Головне меню
Головна Підручники Житлове право Житлове право України: Навч. посіб. Розділ З Забезпечення громадян жилими приміщеннями у будинках державного і громадського житлового фонду // 1. Нормативна база

Розділ З Забезпечення громадян жилими приміщеннями у будинках державного і громадського житлового фонду // 1. Нормативна база

Житлове право - Житлове право України: Навч. посіб.
47

Розділ З

Забезпечення громадян жилими приміщеннями у будинках державного і громадського житлового фонду

1. Нормативна база

Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень, затверджені Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. Вони регулю­ють порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду.

Житло в будинках комунального житлового фонду надається громадянам уповноваженим органом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

Житло в будинках відомчого житлового фонду надається грома­дянам адміністрацією підприємства, установи, організації разом з профспілками або іншою громадською організацією, уповноваженою на це трудовим колективом.

Житло в будинках, що належить до фонду колективної власно­сті, надається громадянам власниками цього житла або уповноваже­ними ними органами разом з профспілками чи іншою громадською організацією, уповноваженою на те трудовим колективом.

Військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями державою відповідно до ст. 12 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військово­службовців та членів їх сімей”.

Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надаєть­ся жиле приміщення, що має відповідати вимогам Житлового кодек­су України.

До одержання постійного жилого приміщення військовослуж­бовцям надаються службові жилі приміщення. У разі відсутності та­ кого житла в

ійськова частина зобов’язана тимчасово орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та його сім’ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати грошову компенса­цію за піднайом (найом) ним жилого приміщення.

Прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військовослужбовцям, які вступили на військову службу за контрактом, якщо вони не забезпечені жилою площею за місцем служби, на перші 5 років служби надаються службові приміщення або жила площа в гуртожитку. Протягом цього часу за ними збері­гається право на жилу площу, яку вони займали до вступу на війсь­кову службу. Вони не можуть бути виключені із списків громадян, взятих на квартирний облік. При продовженні військової служби понад 5 років забезпечення зазначених військовослужбовців жили­ми приміщеннями за місцем служби провадиться на загальних під­ставах.

Курсантам вищих військових навчальних закладів, які мають сім’ю, надається жила площа в сімейних гуртожитках. За відсутнос­ті гуртожитків їм виплачується за місцем служби грошова компен­сація за тимчасовий піднайом (найом) жилого приміщення.

Військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв’язку з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворю­вання, одержаних при проходженні військової служби, жилі примі­щення за місцем проживання, обраним з урахуванням встановлено­го порядку, надаються у першу чергу.

У першочерговому порядку, в разі потреби поліпшення житло­вих умов, надаються жилі приміщення також сім’ям військовослуж­бовців, які загинули чи померли або пропали без вісті під час про­ходження служби.

Офіцери, прапорщики, мічмани і військовослужбовці надстроко­вої служби при звільненні з військової служби в запас чи у відстав­ку за вислугою років, а також у зв’язку із скороченням чисельності або штату військовослужбовців забезпечуються жилою площею у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

За військовослужбовцями, крім військовослужбовців строкової служби, які мають вислугу не менше 20 років, при направленні їх для проходження військової служби за межі України, жила площа, яку вони та члени їх сімей займають, бронюється на весь час пере­бування їх за межами України чи в зазначеній місцевості.

Особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військово­службовці надстрокової служби, які прослужили не менше 17 років і не забезпечені жилою площею, мають право на першочерговий вступ до житлово-будівельного (житлового) кооперативу або одержання земельної ділянки для індивідуального житлового будівник цтва в населених пунктах, обраних ними для проживання, з ураху­ванням встановленого порядку.

Порядок забезпечення жилою площею в Прикордонних військах регулюється Житловим кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених “Тимчасовим положенням про порядок забезпечення жилою площею в Прикордонних військах України”, затверджених наказом Голови Держкомітету — командуючого Прикордонними військами України від 20 січня 1996 р. за № 30. Забезпечення жи­лими приміщеннями осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічма­нів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, військовослужбовців-жінок і працівників (невійсько-вослужбовців) Збройних Сил України регулюється “Порядком за­безпечення жилою площею в Збройних Силах України”, затвердже­них наказом Міністра оборони України від 3 лютого 1995 р. за № 20.

Згідно з Положенням всі питання, пов’язані із забезпеченням житлом військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження служби, військовослужбовці беруться на квартирний облік за рі­шенням житлової комісії військової частини, затвердженим коман­диром останньої, і перебувають на цьому обліку до одержання жи­лого приміщення за винятком випадків: поліпшення житлових умов, завдяки якому відпала необхідність у наданні іншого жилого примі­щення; переведення до нового місця служби; засудження (крім умовного) до позбавлення волі на строк понад шість місяців; подан­ня таких, що не відповідають дійсності, відомостей, які стали підста­вою для взяття на облік, або вчинення командуванням неправомір­них дій при вирішенні цього питання (статті 11, 13).

За змістом Положення зняття з квартирного обліку провадиться в такому ж порядку, як і взяття на нього, — за рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром останньої.

Якщо питання щодо законності зняття з квартирного обліку не буде вирішено в цьому порядку, військовослужбовець відповідно до ст. 5 Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбов­ців та членів їх сімей” може оскаржити в суд незаконне рішення житлової комісії.

Ці справи підсудні військовим судам гарнізонів (ст. 123 Цивільно Процесуального Кодексу).

Порядок забезпечення жилими приміщеннями військовослуж­бовців та службовців Цивільної оборони України затверджений Мі­ністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 5 люто­го 1999 р. за № 38. Порядок обліку військовослужбовців, працівників і службовців Національної гвардії України, що потребують поліп-р шення житлових умов і надання їм жилих приміщень регулюється І наказом керівника Національної гвардії “Про затвердження Положення про порядок забезпечення жилою площею в Національній гвардії України” від 12 листопада 1997 р. за № 315.

 

< Попередня   Наступна >