§ 8 Людина в міжнародному праві
Міжнародне право - Міжнародне право / За ред. М. В. Буроменського |
§ 8 Людина в міжнародному праві
Питання міжнародної правосуб’єктності фізичної особи є одним із найбільш дискусійних у сучасній науці міжнародного права. До середини ХХ ст. більшість вчених вважали, що правосуб’єктність індивіда повністю поглинається правосуб’єктністю держави, громадянином якої він є. Починаючи із прийняття 10 грудня 1948 р. Загальної декларації прав людини1науковий напрям за визнання міжнародної правосуб’єктності людини набирає все більшого поширення.
У радянській доктрині визнання людини суб’єктом міжнародного права розглядалося як спроба втручання у внутрішні справи держави. Такі погляди подекуди збереглися і у вітчизняній науці міжнародного права2. Проте міжнародна практика все частіше доводить, що індивід має міжнародні права та обов’язки. Фізична особа має право звертатися в позасудові (Комітет з прав людини, Комісія з прав людини та ін.) та судові (Європейський суд з прав людини, Міжамериканський суд з прав людини) міжнародні органи за захистом своїх прав. Фізична особа може нести міжнародну кримінальну відповідальність за вчинення міжнародних злочинів.
1 Див.: Міжнародне право в документах / За заг. ред. М. В. Буроменського. — С. 194—198.
2 М. Ю. Черкес прирівнює становище людини у міжнародному праві до становища тварин в екологічному праві (Черкес М. Ю. Міжнародне право. — К.: Знання, 2000. — С. 43).
< Попередня | Наступна > |
---|