Головне меню
Головна Підручники Житлове право Житлове право України: Навч. посіб. 6. Право наймача на заміну жилого приміщення більшого розміру на жиле приміщення меншого розміру

6. Право наймача на заміну жилого приміщення більшого розміру на жиле приміщення меншого розміру

Житлове право - Житлове право України: Навч. посіб.
209

6. Право наймача на заміну жилого приміщення більшого розміру на жиле приміщення меншого розміру

Наймач, який має зайву жилу площу (понад установлені норми), вправі за згодою членів сім’ї вимагати від виконавчого органу місце­вої ради, від підприємства, установи, організації (залежно від на­лежності жилого будинку) надання йому жилого приміщення мен­шого розміру замість займаного.

Відмову в наданні жилих приміщень меншого розміру може бути оскаржено до виконавчого органу вищої за підпорядкованістю ради або вищого щодо організацій органу управління. Ці органи повинні при можливості задовольняти прохання громадян про надання жи­лого приміщення меншого розміру, бажано, у тому ж районі, місті, на зручному для наймача поверсі, чи в будинку, розташованому у другому місці, яке обумовив наймач. Якщо наймач просить надати приміщення меншої площі, але з перебільшенням розміру, встанов­леного законодавством, таке прохання потрібно задовольняти, ос­кільки при цьому відбувається перерозподіл жилої площі на користь держави.

За ініціативою наймача може бути розірваний договір найму на одне жиле приміщення і укладений новий договір про користування іншим приміщенням. Якщо разом з наймачем проживають члени йо­го сім’ї, для розторгнення договору необхідна їх згода. Це випливає з принципу рівності прав наймача і членів його сім’ї. Спори між най­мачем і членами його сім’ї суду не підвідомчі. Окремі члени сім’ї не мають права вимагати надання жилого приміщення меншого розмі­ру. Заява про розторгнення договору найму має надаватися у пись­мовій формі.

Механізм заміни займаної наймачем квартири на квартиру мен­шою площею, а також встановлення і виплати йому компенсації за різницю між загальною площею цих квартир регулюється Постано­вою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. за № 572.

-align: justify;">Заміна займаної громадянином на умовах найму квартири на квар­тиру меншою площею здійснюється власником державного житлового фонду за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім’ї, які постійно проживають разом з наймачем у займаній ним квартирі.

Для проведення вказаної заміни органи місцевої державної вла­ди створюють резерв житла. Резерв житла для заміни квартир на квартири меншою площею створюється із квартир поточного звіль­нення, квартир, викуплених у громадян, частини квартир у новозбу-дованих, капітально відремонтованих або реконструйованих жилих будинках. До резерву включаються одно- та двокімнатні квартири, однокімнатні жилі будинки, розташовані, як правило, у престижних районах населених пунктів з підвищеними споживчими показника­ми якості.

Заява та довідка з місця проживання про склад сім’ї і прописку подаються наймачем до виконкому місцевої ради, місцевої держав­ної адміністрації (у містах Києві та Севастополі).

Власник державних жилих будинків при наявності можливості задовольнити всі умови, визначені в заяві наймача, приймає рішен­ня про надання йому квартири меншою площею. Орган, на який по­кладено обов’язки оформлення документів з приватизації державно­го житла, за дорученням власника будинку здійснює необхідні роз­рахунки, узгоджує всі питання з заявником, готує проект рішення органу державної виконавчої влади.

На підставі прийнятого рішення заявникові видається ордер на жиле приміщення меншою площею.

Звільнення займаної квартири та заселення наданої квартири провадяться у загальному порядку.

Після оформлення акта звільнення квартири власник будинку здійснює перерахування коштів на рахунок наймача, який проводив заміну займаної квартири на квартиру меншою площею.

Грошова компенсація громадянам за здану ними площу виплачу­ється за рахунок коштів власника будинку, одержаних ним від при­ватизації державного житлового фонду, продажу звільнених при за­міні квартир та інших надходжень.

Розмір компенсації громадянам за здану загальну площу при за­міні квартири на квартиру меншою площею визначається добутком вартості одного квадратного метра загальної площі житла нового бу­дівництва в даному населеному пункті в рік заміни квартири на різ­ницю в загальній площі квартир, яка здається і одержується грома­дянином.

 

< Попередня   Наступна >