Глава 6 ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ // 6.1. Витоки соціального забезпечення
Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення |
Глава 6
ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ
6.1. Витоки соціального забезпечення
Виготовлення знарядь праці та застосування їх для добування необхідних засобів життя ще мільйон років тому виділили людину з тваринного світу. Щоб вижити, люди повинні були триматися гурту, колективно працювати, вести спільне господарство, разом виховувати дітей. Писемності тоді ще не знали, і про життя тодішніх людей можна судити за міфами та археологічними знахідками — знаряддями праці, предметами побуту, залишками жител і поселень, людськими похованнями тощо.
На території сучасної України первісні люди з'явились у період раннього палеоліту. Жили вони невеликими відокремленими групами, які формувалися на основі спільної боротьби з природою, захисту від зовнішньої небезпеки, добування засобів для існування. Ці групи людей були досить нестійкими і залежно від умов місцевості, від можливості добувати їжу могли легко розпадатися й знову утворюватися, змінюючи свій склад. Кожна така відособлена група людей становила первісну дородову общину. Звичайно, що в такій общині не могли постійно піклуватися про хворих та старих. Увагу приділяли лише дітям та вагітним жінкам.
В епоху пізнього палеоліту (близько 40—15 тис. років тому) сформувалася людина сучасного фізичного типу. Ця епоха характеризується значним розвитком полювання та вдосконаленням знарядь праці. Первісне стадо змінилося родовим ладом, основою якого був рід, що являв собою тісно згуртовану групу людей — родову общину, яка налічувала кілька десятків чоловік. Члени такої общини були тісно пов'язані між собою узами кровної спорідненості, яка велася по материнській лінії. У цю епоху виникли релігійні уявлення і вірування. Почали складатися сталі традиції щодо матеріальної підт
Від близько 15 тис. років тому і до VII тисячоліття до н. є. тривав період мезоліту. На землях Східної Європи поступово сформувалися близькі до сучасних природні умови з рослинним і тваринним світом. З'явилися лук і стріли з кремінними та кістяними наконечниками, набуло розвитку рибальство. Родові групи людей продовжують вести рухомий спосіб життя. Споріднені родові общини почали об'єднуватися в племена, які зайняли суцільні території і мали однаковий характер господарства, спільний побут, мову, вірування, звичаї тощо. Завершується процес формування первіснообщинного ладу, який базується на общинній власності на засоби виробництва, зрівняльному розподілі продуктів серед усіх членів родових общин. Стало більше можливостей для утримання непрацездатних на фізіологічному рівні. Коло суб'єктів права на матеріальне забезпечення практично не змінилося. Утримання хворих, калік, старих у цей час все ще було надто обтяжливим для общин. Запаси продуктів були незначними, що часто викликало голод, з яким община не могла боротися.
В епоху неоліту первісні люди, які жили на території сучасної України, перейшли до відтворювальних форм господарської діяльності — скотарства і землеробства й почали поступово осідати на землях. У вік міді та бронзи, а також пізніше, у вік заліза, значно зросла продуктивність праці. Це сприяло загальному розквіту землеробства, скотарства, різноманітних видів ремесла, що, в свою чергу, привело до вироблення більшої кількості продуктів, ніж необхідно було для утримання людини. Праця стала економічно вигідною. Захоплених у полон почали перетворювати в рабів. Сформувались умови для майнового розшарування членів общини, розкладу первіснообщинного ладу і виникнення держав. Община могла собі дозволити утримання старих. Зросла народжуваність дітей. Зменшилась кількість убивств неповноцінних немовлят. Поступово змінювалась ставлення до вдів.
За творами старогрецьких учених та письменників, припущеннями фахівців, звичаями, що довгий час існували на окремих територіях, можна зробити висновок про форми і види матеріальної підтримки вразливих членів общини.
Основними формами допомоги і взаємодопомоги у давніх слов'янських общинах були:
1. Культові форми допомоги і підтримки. В історичній літературі зазначається, що міфологічне мислення слов'ян було пов'язане з певною моделлю дій щодо захисту та охорони колективу або індивіда. Вони вважали, що початково дії, вчинки здійснюються богом, героєм, предком. Саме вони в ритуальній формі допомагають спільності вибудовувати філософію допомоги, а наслідування їх, діяння за їхнім зразком формує норми безкорисливих вчинків групи щодо піклування про благо інших. Ідеологами цієї філософії підтримки, хранителями звичаїв, що зароджувалися, були волхви (поганські жерці, віщуни, чаклуни). За поганськими законами з метою відновлення благополуччя громади, людей, що приховували врожай чи негативно впливали на нього, вбивали або виганяли, розоривши їх перед цим. І ця традиція зберігалася в окремих селищах аж до XIX ст. Розподіл матеріальних цінностей у кризовій ситуації супроводжувався культовими діями волхвів.
Більш пізньою формою шанування богів були братчини, що присвячувалися святому-патронові (покровителю) і відзначалися сільськими громадами (цілим селищем або кількома селищами) в складчину. Кожен учасник свята надавав якусь частку продуктів харчування на громадські потреби. Ці свята виконували функцію перерозподілу майна і продуктів в умовах соціальної та економічної нерівності. Підраховано, що в наших предків було 80 офіційних свят, а в окремих місцевостях ще відзначали свої свята, кількість яких досягала 150 за рік. Деякі свята тривали 3—8 днів. Свята були істотною підмогою знедоленим членам громади.
Поширеними у слов'ян були родові обряди шанування предків. І в день поховань, і в дні поминань влаштовували трапези, на яких обов'язково мали бути присутні магічні посередники з потойбічним світом: жебраки, прочани, колядники. Формами допомоги, пов'язаної з культом смерті, визнавалися громадська милостиня, подання натуральними харчовими продуктами.
До культових дійств належало дотримання громадських традицій. Показовим тут є княжі банкети. У них брали участь не лише дружинники, а й кожен, хто завітав до князя. Учасниками князівських трапез були каліки, жебраки, прочани.
2. Общинно-родові форми допомоги й захисту в межах роду, сім'ї, поселення. На ранніх етапах розвитку суспільних відносин старих і хворих убивали шляхом залишення їх у полі чи в лісі, у покинутій хаті, утопления у воді, добивання довбнею. Пізніше від цього ритуалу поступово відійшли, хоча вбивство дітей тривало до XVIII ст. Згодом виник інститут старців. Форми підтримки старих були різні. Якщо на допомогу не приходила родина, то піклування про них брала на себе громада. Одним із варіантів підтримки старих було спеціальне відведення їм земель для заготівлі сіна. Якщо старці зовсім не могли працювати, то їх доглядала громада шляхом призначення на постій на кілька днів по черзі до членів громади, де вони отримували нічліг і харчування. Ця форма зберігалася до кінця XIX ст. Окремі старці добровільно залишали громаду і селилися неподалік громади на цвинтарі, де будували собі келії й жили за рахунок милостині. Ця форма існувала до XVI ст.
Дуже поширеним був звичай, коли полонених дорослих чоловіків умертвляли, а жінки та діти адаптувалися племенем переможців і входили до окремих родин.
Поряд з інститутом старців сформувався і склався інститут утримання сиріт. Наприклад, у південних слов'ян виник інститут приймацтва. Зазвичай, сироту приймали в родину літні люди, які не мали власних дітей. Приймаки вели господарство, шанували нових батьків і зобов'язувалися ховати їх після смерті. Ще однією формою піклування про сиріт була допомога громади. Вона характером збігалася з допомогою немічним старим, коли дитина переходила від хати до хати на харчування. Сироті могли призначити громадських батьків, які брали його на утримання. Проте, якщо сирота мав господарство, громада протидіяла усиновленню, і тоді таких сиріт називали вихованцями або годованцями.
Удів на ранніх етапах історії слов'янства не існувало, оскільки жінок після смерті чоловіка вбивали і ховали разом з ним і культовими предметами. Інститут вдів виник у східних слов'ян незадовго до прийняття християнства. Удовиці як особливі суб'єкти виділені в перших руських законодавчих актах, до них вимагають особливої уваги, у духовних наставляннях заповідають допомагати їм і оберігати їх. Удови обмивали та одягали померлих і за це отримували речі небіжчика. Сільська громада надавала їм землю, за ними здійснювали громадський догляд, як і за старими. На півдні України навіть у XIX ст. побутував звичай надавати допомогу нужденній жінці харчовими продуктами, зазвичай восени, після збирання врожаю, а жінка у відповідь пропонувала гостям випити і закусити.
3. Господарські форми допомоги і взаємодопомоги. В основі їх лежать будь-які форми взаємовиручки. Деякі з них були зумовлені екстремальними ситуаціями, наприклад, пожежами, повенями, масовим падежем худоби. Особливою формою підтримки були наряди громадою у випадку хвороби всіх членів сім'ї, коли їм необхідна була допомога в догляді за дітьми, худобою і птицею, опаленні хати. Сюди належать толоки, зокрема., для спільного обробітку землі, перевезення сіна, снопів, гною, будівництва хати, млина. Ці роботи виконували, як правило, за частування. Своєрідною формою толоки були складчини, тобто спільна годівля і спільна заготівля кормів для худоби. Одним із видів господарської допомоги було спільне використання худоби для обробітку землі.
До початку IX ст. у східних слов'ян завершився розклад первіснообщинного ладу, руйнування родоплемінних зв'язків. На зміну родоплемінним відносинам прийшли територіальні, політичні та військові, виникли племінні союзи, на базі яких створюється держава — Київська Русь на чолі з князем і його дружиною. Офіційною стала державна релігія у формі православ'я. Почала формуватися християнська концепція допомоги, в основі якої лежала філософія любові до ближнього. Суб'єктами, які потребували допомоги, стали хворі, жебраки, вдови, сироти. З'явилися нові суб'єкти надання допомоги — князь, церква, парафія, монастирі. Формою допомоги стала милостиня.
До найдавніших джерел права належать церковні статути князів Володимира Великого та його сина Ярослава Мудрого. Великий князь київський Володимир І статутом 996 р. офіційно зобов'язав духівництво займатися громадським благодійництвом, визначивши десятину (1/10) від княжих доходів на утримання монастирів, церков, богаділень і лікарень. Його син Ярослав Мудрий заснував сирітське училище, де за його кошт навчалося близько 300 юнаків. За часів його князювання був складений перший письмовий руський звід законів — "Руська Правда", що нараховував 37 розділів і, крім статей кримінального характеру, мав статті соціального характеру. Так, наприклад, 8 статей стосувались проблем захисту дітей.
Онук Ярослава Мудрого Володимир II Мономах залишив по собі своєрідне моральне повчання, звернуте до молодого покоління: "О діти мої! Хваліть Бога! Любіть також людство. Не піст, не усамітнення, не чернецтво врятовує вас, а лише благодіяння. Не забувайте бідних, годуйте їх і затямте, що всяке надбання є Боже і доручене вам тимчасово... Будьте батьками сиріт; вдовиць виправдовуйте самі; не давайте сильним губити слабих".
Протягом багатьох століть центрами соціальної допомоги в Україні-Русі були церкви і монастирі. Монастирі виконували чотири функції: 1) лікування; 2) забезпечення незаможних у вигляді надання одноразової допомоги натуральними продуктами — милостині; 3) навчання; 4) контроль. Церковна система допомоги і захисту пов'язана з парафіями. Розвиток парафіяльної системи пов'язують з монголо-татарською навалою.
Спустошення південних руських земель примушувало населення мігрувати на північ, на незаселені території. Там спочатку будували храм, а навколо нього зводили хати. Так створювалась парафія. Вона, згідно з ученням церкви, виступала як громадський інститут підтримки хворих, немічних, інвалідів, сиріт, жебраків.
Перед нашестям монголо-татар у Київській Русі було 120 монастирів, з них 99 знаходились у містах. Монастирська система поступово витіснила княже благодійництво, стаючи самостійним суб'єктом допомоги. Під час страшного нашестя церква та монастирі повністю взяли на себе благодійні функції, користуючись тим, що татарські хани поважливо ставились до духівництва і звільняли церкви й монастирі від данини.
У XIV — перший половині XVII ст. розвиваються три основні форми соціальної підтримки знедолених: 1) монастирська система підтримки; 2) державна система допомоги; 3) перші світські прояви благодійності.
У XIV ст. відбувається об'єднання земель навколо монастирів. Монастирі заклали основи пансіонної системи підтримки для чоловіків та жінок, коли новий чернець, зробивши певний майновий внесок, отримував у монастирі довічне утримання. У монастирі йшли вдови і доживали там віку. Вони були відкриті для жінок усіх суспільних станів. Селян, що приєднувались до монастирів, приймали останніми на схилі літ під опіку.
У формуванні державної системи допомоги важливу роль стали відігравати Прикази. Так, завданням Приказу великого палацу була видача грошей монастирям і церквам з царської скарбниці. Прикази й чиновники приходять на зміну князівському особистісному захисту бідних. Скарбниця брала на себе опікування тими вдовами й дітьми, чиї чоловіки чи батьки загинули на державній службі. Формою опіки було роздавання земель на прожиток. Наприклад, цар Михайло Федорович 1634 р. видає указ, за яким дітям і вдовам загиблих під Смоленськом видавали земельні ділянки.
Паралельно у цей час починають застосовуватися світські підходи до підтримки та допомоги нужденним, що пізніше дістало назву приватного благодійництва. Воно виражалось у допомозі голодуючим, а також у заснуванні лікарень для бідних, лікуванні їх. Почали створювати благодійні товариства та установи.
Велику роботу щодо матеріальної підтримки здійснювали українські братства — православні громадські об'єднання. При них створювали лікарні та інші благодійні заклади. У передмістях Львова в XIV ст. ними були відкриті чотири лікарні. Київське братство мало свою школу і шпиталь, у Кам'янець-Подільську функціонував вірменський шпиталь.
Скрізь по Україні були створені благодійні установи для поранених і старих воїнів Запорізької вільної республіки. Було таких шпиталів у Ніжинському полку — 138, у Чернігівському — 118, у Лубенському — 107, у Переяславському — 52, у Полтавському — 52, у Миргородському — 29 і т. д. Це були водночас і лікарні, і притулки, і громадські осередки для тих, хто не міг боротися чи працювати.
В українських селах увесь тягар щодо надання соціальної допомоги лягав на громади. Громада несла відповідальність за всіх своїх членів, особливо за убогих, жебраків, волоцюг. Невідмов-ною була громадська допомога погорільцям. Аж до XX ст. кожне велике село мало сирітську раду і сирітського суддю, які через опікуна дбали про долю своїх підопічних.
З XVIII до другої половини XIX ст. в Росії, куди входили значні території сьогоднішньої України, йшов процес формування державно-адміністративної, суспільної і приватної опіки. Зростає кількість нормативних актів, що стосуються спеціальної опіки нужденних.
Петро І своїм указом від 8 червня 1701 р. "Об определении в домовые Святейшего Патриарха богадельни нищих, больных и престарелых" зобов'язав приймати (направляти) в монастирські богадільні жебраків, хворих і престарілих, які не можуть самостійно ходити і збирати милостиню, а на 10 хворих виділяти одного здорового, який їх доглядав. Крім того, хворих слід лікувати, і з цією метою для оплати праці лікарів і купівлі ліків виділяти кошти з Патріаршої домової скарбниці. Відповідно до указу Петра І від 31 січня 1712 р. "Об учреждении во всех губерниях гошпиталей" у всіх губерніях були створені лікарні для утримання калік, старезних, позашлюбних немовлят. До уваги бралися тільки ті, які не могли працювати, стерегти, тобто були нездатні до будь-якої роботи, навіть найпростішої.
Питанням соціальної опіки присвячені й інші укази Петра І, наприклад, від 4 листопада 1714 р. "Об устройстве при церквях гошпиталей для незаконнорожденных детей", від 4 лютого 1719 р. "О защите вдов, сирот и бедных людей", від 12 грудня 1721 р. "О вычете из жалованья у всяких чинов людей, кроме солдат, с рубля по копейке на содержание гошпиталей", від 31 січня 1724 р. "Об определении в монастыри отставных солдат и сирот и об учреждении Семинарии и гошпиталей", а також маніфест від 25 січня 1721 p. "Регламент, или Устав Духовной Коллегии о борьбе с нищенством и определении действительно нуждающихся в общественном призрении". Цей перелік не вичерпаний.
Петровські перетворення суттєво змінили систему захисту і допомоги злиденним. Людину стали розглядати з позицій її трудової вартості. Відбувається активізація політики боротьби з професійним жебрацтвом, зростає роль держави у соціальному захисті, розширюються заходи, спрямовані на вилучення монастирських земель. Органом контролю за знедоленими став Монастирський приказ, який висилав жебраків до місць приписки, примусово віддавав на роботи. Передбачалися санкції проти тих, хто подавав милостиню: перший штраф — 5 руб., другий — 10. Милостиня як така не заборонялася: гроші можна було віддати в богадільню, притулок. Старостам сіл і соцьким дозволялося збирати жебракам на хліб і одяг. До жебраків вживали такі санкції: впійманих уперше били батогами, вдруге і втретє — таврували та надсилали чоловіків на каторжні роботи, жінок — до прядильних будинків, дітей — на суконний двір і мануфактури.
У "Духовному регламенті" (1725 р.) вперше перед духовними особами стояло питання про милостиню як суспільне зло. Перед духівництвом стояло завдання виявити ті сторони милостині, які провокують зростання професійного жебрацтва, і ті, що йдуть на користь суспільству, було визначено нові напрями діяльності церкви в царині суспільної опіки: будівництво при церквах кімнат або будинків для ночівлі прочан і лазаретів, куди повинні були збирати старих і позбавлених здоров'я, які не могли себе прогодувати.
У регламенті (статуті) головного магістрату (1721 р.) підкреслено, що поліція опікується жебраками, бідними, хворими, убогими, каліками, іншими неімущими, захищає вдів, самотніх, прочан, виходячи із заповідей Божих, виховує юних у цнотливій чистоті й праведних науках. Основними інститутами опіки названо гамівні, прядильні, сирітські будинки, шпиталі тощо.
В інструкціях магістратам (1724 р.) йшлося про необхідність навчання малолітніх дітей не лише заможних, а й бідних батьків. Школи мали бути організовані при церквах, а магістрати мали забезпечити не лише навчання, а й опіку дітей. На магістрати було покладено призначення опікунів, а також контроль за їхньою діяльністю та нагляд за процесом виховання. На магістрати також покладалася опіка над бідними і старими людьми. Для них будували міські богадільні. Професійних жебраків пропонувалося примушувати до занять ремеслами, різноманітними роботами, мистецтвом.
Указом Катерини II від 7 листопада 1775 р. "Учреждение для управления губерний" у кожній губернії було створено Приказ громадської опіки під головуванням губернатора. До його відання належали такі установи: 1) народні школи; 2) сирітські будинки для дітей; 3) лікарні; 4) богадільні; 5) будинки для невиліковно хворих; 6) будинки для душевнохворих; 7) робітничі будинки. Ці прикази у 1810 р. перейшли під юрисдикцію Міністерства поліції, а пізніше — Міністерства внутрішніх справ.
У другій половині XIX ст. склалася певна структура інститутів допомоги: лікувальні установи (лікарні, будинки для душевнохворих); навчально-виховні заклади (виховні будинки, сирітські будинки, училища для дітей канцелярських службовців); інститути пансіонерів (перебування учнів на повному утриманні); благодійні товариства.
Нормативні акти лише в загальних рисах регламентували діяльність соціальних служб, залишаючи широке поле для прояву ініціативи на місцях.
Поряд із державними і церковними соціальними закладами продовжують розвиватися інститути приватної доброчинності, відомчі інститути підтримки та захисту, благодійні товариства. Благодійницька діяльність, в основному, здійснювалась у трьох напрямах: 1) організація та фінансування закладів допомоги і підтримки; 2) надання одноразової або постійної матеріальної допомоги; 3) здійснення соціального патронажу. їхня діяльність законом не заборонялася.
Після скасування кріпацтва відбувається реорганізація системи державного управління. Керівництво соціальними службами у більшості губерній почали здійснювати земські та міські установи. Соціальна опіка і підтримка набуває постійного і систематичного характеру. Однак, за роз'ясненням Урядового Сенату, опіка бідних вважалася не обов'язком, а правом земських та міських установ.
< Попередня Наступна >