Глава 15 Патронат над дітьми
Сімейне право - Сімейне право України: Підручник / Л. М. Баранова, |
Глава 15
Патронат над дітьми
Патронат над дітьми — це оновлений інститут сімейного законодавства України, який передбачався ще Кодексом про сім’ю, опіку, шлюб та акти громадянського стану УРСР 1926 p.1, але не отримав на той час широкого застосування. Між тим, сучасний стан життя зберігає не тільки необхідність в існуванні вже апробованих практикою форм влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, — усиновлення, опіки та піклування, дитячих будинків сімейного типу2, прийомних сімей3 тощо, а потребує розширення кола таких форм, що на сьогодні і знайшло своє закріплення в інституті патронату над дітьми.
Патронат — альтернативна форма влаштування дитини, яка є сиротою або з інших причин позбавлена батьківського піклування, в сім’ю іншої особи (патронатного вихователя) з метою сімейного виховання.
В основі виникнення патронату над дітьми лежить фактичний склад, до якого входять: визнання дитини сиротою або такою, яка з інших причин позбавлена батьківського піклування, договір про патронат та передача дитини у сім’ю патронатного вихователя.
Договір про патронат. За договором про патронат орган опіки та піклування передає дитину, яка є сиротою або з інших причин позбавлена батьківського піклування, на виховання у сім’ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття, за плату (ст. 252 СК). Аналізуючи поняття цього договору, слід дійти висновку, що цей договір нерозривно пов’язаний з конкретними особами (певною дитиною, патронатним вихователем) і має особистий характер. Предмет договору — прийняття у сім’ю дитини, позбавленої батьківського піклування, для забезпечення її належним сімейним вихованням. Це — відплатний договір. За виховання дитини за домовленістю з органом опіки і піклування патронатному вихователю
Зазвичай патронат припиняється з припиненням строку його дії, тобто досягненням дитиною повноліття. Між тим, відносини, що існують між патронатним вихователем і дитиною, можуть бути припинені достроково у наступних випадках:
смерті патронатного вихователя або смерті дитини.
появи батьків дитини і передачі їм дитини;
відмови від договору патронатного вихователя або дитини, яка досягла чотирнадцяти років.
згоди сторін;
за позовом органу опіки та піклування на підставі рішення суду у разі невиконання вихователем своїх обов’язків.
1 Положення про порядок патронування дітей в колгоспах і сім’ях трудящих, затверджене Постановою РНК УРСР від 11 червня 1940 р. // СП Украинской ССР. — 1940. —№ 15.
2 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 р.
3 Положення про прийомну сім’ю, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 1998 р.
< Попередня Наступна >