Головне меню
Головна Підручники Прокуратура Прокурорський нагляд в Україні Розділ 16. Попередження злочинності органами прокуратури // 16.1. Прокуратура як суб'єкт профілактики злочинності

Розділ 16. Попередження злочинності органами прокуратури // 16.1. Прокуратура як суб'єкт профілактики злочинності

Прокуратура - Прокурорський нагляд в Україні
136

Розділ 16. Попередження злочинності органами прокуратури

16.1. Прокуратура як суб'єкт профілактики злочинності

У ст. 121 Конституції України та в Законі України "Про прокуратуру" (ст.ст. 1, 5, 10) закріплено функції прокура­тури, які характерні для сучасного періоду. Відповідно до цих норм функціями прокуратури є:

1. Підтримання державного обвинувачення в суді.

2. Представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

3. Нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство.

4. Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

5. Нагляд за додержанням і застосуванням законів усіма органами, підприємствами, установами, організа­ціями, посадовими особами та громадянами.

6. Досудове розслідування діянь, що містять ознаки злочину.

7. Координація діяльності правоохоронних органів у боротьбі зі злочинністю.

Виконуючи покладені на них функції, органи проку­ратури України беруть активну участь у попередженні злочинності в державі. Виходячи з правових норм, що регламентують діяльність органів прокуратури, можна виокремити ряд спеціальних повноважень, які передба­чаються законом з метою виконання правоохоронної діяльності.

Так, відповідно до ст. 20 Закону "Про прокуратуру" прокурору надано право пред'являти обов'язкові вимоги щодо припинення правопорушень; безперешкодно входити у приміщення органів державно

ї влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від фори власності з метою перевірки та виявлення правопорушень; мати доступ до матеріалів і документів під час перевірки; вимагати від службових осіб проведення перевірок і виділення спе­ціалістів для перевірки; пропонувати вжиття заходів щодо усунення порушень закону й умов, що їм сприяли; вимагати від службових осіб і громадян пояснень; проводити досудове слідство.

Крім того, працівники прокуратури відповідно до вимог Закону "Про прокуратуру" зобов'язані вживати заходів щодо усунення порушень закону, від кого б вони не виходили; поновлювати порушені права та притягу­вати у встановленому законом порядку до відповідаль­ності осіб, які допустили ці порушення, а також інформувати державні органи влади, громадськість про стан злочинності та заходи з її зміцнення. Виконуючи повноваження, які передбачені в законодавчих актах, працівники прокуратури здійснюють заходи щодо усунення порушень закону, виявляють обставини й умови, що їм сприяють, тим самим попереджують злочинні прояви.

Аналізуючи законодавство, що регламентує діяльність органів прокуратури, можна зробити висновок, що про­куратура попереджує злочинність: а) при виконанні нагля­дових функцій; б) при виконанні інших (ненаглядових) функцій.

 

< Попередня   Наступна >