, передба­чені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", працівникам, які вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям з ек­сплуатації Чорнобильської АЕС. Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 1090. Ви­значає механізм відшкодування Мінпаливенерго України, а з 2002 р. — Мінпраці, Фондом загальнообов'язкового державно­го соціального страхування України на випадок безробіття ви­трат, пов'язаних з виплатою допомоги у зв'язку з безробіттям, призначеної працівникам, які вивільняються з роботи у зв'яз­ку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації відповідно до Закону України "Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему" за рахунок коштів, передбаче­них у державному бюджеті України на здійснення заходів, пов'язаних з виведенням з експлуатації Чорнобильської АЕС.

Порядок здійснення страхових виплат, призначених у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, які спричинили втрату працездатності, осо­бам, що виїхали за межі України. Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2001 р. № 998. Перед­бачає можливість здійснення страхових виплат, визначених ст. 28 та призначених потерпілому відповідно до ст. 35 і 36 За­кону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та профес­ійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Порядок проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або профе­сійного захворювання. Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001 р. № 826. Регулює питання проведення Фондом соціального страхування від нещасних ви­падків на виробництві та професійних захворювань витрат стра­хувальнику або сім'ї застрахованого чи іншій особі, яка здійсню­вала поховання, та пов'язаних з цим ритуальних послуг.

Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непра­цездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'яза­ної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації. Затверджений Постано­вою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2001 р. № 439. Визначає умови та розмір оплати власником або уповноваже­ним ним органом перших п'яти днів тимчасової непрацездат­ності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з не­щасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підпри­ємства, установи, організації чи фізичної особи, яка викорис­товує працю найманих працівників.

Порядок надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II гру­пи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним. Затверджений Постановою Кабіне­ту Міністрів України від 2 серпня 2000 р. №1192. Визначає порядок надання органами праці та соціального захисту насе­лення допомоги на догляд відповідно до ст. 5 Закону України "Про психіатричну допомогу" в грошовій формі, якщо середньо­ місячний дохід сім'ї нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Положення про організацію оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Затвер­джене Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2001 р. № 800. Визначає порядок організації щорічного оздо­ровлення (санаторно-курортного лікування та відпочинку) гро­мадян, визнаних постраждалими відповідно до Закону Украї­ни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Графік розмежування джерел фінансування виплат з Пенсійного фонду. Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 р. №111. Складений на виконання Указу Президента України від 13 квітня 1998 р. № 291 (291/98) "Про основні напрями реформування пенсійно­го забезпечення в Україні щодо поетапного розмежування дже­рел фінансування виплати пенсій, призначених за різними пен­сійними програмами".

Про розмір щомісячної державної допомоги дітям віком до 16 років, інфікованим вірусом імунодефіциту людини або хворим на СНІД. Постанова Кабінету Міністрів України від 10 липня 1998 р. № 1051.

Порядок надання біженцям грошової допомоги та пенсії.

Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 1998 р. № 1016. Визначає порядок надання грошової допомоги біженцям органами міграційної служби та пенсій управліннями праці та соціального захисту населення.

Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пен­сійного страхування. Затверджене Постановою Кабінету Мі­ністрів України від 4 червня 1998 р. № 794. Визначає поря­док збирання, оброблення, систематизації та зберігання перед­бачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, які пов'язані з визначенням права на випла­ти з Пенсійного фонду України та їх розмір за загальнообов'яз­ковим державним пенсійним страхуванням.

Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страху­вання та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій. Затверджений Поста­новою Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 р. № 697.

Положення про виплату інвалідам компенсації на бен­зин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транс­портне обслуговування. Затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 1998 р. №296. Передбачає порядок виплати компенсації на бензин, ремонт і технічне об­слуговування автомобілів, а також на транспортне обслугову­вання інвалідів.

Положення про порядок призначення та надання насе­ленню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (у ре­дакції від 22 вересня 1997 р. № 1050). Визначає умови призна­чення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг, а також один раз на рік субсидії на придбання скрапле­ного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Порядок організації та проведення медико-соціальної екс­пертизи втрати працездатності. Затверджений Постановою Кабі­нету Міністрів України від 4 квітня 1994 р. № 221. Визначає ста­тус МСЕК, порядок направлення хворих для огляду у МСЕК, по­вноваження МСЕК, порядок проведення експертизи і встановлен­ня інвалідності та процедуру оскарження рішень МСЕК.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відпо­відних записів у ній. Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637. Основні питан­ня: загальні положення; документи, що підтверджують трудо­вий стаж; підтвердження трудового стажу показаннями свідків; особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників; правила підтвердження трудового стажу. Має чотири додатки.

Про порядок обчислення пенсії працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорно­бильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хво­роби. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2001 р. № 125-р.

Порядок видачі довідок про заробітну плату для перера­хунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування

(відсутності) посад. Затверджений спільним наказом Міністер­ства праці та соціальної політики України Головного управлі­ння Державної служби України від 3 грудня 2003 р. № 319/144. Розроблений у зв'язку з прийняттям Закону України "Про вне­сення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 р. та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдо­сконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Має три додатки, в т. ч. форму довідки.

Порядок коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону Украї­ни "Про державну службу". Затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністер­ства фінансів України від 11 серпня 2003 р. №226/509. Роз­роблений у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесен­ня змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 р. та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Порядок здійснення виплат державної допомоги особам, яким виповнилося 100 і більше років. Затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України та Міністерства фінансів України 24 квітня 2003 р. № 102/293/36. Визначає механізм здійснен­ня виплат державної допомоги особам, яким виповнилося 100 і більше років.

34.Типове положення про центр ранньої соціальної реабі­літації дітей-інвалідів. Затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністер­ства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України, Фонду соціального захисту інвалідів України від 10 липня 2002 р. № 313/395/248/92.

Структура:

Загальні положення.

Структура Центру ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів.

Умови зарахування та відрахування дітей-інвалідів.

Організація комплексного корекційно-відновлювального, навчально-виховного процесу.

Управління Центром.

Фінансово-господарська діяльність.

Контроль за діяльністю Центру.

Порядок надання державної соціальної допомоги інва­лідам з дитинства та дітям-інвалідам. Затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України 30 квітня 2002 р. № 226/293/169. Розроблений відпо­відно до Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" і визначає умови призначення та порядок надання і виплати цієї допомоги.

Порядок подання та оформлення документів для при­значення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Затверджений спільним нака­зом Міністерства праці та соціальної політики України і Пен­сійного фонду України від ЗО квітня 2002 р. № 224/30. Регу­лює питання щодо подання та оформлення документів для при­значення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Містить 41 пункт. Основні пи­тання: звернення за призначенням (перерахунком) пенсії; документи, необхідні для призначення пенсії; підготовка і подан­ня документів для призначення пенсій; приймання, оформлен­ня і розгляд документів.

Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги. Затверджена спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України,Міністерства фінансів України, Державного комітету статис­тики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 р. № 486/202/524/455/3370. Вона призначена для обчислення сукупного до­ходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їхнього права на соціальну до­помогу та розрахунку її розміру.

Перелік медичних показань, що дають право на одер­жання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 16 років. Затверджений спільним наказом Міністерства охо­рони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної по­літики України, Міністерства фінансів України 8 листопада 2001р. №454/471/518.

Основні розділи:

I. Хвороби нервової системи.

II. Хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин.

III. Хвороби, що зумовлені вірусом імунодефіциту людини. Безсимптомне вірусоносійство ВІЛ.

IV. Хвороби органів травлення.

V. Хвороби сечостатевої системи.

VI. Хвороби кістково-м'язової системи і сполучної тканини.

VII. Хвороби органів дихання.

VIII. Хвороби шкіри та підшкірної клітковини.

IX. Хвороби вуха та соскоподібного відростка.

X. Розлади психіки та поведінки.

XI. Хвороби ока та придаткового апарату.

XII. Хвороби системи кровообігу.

XIII. Деякі інфекційні та паразитарні хвороби. Туберкульоз.

XIV. Хірургічна патологія. Захворювання та патологічні стани щелепно-лицьової ділянки у дітей.

XV. Хірургічна патологія. Захворювання і патологічні ста­ни внутрішніх органів та систем.

XVI. Уроджені аномалії (вади розвитку), деформація та хромо­сомні порушення. Уроджені вади розвитку системи кровообігу.

XVII. Хвороби крові і кровотворних органів та окремі пору­шення із залученням імунного механізму. Деякі порушення із залученням імунного механізму.

XVIII. Хвороби крові та кровотворних органів.

XIX. Новоутворення.

XX. Порушення обміну речовин.

XXI. Уроджені аномалії (вади розвитку), деформації та хро­мосомні порушення.

Порядок призначення та виплати одноразової допомоги органами соціального захисту населення при народженні ди­тини. Затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Фонду соціального страхування України від 28 вересня 1999 р. № 166/08-06-1061. Розроблений відповідно до Закону України від 25 березня 1999 р. "Про вне­сення змін до деяких законів України щодо здійснення окре­мих виплат органами соціального захисту населення".

Типове положення про центр професійної медичної та соціальної реабілітації інвалідів. Затверджене спільним нака­зом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Фонду соціального захисту інвалідів України від 11 червня 1999 р. № 96/187/146/55.

Структура:

Загальні положення.

Завдання Центру професійної, медичної та соціальної ре­абілітації інвалідів.

Структура Центру і його обладнання.

Показання і протипоказання для направлення до Центру.

Фінансова і виробничо-господарська діяльність Центру.

Керівництво, штат Центру.

Контроль діяльності Центру.

Інструкція про порядок забезпечення населення Украї­ни технічними засобами реабілітації. Затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 8 груд­ня 2003 р. № 331. Визначає порядок забезпечення технічними засобами реабілітації (протезно-ортопедичними виробами, в тому числі ортопедичним взуттям, засобами пересування, до­поміжними засобами особистого захисту, догляду та для ході­ння) для максимального відновлення втрачених функцій органів інвалідів, пенсіонерів та інших осіб з ушкодженнями і захворюваннями опорно-рухового апарату, іншими захворюван­нями, що викликають потребу в ортопедичній допомозі, та які мають право на таке забезпечення згідно з чинним законодав­ством.

Структура Інструкції:

Загальні положення (підп. 1.1 —1.17).

Забезпечення населення технічними засобами реабілітації (підп. 2.1—2.6).

Забезпечення населення ортопедичним взуттям (підп. 31—3.6).

Забезпечення інвалідів, пенсіонерів та інших осіб засобами пересування і засобами побутової реабілітації (підп. 4.1—4.7).

Строки виготовлення та ремонту технічних засобів реабі­літації (підп. 5.1—5.10).

Гарантійні зобов'язання підприємств-виробників (підп. 6.1—6.6).

Оплата технічних засобів реабілітації та їхнього ремонту (підп. 7.1—7.7). Інструкція містить шість додатків.

Порядок встановлення плати для батьків за перебуван­ня дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернат­них навчальних закладах. Затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 21 листопада 2002 р. № 667. Визна­чає розміри плати для батьків за перебування дітей у держав­них і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах усіх типів та умови звільнення від плати або змен­шення розміру плати.

Типове положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів, геріатричний пансіонат, пансіонат для ветеранів війни і праці. Затверджене наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2001 р. № 549.

Структура:

Загальні положення.

Завдання будинку-інтернату.

Умови приймання, утримання і відрахування з будинку-інтернату.

Фінансова і виробничо-господарська діяльність будинку-інтернату.

Керівництво будинком-інтернатом.

Формування та ведення особових справ.

Контроль за діяльністю будинку-інтернату.

Типове положення про дитячий будинок-інтернат. За­тверджене наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2001 р. № 549.

Структура:

Загальні положення.

Завдання будинку-інтернату.

Умови приймання, утримання і відрахування з будинку-інтернату.

Фінансова і виробничо-господарська діяльність будинку-інтернату.

Керівництво будинком-інтернатом.

Формування та ведення особових справ.

Контроль за діяльністю будинку-інтернату.

Типове положення про психоневрологічний інтернат.

Затверджене наказом Міністерства праці та соціальної політи­ки України від 29 грудня 2001 р. № 549.

Структура:

Загальні положення.

Завдання будинку-інтернату.

Умови приймання, утримання і відрахування з будинку-інтернату.

Фінансова і виробничо-господарська діяльність будинку-інтернату.

Керівництво будинком-інтернатом.

Формування та ведення особових справ.

Контроль за діяльністю будинку-інтернату.

Порядок відмови в наданні державної соціальної допо­моги, припинення виплати та зменшення розміру призначеної державної соціальної допомоги. Затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 груд­ня 2000 р. № 350. Визначає умови відмови в наданні державної соціальної допомоги, припинення виплати та зменшення роз­міру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпе­ченим сім'ям.

Порядок надання матеріальної допомоги по безробіттю, одноразової матеріальної допомоги безробітному та непрацездат­ним особам, які перебувають на його утриманні, допомоги на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні. Затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. № 309. Роз­роблений відповідно до Закону України "Про загальнообов'язко­ве державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Структура Порядку:

Матеріальна допомога у зв'язку з безробіттям. Одноразо­ва матеріальна допомога.

Допомога на поховання у разі смерті безробітного або осо­би, яка перебувала на його утриманні, та виплата недоодержа­ної суми матеріального забезпечення на випадок безробіття в разі смерті безробітного.

Відповідальність за порушення умов та порядку надання матеріальної допомоги у зв'язку з безробіттям, одноразової матеріальної допомоги, допомоги на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, та виплати недоодержаної суми матеріального забезпечення на випадок безробіття у разі смерті безробітного.

Інструкція із застосування Порядку забезпечення інвалідів автомобілями. Затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України 17 вересня 1998 р. № 155. Визначає методику застосування Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, ведення діловодства, пов'язаного з об­ліком інвалідів, які потребують забезпечення автомобілями. Подано зразки заяви про забезпечення автомобілем та журна­лу обліку інвалідів на одержання автомобілів безплатно (купів­лю на пільгових умовах).

Інструкція про порядок обліку, зберігання, розподілу та видачі путівок до санаторно курортних та інших лікувально-оздоровчих установ в органах праці та соціального захисту населення України. Затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25 грудня 1997 р. № 42. Впроваджує порядок обліку, зберігання, розподілу та видачі путівок до санаторіїв, пансіонатів та будинків відпочинку в органах праці та соціального захисту населення в Україні.

Структура Інструкції:

Загальні положення.

Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками.

Облік інвалідів і пенсіонерів, які потребують санаторно-курортного лікування.

Порядок планування та розподілу путівок до санаторіїв, пансіонатів та будинків відпочинку.

Порядок обліку надходження та зберігання санаторно-курортних путівок.

Порядок відправки санаторно-курортних путівок і путі­вок до пансіонатів та будинків відпочинку.

Порядок видачі путівок до санаторіїв, пансіонатів та бу­динків відпочинку.

Відповідальність за порушення вимог порядку викорис­тання путівок до санаторіїв, пансіонатів та будинків відпо­чинку.

Автоматизоване забезпечення обліку, зберігання, розпо­ділу та видачі путівок до санаторно-курортних та інших ліку­вально-оздоровчих установ.

Типове положення (взірцеве) про територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непраце­здатних громадян. Затверджене наказом Міністерства соціаль­ного захисту населення України від 1 квітня 1997 р. № 44. Ви­значає статус територіального центру та види структурних підрозділів, права й обов'язки директора центру, основні зав­дання територіального центру, умови прийняття на обслугову­вання та обслуговування громадян, порядок припинення обслу­говування.

Типове положення (взірцеве) про відділення соціальної допомоги вдома. Затверджене наказом Міністерства соціального захисту населення України від 1 квітня 1997 р. № 44. Встановлює

порядок створення, функціонування, утримання відділень, їхні завдання і порядок надання соціальних послуг, а також умови прийняття і порядок обслуговування в них громадян.

Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів.

Наказ Міністерства освіти і науки України від 17 листопада 2003 р. № 763. Затверджує норми матеріального забезпечення: 1) предметами гардероба і текстильної білизни дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються в навчальних закладах усіх типів і перебувають на повному державному утриманні (додаток 1); 2) предметами гардероба та текстильної білизни вихованців дитячих будинків і шкіл-інтер­натів, які потребують соціальної підтримки (додаток 2); 3) пред­метами першої потреби вихованців дитячих будинків, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які пе­ребувають (навчаються) у школах-інтернатах (додаток 3). Цим наказом також затверджені нормативи фінансового забезпечен­ня для первісного придбання предметів гардероба та текстиль­ної білизни для вихованців, учнів, студентів.

Положення про загальноосвітню школу-інтернат та за­гальноосвітню санаторну школу-інтернат. Затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 12 червня 2003 р. № 363.

Структура:

Загальна частина.

Комплектування школи-інтернату та санаторної школи-інтернату.

Організація діяльності школи-інтернату та санаторної школи-інтернату і соціальний захист вихованців.

Організація навчально-виховного процесу в школі-інтернаті та санаторній школі-інтернаті.

Особливості навчально-виховного і лікувально-профілак­тичного та реабілітаційного процесу в санаторних школах-інтернатах.

Учасники навчально-виховного процесу в школі-інтернаті, навчально-виховного і лікувально-профілактичного та реабі­літаційного процесу в санаторній школі-інтернаті.

Управління школою-інтернатом та санаторною школою-інтернатом.

Матеріально-технічна база та фінансово-господарська діяльність школи-інтернату і санаторної школи-інтернату.

Контроль за діяльністю школи-інтернату і санаторної школи-інтернату. Додатком до цього Положення є показання та протипоказання для направлення дітей до загальноосвітніх санаторних шкіл-інтернатів.

Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчу­ють тимчасову непрацездатність громадян. Затверджена нака­зом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001р. №455. Розроблена відповідно до статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страху­вання у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витра­тами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14) і визначає порядок та умови видачі, продовження та обліку до­кументів, що засвідчують тимчасову непрацездатність грома­дян, здійснення контролю за правильністю видачі їх.

Структура Інструкції:

Загальні положення.

Порядок видачі листків непрацездатності в разі захворю­вання та травми.

Порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність у зв'язку з доглядом за хворим членом сім'ї, хворою дитиною, дитиною віком до трьох років та дитиною-інвалідом до 16 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за дитиною.

Порядок направлення на медико-соціальну експертну комісію.

Порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність при карантині.

Порядок видачі листка непрацездатності у зв'язку з вагіт­ністю і пологами.

Порядок видачі листка непрацездатності на період сана­торно-курортного лікування.

Контроль та відповідальність за порушення Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непра­цездатність громадян.

Порядок виплати щомісячної державної допомоги дітям віком до 16 років, інфікованим вірусом імунодефіциту людини або хворим на СНІД. Затверджений наказом Міністерства охо­рони здоров'я України від 31 серпня 1998 р. № 265. Розробле­ний згідно із Законом України "Про запобігання захворюван­ню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення".

Перелік посад військовослужбовців постійного складу, які проходять військову службу в дисциплінарних військових частинах, вислуга років на пенсію яким зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за сорок днів). Затвер­джений наказом міністра оборони України від 24 березня 2003 р. № 72. Містить перелік 63 посад.

Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їхніх сімей. Затверджено на­казом міністра оборони України від 8 серпня 1994 року № 205. Визначає порядок призначення та виплати в Міністерстві обо­рони України державних пенсій і грошової допомоги згідно із Законом України від 9 квітня 1992 р. "Про пенсійне забезпе­чення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та інши­ми законодавчими актами, а також рішеннями Кабінету Міністрів України з цього питання.

Структура Інструкції:

I. Загальні положення (п. 1 —11).

II. Пенсії за вислугу років (п. 12—38).

Пенсії у зв'язку з інвалідністю (п. 39—53).

Пенсії в разі втрати годувальника (п. 64—81).

V. Допомоги (п. 82—107).

VI. Обчислення пенсій (п. 108—118).

VII. Призначення пенсій і допомог (п. 119—137).

VIII. Виплата пенсій і допомог (п. 138—161).

Додатки:

Розміри мінімальних і соціальних пенсій, підвищень та над­бавок, а також щомісячної компенсації і додаткових пенсій, що враховуються при обчисленні пенсій військовослужбовцям та членам їх сімей (№ 1).

Перелік внутрішніх військ колишнього СРСР (№ 2). Періо­ди дійсної військової служби у Збройних силах колишнього СРСР, які підлягають зарахуванню у вислугу років на пенсію на пільгових умовах, і порядок їх обчислення (№ 3).

Інструкція про організацію роботи з пенсійного забез­печення осіб начальницького і рядового складу кримінально-виконавчої системи та членів їх сімей. Затверджена наказом Державного департаменту України з питань виконання пока­рань від 1 грудня 2003 р. № 226. Визначає порядок організації роботи з пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядо­вого складу кримінально-виконавчої системи та членів їх сімей.

Структура Інструкції:

Загальні положення (підп. 1.1—1.5).

Порядок оформлення документів для призначення пенсії і одноразової грошової допомоги (підп. 2.1—2.16).

Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії (підп. 3.1—3.7).

Призначення, перерахунок та виплата пенсій (підп. 4.1—4.9).

Контроль за правильністю призначення і виплати пенсії та одноразової грошової допомоги (підп. 5.1—5.3).

Облік, зберігання, пересилання пенсійних справ та інших документів (підп. 6.1—6.7).

Звітність з питань пенсійного забезпечення. Додатки (№ 1—9).

Інструкція про організацію роботи з пенсійного забезпе­чення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальниць­кого і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей. Затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 жовтня 2003 р. № 1276. Визначає порядок органі­зації роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей.

Структура Інструкції:

Загальні положення (підп. 1.1—1.9).

Оформлення документів для призначення пенсій і допо­моги (підп. 2.1—2.13).

Обчислення вислуги років (підп. 3.1—3.6).

Призначення, перерахунок та виплата пенсій (підп. 4.1—4.8).

Контроль за правильністю призначення та виплати пенсій і допомог (підп. 5.1—5.4).

Облік пенсіонерів, зберігання, направлення пенсійних справ за новим місцем проживання пенсіонера (підп. 6.1—6.7).

Звітність з питань пенсійного забезпечення. Додатки (№ 1—14).

Інструкція про порядок обчислення і сплати страхуваль­никами та застрахованими особами внесків на загальнообо­в'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Затверджена постановою правління Пенсійного фон­ду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1. Розроблена відповід­но до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пен­сійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язко­ве державне пенсійне страхування".

Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Затверджене постановою правління Пенсійно­го фонду України від 27 червня 2002 р. № 11-2.

Структура Положення:

Загальні положення.

Завдання, функції, права та обов'язки управління.

Керівництво управлінням.

Кінцеві положення.

Положення про управління Пенсійного фонду України врайонах, містах і районах у містах. Затверджене постановою прав­ління Пенсійного фонду України від ЗО квітня 2002 р. № 8-2.

Структура Положення:

Загальні положення.

Завдання, функції, права та обов'язки управління.

Керівництво управлінням. 4. Кінцеві положення.

Порядок відшкодування витрат, пов'язаних із забезпе­ченням автомобілями інвалідів внаслідок нещасного випадкуна виробництві або професійного захворювання. Затвердже­ний постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворю­вань України від 31 січня 2002 р. № 9.

Структура Порядку:

Загальні положення.

Порядок обстеження інвалідів медико-соціальними екс­пертними комісіями.

Безплатне забезпечення інвалідів автомобілями.

Порядок продажу інвалідам автомобілів на пільгових умовах.

Порядок надання автомобілів. Порядок надання авто­мобілів, отриманих як гуманітарна допомога.

Порядок призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їхніх сімей). Затверджений постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних ви­падків на виробництві та професійних захворювань України від 31 січня 2002 р. № 7. Розроблений відповідно до Закону Украї­ни "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захво­рювання, які спричинили втрату працездатності", Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове держав­не соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату праце­здатності", інших нормативно-правових актів.

Структура Порядку:

Загальні положення.

Призначення допомоги у зв'язку з тимчасовою непраце­здатністю до відновлення працездатності або встановлення інва­лідності.

Призначення одноразової допомоги в разі стійкої втрати професійної працездатності потерпілого.

Призначення щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого.

Призначення виплати грошової суми за моральну (немайнову) шкоду за наявності факту заподіяння цієї шкоди потер­пілому.

Призначення страхової виплати потерпілому в розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу роботу.

Призначення страхової виплати потерпілому під час його професійної реабілітації.

Призначення виплати одноразової допомоги в разі смерті потерпілого.

Призначення щомісячних страхових виплат особам, які мають на це право у разі втрати годувальника.

Відшкодування витрат на поховання потерпілого.

Положення про обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Затверджене постановою правління Фонду со­ціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 1 листопада 2001 р. № 43. Визначає особливості обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим держав­ним соціальним страхуванням від нещасного випадку на ви­робництві та професійного захворювання, які спричинили втра­ту працездатності.

Положення про забезпечення потерпілих внаслідок не­щасного випадку на виробництві або професійного захворю­вання путівками для санаторно-курортного лікування. Затвер­джене постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захво­рювань України від 27 березня 2003 р. № ЗО.

Структура Положення:

Загальні положення.

Порядок забезпечення путівками для санаторно-курорт­ного лікування.

Порядок планування та розподілу путівок для санаторно-курортного лікування.

Порядок видачі путівок для санаторно-курортного ліку­вання.

Про витрати на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захво­рювання. Постанова правління Фонду соціального страхуван­ня від нещасних випадків на виробництві та професійних за­хворювань України від 15 серпня 2001 р. № 22. Передбачає гра­ничні розміри витрат на поховання потерпілого та пов'язаних з цим ритуальних послуг у разі смерті потерпілого; органи Фонду, що їх виплачують; можливість індексації цих витрат.

 

< Попередня   Наступна >