Головне меню

§ 4. Ставка податку

Податкове право - Податкове право: Навч. посіб. / Г. В. Бех
65

§ 4. Ставка податку

Прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковуєть­ся за ставкою 30 відсотків до об’єкта оподаткування. З 1 січня 2004 року ставку податку на прибуток буде зменшено до 25 від-сотків1.

Платник податку, який здійснює виплату виграшів у лоте­рею або інші види ігор чи розиграшів, які передбачають прид­бання особою права на участь у таких іграх чи розиграшах до їх проведення, зобов’язаний утримувати та вносити до бюдже­ту 30 відсотків суми таких виграшів.

Будь-яка особа, яка здійснює виплату особі у зв’язку із ви­грашем у казино, бінго, інші ігри у гральних місцях (домах), зобов’язана утримувати та вносити до бюджету 30 відсотків суми прибутку такої особи, який визначається як різниця між її доходами, отриманими у вигляді виграшів за відповідний робочий день, та витратами, понесеними такою фізичною осо­бою протягом такого робочого дня, пов’язаними з таким вигра­шем, але не більше суми такого виграшу.

Встановлення порядку податкового обліку виграшів та ви­трат осіб, а також порядок звітності суб’єктів грального бізне­су віднесено до компетенції Державної податкової адміністрації України2.

Особливості оподаткування страхової діяльності передба­чені п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Оподатковувані доходи від страхової діяльності (крім страхування життя) страховиків-резидентів оподаткову­ються за ставкою у розмірі 3 відсотки суми валового доходу, одержаного від страхової діяльності, та не підлягають оподат­куванню за базовою ставкою податку на прибуток. Оподатко­вувані доходи страховиків-резидентів від страхування життя оподатковуються (крім доходів від операцій, здійснених за до­говорами довгострокового страхування життя) за ставкою у розмірі 3

відсотки.

Оподатковувані доходи страховиків-резидентів, отримані за договорами довгострокового страхування життя, оподаткову­ються за ставкою 0 відсотків у разі дотримання вимог до таких договорів.

У разі порушення вимог договору довгострокового страху­вання життя, в тому числі його дострокового розірвання, дохо­ди, одержані страховиком за таким договором, оподатковують­ся за ставкою 6 відсотків.

Особливості оподаткування нерезидентів передбачені ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх похо­дження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками відповідно до зазна­ченої статті Закону.

Сума доходів нерезидентів, яку виплачують резиденти як оплату вартості фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за їх рахунок. При цьому:

а) базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту;

б) особою, уповноваженою стягувати цей податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, неза­лежно від того, чи є він платником цього податку чи ні, а та­кож чи є він суб’єктом спрощеного оподаткування чи ні.

Страховики (інші резиденти), які здійснюють виплати у межах договорів страхування або перестрахування ризиків (у тому числі страхування життя) на користь нерезидентів, зобо­в’язані оподатковувати суми такого страхування або перестра­хування таким чином:

а) при страхуванні або перестрахуванні ризику в страховиків та перестраховиків—нерезидентів, рейтинг фінансової надій­ності (стійкості) яких відповідає вимогам, встановленим Кабі­нетом Міністрів України на підставі прилюдного оголошення рейтингів таких компаній, — за ставкою 0 відсотків;

б) в інших випадках — за ставкою 15 відсотків від суми та­ких виплат за власний рахунок.

Резиденти, які здійснюють виплати нерезидентам від наданих рекламних послуг на території України, сплачують податок за ставкою 20 відсотків від суми таких виплат за власний рахунок.

 

1 Див.: Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про опо­даткування прибутку підприємств» від 24 грудня 2002 р. // Офіційний вісник України. — 2003. — №3. — Ст. 61.

2 Див.: Наказ Державної податкової адміністрації України «Про за­твердження Порядку податкового обліку виграшів та витрат осіб, а також порядок звітності суб’єктів грального бізнесу» від 19 січня 1998 р. № 35 // Офіційний вісник України. — 1998. — №8. — Ст. 308.

 

< Попередня   Наступна >