6.1. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ ІНСТИТУТУ СПЕЦІАЛЬНИХ МІСІЙ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
6.1. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ ІНСТИТУТУ СПЕЦІАЛЬНИХ МІСІЙ
Історичні джерела стародавніх часів містять широку інформацію, яка стосується розвитку дипломатії в різних формах її прояву.
Найдавнішою документальною згадкою стосовно діяльності спеціальних місій, що дійшла до наших днів, є договір між двома месопотамськими містами-державами Ла-гаш та Умма, датований 100 роком до Р. X.
У процесі становлення та подальшого розвитку рабовласницьких держав і розширення зовнішніх зв'язків між ними функції дипломатії значно розширюються та вдосконалюються, що, своєю чергою, дає поштовх до подальшої еволюції інституту спеціальних дипломатичних місій. Це стосується, передусім, держав античного світу з більш розвинутим рабовласницьким ладом, пов'язаних між собою близькістю географічного положення, спільністю моралі, культури та релігійними віруваннями. В окремі періоди зносини у цих міжнародних групах могли бути настільки інтенсивні, що відбувався регулярний обмін спеціальними дипломатичними місіями, який наближався до системи постійних дипломатичних представництв. Спеціальні місії в цей час мали епізодичний характер, перед ними ставились конкретні завдання, але вони не мали на меті підтримання загальних тривалих дипломатичних зносин між державами, оскільки сфера їх діяльності залишалася ще досить вузькою, а членський склад не завжди був чітко визначений.
У Середні віки виникають якісно нові умови державного та міжнародного життя, а інститут спеціальних дипломатичних місій набуває свого подальшого розвитку. Однак традиції попередньої епохи суттєво вплинули на дипломатичну практику використання інституту, що виявилося впродовж майже всього періоду Середньовіччя. Найбільшими центрами міжнародного життя в цей період були Візантія, Каролінгська монархія та Арабський халіфат, а в X—XI ст. до них приє
Після падіння Римської імперії носіями її впливу на процес дипломатії були римські державні особи, що перебували на службі у варварських королів і втілювали в життя порядки та традиції Риму. Водночас дипломатичний церемоніал і детально розроблені форми дипломатичних актів Візантії були перейняті різними державами, які вступали з нею в зносини. Зокрема, в договорах перших київських князів з Візантією досить докладно регламентуються правила прийому та перебування спеціальних місій.
Важливим джерелом римського впливу на дипломатичну практику Західної Європи була католицька церква. Папський престол утримував постійних резидентів у Константинопольському дворі, а також досить часто відряджав послів зі спеціальними дорученнями до Візантії та варварських королівств. При відправленні та прийнятті спеціальних місій вони дотримувались більшості традицій і звичаїв, які існували в дипломатичній етиці Римської імперії. Потім ці звичаї були перейняті варварськими державами. Спеціальні місії цих держав складались переважно з представників католицького духовенства, особливо вищого, яке було на той час найбільш освіченою частиною суспільства. Вони володіли рисами, необхідними для ведення дипломатичних справ: ерудицією, риторикою, знанням латини, яка тоді стала дипломатичною мовою Європи, історії, юридичних і дипломатичних формальностей. У кінцевому підсумку окремі форми та звичаї римської дипломатичної практики, такі, як церемоніал приймання та відправлення спеціальних дипломатичних місій, обмін дарами, вірчі грамоти тощо, стали загальними для багатьох держав епохи Середньовіччя.
У Київській Русі досить інтенсивними були відносини між князями, що дало значний поштовх для розвитку інституту спеціальних місій. Здебільшого дипломатичні зносини здійснювались у формі переговорів при особистих зустрічах, на князівських з'їздах. Зустрічі князів можна до деякої міри розглядати як прототип сучасного виду спеціальних дипломатичних місій, зокрема, як зустрічі глав держав на найвищому рівні.
Упродовж XIII—XV ст. на тлі феодальної роздробленості простежується тенденція до утворення великих феодальних монархій, які ставлять перед собою складні завдання у сфері як внутрішньої, так і зовнішньої політики. У ході боротьби за об'єднання та розширення державних територій, політичне і торговельне лідерство створюються численні союзи та коаліції. З огляду на це суттєво пожвавлюються дипломатичні зносини і водночас набуває подальшого розвитку інститут спеціальних дипломатичних місій.
Поряд з інтенсивним обміном спеціальними дипломатичними місіями починають скликатись дипломатичні конгреси, які, на відміну від духовних соборів, мають світський характер. Це т. зв. journess та tag, на яких присутні дипломати і посли володарів, а іноді й самі володарі. Такі конгреси відбулися, зокрема, в Танасконі (1291 p.), Данцігу (1366 p.), Луцьку (1429 р.) та Авросі (1439 p.).
Починаючи з XVI ст., кількість постійних дипломатичних місій швидко зростає, хоча цей процес стикається з певними перешкодами. З огляду на те, що багато дипломатів займались шпигунством, часто втручались у внутрішні справи приймаючих держав, організовували повстання та фінансували політичну опозицію, деякі держави відмовлялись від обміну постійними дипломатичними представництвами.
Деякі країни, маючи у приймаючій державі постійного дипломата, організовували додаткову спеціальну дипломатичну місію, очолювану надзвичайним послом (зокрема, якщо виникала потреба проведення важливих переговорів). Надзвичайні посли, які очолювали спеціальні дипломатичні місії, були вищі за рангом та часто володіли правом відкликати звичайних послів, якщо ті не хотіли виконувати їх вказівок.
В історичному плані в жодній країні не існувало правил, які б визначали строки виклику на аудієнцію спеціальної місії, яка прибула. Проте досить часто траплялось, що її члени змушені були чекати довгий час, якщо вона не була бажаною.
Під час зустрічі та ведення переговорів спеціальні місії користувалися переважно латинською мовою. Однак досить часто дипломати стикалися з певними труднощами у тих державах, де внаслідок певних історичних і культурних особливостей латинську мову не вивчали. До таких держав належали Персія, Туреччина та Росія.
На відміну від спеціальних місій, які скеровували для ведення переговорів, церемоніальні місії не мали на меті виконання політичних доручень. Вони представляли свого володаря на різних урочистостях або здійснювали те, про що домовились попередні місії.
Формування класу професійних дипломатів (як членів спеціальних дипломатичних місій, так і постійних дипломатичних представництв) було зумовлено активізацією дипломатичних зносин у XVI ст. До цих осіб ставились певні вимоги, що стосувались стану здоров'я, зовнішності, манер та освіти. Було бажано, якщо не сказати необхідно, щоб члени спеціальних дипломатичних місій мали добрий вигляд та задовільний стан здоров'я.
Якщо не брати до уваги персонал спеціальних дипломатичних місій того періоду, то можна виділити такі два основні види місій:
спеціальні дипломатичні місії, які складалися з одного дипломата, або одноосібні місії;
спеціальні дипломатичні місії, до складу яких входило декілька осіб, або колегіальні місії.
У період Середньовіччя одноосібні місії не використовувались, а вже починаючи з XVI ст. для здійснення особливо важливих і таємних доручень держави майже завжди застосовували місії з одним дипломатом. Зокрема, проведення шлюбних переговорів довіряли окремим особам. В інших випадках перевагу надавали колегіальним місіям, особливо в Австрії та Східній Європі.
На той час у дипломатичній практиці держав існували три форми спеціальних дипломатичних місій.
Звичайна колективна місія складалася з особи, якій довіряли виконання доручення, та 2—4-х дипломатів, які її супроводжували. Така форма існувала в Австрії, Валахії, Москві, німецьких державах. Іншими формами спеціальних дипломатичних місій були церемоніальні місії з нагоди укладення шлюбу або місії при конгресових зустрічах. Наприклад, у 1530 р. в Познані з метою взаємопорозуміння між Фердинандом І і Заполем зустрілись 6 австрійських та 7 польських дипломатів.
Зазвичай, місії складались із глави та інших членів, старшинство яких визначалось загальною інструкцією, що враховувала посадовий і суспільний статус цих осіб. Найчастіше місію очолювала особа, яка перебувала на найвищому щаблі ієрархічної драбини серед посланців, хоча могла знаходитись й на другому чи третьому місці. Іншого способу визнання старшинства не існувало, оскільки дипломатичні ранги сформувались дещо пізніше. Лише в папській дипломатії існували ранги легатів і нунціїв. Загалом використовувались різні назви дипломатів: оратор, актор, бот-шафт, інтернунцій, прокуратор, гестор, нунцій та комісарій. Часто дипломати могли мати декілька таких титулів одночасно. Перевага надавалась колективним місіям і тоді, коли проводились переговори, оскільки декілька дипломатів могли краще обміркувати свої дії, їх важче було обдурити або захопити зненацька. Крім цього, у колективних місіях можна було більш чітко забезпечити розподіл завдань.
Крім колективних місій, існували місії, які складались із представників кількох держав. Таку дипломатичну практику найчастіше використовували Габсбурги. Однак такі місії могли завершитись успішно лише за умови єдності порозуміння між державами. Місію такого типу було набагато важче сформувати, ніж звичайну.
Поряд із звичайними та багатодержавними місіями існували ще й колективні місії для подорожі. Вони складались із декількох осіб і представляли інтереси декількох володарів. Але в них не було спільної мети, оскільки вони лише подорожували разом заради особистої безпеки та зручності.
Місії складались не лише зі звичайних дипломатів, але й членів супроводу. Зокрема, серед супроводу австрійських місій того періоду виділяли чотири групи осіб. До першої, яку можна назвати вищим персоналом місії, входили досвідчені особи, часто серед них були родичі послів. Ці особи не здійснювали в місії чітко визначеної діяльності, часто залучались до різних справ як довірені особи. Друга група — це особи, які обіймали чітко визначені посади. Важливе місце належало секретарю, який виконував значний обсяг поточної роботи, підписував депеші посланців, заносив переговори та складав проекти договорів. Нижчий персонал місій, який підпорядковувався двом попереднім групам, складався із озброєних осіб, які мали охороняти дипломатів, сприяти полегшенню подорожі та справляти відповідне враження. Часто були також особисті слуги дипломатів та кухарі, але під час проведення переговорів ці особи не були присутні.
Якщо в Австрії володар призначав членів вищого персоналу місій, а дипломат — охоронців та обслугу, відповідно в інших західних державах право на призначення всього складу персоналу місій повністю належало дипломату.
У багатьох державах до складу місії залучалися й інші особи. Найчастіше це були купці, які хотіли використати можливість безмитного проїзду, що було привілеєм місій. У московських дипломатичних зносинах часто доходило до того, що за рахунок купців місія налічувала від 800 до 1200 осіб.
У XVI ст., визначаючи чисельність місії, найчастіше дотримувались принципу, за яким кількість членів місії визначалась рангом дипломатів, важливістю завдань та почестями. Не було однакового підходу щодо кількісного складу місії. На Заході місія, що складалася із 150 осіб, вважалася великою, в Італії місія нараховувала не більше 80 осіб. Переважно формувалися місії, що налічували ЗО—40 осіб.
Найчастіше одноосібні місії супроводжувались ще однією особою і лише за виняткових обставин, що були обумовлені відповідною таємницею чи поспішністю, дипломат міг відмовитись від захисту, який йому надавали підлеглі.
До основних документів, якими забезпечували членів спеціальних дипломатичних місій, належали інструкції, кредитиви, меморіали та повноваження.
Отримавши наказ про включення до складу місії, дипломат був зобов'язаний докладно ознайомитися зі своїми завданнями. Для цього йому видавали письмовий документ — інструкцію, де пояснювалися причини місії та її завдання, а також формально підтверджувались доручення. Якщо потрібно було виконати декілька завдань, то на кожне з них видавали окрему інструкцію. У німецькомовних країнах замість інструкції видавали кредитив, який був значно коротший за змістом і передбачав привітання, чітке обґрунтування місії, прізвище посла та прохання довіряти йому.
Серед інших документів варто виділити меморіал — письмовий документ, що містив більш точні вказівки щодо церемоніалу. Він базувався на інструкції і доповнював її додатковими вказівками, здебільшого щодо технічного боку справи, наприклад, стосовно маршруту подорожі або тактики ведення переговорів.
Часто для ведення переговорів були потрібні спеціальні повноваження. У цих повноваженнях акредитуюча сторона запевняла, що вона призначила дипломата з власної ініціативи, уповноваживши його на ведення переговорів та підписання договору. Найбільш важливим було запевнення в тому, що володар буде дотримуватись домовленостей, досягнутих дипломатом. Чи було це насправді — питання не стільки дипломатичного права, скільки зовнішньої політики. А тому особа, яка скеровувала місію, могла застрахуватися, заздалегідь зауваживши, що її обіцянка стосується лише угоди, яка жодною мірою не буде відхилятись від даних нею вказівок. Проте такі обмеження й повноваженнях використовувались досить рідко. Повноваження як офіційні документи правового характеру, що мали найвищу юридичну силу, складались здебільшого латинською мовою (у Польщі переважали документи латиною, в Московській державі їх оформляли російською мовою).
Під час виконання спеціальної місії особа дипломата користувалась недоторканністю і звільнялась від судової юрисдикції приймаючої держави. Проте на шляху прямування дипломатів очікували всілякі небезпеки аж до пограбування та вбивств. Найбільш небезпечними вважались місії до Туреччини.
Якщо випадки порушення недоторканності особи дипломата траплялись досить рідко, то спроби вплинути на незалежність дипломата і його дії в багатьох державах спостерігалися часто. Причиною була занадто велика недовіра до дипломата, якого здебільшого розглядали як засланого шпигуна. Ця обставина та, ймовірно, підозра, що дипломат міг вплинути на підлеглих володаря і налаштувати їх проти нього, призводила до того, що багато володарів приймаючої держави обмежували свободу пересування членів місії. Особливо це стосувалось Московської держави, де членам спеціальних дипломатичних місій надавали опікуна, який визначав маршрут їх руху, тоді як у країнах Західної Європи дипломати могли подорожувати будь-якою дорогою.
Привілеї та імунітети на той час аж ніяк не були абсолютними, а тому принципу недоторканності та звільнення від юрисдикції дотримувались радше з політичних міркувань і страху перед репресіями, ніж із поваги до цих привілеїв. Водночас у країнах Західної Європи дипломатів нерідко притягували до відповідальності за порушення законів країни перебування, але їх ніколи за це не страчували і не призначали їм тривалого ув'язнення.
На відміну від Московської держави, в Західній Європі приміщення місії вважалось недоторканним, хоча досить часто траплялися випадки проникнення в них з метою затримання злочинців, які намагались знайти там притулок.
У всіх європейських державах дипломати володіли на території третіх держав значно меншим обсягом привілеїв та імунітетів, ніж у країні перебування, хоча вони вважались недоторканними і там.
У XVI—XVII ст. із впровадженням у життя постійної дипломатії призначення спеціальних місій не втрачає актуальності. Це означає, що в цей період дві форми дипломатії доповнюють одна одну. З настанням періоду класичної дипломатії (XIX — поч. XX ст.) спеціальні дипломатичні місії скеровуються у відповідні держави лише в особливих випадках.
Інститут спеціальних місій розвинувся, головним чином, після Другої світової війни. Це було зумовлено значним розширенням міжнародних відносин між державами, поглибленням взаємних інтересів, стабільним розвитком засобів зв'язку, транспорту тощо. Підтвердженням цього є велика кількість спеціальних місій, що скеровуються і приймаються, починаючи від глав держав, глав урядів, міністрів закордонних справ та інших членів уряду, представників генерального штабу і закінчуючи місіями нижчого рангу, які скеровуються з різноманітних важливих для держави питань (укладення тексту договору, участь у протокольно-церемоніальних заходах тощо).
Враховуючи назрілі тенденції щодо розвитку інституту спеціальних місій, Комісія міжнародного права ООН включала до порядку денного XII сесії (1960 р.) питання про дипломатію ad hoc. На сесії комісія здійснила спробу виробити проект статей про спеціальні місії, де було б сформульоване правове положення спеціальних місій та її членів. В основі проекту був закладений принцип аналогії з постійними дипломатичними представництвами. Але оскільки спеціальні місії можуть бути дуже різноманітними за характером і складом, відповідно їх важко підпорядкувати одноманітним правилам, що регулюють постійні представництва.
З огляду на це Секретаріат ООН, згідно з рішенням XVI сесії Генеральної Асамблеї ООН, доручив Комісії міжнародного права і ООН розробити спеціальний проект Конвенції про спеціальні місії, де були б сформульовані відповідні правові положення, що визначають режим спеціальних місій. Роботу з підготовки проекту Конвенції очолив югославський учений М. Бартош.
Після багаторічної роботи комісії XXIV сесія Генеральної Асамблеї ООН 8 грудня 1968 р. прийняла Конвенцію про спеціальні місії, яка з грудня того ж року була відкрита для підписання її державами. Для України Конвенція набула чинності з 26 вересня 1993 р.
< Попередня Наступна >