Головне меню

Cписок основних термінів

Сімейне право - Сімейне право України: Підручник / Л. М. Баранова,
77

Cписок основних термінів

Аліменти — кошти на утримання дитини, які присуджуються у частці від доходу її матері/батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Дитина — особа, яка не досягла повноліття — 18 років.

Недійсний шлюб — шлюб, укладений з порушенням норм сімейного законодавства, який внаслідок цього не породжує май­нових та особистих прав і обов’язків, які випливають зі шлюбу.

Опіка — форма захисту особистих і майнових прав фізичних осіб, які внаслідок певних обставин (вік, стан здоров’я) не можуть здійснювати свої права самостійно.

Патронат — спосіб улаштування дитини, позбавленої батьків­ського піклування, на виховання у сім’ю іншої особи (патронат-ного вихователя) до досягнення повноліття, за плату.

Підстави виникнення сім’ї — шлюб, кровне споріднення, уси­новлення, а також інші підстави, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства.

Рєстрація шлюбу — юридичний факт, з яким пов’язане ви­никнення особистих та майнових правовідносин подружжя. Дер­жавна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабіль­ності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інте­ресів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Родичі — особи, які походять один після одного або від спільно­го предка. Пряма спорідненість визначається щодо осіб, які по­слідовно походять один після одного: а) висхідна пряма лінія спо­рідненості встановлюється від нащадків до предків (син — бать­ко, онука — дід), низхідна — від предків до нащадків (батько — син, дід — онука). Побічна спорідненість визначається щодо осіб, які походять від спільного предка (два брати є родичами, бо похо­дять від однієї матері/батька).

yle="text-align: justify;">Свояцтво — відносини між одним із подружжя і кровними родичами іншого з подружжя або між родичами обох із подруж­жя, що виникають не за рідством, а зі шлюбу.

Сімейне право — підгалузь цивільного права, норми якого ре­гулюють сімейні особисті немайнові та майнові відносини, що випливають зі шлюбу, належності до сім’ї та спорідненості, виходячи із рівності учасників сімейних відносин і надання їм можли­вості самостійно вирішувати питання життя сім’ї.

Сімейний кодекс України — систематизований законодавчий акт, норми якого регулюють сімейні відносини і визначають заса­ди шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов’язки под­ружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і май­нових прав та обов’язків батьків і дітей, усиновлювачів та уси­новлених, інших членів сім’ї та родичів.

Сім’я — первинний осередок суспільства. Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, ма­ють взаємні права та обов’язки.

Спорідненість — кровний зв’язок між людьми, з наявністю якого пов’язані виникнення, зміна чи припинення прав та обо­в’язків.

Усиновлення — прийняття усиновлювачем у свою сім’ю осо­би на правах дочки чи сина, здійснене у порядку, визначеному законом.

Шлюб — сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.

 

< Попередня