РОЗДІЛ 8 КОНСУЛЬСЬКЕ ПРАВО // 8.1. ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТКУ ІНСТИТУТУ КОНСУЛЬСТВА
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
РОЗДІЛ 8
КОНСУЛЬСЬКЕ ПРАВО
8.1. ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТКУ ІНСТИТУТУ КОНСУЛЬСТВА
У попередніх розділах йшлося, головним чином, про дипломатичні зносини між державами, що мають на меті забезпечення миру та безпеки. Консульська діяльність стосується, передусім, розв'язання економічних і соціально-культурних проблем держав та її громадян на території держави перебування.
Історія розвитку інституту консульства значно триваліша й різноманітніша, ніж історія постійних дипломатичних представництв. Вона бере початок із кількох джерел: дипломатії, політики, юриспруденції та морської справи.
Перші консульства розвивались як інструмент, потрібний для міжнародної торгівлі. Як відомо, у стародавні часи чужоземці не лише не володіли відповідними правами або захистом, але й розглядалися як потенційні вороги. А тому будь-які зносини з чужоземцями жорстоко переслідувалися за законами держави. Усе це значною мірою ускладнювало зносини між державами. Поза тим, розвиток економічних, культурних, торговельних та інших зносин обумовлював необхідність пошуку відповідних засобів і методів, які б забезпечували можливість підтримки цих зносин між державами, кінцевим підсумком такого пошуку стало зародження інституту консульства.
Термін "консул" походить від лат. "consulare", що означає "радитись", а "консульство" — від "consulates".
Історично корені інституту консульства беруть свій початок у містах-полісах Греції та Риму. Відомо, що важке становище чужоземців у стародавньому світі зумовило виникнення звичаю гостинності, який значно пом'якшував їхнє перебування. Греки зобов'язувалися оберігати недоторканність життя та власність тих чужоземців, які просили їх заступництва. На відміну в
За правовим статусом проксени виконували досить широкі функції. Якщо їх узагальнити, то найголовніші серед них такі:
встановлення порядку ліквідації спадщини чужоземця, який не залишив спадкоємців;
засвідчення складання заповітів чужоземцями;
спостереження за продажем товарів;
забезпечення чужоземцям доступу в культові споруди для здійснення релігійних обрядів;
посередництво між державою, яку він представляв, і державою перебування;
ведення дипломатичних переговорів тощо.
На практиці інститут проксенів сприяв значному розвитку торгівлі, політичних, культурних зв'язків між міста-ми-державами. Нерідко проксена призначали послом у державі, яку він раніше представляв. Призначення на посаду проксена передбачало надання йому відповідних привілеїв та імунітетів. Історичні джерела засвідчують, що більш ніж 78 грецьких міст-держав чи конфедерацій визнавали інститут проксена.
У Римі також був відомий принцип публічної гостинності стосовно чужоземців (hospitium publicum), а також патронат над чужоземцями, наближений за статусом до грецького проксена. Після того, як римляни захопили басейн Середземного моря, вони, передусім, ліквідували інститут проксенів і замінили його на патронат.
Залишившись без будь-яких прав, чужоземці спочатку обирали заступників на власний розсуд, а дещо пізніше це право перейшло до римських властей — Сенату. Це призвело до того, що чужоземці змушені були обирати покровителя (патрона) лише серед осіб, призначених Сенатом. Як і в Греції, патронами у Римі ставали представники із вельможних родів патриціїв. Крім цього, у Римі виник інститут чужоземного претора (preator peregrinus), який розглядав спори на основі права народів (jus gentium), де одна або обидві сторони були чужоземцями. Його призначала верховна влада республіки серед сенаторів, вершників та інших вельможних людей. Таким чином, бурхливий розвиток торговельних відносин зумовив появу в Римі спеціального інституту покровительства, яке здійснювали вже не приватні особи, а державні чиновники — претори.
У період Середньовіччя, особливо в державах басейну Середземного моря, у зв'язку з розвитком торговельного мореплавства виник інститут спеціальних суддів, які на підставі морських правил і звичаїв розглядали спори між чужоземними і місцевими купцями. Вони отримали назву морських (сопвиїез тагіпагіогит) і торгових (сопвиІвБ тег-catorum) консулів. Торгові суди утворювались, головним чином, у торгових містах. У VIII ст. вони з'явились у Китаї, у IX ст. — у містах південної Франції, у XIII ст. — в Іспанії, а в XIV—XV ст. — у портових містах Північної Європи. Морські консули і торгові суди в Італії розташовувались у Генуї, Пізі, Модені та Римі. У південних містах Франції консули виконували не лише судові, але й поліційні обов'язки. В Іспанії торгові суди були в Барселоні (з 1288 р.), Валенсії (з 1283 р.) та інших містах.
Хрестові походи дали значний поштовх зближенню християнських та мусульманських народів і зумовили інтенсивний розвиток торговельних відносин зі Сходом. Разом із хрестоносцями в Палестину, Сирію та Єгипет мандрували купці, особливо з Італії, які отримували певні права і пільги на території окупованих країн. Під охороною християнських властей представники купецтва влаштовували тут колонії (фактори), які керувалися в своїй діяльності законодавством рідної держави та її органів. Ці колонії очолювали консули.
У XII—XIII ст. колонії виникли в Акрі, Антіохії, Тріполі, Бейруті та на Кіпрі. Європейських консулів обирали самі купці або призначала метрополія. Консули зобов'язані були турбуватися про торгівлю і мореплавство співвітчизників, охороняти їх інтереси. їх юрисдикція поширювалась не лише на торгові та цивільні справи, але й на деякі кримінальні. У руках консулів зосереджувалася вся цивільна й, особливо, торгова юрисдикція у справах своїх співвітчизників.
Далі, з переходом завойованих хрестоносцями земель під владу мусульман, правовий статус факторій не змінився. Вони не лише зберегли колишні пільги, але й отримали права, яких не мали навіть під час панування християн. Особливо це стосується статусу консула. Таке ставлення мусульманських завойовників до факторій пояснювалося тим, що серед мусульман не була розвинута морська торгівля. А тому, вбачаючи в ній певні вигоди, вони не хотіли та й не могли від неї відмовитись, надаючи при цьому широкі права іноземним купцям. Крім цього, враховуючи вороже ставлення мусульман до християн, населення факторії потребувало більшого забезпечення своїх привілеїв, ніж у період християнства. Торгові міста і республіки уклали з султанами цілу низку договорів (капітуляцій), в яких чітко визначався правовий статус європейців серед мусульман.
Розвиток міжнародної торгівлі на Заході зумовив потребу формування відповідних правових норм. З цією метою зі Сходу в Європу були перенесені інститути консулів, покликані захищати права чужоземних купців і сприяти розвитку торгівлі. Поступово в західних країнах створюються консульські установи.
У XIII—XV ст. каталонські консули були в Сіцілії, Генуї та Кастілії. Зокрема, в XV ст. каталонських консулів призначали в Неаполітанське королівство, у Флоренцію та Венецію, їх загальна кількість у цей час становила вже 55 осіб [9, с. 46].
Консули французьких, італійських і німецьких міст перебували в портах Атлантики, Балтійського, Північного та Середземного морів. Зокрема, консульства були в Тунісі, Александрії, на Кіпрі і в Дамаску. Венеція мала більш ніж ЗО консулів.
Англія стала призначати своїх консулів з XV ст. її перші консули були в Нідерландах, Швеції, Норвегії і Данії. У 1485 р. король Річард III заснував англійське консульство в Пізі й особисто призначив туди консула. Саме з цього часу право призначати англійських консулів належить винятково монарху.
У цей період формується практика поділу консулів на генеральних консулів, консулів і віце-консулів. Генеральних консулів і консулів призначали муніципальні органи, а віце-консулів — генеральні консули та консули. В Європі перше генеральне консульство було засноване в 1267 p., надалі спостерігається нестримний потік у заснуванні консульських установ.
Таким чином, у XI—XVI ст. майже всі країни Європи мали своїх консулів в іноземних державах. У цей період з'являються збірники національних законів з питань консульської служби, такі як Табула Амальфітана — збірник законів м. Амальфі (XI ст.), Олеронські правила (XI— XII ст.), Consulate del Mar (Консульські правила для мореплавства, XIII—XIV ст.), Кодекс м. Любека, Морські закони Вісбі.
У XV ст. на Сході остаточно утвердилась влада Туреччини, ця обставина змусила європейські держави укласти угоди з нею стосовно збереження за їх консулами тих прав, якими вони користувалися у східних країнах, починаючи з Середньовіччя. Однією з перших християнських держав, яка найшвидше вступила у зносини з турками, була Франція. Остання домоглася того, що в 1528 р. і 1535 р. особливими капітуляціями була визнана юрисдикція французьких консулів на турецькій території і у цьому плані підтвердились "всі стародавні звичаї". Завдяки зближенню з Туреччиною Франція отримала виняткове право на те, щоб усі зносини інших європейських держав з турками відбувалися не інакше, як через її посередництво. Але інші європейські держави прагнули звільнитися від такої принизливої залежності від Франції. Уже у 1580 р. Англія уклала першу капітуляцію з Туреччиною, яка закріплювала за англійськими підданими на оттоманській території всі права, якими користувалися французи.
Інші європейські держави також уклали з султанами самостійні капітуляції. Зокрема, Австрія, згідно з договором 1718 p., домоглася на користь своїх консулів певних судових і політичних прав стосовно своїх підданих, що перебували в Туреччині. Пруссія такий договір уклала в 1761 р. За цими договорами консули держав у Туреччині мали право на здійснення цивільної та кримінальної юрисдикції над своїми співвітчизниками.
У XVIII ст. починає формуватися відповідна правова база з питань консульської служби. Національне законодавство у цій сфері не було одноманітним, що було зумовлено різними культурними, політичними, правовими та іншими традиціями. А тому сфера діяльності консула, його основні права і переваги визначаються дипломами, патентами, привілеями і трактатами. Беручи до уваги, що в цей період ще не існувало постійних дипломатичних зносин, консульства були фактично єдиними постійними органами зовнішніх зносин і користувалися всіма правами і перевагами, якими через деякий час почали користуватися лише дипломатичні представництва. Консулам, яких призначала певна держава, видавали спеціальний документ, який підтверджував їх право вчиняти відповідні юридично значущі дії. Крім цього, потрібна була згода країни перебування, що виражалася особливим документом (який пізніше отримав назву "екзекватура").
У різних державах був неоднаковий порядок призначення на посаду консула, оскільки він відображав реальну дійсність, що склалася в системі державних органів, правовій системі, культурі, традиціях тощо. Зокрема, в Італії консула призначали вищі органи держави, а в Іспанії, Франції, Англії (до XV ст.) — муніципальні органи. З кінця XVI ст. у всіх європейських державах виробилася єдина практика, яка полягала в тому, що право призначати консулів, визначати їх права та привілеї належало вищим державним органам.
У період абсолютизму інститут консульства зазнав певних змін. Виділяли дві основні групи консулів. До першої належали консули, які були підданими акредитуючої держави, яких призначали для виконання відповідних функцій без державної винагороди (оплати) за це. Першою серед держав, що зробили це, була Англія, яка побажала поділу консулів у грецьких і нідерландських містах. У 1555 р. вона призначила свого консула в Москві.
Другу групу складали почесні консули. Вони могли бути підданими різних держав, розташованих на території певної держави, але при цьому мали постійно проживати в ній. Почесні консули також не отримували сталих доходів від держави, яку вони представляли. Негативний вплив на подальший розвиток інституту консульства мав Вестфаль-ський мирний договір 1648 р., згідно з яким консульства позбавлялися права виконувати дипломатичні функції і виступати єдиними органами акредитуючої держави. Оскільки політичні інтереси держав стали представляти дипломатичні агенти, відповідно для консулів залишились функції захисту торговельних і приватних інтересів підданих своїх держав.
Відродження інституту консульства було пов'язане, передусім, із промисловою революцією, яка відбулася наприкінці XVIII — упродовж XIX ст. Бурхливий розвиток засобів зв'язку, морської торгівлі, розширення еміграції, розпад колоніальних імперій зумовив необхідність звернення до інституту консульства знову. В торговельних і консульських угодах закріплювались функції, привілеї та імунітети консулів. Першою такою угодою була франко-іс-панська конвенція Пардо від 13 березня 1769 р. Найбільші морські й торговельні держави стали запроваджувати статути, в яких визначались функції їхніх консулів за кордоном (наприклад, Французькі ордонанси 1781 р. та 1833 р., Голландське консульське регулювання 1786 р., Акти про консульську службу Сполучених Штатів 1792 р. та 1856 р.).
Особливий вплив на подальший розвиток інституту консульства мала Велика французька революція (1789— 1794 рр.). Змінився концептуальний підхід до таких його основних положень, як суверенітет, правосуб'єктність та підданство.
Значним кроком на шляху розвитку окремих інститутів міжнародного права були положення Віденського конгресу (1814—1815 pp.)- Зокрема, Віденський регламент являв собою часткову кодифікацію дипломатичного права. А тому це не могло не торкнутися інституту консульства, який зазнав певної деформації.
Зміна суспільно-економічної формації, утворення нових незалежних держав, розвиток промисловості, поява нових видів транспорту, розширення світового ринку, швидкий розвиток продуктивних сил засвідчили, що дипломатичні представництва не в змозі забезпечити зростаючі економічні інтереси держав. Найбільш правильним виходом із цього становища було звернення до виправданої впродовж багатьох століть практики консульського інституту.
Під впливом Віденського конгресу в державах Європи та в інших регіонах стали приймати правові акти, що закріплювали організаційні основи консульської служби, визначали правове становище консулів, характер їх діяльності, права та привілеї. Між державами укладаються двосторонні консульські угоди. Одночасно відбувається процес формування системи консульських рангів: генеральний консул, консул, віце-консул, консульський агент. Консульства майже повністю перейшли під контроль відомств закордонних справ.
Швидкий ріст чисельності консульських представництв та їх персоналу зумовив необхідність проведення реформи консульської служби. Такі реформи відбулися в Росії (1820 p.), Англії (1825 p.), Франції (1883 р.) та в інших країнах. Під час проведення реформи держави переважно приймали Консульські статути. Розвиток консульських відносин супроводжувався прийняттям значної кількості угод із консульських питань, яких на початок XX ст. було 150 [1, с. 22]. Фактично з цього періоду консульське право стає конвенційним правом.
Значний інтерес становить питання, пов'язане з розвитком консульської служби Української держави, яка з 1918 р. по 1923 р. виступала на міжнародній арені як незалежна і суверенна держава. У цей період вона докладала всіх зусиль для встановлення і розвитку взаємовідносин із зацікавленими державами шляхом укладення міжнародних договорів.
Починаючи з січня 1918 р., Українська Народна Республіка у рамках міждержавних зносин з іншими державами практично розпочала комплектування службових осіб, які, крім дипломатичних, могли б виконувати й консульські функції. Як відомо, після Жовтневої революції 1917 р. за кордоном залишилась значна кількість громадян Російської імперії, які мали українське походження. Відповідно основним завданням українських консульських установ був захист інтересів громадян України незалежно від їхнього національного походження та релігійної приналежності. Згідно з Законом про українське громадянство 1918 р., громадянином ставав кожний, хто склав присягу на вірність Українській державі у приміщенні консульського представництва. Причому подавати заяви про прийняття громадянства України мали право лише особи, які прожили не менше 3-х років на території Української держави і своєю діяльністю були тісно пов'язані з її інтересами.
Після прийняття закону про громадянство дуже багато осіб українського походження, які проживали за межами України, звернулися до консульських установ щодо надання їм українського громадянства та видачі паспортів. Більшість із них, чиї прохання були задоволені, стали повертатися в Україну.
Після розірвання Росією в листопаді 1918 р. Брестського мирного договору припинилися також консульські зносини між Україною і Росією. Захист інтересів громадян України, який здійснювали українські консульства в Росії, було передано представництву Данії. Упродовж 1918— 1920 рр. з Росії та Західної Європи в Україну повернулося багато представників торгового бізнесу, які скористалися українськими паспортами.
Треба зазначити, що українські паспорти мали юридичне визнання майже в усіх країнах Європи, за винятком Франції, Англії та Югославії, які чинили різні перепони у візуванні українських паспортів, мотивуючи свої дії тим, що Україна є частиною території Росії.
До середини 1918 р. консульські служби України функціонували в Берліні, Відні, Стамбулі, Бухаресті та Грузії. За часів Директорії консульська служба була зорієнтована на країни Західної Європи і, передусім, на такі країни, як Італія, Швейцарія, Бельгія, Франція, Англія, які ще раніше мали розвинутий товарообмін з Україною.
Перші українські паспорти були українською, французькою та німецькою мовами. А в 1919 р. паспорти видавали з написом ще й англійською мовою. Одним із останніх документів, який стосувався консульської служби, був Закон про українське громадянство від 15 листопада 1921 р., який регулював питання щодо надання громадянства аж до кінця 1924 р., коли остаточно були закриті останні консульські установи в Берні та Будапешті.
Отже, із викладеного вище можна зробити висновок про те, що діяльність установ Української держави, які функціонували в багатьох державах світу, була незаперечним фактом становлення її як суверенної держави в 1918—1920 рр. За цей період функціонувало 5 генеральних консульств, 42 консульства, 3 віце-консульства і 17 консульських агентств у 46 містах 25 країн Європи та 21 місті 7 країн Азії. Але після утворення СРСР зовнішньополітична діяльність Української держави була зведена до мінімуму.
Справжній розвиток консульської служби в глобальному масштабі настає в кінці Другої світової війни й, особливо, в середині 80-х років XX ст., коли міжнародна напруга між супердержавами починає спадати під впливом демократизації суспільних відносин.
Зміна консульських функцій, розвиток технічних засобів транспорту і зв'язку призводить до того, що консульські підрозділи відкриваються не лише в портових містах, як у минулому сторіччі, але й у багатьох великих економічних і культурних центрах.
У змінах інституту консульства в цей період чітко простежується декілька особливих наслідків. Передусім, значно розширилась мережа консульських установ. Якщо в 1931 р. 17 442 консули 60 держав перебували у 850 містах світу, то вже в середині 60-х рр. XX ст. загальна кількість консулів перевищувала 20 тис. Крім цього, посилюється професіоналізація консульської служби, зростає кількість спеціалістів. Тепер уже працівник консульства мусить знати законодавство скеровуючої держави на належному рівні, здійснювати незаперечну юрисдикцію, виконувати судові доручення в економічній, фінансовій та інших сферах.
Дослідження, проведене Гарвардським університетом, засвідчує, що розмір території, кількість населення і військово-політична значущість держави мало впливає на кількість консулів, яких відряджають або які прибувають. Наприклад, довший час не було обміну консульствами між Радянським Союзом, з одного боку, та Сполученими Штатами і Великобританією — з іншого. Консульські функції виконували посольства Великобританії та США в Москві і посольство СРСР у Лондоні та Вашингтоні. У Китаї не було жодного американського консула на його території впродовж 30-ти років після 1950 р. Відповідно, китайських консулів не було в Британії та її колоніях, хоча консульські функції виконували розташовані там дипломатичні місії.
Нерідко малі держави скеровували за кордон набагато більше консулів, ніж прибувало до них. У 1949 р. Бельгія відрядила 113 консулів у країни Британської співдружності, але прийняла лише 21 від них. У цей же рік Данія відрядила 109 консулів, а прийняла 10; Греція відрядила 73 і прийняла 17; Норвегія відрядила 148, а прийняла 17 консулів.
У переважній більшості країн спостерігається перехід до системи штатного консульства. І якщо деяка частина держав з позиції економії продовжує призначати позаштатних консулів, то у столиці та інших великих економічних і політичних центрах призначають усе-таки штатних консулів. У законодавчому порядку обмежується коло осіб, які можуть обіймати посаду позаштатного консула. Консульський патент видається винятково або переважно громадянам акредитуючої держави і на практиці, за обсягом привілеїв, вони прирівнюються до штатних консулів.
Усі ці зміни, які відбулися в консульському праві, відображені у Віденській конвенції про консульські зносини від 24 квітня 1963 р. Ст. 22 Конвенції встановлює:
Консульські посадові особи мають бути загалом громадянами акредитуючої держави.
Консульські посадові особи можуть призначатися з-поміж громадян країни перебування не інакше, як за відповідно висловленою згодою держави перебування, причому ця згода може бути в будь-який час анульована.
Держава перебування може залишити за собою таке право щодо громадян третьої держави, які не є одночасно громадянами акредитуючої держави.
У середині 50-х років XX ст. у багатьох державах відбулося злиття консульської і дипломатичної служби. Якщо в XIX ст. у системі відомства закордонних справ існували дипломатична і консульська служби з різними умовами прийому і внутрішніми регламентами, то у вже згаданий період у переважній більшості держав вони об'єднані. Це було характерно для таких держав, як Великобританія, Голландія, США, ФРН, Франція, Італія, і цей процес тривав до прийняття Віденської конвенції 1963 р. Дещо пізніше у консульському праві відбулися певні зміни під впливом нової Конвенції.
Основним завданням діяльності консульських органів з моменту утворення цього інституту було здійснення деяких функцій держави в широкій сфері міжнародних відносин. Консульський інститут, як відомо, має деякі специфічні риси.
Зокрема, діяльність консульських представників обмежується певною територією — консульським округом, у межах якого він може контактувати безпосередньо з різними адміністративними і судовими органами приймаючої держави (тоді як дипломатичний агент діє переважно через Міністерство закордонних справ країни перебування).
За останні десятиріччя компетенція консулів зазнала значних змін. З одного боку, консульські органи сьогодні виконують багато нових функцій у політичній, економічній і культурній сферах. З іншого боку, посилилось підпорядкування консульської діяльності інтересам держави. Головним завданням консульських органів став захист суверенних прав акредитуючої держави.
У політичній сфері консул, головним чином, відіграє роль політичного спостерігача та інформатора свого уряду. У сучасній практиці коло його обов'язків досить широке. Він має орієнтуватися в парламентських системах, у структурі політичних партій, у сучасних політичних та ідеологічних змінах, знати державних діячів та інших осіб, які мають значний вплив у житті країни перебування.
У другій половині XX ст. значно розширились економічні функції консульських органів. До їх обов'язків належить:
вивчення законодавства й адміністративної практики країни перебування у сфері економіки;
вивчення договорів про торгівлю, навігацію, проживання та ін., які діють між акредитуючою і приймаючою державами, спостереження за їх виконанням (у випадку порушення окремих положень договору консульство виступає з протестом перед місцевими органами);
вивчення договорів приймаючої держави з третіми країнами, що, зокрема, має велике значення, коли економічні зносини між акредитуючою і приймаючою державами ґрунтуються на принципі найбільшого сприяння;
вивчення структури економіки держави перебування — її торгового і платіжного балансу, важливих економічних проектів, напрямів розвитку економіки загалом та окремих галузей.
Особливо розширились функції консульських органів у сфері туризму, культури, освіти і науки.
З переходом Української держави до ринкової економіки відбувається переорієнтація основних завдань консульської служби на захист приватно-правових інтересів громадян і юридичних осіб за кордоном. Безумовно, з появою нових галузей економіки та соціально-культурної сфери в кінцевому підсумку, передусім, закріпляться нові функції консулів у цих сферах через укладення двосторонніх консульських конвенцій.
< Попередня Наступна >