Б.Предмет і завдання
Прокуратура - ПРОКУРОРСЬКИЙ НАГЛЯД В УКРАЇНІ |
Б.Предмет і завдання
Стаття 29 "Закону про прокуратуру" визначає предмет прокурорського нагляду за додержанням законів органами дізнання та досудового слідства:
А.Захист особи, прав, свобод, власності, прав підприємств, установ, організацій від злочинних посягань.
Б. Виконання вимог закону про невідворотність відповідальності за вчинений злочин.
В. Запобігання незаконному притягненню особи до кримінальної відповідальності.
Охорона прав і законних інтересів громадян, які перебувають під слідством.
Здійснення заходів щодо запобігання злочинам, усунення причин та умов, що сприяють їх вчиненню. Діяльність цих органів, у значній мірі, може зачіпати конституційні права і свободи учасників кримінального процесу. Кримінально-процесуальний закон допускає, за наявності передбачених ним підстав і з додержанням встановленого порядку, обмеження права на свободу і особисту недоторканність під час здійснення затримання за підозрою у вчиненні злочину, застосування запобіжного заходу взяття під варту, приводу, примусового освідування, вилучення зразків для порівняльного дослідження, права на недоторканість житла під час проведення огляду, обшуку, виїмки пфд-метів і документів, права власності та володіння майном під час накладення на нього арешту, права на таємницю переписки у ході накладення арешту на поштово-телеграфну кореспонденцію, права на працю за умов відсторонення обвинуваченого від посади тощо. Законність рішень органів дізнання та слідчих про застосування відповідних їх компетенції заходів процесуального примусу і провадження слідчих дій, пов'язаних із обмеженням, тією чи іншою мірою, конституційних прав і свобод громадян - суб'єктів кримінально-процесуальної діяльності, - один із найважливіших елементів, що у
Прокурор зобов'язаний слідкувати за додержанням конституційного права затриманого або арештованого підозрюваного та обвинуваченого на допомогу захисника, на виконання органами дізнання і слідчими правил ст.62 Конституції' України, у відповідності з якими обвинувачений не зобов'язаний доводити свою невинуватість у
вчиненні злочину, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Стаття 59 та інші статті Конституції України проголошують, що кожен має право захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законом, і що права потерпілих від злочинів охороняються законом. Ці конституційні норми зобов'язують прокурора слідкувати за тим, щоб учасникам кримінального процесу на стадіях порушення кримінальної справи і досудового слідства своєчасно роз'яснювались їх права і надавалась реальна можливість щодо їх реалізації.
Нагляд прокурора за виконанням вимог кримінально-процесуального закону щодо своєчасності та обґрунтованості порушення кримінальних справ за кожною заявою (повідомленням) про злочин, виконання органами дізнання і досудового слідства публічного обов'язку провадження у кримінальних справах з метою притягнення винних до кримінальної відповідальності - виступає гарантією забезпечення конституційного права потерпілого на правовий захист від злочинних посягань.
Перевірка прокурором виконання органом дізнання або слідчим обов'язку вжити заходів для забезпечення поданого або можливого у майбутньому цивільного позову (ст.ст. 28, 29 КПК України) має безпосереднє відношення до гарантування законодавчо визначеного права потерпілих на компенсацію завданої злочином шкоди.
Наступною складовою прокурорського нагляду за додержанням законів органами дізнання і досудового слідства виступає встановлений законом порядок вирішення заяв (повідомлень) про злочини та їх розслідування.
Діяльність органів дізнання і досудового слідства детально регламентована кримінально-процесуальним законодавством, яке визначає процесуальний порядок щодо:
- прийому і розгляду заяв (повідомлень) про злочини та їх вирішення;
- порушення чи відмови у порушенні кримінальної справи;
- прийняття справи до провадження конкретною посадовою особою (дізнавачем, слідчим, прокурором);
- здійснення дізнання, слідчих дій;
- пред'явлення слідчим обвинувачення конкретним особам;
- застосування заходів процесуального примусу;
- закінчення досудового слідства складенням обвинувального висновку і скеруванням справи прокурору; закриттям провадження у справі; скеруванням, через прокурора, справи до суду для застосування примусових заходів медичного характеру;
- зупинення слідства у справі тощо.
Прокурорський нагляд розпочинається з моменту отримання органом дізнання чи слідчим заяви (повідомлення) про вчинений чи такий, що готується, злочин або появи іншого законного приводу для порушення кримінальної справи і продовжується протягом усього ходу досудового розслідування, додержання порядку здійснення якого перебуває під постійним наглядом прокурора.
Третьою складовою предмета прокурорського нагляду за органами дізнання та досудового слідства є законність процесуальних (тобто передбачених КПЮ рішень, що приймаються піднаглядними органами. Цих рішень може бути доволі багато. Окрім того, вони різноманітні т# різноаспектні як за характером, так і за юридичними наслідками. Кожне таке рішення повинно бути законним і обгрунтованим. Прийняття процесуальних рішень, які у переважній більшості випадків відповідають названим вимогам, разом з тим, інколи пов'язане із певними помилками та порушеннями закону. Саме цим і пояснюється те, що законність прийняття процесуальних рішень виступає самостійною складовою предмета прокурорського нагляду за органами дізнання та досудового слідства.
Усі складові прокурорського нагляду тісно між собою пов'язані, і в багатьох випадках переплітаються. Перевірка додержання органами дізнання та слідства прав і свобод людини і громадянина, залученого у сферу кримінального судочинства, взаємовідносна з оцінкою законності та обґрунтованості рішень щодо застосування заходів процесуального примусу, провадження слідчих дій, а також із виконанням вимог закону, які регламентують процедуру дій та рішень за заявами (повідомленнями) про злочини і провадження у кримінальних справах.
Прокурорський нагляд в стадії досудового розслідування поширюється і на виконання закону начальниками слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, податкової міліції, служби безпеки. Прокурор має право перевіряти, чи використовують і як використовують ці посадові особи свої законні повноваження для здійснення керівництва і процесуального контролю за діями та рішеннями підлеглих їм слідчих.
Завдання прокурорського нагляду за виконанням законів органами дізнання та досудового слідства обумовлюються предметом нагляду. У загальному вигляді їх можна сформулювати як:
- забезпечення засобами прокурорського нагляду досягнення вимог закону (ст. 2 КПК України) щодо швидкого і повного розкриття злочинів;
- викриття винних;
- забезпечення правильного застосування Закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.
До завдань цього виду прокурорського нагляду також можна віднести:
1) попередження, виявлення та усунення порушень, передбачених законами прав і свобод учасників досудового розслідування;
2) попередження, виявлення та усунення порушень процесуального порядку розгляду та вирішення заяв (повідомлень) про злочин тощо.
На кожній із досудових стадій кримінального процесу перераховані завдання прокурора конкретизуються, набувають специфічного характеру залежно від етапу розслідування та форми його завершення.
Кримінально-процесуальним та іншими законами визначена підслідність кримінальних справ слідчим різних відомств і компетенція кожного із органів дізнання щодо розгляду, вирішення ними заяв, повідомлень про злочини, здійснення провадження у кримінальних справах. Тому ще одним із завдань прокурорського нагляду є слідкування за тим, щоб слідчі та працівники, які провадять дізнання, діяли в межах своєї компетенції.
Значення цього напряму прокурорського нагляду обумовлюється перш за все тим, що, як вже згадувалось вище, діяльність органів дізнання і досудового слідства вимушено втручається і обмежує здійснення багатьох конституційних та галузевих кримінально-процесуальних прав і свобод фізичних та юридичних осіб, залучених, у зв'язку з тими чи іншими обставинами, у сферу кримінального судочинства. Жоден інший напрям (галузь) прокурорського нагляду не охоплює потреби в перевірці законності та обґрунтованості такої великої кількості дій та рішень піднаглядних органів.
Від того, наскільки ефективно здійснюється нагляд прокурорами за органами дізнання та досудового слідства, багато в чому залежить успіх у боротьбі зі злочинністю, дотримання режиму законності в Україні.
< Попередня Наступна >