2. ПОРЯДОК АТЕСТАЦІЇ ТА КЛАСНІ ЧИНИ ПРАЦІВНИКІВ ПРОКУРАТУРИ
Прокуратура - ПРОКУРОРСЬКИЙ НАГЛЯД В УКРАЇНІ |
2. ПОРЯДОК АТЕСТАЦІЇ ТА КЛАСНІ ЧИНИ ПРАЦІВНИКІВ ПРОКУРАТУРИ
Прокурори і слідчі прокуратури підлягають атестації. Порядок атестації визначається Генеральним прокурором України, зокрема, "Положенням про атестування прокурорсько-слідчих працівників органів прокуратури України", затвердженим наказом Генерального прокурора України від 9 вересня 1998 року №2223ц.
АТЕСТУВАННЯ має на меті сприяти забезпеченню оптимальної розстановки кадрів і є важливим засобом оцінки їх ділових і особистих якостей та усунення недоліків у роботі і в поведінці.
Атестування проводиться один раз у 5 років. При вирішенні питання про висунення на вищу посаду чи пониження в посаді, а також при наявності серйозних недоліків у роботі або поведінці прокурорів і слідчих, атестування за пропозицією керівника відповідної прокуратури або її структурного підрозділу проводиться ДОСТРОКОВО.
Молоді спеціалісти підлягають атестуванню після закінчення стажування, а повторно - через 2 роки.
Особи, які мають досвід роботи в правоохоронних органах, але вперше призначені на прокурорсько-слідчі посади, підлягають атестуванню не раніше, ніж через 6 місяців роботи на цих посадах.
З метою організації атестації працівників прокуратури в Україні діє Вища атестаційна комісія та атестаційні комісії.
При Генеральній прокуратурі утворюється ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ (ВАК). ЇЇ склад затверджується Генеральним прокурором. Вона проводить атестування всіх прокурорських працівників апарату Генеральної прокуратури (крім членів колегії), прокурорів областей, міст Києва і Севастополя, прирівняних до них та їх заступників, заступників прокурора Автономної Республіки Крим, ректора та проректорів інституту підвищення кваліфікації Генеральної про
Прокурорами Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняними до них, ректором Інституту підвищення кваліфікації Генеральної прокуратури, а також, за погодженням з Генеральною прокуратурою, прокурорами великих міст з районним поділом утворюються відповідні атестаційні комісії.
Ці комісії проводять атестування прокурорсько-слідчих працівників та працівників навчального закладу, за винятком тих, що атестуються ВАК.
АТЕСТАЦІЙНІ КОМІСІЇ утворюються у складі:
- голови;
- його заступника,
- відповідального секретаря;
- членів комісії з числа досвідчених і авторитетних працівників. План роботи атестаційної комісії складається щорічно, затверджується відповідним прокурором та надсилається у підпорядковані прокуратури до початку наступного року.
На кожного працівника, який планово чи позапланово підлягає атестації, складаються атестаційні документи:
- біографічна довідка;
- атестаційна картка;
- характеристика ділових і особистих якостей.
Ці документи готують чітко визначені посадові особи: Заступники Генерального прокурора України - на начальників управлінь і відділів Генеральної прокуратури, старших помічників та помічників Генерального прокурора, ректора Інституту підвищення кваліфікації.
Начальники управлінь і відділів Генеральної прокуратури України - на заступників начальників, старших прокурорів та прокурорів управлінь і відділів, прокурорів-криміналістів, старших слідчих з особливо важливих справ та слідчих з особливо важливих справ. Начальник управління кадрів Генеральної прокуратури України -на прокурорів Автономної Республіки Крим, областей та прирівняних до них.
Прокурори Автономної Республіки Крим, областей та прирівняних до них - на своїх заступників.
Заступники прокурорів Автономної Республіки Крим, областей та прирівняних до них - на начальників управлінь і відділів, старших помічників і помічників цих прокуратур.
Начальники відділів кадрів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей та до них прирівняних (або старші помічники прокурорів з питань роботи з кадрами) - на прокурорів міст, районів, міжрайонних та прирівняних до них.
Начальники управлінь і відділів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей та до них прирівняних - на заступників начальників, старших прокурорів та прокурорів управлінь і відділів, прокурорів-криміналістів, старших слідчих з особливо важливих справ (Автономної Республіки Крим), слідчих з особливо важливих справ та старших слідчих цих прокуратур. Прокурори міст, районів, міжрайонні прокурори і прирівняні до них - на всіх підпорядкованих їм прокурорсько-слідчих працівників, тощо.
У зазначених документах вказуються нагороди та заохочення, дисциплінарні стягнення протягом періоду, за який працівник підлягає атестуванню (крім тих, які зняті в установленому порядку).
Оцінка роботи працівника, характеристика його ділових і особистих якостей мають бути конкретними, обґрунтованими, об'єктивними. В характеристиці вказуються і позитивні якості працівника, і недоліки у його роботі та поведінці.
Для того, щоб зробити висновок про ділові якості працівника, потрібно перевірити знання ним дорученого напряму роботи, нормативних актів, керівних документів та вказівок щодо його професійних обов'язків. Дається оцінка працелюбству, добросовісності та дисциплінованості працівника, його культурному рівню тощо.
У висновку атестації вказується про відповідність або невідповідність займаній посаді чи про неповну службову відповідність.
Висновки атестації стажистів мають свідчити про їх підготовленість до самостійної роботи слідчим чи помічником прокурора або про продовження терміну стажування.
Атестаційні документи можуть бути обговорені у відповідному колективі і подаються в атестаційну комісію не ПІЗНІШЕ ЯК ЗА 15 ДНІВ ДО ПРОВЕДЕННЯ АТЕСТУВАННЯ.
Працівника, який підлягає атестуванню, ПОВИННІ ознайомити з підготовленими на нього атестаційними документами ПІД РОЗПИСКУ до передачі їх в атестаційну комісію. У разі його відмови від підпису особа, яка ознайомлює, робить відповідний запис на цих документах.
ВАК та атестаційні комісії проводять засідання в присутності НЕ МЕНШЕ ДВОХ ТРЕТИН, а рішення приймаються БІЛЬШІСТЮ ГОЛОСІВ ЇХ СКЛАДУ.
Атестації розглядаються, як правило, в присутності атестованої особи. Можуть запрошуватись прокурори, у підпорядкуванні яких останні працюють.
Атестування розпочинається з доповіді одного з членів комісії чи відповідального секретаря або безпосередньо керівника атестованого, який викладає основний зміст атестаційних документів, після чого члени комісії можуть ставити питання доповідачеві та атестованому.
Після відповідей на запитання та обговорення, ВІДКРИТИМ ГОЛОСУВАННЯМ приймається рішення комісії.
Комісія може не погодитись з висновком атестації або прийняти інше рішення про відповідність чи невідповідність працівника займаній посаді чи про неповну службову відповідність з умовою повторного атестування ЧЕРЕЗ 6 МІСЯЦІВ або ЧЕРЕЗ РІК.
Комісія може також внести рекомендації про:
1) заохочення;
2) присвоєння позачергового класного чину;
3) зарахування в резерв;
4) призначення на вищу посаду; -
5) вивчення та розповсюдження досвіду;
6) скерування на стажування чи навчання з метою підвищення кваліфікації;
7) пониження в класному чині.
Для усунення недоліків, зазначених в атестації, може встановлюватись термін, після закінчення якого на засіданні заслуховується працівник - атестований.
Відповідальний секретар комісії складає ПРОТОКОЛ засідання, у якому зазначають:
- дату та місце проведення атестації;
- присутніх членів комісії;
- дані про атестованого;
- дані про запрошених керівників;
- порядок денний;
- доповідача з кожного питання;
- короткий зміст виступів;
- рішення щодо кожного працівника;
- окремі думки членів комісії.
Протокол підписують голова і відповідальний секретар.
Рішення комісії в десятитиденний строк затверджується відповідним прокурором, який вживає заходів щодо його виконання. Якщо ПРОКУРОР НЕ ЗГОДНИЙ З ВИСНОВКОМ АТЕСТАЦІЇ, він може змінити його, письмово мотивуючи своє рішення.
Після затвердження рішення комісії прокурором, з ним ПРОТЯГОМ 5 ДНІВ має бути ознайомлений атестований.
Рішення комісії може бути ОСКАРЖЕНО ПРОКУРОРУ ВИЩОГО РІВНЯ ПРОТЯГОМ 10 ДНІВ після ознайомлення з ним атестованого.
Працівник, який визнаний комісією таким, що не відповідає займаній посаді, протягом МІСЯЦЯ ПІСЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ з рішенням МОЖЕ бути переведений за його ЗГОДОЮ НА ІНШУ РОБОТУ. За відсутності такої згоди з ним може бути розірвано трудовий договір.
Прокурорам і слідчим прокуратури, працівникам науково-навчальних закладів прокуратури ПРИСВОЮЮТЬСЯ КЛАСНІ ЧИНИ відповідно до займаних посад і стажу роботи.
Порядок присвоєння і позбавлення класного чину визначається "Положенням про класні чини працівників прокуратури України", яке затверджено Постановою Верховної Ради України 6 листопада 1991 року - 1795 \\ XII.
У відповідності з цим положенням встановлюється 10 класних чинів органів прокуратури:
1. Державний радник юстиції - може мати Генеральний прокурор-відповідає військовому званню Генерал армії України.
2. Державний радник юстиції 1 класу - перший заступник Генерального прокурора України - генерал-полковник.
3. Державний радник юстиції 2 класу:
- заступники Генерального прокурора України;
- прокурор Автономної Республіки Крим;
- прокурори областей поза групою та м. Києва — генерал-лейтенант.
4. Державний радник юстиції 3 класу:
- начальники та заступники начальників управлінь, начальники відділів, старші слідчі в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України, старші помічники Генерального прокурора України з особливих доручень;
- прокурори областей, транспортні, природоохоронні та інші (на правах обласних), прокурори міст поза групою;
- перші заступники прокурорів Автономної Республіки Крим, областей поза групою та м. Києва;
- ректор Інституту підвищення кваліфікації Генеральної прокуратури України - генерал-майор.
5. Старший радник юстиції:
- заступники начальників відділів, начальники відділів у складі управлінь Генеральної прокуратури України;
- старші прокурори, слідчі в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України, помічники Генерального прокурора України з особливих доручень;
- заступники прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, транспортних, природоохоронних та інших, прирівняних до них, та міст поза групою;
- начальники управлінь та відділів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей та прирівняних до них на правах обласних;
- старші слідчі в особливо важливих справах прокуратур Автономної Республіки Крим та обласних і прирівняних до них на правах обласних;
- прокурори міст 1 групи;
- проректор Інституту підвищення кваліфікації Генеральної прокуратури;
- начальник учбового центру Генеральної прокуратури України -полковник.
6. Радник юстиції:
- прокурори управлінь та відділів Генеральної прокуратури України,
- заступники начальників, старші прокурори управлінь і відділів, слідчі в особливо важливих справах, старші слідчі прокуратури Автономної Республіки Крим і прирівняних до них, слідчі в особливо важливих справах прокуратур міст;
- прокурори міст другої та третьої груп, районів та прирівняних до них прокурори;
- заступники прокурорів міст 1 групи - підполковник.
7. Молодший радник юстиції:
- помічники прокурорів, прокурори управлінь, відділів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей та прирівняних до них;
- заступники прокурорів міст 2 та 3 груп, районів та прирівняних до них прокуратур;
- старші помічники прокурорів, старші слідчі, слідчі прокуратур міст, районів та прирівняних до них - майор.
8. Юрист 1 класу - капітан.
9. Юрист 2 класу - старший лейтенант.
10. Юрист 3 класу помічники міських, районних та прирівняних до них прокурорів - лейтенант.
Присвоєння класного чину провадиться в послідовному порядку, з урахуванням ділових і особистих якостей працівника відповідно до посади, яку він займає, та стажу роботи.
Присвоєння класного чину без додержання цих вимог можливе лише у випадках коли:
Генеральний прокурор України за зразкове виконання службових обов'язків присвоює працівникам чергові класні чини до закінчення строку перебування в конкретному класному чині. Ці строки наступні:
а) юрист 3 класу - 2 роки;
б) юрист 2 класу - 2 роки;
в) юрист 1 класу - 3 роки;
г) молодший радник юстиції - 3 роки;
ґ) радник юстиції - 4 роки;
д)старший радник юстиції - 4 роки.
Строки перебування в чинах державного радника юстиції 1, 2, З класу не встановлюються.
- Генеральний прокурор, при призначенні на вищу посаду, присвоює чин без дотримання черговості, але не більш як на два чини вище того, в якому працівник перебуває;
- Генеральний прокурор входить з поданням до Президента України про присвоєння класного чину ДЕРЖАВНОГО РАДНИКА ЮСТИЦІЇ 1, 2, З КЛАСІВ. Отже, названі класні чини може присвоїти лише Президент. Інші - Генеральний прокурор України.
Класний чин юриста 3 класу присвоюється працівникам, які працюють в органах прокуратури не менше 6 місяців, а молодим спеціалістам - після закінчення строку стажування і призначення на посаду.
Працівникам, які перейшли на роботу в органи прокуратури з інших організацій, класні чини присвоюються з урахуванням посад, на які їх призначено, і досвіду роботи.
Як виняток, присвоєння вищого класного чину працівникові, незалежно від посади, яку він займає, можливе за зразкове виконання службових обов'язків, ініціативу в роботі, інші значні заслуги, з урахуванням стажу роботи.
Працівники органів прокуратури, яким присвоєно класні чини, перебувають в них довічно.
Позбавлення класного чину можливе, при звільненні працівника з органів прокуратури за проступки, які порочать його.
У разі грубих порушень службового обов'язку чи негідної поведінки, працівника прокуратури може бути понижено в класному чині.
Працівникам органів прокуратури, які мають класні чини, виплачуються відповідні грошові надбавки до посадових окладів. Ці надбавки визначено Указом Президента "Про розміри надбавок до посадових окладів працівників органів прокуратури за класні чини" від 16 квітня 1999 року - 386 \ 99. (в Указі Президента від 20 грудня 1991 №11\91 додаток щодо надбавок за класний чин скасовано, як і не діють Укази від 1 листопада 1994 №653 та абзац другий статті 1 Указу від 19 січня 1996 №71).
Розміри надбавок наступні:
1. Державний радник юстиції України - 160 грн.
2. Державний радник юстиції 1 класу - 150.
3. Державний радник юстиції 2 класу - 145.
4. Державний радник юстиції 3 класу - 140.
5. Старший радник юстиції - 135.
6. Радник юстиції— 130.
7. Молодший радник юстиції - 125.
8. Юрист 1 класу - 120.
9. Юрист 2 класу - 115.
10. Юрист 3 класу - 110 грн.
Працівники органів прокуратури, які мають класний чин, під час виконання службових обов'язків носять форму встановленого зразка, яка видається безплатно.
На завершення слід зазначити, що важливою складовою роботи з кадрами в прокуратурі є СТВОРЕННЯ РЕЗЕРВУ на прокурорсько-слідчі посади. Резерв повинен забезпечити не тільки своєчасне і повноцінне заміщення вакантних посад, але й всемірне покращення якісного складу різних категорій прокурорських працівників.
З особами, що перебувають в резерві на роботу в органах прокуратури, повинна організовуватись наступна робота: а) навчання на курсах; Ь) проходження стажувань;
с) строкове виконання обов'язків слідчих чи помічників; сі) виконання індивідуальних завдань; є) вивчення рекомендованих керівних документів, законодавства тощо.
Результати підготовки кандидатів на роботу в органах прокуратури повинні відображатись в службових характеристиках, відгуках, клопотаннях про призначення на посаду тощо.
Прокурор відповідного рівня несе персональну відповідальність за об'єктивність включення конкретних осіб до резерву та за їх підготовку.
< Попередня Наступна >