1.1.3. Учасники кримінального процесу
Кримінально – процесуальне прав - Кримінальний процес: Україна, ФРН, Франція, Англія |
1.1.3. Учасники кримінального процесу
1. Класифікація учасників процесу. 2. Суд (суддя). 3. Прокурор. 4. Органи розслідування. 5. Підстави для відводу і самовідводу судді, прокурора, слідчого.
1. Класифікація учасників процесу. Всіх учасників процесу можна поділити на три групи:
А) Суд і правоохоронні органи.
Б) Особи, що мають якийсь інтерес у справі (захисники, позивачі, відповідачі, потерпілі).
В) Особи які не мають особистих інтересів (свідки, поняті), а також особи, які допомагають правоохоронним органам (спеціалісти, секретарі).
2. Суд (суддя) – центральний орган у кримінальному судочинстві, це орган, який визначає результат кримінальної справи. Основні повноваження: суддя може порушити кримінальну справу, він виконує функцію попереднього розгляду справи, вирішує справу по суті, бере участь у апеляційному і касаційному розгляді справи.
Суд у всіх стадіях процесу – dоmіnus lіtis (господар процесу).
3. Прокурор – це єдиний учасник всіх стадій процесу.
Форми діяльності прокурора: 1. Порушення кримінальної
справи. 2. Притягнення до відповідальності осіб, що вчинили злочин. 3. Здійснення нагляду за органами розслідування. 4. Обов'язкова участь прокурора у попередньому розгляді справи суддею. 5. Виконання функції державного обвинувачення, заявлення клопотань, відводів. 6. Участь у розгляді справи в апеляційному і касаційному суді. 7. Здійснення нагляду за виконанням вироку.
4. Органи розслідування – це родове поняття. Поділяються вони на органи дізнання і органи слідства.
До органів слід
У даних випадках слідчий має право не виконувати вказівку прокурора і повідомити про це прокурора вищого рівня, У цьому разі прокурор або скасовує вказівки прокурора нищого рівня, або доручає провадження слідства в цій справі іншому слідчому.
Функції органів дізнання виконують: міліція, органи безпеки, органи охорони державного кордону, органи державного пожежного нагляду, митні органи, начальники виправно-трудових установ, командири військових частин, капітани морських суден, які перебувають у далекому плаванні.
5. Підстави і порядок відводу суддів, прокурорів, слідчих передбачені у ст.ст. 54 – 63 КПК. Суддя підлягає відводу:
Якщо він являється позивачем, відповідачем або родичем учасників процесу.
Якщо суддя брав участь у даній справі у якості свідка, експерта, перекладача.
Якщо суддя особисто або його родичі зацікавлені у результатах справи.
При наявності інших підстав, що викликають сумнів в об’єктивності судді.
Якщо суддя вже брав участь при розгляді справи у судді першої інстанції, то він не може брати участь при повторному розгляді справи.
Для відводу прокурора застосовуються також підстави, як і для відводу судді. Однак існують певні винятки. Так, попередня участь прокурора у розгляді справи у суді першої інстанції не є підставою для його відводу при подальшому перегляді справи у апеляційному чи касаційному суді.
До слідчого застосовуються такі ж правила відводу, що й до судді і прокурора.
Порядок відводу:
якщо справа розглядається колегією суддів, то питання. про відвід вирішують інші судді цієї колегії. Прирівності голосів суддя підлягає відводу;
питання про відвід прокурора за клопотанням зацікавленої сторони вирішує прокурор вищого рівня;
питання про відвід слідчого вирішує прокурор, який здійснює нагляд за слідчим. Заява про відвід слідчого має бути розглянута протягом 24 годин.
< Попередня Наступна >